Reklama

Leśnik i jego praca

Jednym z miejsc, w którym człowiek może wypocząć jest las. To w nim jeszcze możemy oddychać świeżym powietrzem, posłuchać śpiewu ptaków, dać wytchnienie naszym oczom, które po miejskim zmęczeniu mogą nasycić się uspakajającą zielenią. Pewną modą stało się, że ludzie coraz częściej szukają takich miejsc, gdzie mogą delektować się ciszą. A gdzie jej szukać? Jednym z takich miejsc są lasy na terenie Nadleśnictwa Nowogród w Morgownikach. To właśnie tam, dzięki pracy leśników, możemy skutecznie wypocząć.

Niedziela łomżyńska 8/2005

Nadleśnictwo sprawuje nadzór nad gospodarką leśną o powierzchni 16,5 tys. hektarów. W jego ramach prowadzony jest plan zagospodarowania lasów ze szczególnym uwzględnieniem określonego planu, który ma na celu zachowanie lasów i ich korzystnego wpływu na klimat, powietrze, wodę, glebę. Działania te prowadzone są również z myślą o zachowaniu różnorodności przyrodniczej oraz krajobrazowej, z której to korzystają mieszkańcy spragnieni wypoczynku na łonie natury oraz... naukowcy. Innymi zadaniami, jakie stoją przed leśnikami jest m.in.: ochrona gleb, terenów oraz wód szczególnie narażonych na zanieczyszczenie lub uszkodzenie. Działania te głównie prowadzone są na obszarze Równiny Kurpiowskiej i Doliny Dolnej Narwi. Znajdujące się tam lasy nie tworzą, co prawda zwartego, jednolitego kompleksu, lecz składają się z szeregu osobnych, poprzedzielanych polami i łąkami uroczysk rożnej wielkości. Na tym też terenie znajduje się 6 rezerwatów ochrony przyrody o łącznej powierzchni 427 hektarów. Głównym celem, dla którego powstały, była chęć ochrony naturalnych siedlisk i drzewostanów Puszczy Kurpiowskiej. Tam też możemy spotkać typową florę i faunę obszarów lasów Niżu Środkowopolskiego. Występujące tam: wydry, gronostaje, łasice, jeże, krety, ryjówki, nietoperze, wiewiórki, bobry, znajdujące się pod ścisłą ochrona, pieczołowicie doglądane są przez pracowników lasu. Dużym zainteresowaniem leśników cieszy się zwierzyna łowna: łosie, jelenie, sarny i dziki.
W skład Nadleśnictwa Nowogród w Morgownikach wchodzi 12 leśnictw. O pracy we wspommnianym nadleśnictwie Jan Majcharzak - nadleśniczy powiedział: „Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy odpowiedzialni za wizerunek lasów. Dlatego musimy dbać o jego ochronę, powiedziałbym nawet za jego hodowlę”. Nadleśniczy wspomniał również o pracy, która polega na pozyskiwaniu drewna w wyniku wycinki. „W okresie zimowym pozyskujemy go ok. 40 % w skali roku. Wycinamy tylko te drzewa, które są martwe, chore i wadliwe oraz te przeszkadzające innym drzewom w prawidłowym rozwoju” - mówił Jan Majcharzak. Dodał, że: „W okresie wiosennym leśnicy nadzorują przebieg prac zalesieniowych oraz zajmują się ochroną młodego lasu. W tym celu umieszczają pułapki feromonowe (budki, w których umieszczany jest zapach samca bądź samicy określonego szkodnika, mający na celu jego odławianie). Zakładane są osłonki na młode drzewka, aby skutecznie je chronić przed zwierzyną” - informował Nadleśniczy.
Leśnicy wiele czasu poświęcają również ochronie lasów przed pożarami. W okresie wysokiego zagrożenia pożarowego czuwają na specjalnie wybudowanych wieżach obserwacyjnych, by niezwłocznie zaalarmować o pożarze odpowiednie służby tj. Straż Pożarną i leśników.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

2020-01-21 18:43

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

charyzmatycy

Tomasz Rozmus

Kuria w Gliwicach wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia dlaczego Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta spotkania modlitewnego zaplanowanego na 23 stycznia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gliwicach, które miał poprowadzić znany charyzmatyk Marcin Zieliński.

Prezentujemy treść komunikatu Kurii:

Mając na uwadze komunikat Kurii Diecezjalnej w Łowiczu z dnia 8 lutego 2019 roku oraz fakt, że niektóre wątki nauczania pana Marcina Zielińskiego budzą wątpliwości natury teologicznej, Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta w ramach spotkania zaplanowanego w Gliwicach w dniu 23 stycznia 2020 roku.

Ks. Sebastian Wiśniewski, Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Już w weekend zawody Pucharu Świata w Zakopanem

2020-01-24 10:37

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

youtube.com

W sobotę czeka nas drużynowy konkurs skoków w Zakopanem. Wiadomo, że trener Michal Doležal puści do boju Dawida Kubackiego, Kamila Stocha i Piotra Żyłę. Ale kto będzie czwarty? Przedstawiamy prognozy potalu wpolityce.pl

Poza Kubackim, Stochem i Żyłą pozostali nasi skoczkowie spisują się fatalnie. A w konkursie drużynowym musi wystąpić czterech. Trener Doležal ma twardy orzech do zgryzienia. Oprócz naszych asów w piątkowych kwalifikacjach oprócz nich wystąpią: Stefan Hula, Maciej Kot, Aleksander Zniszczoł, Wolny, Andrzej Stękała i Adam Niżnik.

Niżnik pierwszy raz będzie miał okazję wystąpić w zawodach o Puchar Świata w Zakopanem. W sezonie zdobył sześć punktów w zawodach o Puchar Interkontynentalny. Na niego trener raczej się nie zdecyduje.

Szansa występu w drużynie 1 proc.

Stękała błysnął formą w zawodach o Puchar Interkontynentalny, bo zajął piąte miejsce. dzień później w Zakopanem był… 30. Dotychczas tylko raz wystąpił w zawodach o Puchar Świata.

Szansa występu w drużynie 1 proc.

Kot skacze coraz gorzej. W miniony weekend w Titisee-Neustadt skakał fatalnie. W niedzielnym konkursie był przedostatni. W sezonie tylko sześć razy zakwalifikował się do drugiej serii. W większości na jego początku.

Szansa występu w drużynie 2 proc.

Zniszczoł dostał szansę występu w zawodach o Puchar Świata kosztem Wolnego. Zaprezentował się lepiej od Huli i Kota, ale również nie awansował do drugiej serii. Pamiętajmy też, że to członek kadry B.

Szansa występu w drużynie 2 proc.

Hula jest najstarszym i najbardziej doświadczonym skoczkiem naszej kadry. Gwarantuje skoki na poziomie miejsc 20-40. Tylko czy to wystarczy do podium?

Szansa występu w drużynie 14 proc.

Wolny nie po to został odesłany do ostrych treningów, żeby trener nie miał w tym ukrytego celu. Wiadomo, że słabo skakał, dużo gorzej niż w poprzednim sezonie, ale w konkursach drużynowych w Wiśle i szczególnie w Klingenthal spisał się na miarę oczekiwań.

Szansa występu w drużynie 80 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję