Reklama

Z życia diecezji

W skrócie za Radiem Plus

Monika Poręba
Edycja legnicka 8/2005

3 lutego. Niemcy i Polacy wspólnie modlili się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w kościele pw. Świętego Krzyża w Goerlitz w Niemczech. Uroczysta Msza św. została odprawiona w czwartą rocznicę przywiezienia obrazu do świątyni. Ten obraz to dar narodu polskiego - powiedział Radiu PLUS ks. Przemysław Słyszko, który pracuje w niemieckiej parafii pw. Świętego Krzyża. Kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przekazał niemieckiej parafii biskup legnicki Tadeusz Rybak.
W uroczystości - 3 lutego 2001 r. uczestniczyli także biskup Rudolf Müller oraz rzesze wiernych z Polski i Niemiec.

2 lutego. Święto Ofiarowania Pańskiego nazywane popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej. W tym dniu w wielu parafiach Msze św. rozpoczynają się od procesji ze świecami. Jest to gest symbolizujący wniesienie Chrystusa - Światłości świata do świątyni. W tym dniu przypada również Światowy Dzień Osób Konsekrowanych. W południe w legnickiej katedrze została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa Tadeusz Rybaka. Podczas Eucharystii przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich odnowili śluby zakonne. Warto przypomnieć, że obrzęd święcenia gromnic w święto Ofiarowania Pańskiego znany jest już od X wieku. Przypomina nam, że Światło Chrystusa ma towarzyszyć człowiekowi od narodzin aż po grób.
Spotkamy je w szkołach, szpitalach, domach dziecka. Wiele z nich opuszcza nie tylko dom rodzinny, ale i kraj. Wyjeżdżają w nieznane - by na misjach pomagać i głosić dobrą Nowinę tym, którzy nie znają jeszcze Boga. Dzień Ofiarowania Pańskiego jest okazją, by lepiej przyjrzeć się pracy sióstr zakonnych, bo właśnie dziś przypada ich święto.
Siostra Małgorzata Fudalej z Karpnik koło Jeleniej Góry misjonarką chciała zostać od zawsze. Po maturze wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Najświętszej Maryi Panny Królowej Afryki. Na misji w Mali siostra Małgorzata znalazła swój drugi dom. Mieszkańcy wioski, w której pracowała i uczyła się języka bambara, przyjęli ją bardzo dobrze. Siostra Małgorzata Fudalej po 8 latach wróciła do Polski, by studiować rehabilitację. Później zamierza wrócić na misje do Mali.
Siostra Emilia - elżbietanka decyzję o wstąpieniu do zakonu podjęła dokładnie 2 lutego 1973 r. Miesiąc później była już w zakonie. Zawsze chciała wychowywać porzucone dzieci. Od kilku lat jest dyrektorką Domu Dziecka w Legnicy. W placówce przebywa 43 dzieci w wieku od 3 do 20 lat. Siostra Emilia - jak sama mówi „w domu dziecka trzeba być mamą, tatą, ciocią... Małe dzieci często mówią do niej po prostu „mamo”. Siotra Emilia nie ma wątpliwości - gdyby drugi raz miała wybierać swoją drogę życiową - wybrałaby zakon.

2 lutego. Zdolni, ale niezamożni - często nie mają szans na kontynuowanie nauki. Od kilku lat takim uczniom pomaga założona przez Episkopat Polski Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Każdego roku w Dzień Papieski zbierane są pieniądze na pomoc zdolnym dzieciom z ubogich rodzin. Od 1 lutego z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia stypendia otrzymuje 25 uczniów z diecezji legnickiej. Jak mówi ks. Marek Mendyk z Referatu Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej - miesięcznie stypendyści otrzymywać będą po 250 zł, a raz na semestr dostaną pieniądze na zakup np. odzieży.
Wnioski o przyznanie stypendium z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia Legnicka Kuria Biskupia przyjmuje przez cały rok. Warto dodać, że rocznie o taką pomoc finansową ubiega się ponad 200 uczniów z diecezji legnickiej.

3 lutego. Ukończą kurs i wkrótce rozpoczną swoją misję. Ponad 30 osób chce zostać wolontariuszami w szpitalu specjalistycznym w Legnicy. Od ponad dwóch miesięcy dla przyszłych wolontariuszy organizowane są m.in. spotkania z personelem szpitala, psychologami, a także z księdzem. Jak mówi kapelan ks. Roman Raczak - bezinteresownie opiekować się chorymi chce przede wszystkim młodzież, najczęściej uczniowie szkół średnich i studenci. Rozpoczną swoją posługę prawdopodobnie już w marcu.

Reklama

Zakopane: na Krzeptówkach modlitwa w intencji ofiar burzy w Tatrach

2019-08-22 20:36

jg / Zakopane (KAI)

Górale licznie zgromadzili się w sanktuarium na Krzeptówkach, aby uczestniczyć w Mszy św. w intencji ofiar śmiertelnych i innych poszkodowanych po burzy w Tatrach, która miała miejsce w godzinach popołudniowych w czwartek 22 sierpnia w Tatrach.

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

- Ratownicy, lekarze robią co mogą, aby pomóc, ale i my możemy wspierać ich duchowo, a także wszystkich poszkodowanych podczas dzisiejszej burzy w Tatrach. Modlimy się także w intencji ofiar śmiertelnych o życie wieczne dla nich - mówi ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach.

W świątyni na Krzeptówkach trwa uroczysta Msza św. z udziałem górali ze Związku Podhalan, obchodzących w tym roku 100-lecie swojej organizacji, a także uczestników Międzynarodowego Festiwali Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Władze miasta odwołały dzisiejsze koncerty i zaprosiły wszystkich do uczestnictwa w modlitwie na Krzeptówkach.

Zamiast zaplanowanego bicia rekordu w tańcu zbójnickim odbyła się jedynie zbiórka na Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem. - Jesteśmy teraz całym sercem z rodzinami ofiar i osobami poszkodowanymi podczas dzisiejszej burzy. Taka sytuacja nas wszystkich bardzo zaskoczyła i zasmuciła - mówi Anna Karpiel-Semberecka z Urzędu Miasta Zakopanego. Dodaje, że w ramach festiwalu miała miejsce także Msza św. z udziałem górali z całego świata w intencji pokoju na świecie.

W Zakopanem działa sztab kryzysowy. Jest wojewoda małopolski Piotr Ćwik, a na Podhale zmierza premier Mateusz Morawiecki.

Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego zamknęła szlaki wokół Giewontu. W wyniku burzy i piorunów, jakie rozpętały się na tym znanym szlakiem zostało poszkodowanych wiele osób, są nawet ofiary śmiertelne. Akcja sprowadzania turystów cały czas jest prowadzona. W szpitalach w Zakopanem, Nowym Targu, Myślenicach i Krakowie przebywa już kilkadziesiąt osób.

Uruchomiono numer alarmowy-infolinię: 18 20 17 100 oraz 18 20 23 914. Tu dowiedzieć się można o losie najbliższych, a także zgłosić osoby, które nie powróciły z wycieczek górskich i nie ma z nimi kontaktu.

Krzyż na Giewoncie postawili z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego na przełomie XIX i XX w. mieszkańcy Zakopanego. Dwa razy w roku górale uczestniczą w pielgrzymce z centrum miasta na Giewont. Pielgrzymkę organizuje parafia św. Krzyża w Zakopanem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Archiwum kard. Newmana w internecie

2019-08-24 08:03

vaticannews / Birmingham (KAI)

W związku z zapowiedzianą na październik kanonizacją kard. Johna Henry’ego Newmana wzrasta zainteresowanie jego postacią i twórczością. Ten XIX-wieczny myśliciel i konwertyta pozostawił po sobie ogromną spuściznę. Na wielkie newmanowskie archiwum składają się tysiące listów, zapisków i fotografii. Do niedawna było ono pilnie strzeżone w założonym przez Newmana oratorium w Birmingham. Teraz trwają jednak intensywne prace nad jego digitalizacją.

Emmeline Deane - National Portrait Gallery
Bł. John Henry Newman

Zajmuje się tym w Stanach Zjednoczonych amerykański Krajowy Instytut Studiów nad Newmanem (National Institute for Newman Studies – NINS). Zeskanowanych zostało niemal ćwierć miliona kartek, które teraz stopniowo udostępniane są w internecie. Do końca przyszłego roku będzie już można korzystać z większości zasobów.

Nowoczesne oprogramowanie pozwala na pracę z rękopisami w wysokiej rozdzielczości, zestawianie ich i porównywanie z różnymi wydaniami książkowymi. Dzięki rejestrom z oksfordzkiej biblioteki, można się też dowiedzieć, do jakich książek zaglądał Newman w różnych okresach swego życia. Archiwum zawiera też wielotysięczną kolekcję listów skierowanych do Newmana, jak również najobszerniejszy na świecie zbiór książek, artykułów i innych publikacji na jego temat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem