Reklama

W Kościele i w mieście

Oprac. (ead)
Edycja łódzka 8/2005

Nowa sala gimanstyczna w Szydłowie

21 stycznia br. w Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie odbyła się uroczystość poświęcenia nowej sali gimnastycznej. Na zaproszenie dyrektora szydłowskiego gimnazjum - Bożeny Palus w uroczystości udział wzięli m.in.: proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Szydłowie - ks. Ireneusz Sikora, przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, grono pedagogiczne, rodzice oraz uczniowie. Część oficjalną uroczystości otwarcia i poświęcenia hali sportowej uświetnił spektakl w wykonaniu Telewizyjnego Studia Sportowego, prezentujący historię igrzysk olimpijskich oraz współczesną działalność sportową szkoły. Zainteresowaniem widzów cieszył się także występ gimnazjalnych atletów i karateków z Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „Suples” oraz układ taneczny w wykonaniu uczennic szydłowskiego gimnazjum. Uroczystość poświęcenia nowej hali gimnastycznej zakończył występ instrumentalny gimnazjalnej orkiestry dętej.

Nina Bąkowska

Kurs dla wolontariuszy hospicjum

15 marca 2005 r. o godz. 18.00 w siedzibie Caritas w Łodzi przy ul. Gdańskiej 111 (I piętro) rozpocznie się kolejny kurs Podstawy opieki paliatywnej/hospicyjnej, przygotowujący wolontariuszy hospicjum domowego. Zajęcia będą się odbywać w każdy wtorek. Kurs organizuje Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej, działający w Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Tam również można dokonać zapisu oraz uzyskać dodatkowe informacje - od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00. Tel. (0-42) 636-24-08 oraz 607-617-090, e-mail: hospi@toya.net.pl, strona internetowa: www.hospicjum.firmanet.pl.

Konkurs biblijny dla ministrantów

Etap diecezjalny XII Konkursu Biblijnego dla Lektorów i Ministrantów odbędzie się 2 kwietnia 2005 r. o godz. 10.30 w parafii św. Antoniego w Łodzi (ul. Antoniego 4), w sali na plebanii. W tym roku przedmiotem konkursu jest Pięcioksiąg: Księga Rodzaju, Wyjścia, Powtórzonego Prawa, Liczb i Kapłańska (wg Biblii Tysiąclecia, wyd. V.) Znajomość tekstów obejmuje również wstęp do każdej księgi oraz przypisy.

Reklama

Renowacja wnętrza katedry

Przed Wielkanocą powinny zakończyć się prace budowlane we wnętrzu katedry - poinformował proboszcz miejsca ks. kan. Ireneusz Kulesza. W końcu kwietnia natomiast oczom wiernych ma się ukazać powiększone i odrestaurowane przebiterium z nową posadzką, kamiennym ołtarzem i ambonką. Rekonstrukcji poddane zostaną także meble: tron biskupi i miejsca dla kapituły archikatedralnej, a także celebransa. Wszystkie prace renowacyjne przebiegają pod nadzorem konserwatora zabytków. Część prac wykona firma z Tyrolu we Włoszech, która przed 90 laty przygotowała elementy wyposażenia świątyni. W tym roku renowacji poddane będą jeszcze portale wejściowe drzwi oraz witraże.

Konkurs plastyczny dla dzieci

Z okazji 80-lecia Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi ogłasza konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Można narysować, namalować, wykleić (technika dowolna, format prac nie większy niż A-3) fontanny, które powinny stanąć w naszym mieście. Można też pokazać, jak uczniowie wyobrażają sobie pracę wodociągowców. 10 najlepszych prac z każdej tematyki zostanie nagrodzonych i pokazanych podczas obchodów 80-lecia firmy. Prace prosimy nadsyłać do 17 czerwca pod adresem: Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Łodzi, ul. Wierzbowa 52, 90-133 Łódź, z dopiskiem „Konkurs jubileuszowy”. Na zwycięzców czekają nagrody: komputery, rowery i zabawki.

Kara za brak kagańca

Moda na duże psy ras obronnych nie mija. W większości hodowle tych zwierząt nie są nigdzie rejestrowane. Nikt też nie szkoli ich w sposób odpowiedzialny. Wiceprezydent miasta Karol Chądzyński, zaniepokojony zgłoszeniami o pogryzieniach i atakach dużych bojowych psów, podjął decyzję, że opiekun psa agresywnej rasy zapłaci mandat w wysokości 200 zł, jeśli jego czworonóg będzie wyprowadzony na dwór bez kagańca. Straż Miejska dostanie polecenie, aby karać właścicieli mandatami, a nie - jak dotychczas - upomnieniem.

Reklama

Oświadczenie w sprawie fałszywych informacji dotyczących metropolity krakowskiego

2019-08-21 19:44

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej / Kraków (KAI)

"Prosimy o niepublikowanie oraz niepowielanie fałszywych informacji na temat rzekomych słów Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego" - czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Oświadczenie wydane zostało w związku z licznymi fałszywymi informacjami dotyczącymi metropolity krakowskiego pojawiającymi się i rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej podaje również adresy stron internetowych, które są autoryzowanym źródłem informacji nt. nauczania i posługi abp. Marka Jędraszewskiego.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Publikujemy oświadczenie w sprawie tworzenia i upowszechniania fałszywych informacji na temat rzekomych wypowiedzi, apeli i opinii przypisywanych Metropolicie Krakowskiemu Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu.

OŚWIADCZENIE

W związku z licznymi fałszywymi informacjami na temat rzekomych apeli, wpisów i opinii wyrażanych jakoby przez Metropolitę Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, publikowanych i powielanych między innymi w mediach społecznościowych, oświadczamy, że Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski nie posiada prywatnego profilu w żadnym medium społecznościowym ani innym w Internecie. Żadna osoba prywatna ani instytucja poza Kurią Metropolitalną w Krakowie i Biurem Prasowym Archidiecezji Krakowskiej nie jest upoważniona przez Metropolitę Krakowskiego do publikowania jako źródło oświadczeń, listów, apeli, wystąpień i opinii w Jego imieniu, a tym bardziej do przedstawiania ich jako słów Księdza Metropolity. Wszelkie pojawiające się w przestrzeni medialnej strony nazwane „Abp Marek Jędraszewski” i podobne, powstały oraz publikują treści bez wiedzy i zgody Metropolity Krakowskiego.

Jedynym wiarygodnym, autoryzowanym źródłem informacji na temat wydarzeń w Archidiecezji Krakowskiej oraz nauczania i posługi Pasterskiej Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, z których mogą korzystać media i osoby prywatne na określonych zasadach, to strona Archidiecezji Krakowskiej diecezja.pl oraz oficjalne strony w Internecie:

Facebook https://www.facebook.com/ArchKrakowska/,

Twitter https://twitter.com/archkrakowska,

Instagram https://www.instagram.com/archidiecezja_krakowska/, Youtube https://www.youtube.com/channel/UCzzPqjb5brmGyU1sgsS0VWA/videos

Flickr https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/albums

Prosimy o niepublikowanie oraz niepowielanie fałszywych informacji na temat rzekomych słów Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego i korzystanie z podanych wyżej źródeł.

Joanna Adamik

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kraków 21.08.2019r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Budzik do młodych: zależność od Boga jest prawdziwą niezależnością człowieka

2019-08-23 20:51

dab / Garbów (KAI)

Nie jest łatwo odróżnić głosu Boga od głosu tego świata. Uda się to jedynie temu, kto w codziennym zabieganiu i stresie znajdzie moment, by w ciszy stanąć sam na sam z Nim - powiedział abp Stanisław Budzik podczas mszy dla uczestników Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie. Przez cztery dni lubelska młodzież weźmie udział w spotkaniach, warsztatach, koncertach i wspólnej modlitwie.

episkopat.pl

W homilii abp Budzik mówił o najważniejszym pytaniu, jakie powinien zadawać sobie każdy młody człowiek – o źródło prawdziwej miłości. Zwrócił uwagę, że ten, kto nie otwiera się z miłością na bliźniego, którego widzi, ten nie będzie potrafił rzeczywiście otworzyć się na Boga, który jest niewidzialny. - Bóg jest dawcą wszelkiej miłości. Nie da się zbudować trwałej miłości między ludźmi bez Boga – tłumaczył hierarcha.

Metropolita lubelski zauważył, że wypełnienie powołania do miłowania, musi się odbywać w prawdzie o sobie i wolności. – Zależność od Boga jest jedyną prawdziwą niezależnością człowieka. Kiedy postawimy znak równości pomiędzy tym, co chce ode mnie Bóg, a tym, co ja chcę, wtedy wypełnimy to, do czego zostaliśmy stworzeni – wyjaśniał arcybiskup.

Kończąc swoje kazanie, abp Budzik zachęcił młodych, aby byli otwarci na Boże Słowo, które Bóg kieruje do ludzi na różne sposoby. - Ojciec mówi do nas przez Chrystusa, przez swój Kościół, ale też w codzienności, przez różne wydarzenia i znaki. Nie jest łatwo odróżnić Jego głos od głosu tego świata. Uda się to jedynie temu, kto w codziennym zabieganiu i stresie znajdzie moment, by w ciszy stanąć sam na sam z Bogiem – mówił metropolita.

Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej (SMAL) jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym w Garbowie przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Podczas wydarzenia, uczestnicy - jak tłumaczą organizatorzy - mogą doświadczyć radości z wiary przeżywanej we wspólnocie oraz pogłębić swoją relację z Chrystusem. Jest to również okazja do nawiązania nowych znajomości i spotkania dawno niewidzianych przyjaciół.

"Młodzi będą uczestniczyć w konferencjach, spotkaniach w grupach, adoracjach, Eucharystii oraz w radosnej zabawie, których tematyka nawiązywać będzie do hasła głównego, a celem będzie poznanie prawdziwej miłości, jaką oferuje nam Chrystus" - zapowiadają organizatorzy.

Program spotkania dostępny jest w mediach społecznościowych oraz na stronie Archidiecezji Lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem