Reklama

Z życia diecezji

W skrócie za Radiem Plus

Monika Poręba
Edycja legnicka 8/2005

3 lutego. Niemcy i Polacy wspólnie modlili się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w kościele pw. Świętego Krzyża w Goerlitz w Niemczech. Uroczysta Msza św. została odprawiona w czwartą rocznicę przywiezienia obrazu do świątyni. Ten obraz to dar narodu polskiego - powiedział Radiu PLUS ks. Przemysław Słyszko, który pracuje w niemieckiej parafii pw. Świętego Krzyża. Kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przekazał niemieckiej parafii biskup legnicki Tadeusz Rybak.
W uroczystości - 3 lutego 2001 r. uczestniczyli także biskup Rudolf Müller oraz rzesze wiernych z Polski i Niemiec.

2 lutego. Święto Ofiarowania Pańskiego nazywane popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej. W tym dniu w wielu parafiach Msze św. rozpoczynają się od procesji ze świecami. Jest to gest symbolizujący wniesienie Chrystusa - Światłości świata do świątyni. W tym dniu przypada również Światowy Dzień Osób Konsekrowanych. W południe w legnickiej katedrze została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa Tadeusz Rybaka. Podczas Eucharystii przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich odnowili śluby zakonne. Warto przypomnieć, że obrzęd święcenia gromnic w święto Ofiarowania Pańskiego znany jest już od X wieku. Przypomina nam, że Światło Chrystusa ma towarzyszyć człowiekowi od narodzin aż po grób.
Spotkamy je w szkołach, szpitalach, domach dziecka. Wiele z nich opuszcza nie tylko dom rodzinny, ale i kraj. Wyjeżdżają w nieznane - by na misjach pomagać i głosić dobrą Nowinę tym, którzy nie znają jeszcze Boga. Dzień Ofiarowania Pańskiego jest okazją, by lepiej przyjrzeć się pracy sióstr zakonnych, bo właśnie dziś przypada ich święto.
Siostra Małgorzata Fudalej z Karpnik koło Jeleniej Góry misjonarką chciała zostać od zawsze. Po maturze wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Najświętszej Maryi Panny Królowej Afryki. Na misji w Mali siostra Małgorzata znalazła swój drugi dom. Mieszkańcy wioski, w której pracowała i uczyła się języka bambara, przyjęli ją bardzo dobrze. Siostra Małgorzata Fudalej po 8 latach wróciła do Polski, by studiować rehabilitację. Później zamierza wrócić na misje do Mali.
Siostra Emilia - elżbietanka decyzję o wstąpieniu do zakonu podjęła dokładnie 2 lutego 1973 r. Miesiąc później była już w zakonie. Zawsze chciała wychowywać porzucone dzieci. Od kilku lat jest dyrektorką Domu Dziecka w Legnicy. W placówce przebywa 43 dzieci w wieku od 3 do 20 lat. Siostra Emilia - jak sama mówi „w domu dziecka trzeba być mamą, tatą, ciocią... Małe dzieci często mówią do niej po prostu „mamo”. Siotra Emilia nie ma wątpliwości - gdyby drugi raz miała wybierać swoją drogę życiową - wybrałaby zakon.

2 lutego. Zdolni, ale niezamożni - często nie mają szans na kontynuowanie nauki. Od kilku lat takim uczniom pomaga założona przez Episkopat Polski Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Każdego roku w Dzień Papieski zbierane są pieniądze na pomoc zdolnym dzieciom z ubogich rodzin. Od 1 lutego z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia stypendia otrzymuje 25 uczniów z diecezji legnickiej. Jak mówi ks. Marek Mendyk z Referatu Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej - miesięcznie stypendyści otrzymywać będą po 250 zł, a raz na semestr dostaną pieniądze na zakup np. odzieży.
Wnioski o przyznanie stypendium z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia Legnicka Kuria Biskupia przyjmuje przez cały rok. Warto dodać, że rocznie o taką pomoc finansową ubiega się ponad 200 uczniów z diecezji legnickiej.

3 lutego. Ukończą kurs i wkrótce rozpoczną swoją misję. Ponad 30 osób chce zostać wolontariuszami w szpitalu specjalistycznym w Legnicy. Od ponad dwóch miesięcy dla przyszłych wolontariuszy organizowane są m.in. spotkania z personelem szpitala, psychologami, a także z księdzem. Jak mówi kapelan ks. Roman Raczak - bezinteresownie opiekować się chorymi chce przede wszystkim młodzież, najczęściej uczniowie szkół średnich i studenci. Rozpoczną swoją posługę prawdopodobnie już w marcu.

Reklama

Odłączenie dziecka od aparatury podtrzymującej życie nie powinno mieć miejsca

2019-06-24 16:57

lk / Warszawa (KAI)

Niezależnie od oceny kwestii medycznych i faktu, że prawo nie zostało w tym przypadku naruszone, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Gdy chodzi o życie lub śmierć dziecka, pozbawianie rodziców możliwości decydowania jest działaniem niedopuszczalnym - brzmi stanowisko Fundacji Rzecznik Praw Rodziców w sprawie odłączenia Szymona Drabika od aparatury podtrzymującej życie, do którego doszło w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.

Poniżej tekst stanowiska:

Stanowisko Fundacji Rzecznik Praw Rodziców w sprawie odłączenia Szymona Drabika od aparatury podtrzymującej życie w Szpitalu Dziecięcym w Warszawie przy ul. Niekłańskiej

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców sprzeciwia się działaniom lekarzy, którzy pozbawili rodziców Szymona Drabika prawa do decydowania o losie własnego dziecka w kwestii dotyczącej jego życia lub śmierci.

Sytuację znamy z bezpośredniej rozmowy z ojcem dziecka oraz oświadczeń przedstawicieli szpitala. Szymon trafił do warszawskiego szpitala przy ul. Niekłańskiej z zapaleniem mózgu, 22 stycznia br., w wieku sześciu miesięcy. Rodzice podkreślają, że było to dotąd zdrowe dziecko, które kilka dni wcześniej zostało zaszczepione przeciw pneumokokom. Krótko po przybyciu do szpitala lekarze przeprowadzili badanie w kierunku stwierdzenia śmierci mózgu. Wspólnie z rodzicami i pod ich naciskiem lekarze zdecydowali w końcu o pozostawieniu dziecka pod aparaturą podtrzymującą życie. Pozwoliło to na zachowanie prawidłowej pracy wszystkich innych organów. Rodzice zdołali zgromadzić środki na sprowadzenie eksperta ze Stanów Zjednoczonych, który miał ocenić czy jest szansa na uratowanie dziecka. Przedstawiciele szpitala zapewniali rodziców, również publicznie: „Powtarzamy, iż nie zachodzi obawa zaprzestania procesu leczenia (…) Personel Szpitala oświadcza, że nie sprzeniewierzy się najwyższym standardom etycznym.” (Oświadczenie z 10 czerwca)

Rodzice relacjonują, że na 18 czerwca zaproszono ich na komisję, która będzie decydować o losie ich dziecka. Złożyli wniosek o przeniesienie tego terminu na 19 czerwca, kiedy przybędzie ekspert z USA. Mimo to, stawili się na umówioną godzinę 18 czerwca i zostali poinformowani, że komisja już się odbyła. Otrzymali informację, że przed godziną ich dziecko zostało odłączone od aparatury i wszelkie funkcje życiowe zanikły. Głos zabrał Minister Zdrowia, który podkreślił, że lekarze postąpili prawidłowo.

Niezależnie od oceny kwestii medycznych i faktu, że prawo nie zostało w tym przypadku naruszone, stwierdzamy stanowczo, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Po konsultacji z trzema ekspertami medycznymi Fundacji rozumiemy zdanie lekarzy w ocenie medycznej stanu dziecka. Jednocześnie w tej trudnej sytuacji uszanowanie emocji rodziców i ich walki o życie dziecka powinno być najwyższym priorytetem.

Uważamy, że gdy chodzi o życie lub śmierć dziecka, pozbawianie rodziców możliwości decydowania jest działaniem niedopuszczalnym. Decyzje muszą zapadać w wyniku porozumienia między lekarzami a rodzicami, a nie konfliktu czy sporu. Postulujemy, aby w podobnych sytuacjach obligatoryjnie uczestniczył w rozmowach między rodzicami a lekarzami mediator a rodzice mieli zagwarantowaną stałą pomoc psychologiczną. Zwracamy się do Ministra Zdrowia o podjęcie odpowiednich działań, które zapobiegną podobnemu potraktowaniu rodziców w przyszłości. Brak zbadania sprawy Szymona, brak odpowiedniej reakcji i wprowadzenia zmian w tym zakresie byłby błędem, który skutkowałby pogłębianiem nieufności rodziców małych dzieci do świata medycznego, zwłaszcza w kontekście obowiązkowego szczepienia, które stanowi tło historii Szymona.

Zarząd Fundacji Rzecznik Praw Rodziców

Warszawa; 24 czerwca 2018 r.

---

Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców wyrosło z akcji społecznej prowadzonej od maja 2008 na rzecz powstrzymania niekorzystnych dla rodzin i dzieci rozwiązań w edukacji. Rodzice i eksperci zaangażowani w akcję działali w sejmie, spotykali się z posłami, uczestniczyli jako strona społeczna w obradach Okrągłego Stołu Edukacyjnego zwołanego przez Prezydenta RP. Protest przyczynił się do zawetowania przez prezydenta ustawy o reformie oświaty, ale nowelizacja została przyjęta przez sejm, wprowadzając m.in. obniżenie wieku szkolnego do lat 6.

Głównym celem Fundacji Rzecznik Praw Rodziców jest reprezentowanie spraw dotyczących rodziców wobec organów władzy i w przestrzeni publicznej, w tym wpływanie na instytucje i ustawodawstwo, aby działały z pożytkiem dla rodziców, oraz działanie na rzecz zwiększenia roli rodziców w życiu publicznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wręczono medale zasłużonym dla Archidiecezji Warszawskiej

2019-06-24 22:37

Łukasz Krzysztofka

40 osób świeckich i jedna siostra zakonna zostało nagrodzonych medalami "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej", które w archikatedrze warszawskiej, w jej święto patronalne św. Jana Chrzciciela, wręczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Łukasz Krzysztofka
Odznaczeni medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej" z kard. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim

Uhonorowanie medalami odbyło się przed uroczystą Mszą św. odpustową, którą z metropolitą warszawskim koncelebrowali proboszczowie parafii nagrodzonych osób.

- Najbardziej cenię sobie to, że wszyscy odznaczeni w sposób szczególny potrafią praktykować swoje powołanie na mocy powołania chrzcielnego, które jest u podstaw wszystkich powołań – powiedział w homilii podczas Mszy św. metropolita warszawski. Kard. Nycz przywołał słowa papieża Franciszka, który uczy, że u podstaw wszystkich szczegółowych powołań stoi miłość. - Jeśli nie ma miłości u podstaw, będzie się tylko krążyć wokół spraw własnych – nawiązywał do słów Ojca św. metropolita warszawski.

Pasterz Kościoła warszawskiego podkreślił również, że przyznane dzisiaj odznaczenia, do których kandydatów zgłaszali proboszczowie ich parafii, są dowodem na mocną współpracę duchownych ze świeckimi i ich odpowiedzialność za Kościół lokalny. – Za tę współpracę bardzo wam dziękuję i proszę Boga, żeby nigdy nie zabrakło takich katolików świeckich, przez których Słowo Chrystusa jest obecne wszędzie tam, gdzie są posłani ludzie – powiedział na zakończenie homilii kard. Nycz.

Wśród uhonorowanych medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” znalazł się m.in. prof. Włodzimierz Kluciński – wieloletni rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, należący od lat do Komitetu Promocyjnego Budowy Świątyni Opatrzności Bożej oraz jego małżonka Jadwiga Klucińska, z zawodu ekonomistka, zaangażowana m.in. w budowę kościoła oraz wolontariat Caritas w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Jedyna w gronie odznaczonych siostra zakonna – s. Leonia Maria Kalandyk ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej od 20 lat pracuje w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Była katechetką w szkole podstawowej i gimnazjum. Założyła wspólnotę Kręgu Biblijnego RUAH, ponadto pracuje jako kancelistka, przygotowuje młodzież i dorosłych do przyjęcia sakramentów.

Z sylwetkami wszystkich nagrodzonych osób można zapoznać się na stronie archidiecezji warszawskiej:

http://archidiecezja.warszawa.pl/aktualnosci/zaangazowani-swieccy-z-medalami-za-zaslugi-dla-archidiecezji-warszawskiej/

Medale „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” przyznawane są dwa razy w roku: w uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia i uroczystość patronalną stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca. Otrzymują je przede wszystkim świeccy zaangażowani w prace na rzecz diecezji lub parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem