Reklama

W Kościele i w mieście

Nowa sala gimanstyczna w Szydłowie

21 stycznia br. w Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie odbyła się uroczystość poświęcenia nowej sali gimnastycznej. Na zaproszenie dyrektora szydłowskiego gimnazjum - Bożeny Palus w uroczystości udział wzięli m.in.: proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Szydłowie - ks. Ireneusz Sikora, przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, grono pedagogiczne, rodzice oraz uczniowie. Część oficjalną uroczystości otwarcia i poświęcenia hali sportowej uświetnił spektakl w wykonaniu Telewizyjnego Studia Sportowego, prezentujący historię igrzysk olimpijskich oraz współczesną działalność sportową szkoły. Zainteresowaniem widzów cieszył się także występ gimnazjalnych atletów i karateków z Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „Suples” oraz układ taneczny w wykonaniu uczennic szydłowskiego gimnazjum. Uroczystość poświęcenia nowej hali gimnastycznej zakończył występ instrumentalny gimnazjalnej orkiestry dętej.

Nina Bąkowska

Kurs dla wolontariuszy hospicjum

15 marca 2005 r. o godz. 18.00 w siedzibie Caritas w Łodzi przy ul. Gdańskiej 111 (I piętro) rozpocznie się kolejny kurs Podstawy opieki paliatywnej/hospicyjnej, przygotowujący wolontariuszy hospicjum domowego. Zajęcia będą się odbywać w każdy wtorek. Kurs organizuje Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej, działający w Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Tam również można dokonać zapisu oraz uzyskać dodatkowe informacje - od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00. Tel. (0-42) 636-24-08 oraz 607-617-090, e-mail: hospi@toya.net.pl, strona internetowa: www.hospicjum.firmanet.pl.

Konkurs biblijny dla ministrantów

Etap diecezjalny XII Konkursu Biblijnego dla Lektorów i Ministrantów odbędzie się 2 kwietnia 2005 r. o godz. 10.30 w parafii św. Antoniego w Łodzi (ul. Antoniego 4), w sali na plebanii. W tym roku przedmiotem konkursu jest Pięcioksiąg: Księga Rodzaju, Wyjścia, Powtórzonego Prawa, Liczb i Kapłańska (wg Biblii Tysiąclecia, wyd. V.) Znajomość tekstów obejmuje również wstęp do każdej księgi oraz przypisy.

Reklama

Renowacja wnętrza katedry

Przed Wielkanocą powinny zakończyć się prace budowlane we wnętrzu katedry - poinformował proboszcz miejsca ks. kan. Ireneusz Kulesza. W końcu kwietnia natomiast oczom wiernych ma się ukazać powiększone i odrestaurowane przebiterium z nową posadzką, kamiennym ołtarzem i ambonką. Rekonstrukcji poddane zostaną także meble: tron biskupi i miejsca dla kapituły archikatedralnej, a także celebransa. Wszystkie prace renowacyjne przebiegają pod nadzorem konserwatora zabytków. Część prac wykona firma z Tyrolu we Włoszech, która przed 90 laty przygotowała elementy wyposażenia świątyni. W tym roku renowacji poddane będą jeszcze portale wejściowe drzwi oraz witraże.

Konkurs plastyczny dla dzieci

Z okazji 80-lecia Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi ogłasza konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Można narysować, namalować, wykleić (technika dowolna, format prac nie większy niż A-3) fontanny, które powinny stanąć w naszym mieście. Można też pokazać, jak uczniowie wyobrażają sobie pracę wodociągowców. 10 najlepszych prac z każdej tematyki zostanie nagrodzonych i pokazanych podczas obchodów 80-lecia firmy. Prace prosimy nadsyłać do 17 czerwca pod adresem: Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Łodzi, ul. Wierzbowa 52, 90-133 Łódź, z dopiskiem „Konkurs jubileuszowy”. Na zwycięzców czekają nagrody: komputery, rowery i zabawki.

Kara za brak kagańca

Moda na duże psy ras obronnych nie mija. W większości hodowle tych zwierząt nie są nigdzie rejestrowane. Nikt też nie szkoli ich w sposób odpowiedzialny. Wiceprezydent miasta Karol Chądzyński, zaniepokojony zgłoszeniami o pogryzieniach i atakach dużych bojowych psów, podjął decyzję, że opiekun psa agresywnej rasy zapłaci mandat w wysokości 200 zł, jeśli jego czworonóg będzie wyprowadzony na dwór bez kagańca. Straż Miejska dostanie polecenie, aby karać właścicieli mandatami, a nie - jak dotychczas - upomnieniem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Paweł Rytel - Andrianik kończy pracę na stanowisku rzecznika Episkopatu Polski

2020-06-03 09:42

[ TEMATY ]

rzecznik

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

episkopat.pl

Po zakończeniu pięcioletniej kadencji rzecznika KEP, czyli od 1 lipca br., ks. Paweł Rytel-Andrianik zostanie dyrektorem ds. komunikacji zagranicznej, ponieważ Kościół w Polsce potrzebuje stałej i nowoczesnej komunikacji na płaszczyźnie międzynarodowej – poinformował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił: „Kościół w Polsce ma wiele treści do przekazania za granicę. Wiele osób chce być na bieżąco z tym, czym żyje Kościół w Polsce, my zaś chcemy być na bieżąco z tym co dzieje się w Kościele w innych krajach. Cieszę się z tego, że dyrektorem ds. komunikacji zagranicznej będzie ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, który jest osobą kompetentną do podjęcia tego zadania. Ukończył studia w Rzymie, Jerozolimie i Oksfordzie, zna języki obce, ma doświadczenie rzecznika Episkopatu i jest w bieżącym kontakcie z Watykanem i z największymi agencjami informacyjnymi na świecie” – zaznaczył abp Stanisław Gądecki.

W związku z nową nominacją ks. Paweł Rytel-Andrianik powiedział: „Dziękuję abp. Stanisławowi Gądeckiemu, Przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski za zaufanie i powierzenie mi zadania, które jest czymś nowym, co trzeba zbudować. Bardzo się cieszę z tej nowej posługi w Sekretariacie Episkopatu pod kierunkiem biskupa Artura Mizińskiego, Sekretarza Generalnego KEP. Jestem wdzięczny za stałą życzliwość dziennikarzom oraz wszystkim, z którymi pracuję i się spotykam. Z Bożą pomocą i opieką Matki Najświętszej oraz we współpracy z wieloma osobami będę starał się jak najlepiej pełnić nową misję, która jest służbą” – zaznaczył.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik ma 43 lata, jest kapłanem diecezji drohiczyńskiej. Po święceniach kapłańskich w 2001 roku był przez dwa lata wikariuszem w parafii Ostrożany. Następnie został wysłany na studia zagraniczne, podczas których uzyskał następujące stopnie naukowe: licencjat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie (2003); licencjat (2008) a następnie doktorat (2012) z nauk biblijnych i archeologii na Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie; master (2011) a następnie doktorat (2015) na Uniwersytecie w Oksfordzie. Ponadto studiował w Jerozolimie na Uniwersytecie Hebrajskim, Hebrew Union College i na École biblique et archéologique française. W 2012 został profesorem Pisma Świętego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie i wykładowcą w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a w 2014 r. wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. W latach 2013-2015 był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela” ds. Europy Zachodniej i Bliskiego Wschodu. Odznaczony Medalem Powstania w Getcie Warszawskim. Od 2015 r. jest rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski. W swej pracy w środkach społecznego przekazu i w duszpasterstwie posługuje się kilkunastoma językami obcymi.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie do udziału w konferencji online

2020-06-03 14:18

archiwum

Na dzień, w którym miała się odbyć beatyfikacja sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego, czeka bardzo wiele osób, wspólnot, organizacji katolickich. Jak wiemy, ze względu na trwającą pandemię, uroczystość została zawieszona. W kwietniu br. kard. Kazimierz Nycz poinformował, że nowa data zostanie podana, gdy ustanie pandemia.

Ale właśnie na ten dzień – na niedzielę 7 czerwca Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", i Klasztor oraz WSD OO. Paulinów w Krakowie na Skałce przygotowały konferencję pt.” „Prymas Tysiąclecia - Święty na dziś".

W ramach konferencji są zaplanowane dwie debaty. W pierwszej, która rozpocznie się o godz. 11.00, na pytanie: „Dlaczego Święty” będą odpowiadać: - o. prof. Zdzisław Kijas OFMConv, relator w procesie beatyfikacyjnym, dr Ewa Czaczkowska, dziennikarka, biografistyka i Marek Lasota, dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Debatę poprowadzi Mateusz Zbróg, dyrektor regionu krakowsko-kieleckiego Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

Z kolei w drugiej debacie, która rozpocznie się o 12.00, uczestnicy postarają się udzielić odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego na dziś?”. W tej części głos zabiorą: - prof. Paweł Skibiński, badacz spuścizny Prymasa i Tomasz Nakielski, prezes zarządu Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", a prowadzącym będzie o. dr hab. Jan Mazur OSPPE, prof. UPJPII.

Co warto podkreślić, do udziału w konferencji są zaproszeni wszyscy zainteresowani. Jest to spotkanie, które będzie można śledzić an żywo. Informacje o dostępie na plakacie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję