Reklama

SP nr 6 w Lublinie

Jubileusz szkoły

S. Judyta Lucyna Lisak Sł. NSJ
Edycja lubelska 8/2005

14 stycznia br. społeczność Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie zgromadziła się w kościele garnizonowym, aby oddać należną cześć patronowi Romualdowi Trauguttowi. Tegoroczne obchody Święta Patrona były również zakończeniem świętowania jubileuszu 70-lecia szkoły. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była uroczysta Msza św. w intencji nauczycieli, wychowawców, pracowników szkoły (czynnych i emerytowanych), uczniów i absolwentów. Eucharystii przewodniczył abp Józef Życiński, koncelebrowali: ks. prał. Tadeusz Bieniek - proboszcz parafii cywilno-wojskowej oraz ks. kan. Mariusz Nakonieczny - proboszcz parafii bł. Władysława Gorala. Oprawę liturgiczną przygotowali: dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie pod kierunkiem katechetów.

Dzięki homilii wygłoszonej przez Arcypasterza jeszcze raz przed społecznością szkoły stanęła postać Romualda Traugutta. Jest wzorem zdrowego, chrześcijańskiego patriotyzmu i przykładem, jak należy rozumieć obowiązek miłowania Ojczyzny. Człowiek, który umiał walczyć o wolność polityczną narodu, o prawa ojczystej mowy, był na służbie nie tylko swojego narodu, ale i woli Boga. We wprowadzeniu do Mszy św. ks. prał. Bieniek podkreślił, że społeczność szkoły jest bardzo przywiązana do patrona i robi wszystko, aby wychowanie i nauczanie było na najwyższym poziomie. W poszczególnych wezwaniach modlitwy powszechnej podkreślono walory jego życia religijnego. Dla rodziców, nauczycieli i wychowawców jest przykładem, jak słowem i świadectwem życia dawać przykład umiłowania prawdy, dobra i piękna. Uczniom wskazuje, jak poprzez częsty kontakt z Bogiem na modlitwie można dostrzegać Jego obecność w życiu codziennym. Obecność Księdza Arcybiskupa nadała szczególnie uroczysty charakter zakończeniu obchodów jubileuszu szkoły. W duchu wdzięczności za obecność i modlitwę dyrektor Danuta Nowakowska-Bartłomiejczyk wręczyła abp. Życińskiemu statuetkę Romualda Traugutta.
Montaż słowno-muzyczny, pt. „Czy bez tej miłości można żyć”, wykonany przez dyrekcję i nauczycieli, adresowany był do uczniów „szóstki” na podsumowanie jubileuszu. W tej doniosłej chwili przedstawiciel uczniów w imieniu całej społeczności wypowiedział słowa: „My - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie Anno Domini 2005, wierni Bogu i Ojczyźnie przyrzekamy iść drogą ideałów patrona naszej szkoły, pielęgnować polskie tradycje, zgłębiać historię naszego kraju, dbać o piękno ojczystego języka, sercem i umysłem sławić urodę polskiej przyrody”.

Reklama

Kraków: ks. Franciszek Ślusarczyk nie jest już kustoszem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

2019-06-19 14:28

md / Kraków (KAI)

Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk został zwolniony z funkcji rektora Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i mianowany proboszczem w parafii NMP Matki Kościoła na Prądniku Białym w Krakowie. Listę zmian personalnych duchowieństwa opublikowano dziś na stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej.

diecezja.pl
ks. Franciszek Ślusarczyk

Dotychczasowego kustosza zastąpi go ks. kanonik dr Zbigniew Bielas, proboszcz parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu.

Z łagiewnickim sanktuarium ks. F. Ślusarczyk był związany od 2002 r. Posługę kustosza i rektora pełnił pięć lat. Rektorem świątyni został w 2014 r. po tym, jak dotychczasowy kustosz - bp Jan Zając - przeszedł na emeryturę.

W Roku Miłosierdzia znalazł się w gronie powołanych przez papieża Franciszka misjonarzy miłosierdzia. Jako gospodarz sanktuarium Bożego Miłosierdzia przyjmował podczas Światowych Dni Młodzieży Ojca Świętego, który w łagiewnickiej bazylice wyspowiadał grupę młodzieży i na krótko spotkał się z chorymi. Był również odpowiedzialny za przygotowanie przyjęcia w Łagiewnikach młodych pielgrzymów z całego świata, którzy w trakcie ŚDM odbywali tam Pielgrzymkę Miłosierdzia.

Ksiądz Ślusarczyk jest również autorem Drogi Miłosierdzia - nabożeństwa, które po raz pierwszy zostało odprawione wieczorem 2 kwietnia 2016 r., w wigilię Niedzieli Miłosierdzia.

Franciszek Ślusarczyk urodził się 26 lipca 1958 r. w Dobczycach. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1984 roku z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Przez pierwsze lata kapłaństwa posługiwał jako wikariusz najpierw w Żywcu-Zabłociu (1984-1988), a następnie w Wieliczce (1988-1989). Rok później zamieszkał w parafii w Gaju. Od 1990 r. pełnił funkcję prefekta w krakowskim Seminarium Duchownym, a w latach 1997-2002 był jego wicerektorem.

Był pracownikiem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wieloletnim adiunktem w Katedrze Homiletyki, jest doktorem teologii.

W grudniu ub. roku został mianowany biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej. Kilka dni później "po refleksji i modlitwie zdecydował o nieprzyjmowaniu święceń biskupich i złożył na ręce Ojca Świętego dymisję z tego urzędu", jak poinformował w swoim komunikacie abp Marek Jędraszewski.

Ks. dr kanonik Zbigniew Bielas przyjął święcenia kapłańskie w 1992 r. Od 2012 r. do dnia nominacji na kustosza łagiewnickiego sanktuarium pełnił posługę proboszcza parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu Starym. Jest członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Krakowskiej oraz Komisji Nadzorującej Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Drugie życie strajkowego ,,ogórka"

2019-06-26 22:58

Anna Majowicz

W gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej podpisano dziś (26.06) list intencyjny, którego celem jest renowacja zabytkowego autobusu Jelcz 043, zwanego ze względu na swój kształt ,,ogórkiem”.

Archiwum Centrum Historii Zajezdnia
Podczas konferencji w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej

Pojazdem tym 26 sierpnia 1980 r. Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z Zajezdni nr VII we Wrocławiu, co doprowadziło do strajku. Jego uczestnicy solidaryzowali się z robotnikami z Wybrzeża. Tak narodziła się Wrocławska „Solidarność”.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” postanowił przeprowadzić przedsięwzięcie, pt.: „Drugie życie strajkowego Jelcza 043”. Inicjatywę podjęły Politechnika Wrocławska, Jelcz Spółka z o. o., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o. o. oraz NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk. Rezultatem współdziałania tych instytucji będzie renowacja autobusu Jelcz 043 oraz przywrócenie jego wyglądu z 1980 r., przy jednoczesnym nadaniu mu cech pojazdu nowoczesnego, odpowiadającego najnowszym standardom. – Mamy nadzieję, że autobus uda się odrestaurować do sierpnia przyszłego roku, kiedy to obchodzić będziemy 40-lecie powstania ,,Solidarności” – mówi Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem