Reklama

Jasna Góra

Rycerze Kolumba na Jasnej Górze

Ok. 600 Rycerzy Kolumba wraz z rodzinami i przyjaciółmi bierze udział w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę w dniach 5-6 października. Rycerze Kolumba to międzynarodowa organizacja katolickich mężczyzn, największa na świecie katolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym. W Polsce działa ich ponad 5 i pół tysiąca - realizują się w działalności na rzecz swoich parafii, swoich społeczności lokalnych i w dziełach miłosierdzia.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rycerze Kolumba

Zdjęcia dzięki uprzejmości Rycerzy Kolumba

Gościem specjalnym pielgrzymki był Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba Carl Anderson, który przebywa w Polsce z grupą najwyższych przełożonych Rycerzy Kolumba z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Filipin i Meksyku. W Warszawie w tych dniach odbywać się będzie ich spotkanie W najbliższą środę, 10 września na Jasnej Górze zaplanowano Mszę św. z udziałem najwyższych przełożonych i ich małżonek, wśród nich Najwyższego Rycerza Carla Andersona z małżonką. Eucharystii przewodniczyć ma Najwyższy Kapelan Rycerzy Kolumba abp William Lori z Baltimore w koncelebrze z abpem Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, kapelanem stanowym Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce.

Jak co roku, jasnogórska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba łączy się z konkretnym dziełem miłosierdzia. W tym roku pielgrzymi zostali poproszeni, aby przywieźć dary dla Fundacji Małych Stópek, zaangażowanej w obronę wartości ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Fundacja pod kierunkiem ks. Tomasza Kancelarczyka organizuje Marsze dla Życia, zajmuje się formacją i edukacją młodzieży oraz pomocą matkom, które zrezygnowały z zamiaru aborcji i urodziły swoje dziecko.

Reklama

„My jako Rycerze Kolumba realizujemy dzieła miłosierdzia poprzez naszą pomoc, dajemy nasze ręce do pracy. Mamy tysiące mężczyzn, wliczając w to rodziny, to mamy kilkanaście tysięcy osób, które mogą pomagać – tłumaczy Tomasz Wawrzkowicz, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce – Zaapelowaliśmy, żeby pielgrzymi przywieźli pieluchy, oliwki, środki czystości, środki pielęgnacji szczególnie dla niemowląt, dla dzieci, którymi opiekuje się Fundacja Małych Stópek. I cieszy, bo ten dar był naprawdę duży, i chyba zaskoczył nawet ks. Tomasza Kancelarczyka, kiedy zobaczył, ile tego jest, ile pielgrzymi przywieźli”.

Centralnym punktem 5. Pielgrzymki Rycerzy Kolumba na Jasną Górę była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 12.00. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Kapelan Stanowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce, a koncelebrował m.in. ks. Wiesław Lenartowicz, Kapelan Stanowy Pomocniczy Rycerzy Kolumba w Polsce.

„Przychodzimy tutaj przed Obraz naszej jasnogórskiej Matki i prosimy: Maryjo, prowadź nas po drogach współczesnego świata zgodnie z zamysłem Boga wobec człowieka, bądź dla nas wzorem i pomocą dla niezawodnej nadziei, której świat dać już nie może, prowadź nas w ciemnościach wiary i spraw trudnych, które przeżywamy zarówno w Kościele powszechnym, i w Kościele na polskiej ziemi. Maryjo, kieruj naszymi wspólnotami rodzinnymi i zawodowymi, kieruj naszym Zakonem, abyśmy byli współpracownikami Boga w prawdzie i miłości, i jednocześnie obrońcami integralnej godności człowieka, od momentu poczęcia aż po naturalną śmierć. Maryjo, bądź z nami w każdy czas” – podkreślał w homilii abp Wacław Depo.

Reklama

Podczas konferencji w Auli o. A. Kordeckiego przedstawiono dzieła prowadzone prze Rycerzy Kolumba w Polsce oraz rozwój tej organizacji w ostatnim roku. Carl Anderson serdecznie podziękował polskim rycerzom za aktywność i dobrą formację duchową. O różnych aspektach działalności Rycerzy Kolumba w Polsce i na świecie mówili m.in.: abp Wacław Depo - Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, Tomasz Wawrzkowicz – Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, ks. inf. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, moderator Ruchu Europa Christi, Lidia Dudkiewicz - redaktor naczelna „Niedzieli”, ks. Tomasz Kancelarczyk z Fundacji Małych Stópek, dla której podopiecznych rycerze zbierali dary w czasie tegorocznej pielgrzymki. Wręczono także nagrody Rady Najwyższej dla rad lokalnych. Odbyła się również ceremonia przyjęcia w szeregi Zakonu Rycerzy Kolumba.

Obszerna relacja z Rodzinnej Pielgrzymki Rycerzy Kolumba na Jasną Górę ukaże się w "Niedzieli" z datą 21 października 2018 r.

2018-10-08 11:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie święto Rycerzy Kolumba w Kielcach

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

facebook.com/rycerzekolumbawpolsce

Rycerze Kolumba z całej Polski przybyli do Kielc, by uczestniczyć w Ceremonii Stopnia Patriotycznego – najważniejszego wydarzenia formacyjnego i wspólnotowego Rycerzy.

54 członków największej na świecie organizacji katolickich mężczyzn przyjęło dziś czwartą, najwyższą formę formacji i zobowiązania na rzecz wspólnoty Rycerzy Kolumba. Uroczystą rycerską ceremonię poprzedziła msza św. pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego sprawowana w parafii św. Jadwigi Królowej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

2021-09-23 20:51

[ TEMATY ]

kardynał

Niemcy

Wikipedia

Kardynał Walter Kasper

Kardynał Walter Kasper

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wypowiedział się na ten temat w wykładzie wygłoszonym 17 września w Rzymie. Zaznaczył, że proces ten odbiegł od Vaticanum II szczególnie w dziedzinie „sakramentalnego rozumienia Kościoła i biskupstwa”. Udzielił zarazem swego poparcia dla tekstu alternatywnego, zaproponowanego na początku bieżącego miesiąca przez biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera.

Kardynał Walter Kasper skrytykował oficjalny tekst jednego z tematów drogi synodalnej - na temat sprawowania władzy i je podziału w Kościele - mówiąc, że próbuje on „wymyślić Kościół na nowo”. Przyznał, że wiele osób zastanawia się, „czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie". Zauważył, że „niektóre stwierdzenia dokumentu oficjalnego wyraźnie odbiegają od podstawowych rozważań II Soboru Watykańskiego, na przykład odnośnie do sakramentalnego rozumienia Kościoła i posługi biskupiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję