Reklama

Z życia diecezji

W skrócie za Radiem Plus

3 lutego. Niemcy i Polacy wspólnie modlili się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w kościele pw. Świętego Krzyża w Goerlitz w Niemczech. Uroczysta Msza św. została odprawiona w czwartą rocznicę przywiezienia obrazu do świątyni. Ten obraz to dar narodu polskiego - powiedział Radiu PLUS ks. Przemysław Słyszko, który pracuje w niemieckiej parafii pw. Świętego Krzyża. Kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przekazał niemieckiej parafii biskup legnicki Tadeusz Rybak.
W uroczystości - 3 lutego 2001 r. uczestniczyli także biskup Rudolf Müller oraz rzesze wiernych z Polski i Niemiec.

2 lutego. Święto Ofiarowania Pańskiego nazywane popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej. W tym dniu w wielu parafiach Msze św. rozpoczynają się od procesji ze świecami. Jest to gest symbolizujący wniesienie Chrystusa - Światłości świata do świątyni. W tym dniu przypada również Światowy Dzień Osób Konsekrowanych. W południe w legnickiej katedrze została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa Tadeusz Rybaka. Podczas Eucharystii przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich odnowili śluby zakonne. Warto przypomnieć, że obrzęd święcenia gromnic w święto Ofiarowania Pańskiego znany jest już od X wieku. Przypomina nam, że Światło Chrystusa ma towarzyszyć człowiekowi od narodzin aż po grób.
Spotkamy je w szkołach, szpitalach, domach dziecka. Wiele z nich opuszcza nie tylko dom rodzinny, ale i kraj. Wyjeżdżają w nieznane - by na misjach pomagać i głosić dobrą Nowinę tym, którzy nie znają jeszcze Boga. Dzień Ofiarowania Pańskiego jest okazją, by lepiej przyjrzeć się pracy sióstr zakonnych, bo właśnie dziś przypada ich święto.
Siostra Małgorzata Fudalej z Karpnik koło Jeleniej Góry misjonarką chciała zostać od zawsze. Po maturze wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Najświętszej Maryi Panny Królowej Afryki. Na misji w Mali siostra Małgorzata znalazła swój drugi dom. Mieszkańcy wioski, w której pracowała i uczyła się języka bambara, przyjęli ją bardzo dobrze. Siostra Małgorzata Fudalej po 8 latach wróciła do Polski, by studiować rehabilitację. Później zamierza wrócić na misje do Mali.
Siostra Emilia - elżbietanka decyzję o wstąpieniu do zakonu podjęła dokładnie 2 lutego 1973 r. Miesiąc później była już w zakonie. Zawsze chciała wychowywać porzucone dzieci. Od kilku lat jest dyrektorką Domu Dziecka w Legnicy. W placówce przebywa 43 dzieci w wieku od 3 do 20 lat. Siostra Emilia - jak sama mówi „w domu dziecka trzeba być mamą, tatą, ciocią... Małe dzieci często mówią do niej po prostu „mamo”. Siotra Emilia nie ma wątpliwości - gdyby drugi raz miała wybierać swoją drogę życiową - wybrałaby zakon.

2 lutego. Zdolni, ale niezamożni - często nie mają szans na kontynuowanie nauki. Od kilku lat takim uczniom pomaga założona przez Episkopat Polski Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Każdego roku w Dzień Papieski zbierane są pieniądze na pomoc zdolnym dzieciom z ubogich rodzin. Od 1 lutego z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia stypendia otrzymuje 25 uczniów z diecezji legnickiej. Jak mówi ks. Marek Mendyk z Referatu Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej - miesięcznie stypendyści otrzymywać będą po 250 zł, a raz na semestr dostaną pieniądze na zakup np. odzieży.
Wnioski o przyznanie stypendium z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia Legnicka Kuria Biskupia przyjmuje przez cały rok. Warto dodać, że rocznie o taką pomoc finansową ubiega się ponad 200 uczniów z diecezji legnickiej.

3 lutego. Ukończą kurs i wkrótce rozpoczną swoją misję. Ponad 30 osób chce zostać wolontariuszami w szpitalu specjalistycznym w Legnicy. Od ponad dwóch miesięcy dla przyszłych wolontariuszy organizowane są m.in. spotkania z personelem szpitala, psychologami, a także z księdzem. Jak mówi kapelan ks. Roman Raczak - bezinteresownie opiekować się chorymi chce przede wszystkim młodzież, najczęściej uczniowie szkół średnich i studenci. Rozpoczną swoją posługę prawdopodobnie już w marcu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polacy triumfują w Zakopanem

2020-01-26 16:30

[ TEMATY ]

sport

skoki narciarskie

YouTube

Pierwszy raz Kubacki wystąpił w konkursie o Puchar Świata w Zakopanem w 2009 roku. Dziś to jego 200. start. Również w Zakopanem.

II seria:

Dawid Kubacki w drugiej serii uzyskał wynik 133 m i uzyskał 3. miejsce w Konkursie.

Kamil Stoch uzyskał wspaniałą odległość 140m i wygrał Konkurs w Zakopanem.

W drugiej serii Piotr Żyła skoczył na odległość 131 m.

I seria:

Dawid Kubacki wykonał świetny skok na odległość 140 m. i uplasował się na pierwszej pozycji w pierwszej serii skoków w Zakopanem.

Doskonały skok oddał też Kamil Stoch lądując na 137,5 metrze, zajmując 3 pozycję.

Piotr Żyła w pierwszej serii skoczył na odległość 134m. Otrzymał doskonałe noty od sędziów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Greger: prawda o Auschwitz nie powinna nas dzielić

2020-01-26 20:27

[ TEMATY ]

Auschwitz

Grzegorz Jakubowski/KPRP

„Prawda o tym, co się wydarzyło za drutami niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau nie powinna nas w żaden sposób dzielić” – podkreślił bp Piotr Greger, który 26 stycznia przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar obozu Auschwitz i żyjących byłych więźniów obozu w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy.

W modlitwie „o Boże błogosławieństwo i zdrowie” dla byłych więźniów w przeddzień 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau, wziął udział prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą. W Eucharystii uczestniczyło około 30 byłych więźniów obozu, przedstawiciele lokalnej społeczności Oświęcimia i pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Centrum Dialogu i Modlitwy, a także była premier Beata Szydło.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Biskup nawiązał w swej homilii do sytuacji podzielonego wewnętrznie Kościoła w Koryncie. Opis tego kryzysu znajduje się w czytanym dziś fragmencie Pawłowego 1 Listu do Koryntian. Kaznodzieja zwrócił uwagę, jak ważne jest, by starać się dążyć do zgody.

„Jest sprawą nie podlegającą dyskusji, że każda wspólnota sama musi podjąć wysiłek organizacyjny, zobowiązana jest do sprawiedliwego dzielenia zadań, a równocześnie musi podjąć kroki przezwyciężające wszystkie próby rozbicia jedności” – wyjaśnił i dodał, że równie ważna jest umiejętność odczytywania przeszłości – by mówić o historycznych faktach „w sposób prawdziwy, bez jakichkolwiek zafałszowań, zbędnych komentarzy czy niepotrzebnych interpretacji”.

„Refleksja historyczna zawsze obecna jest, a przynajmniej powinna być, w każdej społeczności. Czasem przybiera postać prymitywnej propagandy i manipulacji, niekiedy bywa próbą zmierzenia się ze sprawami tak trudnymi, jak przerażająca oraz pełna przestrogi historia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i wielu innych podobnych miejsc na świecie” – stwierdził.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

„Prawda o tym, co się wydarzyło za drutami niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, zbudowanego na obrzeżach Oświęcimia, nie powinna nas w żaden sposób dzielić. Ofiara życia tych ludzi, poprzedzona okrutnym męczeństwem, niech się stanie siłą jednoczącą współczesne społeczeństwo, nie tylko żyjące nad Wisłą. Przekaz o tym nieludzkim świecie adresowany do współczesnego człowieka musi być jasny i jednoznaczny” – podkreślił hierarcha i wskazał, że najwięcej do powiedzenia w tej sprawie powinni mieć „ci, którzy tę gehennę przeżyli”. „Oni wiedzą o tym najlepiej, ich wiedza jest , oni tego nie wyczytali z książek, oni o tym nie usłyszeli o innych, oni tego doświadczyli ” – dodał duchowny i powtórzył, że „nigdy i nigdzie, a zwłaszcza w ich obecności, nie wolno o tych wydarzeniach kłamać”.

Zaapelował, by „w imię jedności międzyludzkiej” mówić o faktach. „Im więcej wobec faktów zamieszania, kombinowania, manipulacji czy dopowiedzeń, tym dalej jesteśmy od czystych faktów. O historii trzeba nam zawsze i wszystkim mówić jednym głosem, zgodnie z zaistniałymi faktami. Inaczej będziemy doświadczać nikomu niepotrzebnego podziału, o którym z bólem pisze św. Paweł, mając na uwadze troskę o jedność w Kościele korynckim” – zauważył.

Biskup przypomniał na koniec, że jedność i zgoda „to nie tylko nasza ludzka sprawa, to również wielkie pragnienie kochającego nas bezgranicznie, miłosiernego Boga”.

Z biskupem przy ołtarzu modlili się: kapelan prezydenta RP ks. Zbigniew Kras, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, dziekan oświęcimski ks. kan. Fryderyk Tarabuła, proboszcz oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana ks. Mariusz Kiszczak, ks. Jan Nowak oraz ks. Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy, a także franciszkanie konwentualni – gwardian klasztoru w Harmężach o. Piotr Cuber oraz o. Jan Maria Szewek z Krakowa.

Modlitwę wiernych przeczytała była więźniarka KL Auschwitz Jadwiga Wakulska z Lublina, która urodziła się w Auschwitz-Birkenau we wrześniu 1944 roku. Zaraz po urodzeniu została zabrana matce do eksperymentów, jakich dokonywał niemiecki oficer SS i lekarz obozowy Josef Mengele. Zbrodniarz wkraplał dziecku chemiczne krople do oczu, a następnie wstrzykiwał za uchem bakterie ropnicy, od których dziecko dostało wrzodów na całym ciele. Dzięki wyzwoleniu obozu, cierpienie dziewczynki się zakończyło i w ten sposób ocalała.

Akompaniament muzyczny podczas liturgii zapewnił Chór św. Maksymiliana w Harmężach, który zaśpiewał m.in. tradycyjne polskie kolędy.

Za modlitwę i uczestnictwo we Mszy św. podziękował na koniec dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M.A. Cywiński.

Obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau rozpoczną się w poniedziałek na terenie Miejsca Pamięci od zapalenia zniczy i złożenia wieńców pod Ścianą Straceń w byłym obozie Auschwitz I.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję