Reklama

Z życia diecezji

W skrócie za Radiem Plus

3 lutego. Niemcy i Polacy wspólnie modlili się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w kościele pw. Świętego Krzyża w Goerlitz w Niemczech. Uroczysta Msza św. została odprawiona w czwartą rocznicę przywiezienia obrazu do świątyni. Ten obraz to dar narodu polskiego - powiedział Radiu PLUS ks. Przemysław Słyszko, który pracuje w niemieckiej parafii pw. Świętego Krzyża. Kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przekazał niemieckiej parafii biskup legnicki Tadeusz Rybak.
W uroczystości - 3 lutego 2001 r. uczestniczyli także biskup Rudolf Müller oraz rzesze wiernych z Polski i Niemiec.

2 lutego. Święto Ofiarowania Pańskiego nazywane popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej. W tym dniu w wielu parafiach Msze św. rozpoczynają się od procesji ze świecami. Jest to gest symbolizujący wniesienie Chrystusa - Światłości świata do świątyni. W tym dniu przypada również Światowy Dzień Osób Konsekrowanych. W południe w legnickiej katedrze została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa Tadeusz Rybaka. Podczas Eucharystii przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich odnowili śluby zakonne. Warto przypomnieć, że obrzęd święcenia gromnic w święto Ofiarowania Pańskiego znany jest już od X wieku. Przypomina nam, że Światło Chrystusa ma towarzyszyć człowiekowi od narodzin aż po grób.
Spotkamy je w szkołach, szpitalach, domach dziecka. Wiele z nich opuszcza nie tylko dom rodzinny, ale i kraj. Wyjeżdżają w nieznane - by na misjach pomagać i głosić dobrą Nowinę tym, którzy nie znają jeszcze Boga. Dzień Ofiarowania Pańskiego jest okazją, by lepiej przyjrzeć się pracy sióstr zakonnych, bo właśnie dziś przypada ich święto.
Siostra Małgorzata Fudalej z Karpnik koło Jeleniej Góry misjonarką chciała zostać od zawsze. Po maturze wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Najświętszej Maryi Panny Królowej Afryki. Na misji w Mali siostra Małgorzata znalazła swój drugi dom. Mieszkańcy wioski, w której pracowała i uczyła się języka bambara, przyjęli ją bardzo dobrze. Siostra Małgorzata Fudalej po 8 latach wróciła do Polski, by studiować rehabilitację. Później zamierza wrócić na misje do Mali.
Siostra Emilia - elżbietanka decyzję o wstąpieniu do zakonu podjęła dokładnie 2 lutego 1973 r. Miesiąc później była już w zakonie. Zawsze chciała wychowywać porzucone dzieci. Od kilku lat jest dyrektorką Domu Dziecka w Legnicy. W placówce przebywa 43 dzieci w wieku od 3 do 20 lat. Siostra Emilia - jak sama mówi „w domu dziecka trzeba być mamą, tatą, ciocią... Małe dzieci często mówią do niej po prostu „mamo”. Siotra Emilia nie ma wątpliwości - gdyby drugi raz miała wybierać swoją drogę życiową - wybrałaby zakon.

2 lutego. Zdolni, ale niezamożni - często nie mają szans na kontynuowanie nauki. Od kilku lat takim uczniom pomaga założona przez Episkopat Polski Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Każdego roku w Dzień Papieski zbierane są pieniądze na pomoc zdolnym dzieciom z ubogich rodzin. Od 1 lutego z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia stypendia otrzymuje 25 uczniów z diecezji legnickiej. Jak mówi ks. Marek Mendyk z Referatu Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej - miesięcznie stypendyści otrzymywać będą po 250 zł, a raz na semestr dostaną pieniądze na zakup np. odzieży.
Wnioski o przyznanie stypendium z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia Legnicka Kuria Biskupia przyjmuje przez cały rok. Warto dodać, że rocznie o taką pomoc finansową ubiega się ponad 200 uczniów z diecezji legnickiej.

3 lutego. Ukończą kurs i wkrótce rozpoczną swoją misję. Ponad 30 osób chce zostać wolontariuszami w szpitalu specjalistycznym w Legnicy. Od ponad dwóch miesięcy dla przyszłych wolontariuszy organizowane są m.in. spotkania z personelem szpitala, psychologami, a także z księdzem. Jak mówi kapelan ks. Roman Raczak - bezinteresownie opiekować się chorymi chce przede wszystkim młodzież, najczęściej uczniowie szkół średnich i studenci. Rozpoczną swoją posługę prawdopodobnie już w marcu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży otrzymało relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Delegacja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w warszawskiej Kurii Metropolitarnej odebrała relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystość poprzedziła Msza św. i modlitwa przy grobie tego męczennika

Po porannej Mszy Św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, delegacja KSM wraz Asystent Generalnym KSM ks. Andrzejem Lubowickim, złożyła kwiaty na grobie tego błogosławionego kapłana. Następnie udała się do Kurii Metropolitarnej Warszawskiej, gdzie z rąk o. Gabriela Bartoszewskiego OFM Cap, promotora sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym księdza Jerzego Popiełuszki, odebrała relikwie męczennika. Przekazano je w przededniu 10. rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, która przypada 6 czerwca.

- Bł. Jerzy Popiełuszko jest szczególnie bliski Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży. Ideały, którymi kierował się w życiu, to również ideały młodych zrzeszonych w KSM. Wierzymy w jego orędownictwo i pomoc w „zwyciężaniu dobrem” – mówi przewodniczący Prezydium KR KSM Patryk Czech.

W 1954 roku władze PRL zakazały działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Po upadku komunizmu, na prośbę św. Jana Pawła II, reaktywowano stowarzyszenie skupiające młodzież z całej Polski. W październiku odbędą się główne obchody 30. rocznicy tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Papież: współczucie lekarstwem na obojętność

2020-06-04 20:21

[ TEMATY ]

cierpienie

papież Franciszek

pandemia

PAP

W miesiącu czerwcu Papież prosi, aby szczególną modlitwą otoczyć ludzi cierpiących z powodu różnych pandemii, w tym takich jak wojny czy głód. Intencja został przekazana przez Światową Sieć Modlitwy Papieża.

Co możemy zrobić? Jak możemy nie popaść w obojętność? – pyta Franciszek. Wskazuje na drogę wyjścia: jest nią współczucie. To jest najlepsza pomoc, jaką możemy zaoferować naszą modlitwą i życiem, tym, którzy cierpią przybliżając do Serca Jezusa, aby On mógł przemienić ich życie.

Papież – Serce Jezusa przygarnia wszystkich

„Wiele osób cierpi z powodu poważnych trudności, których doświadczają. Możemy im pomóc, towarzysząc im w drodze z pełnym współczuciem, które zmienia życie osób. I przybliża ich do Serca Chrystusa, który przyjmuje nas wszystkich w rewolucji czułości. Módlmy się, aby ci, którzy cierpią, znaleźli drogi życia, pozwalające dotknąć się Sercu Jezusa.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję