Reklama

W Kościele i w mieście

Nowa sala gimanstyczna w Szydłowie

21 stycznia br. w Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie odbyła się uroczystość poświęcenia nowej sali gimnastycznej. Na zaproszenie dyrektora szydłowskiego gimnazjum - Bożeny Palus w uroczystości udział wzięli m.in.: proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Szydłowie - ks. Ireneusz Sikora, przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, grono pedagogiczne, rodzice oraz uczniowie. Część oficjalną uroczystości otwarcia i poświęcenia hali sportowej uświetnił spektakl w wykonaniu Telewizyjnego Studia Sportowego, prezentujący historię igrzysk olimpijskich oraz współczesną działalność sportową szkoły. Zainteresowaniem widzów cieszył się także występ gimnazjalnych atletów i karateków z Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „Suples” oraz układ taneczny w wykonaniu uczennic szydłowskiego gimnazjum. Uroczystość poświęcenia nowej hali gimnastycznej zakończył występ instrumentalny gimnazjalnej orkiestry dętej.

Nina Bąkowska

Kurs dla wolontariuszy hospicjum

15 marca 2005 r. o godz. 18.00 w siedzibie Caritas w Łodzi przy ul. Gdańskiej 111 (I piętro) rozpocznie się kolejny kurs Podstawy opieki paliatywnej/hospicyjnej, przygotowujący wolontariuszy hospicjum domowego. Zajęcia będą się odbywać w każdy wtorek. Kurs organizuje Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej, działający w Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Tam również można dokonać zapisu oraz uzyskać dodatkowe informacje - od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00. Tel. (0-42) 636-24-08 oraz 607-617-090, e-mail: hospi@toya.net.pl, strona internetowa: www.hospicjum.firmanet.pl.

Konkurs biblijny dla ministrantów

Etap diecezjalny XII Konkursu Biblijnego dla Lektorów i Ministrantów odbędzie się 2 kwietnia 2005 r. o godz. 10.30 w parafii św. Antoniego w Łodzi (ul. Antoniego 4), w sali na plebanii. W tym roku przedmiotem konkursu jest Pięcioksiąg: Księga Rodzaju, Wyjścia, Powtórzonego Prawa, Liczb i Kapłańska (wg Biblii Tysiąclecia, wyd. V.) Znajomość tekstów obejmuje również wstęp do każdej księgi oraz przypisy.

Reklama

Renowacja wnętrza katedry

Przed Wielkanocą powinny zakończyć się prace budowlane we wnętrzu katedry - poinformował proboszcz miejsca ks. kan. Ireneusz Kulesza. W końcu kwietnia natomiast oczom wiernych ma się ukazać powiększone i odrestaurowane przebiterium z nową posadzką, kamiennym ołtarzem i ambonką. Rekonstrukcji poddane zostaną także meble: tron biskupi i miejsca dla kapituły archikatedralnej, a także celebransa. Wszystkie prace renowacyjne przebiegają pod nadzorem konserwatora zabytków. Część prac wykona firma z Tyrolu we Włoszech, która przed 90 laty przygotowała elementy wyposażenia świątyni. W tym roku renowacji poddane będą jeszcze portale wejściowe drzwi oraz witraże.

Konkurs plastyczny dla dzieci

Z okazji 80-lecia Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi ogłasza konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Można narysować, namalować, wykleić (technika dowolna, format prac nie większy niż A-3) fontanny, które powinny stanąć w naszym mieście. Można też pokazać, jak uczniowie wyobrażają sobie pracę wodociągowców. 10 najlepszych prac z każdej tematyki zostanie nagrodzonych i pokazanych podczas obchodów 80-lecia firmy. Prace prosimy nadsyłać do 17 czerwca pod adresem: Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Łodzi, ul. Wierzbowa 52, 90-133 Łódź, z dopiskiem „Konkurs jubileuszowy”. Na zwycięzców czekają nagrody: komputery, rowery i zabawki.

Kara za brak kagańca

Moda na duże psy ras obronnych nie mija. W większości hodowle tych zwierząt nie są nigdzie rejestrowane. Nikt też nie szkoli ich w sposób odpowiedzialny. Wiceprezydent miasta Karol Chądzyński, zaniepokojony zgłoszeniami o pogryzieniach i atakach dużych bojowych psów, podjął decyzję, że opiekun psa agresywnej rasy zapłaci mandat w wysokości 200 zł, jeśli jego czworonóg będzie wyprowadzony na dwór bez kagańca. Straż Miejska dostanie polecenie, aby karać właścicieli mandatami, a nie - jak dotychczas - upomnieniem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

2020-01-22 07:41

[ TEMATY ]

apel

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Dosyć obrażania papieża Franciszka ze strony katolików” – zaapelował w swoim wpisie internetowym ks. dr Przemysław Sawa, ewangelizator i przełożony Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej. Misjonarz miłosierdzia wezwał jednocześnie krytyków Ojca Świętego, „aby się nawrócili i przestali czynić zamęt”.

Jak zaznaczył w swoim facebookowym tekście wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, papież Franciszek jest człowiekiem Jezusa, modlitwy, Bożego Słowa i rozeznawania.

„Nie boi się stawiać trudnych spraw. Widzę w nim ewangelizatora, który szuka sposobu, aby zanieść Ewangelię współczesnemu człowiekowi. Widzę pasterza, który chce, aby wielu ludzi wróciło do sakramentów, do Pana, do Kościoła. Ojciec Święty Franciszek - skromny, naturalny, odważny” – zauważył duszpasterz i wskazał, że papież ten jest dla niego „wzorem człowieka kochającego Jezusa, bliźniego i Kościół”.

Wykładowca akademicki podkreślił, że nauczanie Franciszka wyrasta z niezgody na „ziemską wielkość Kościoła, butę wierzących, konserwowanie przestarzałych form, które już dziś życia nie dają”. „Jest natomiast zgoda na Jezusa, Ewangelię i prawdziwą miłość. Nie ma to nic wspólnego z liberalizmem, ale jest naśladowaniem gestu Chrystusa.

Nie rozumieją tego w Kościele ci, którzy widzą Ewangelię tylko przez pryzmat Tradycji i przeszłości. Oczywiście, Tradycja Kościoła jest ważna, ale tradycje, dotychczasowe rozwiązania, a nawet poglądy, niejednokrotnie także w zakresie teologii, mogą się zmieniać, a często muszą się zmieniać” – stwierdził kapłan diecezji bielsko-żywieckiej.

W opinii rekolekcjonisty, papież denerwuje tych, którzy marzą o wielkości Kościoła, żyją resentymentem przeszłości i iluzją. „Oni nie czytali Biblii, wiarę znali tylko z kazań, a mszy słuchali, choć nie rozumieli, zamiast uczestniczyć aktywnie, jak to było w starożytności i do czego na szczęście wrócił Sobór Watykański II oraz reforma liturgiczna za św. Pawła VI” – dodał i zwrócił uwagę, że drogą do odrodzenia wiary nie jest powrót do „starego Kościoła”, ale „przyjęcie Jezusa jako Pana, codzienne karmienie się Słowem Bożym, radość z celebracji Eucharystii, która nie tylko jest ofiarą, ale także ucztą, radość z ewangelizowania, doświadczenie żywej wspólnoty chrześcijan oraz wychodzenie na peryferie”.

„To jest Ewangelia. I tylko taki Kościół, widzący Piotra w biskupie Rzymu i apostoła w biskupie diecezjalnym może dać świadectwo tego, że Jezus żyje i warto z Nim być. Przy jednoczesnym otwarciu na współpracę z chrześcijanami niekatolikami, którzy też żyją z Jezusem” – wezwał, podając przykłady osób dopatrujących się zamętu w Kościele, oskarżających papieża o herezję.Ks. Sawa zachęcił do podjęcia modlitwy do Ducha Świętego za papieża oraz ofiarowania za Franciszka jednego wyrzeczenia w tygodniu.

„Dosyć obrażania papieża ze strony katolików. Wzywam tych wszystkich występujących przeciwko papieżowi, aby się nawrócili i przestali czynić zamęt” – powtórzył. Zarazem zaprosił, także chrześcijan z innych denominacji, do dania „wspólnego świadectwa miłości do Jezusa i Kościoła”.„A czytając różne teksty i oglądając nagrania, w których znieważa się Ojca Świętego oraz dokonuje się apoteozy przeszłości, dawajmy jasne świadectwo naszego przywiązania do Ewangelii, Kościoła i Franciszka. Tego Kościół potrzebuje” – zakończył ewangelizator.

CZYTAJ DALEJ

Papież: chrońmy nasze serce przed robakiem zazdrości

2020-01-24 20:41

[ TEMATY ]

serce

papież Franciszek

zazdrość

Vatican News

„Bądźmy uważni na robaka zawiści i zazdrości, który prowadzi nas do złego osądzania ludzi, do wchodzenia w rywalizację w rodzinie, sąsiedztwie oraz w pracy - «To ziarno wojny»” – powiedział papież Franciszek podczas Mszy w Domu św. Marty.

Wskazał, że „plotkowanie to rodzaj gadania z samym sobą, które zabija drugiego. Nie ma ono żadnej zawartości i kończy jak «bańka mydlana»”.

Ojciec Święty nawiązał do dzisiejszego pierwszego czytania (1 Sm 24, 3-21), które mówi o zazdrości Saula o Dawida oraz o tym jak ulega ona rozbrojeniu. „Niepokój zazdrości” jest jak robak, który trawi od środka. Zazdrość niesie w sobie przestępstwo i prowadzi do zabijania. Tym, którzy mówią: „tak jestem zazdrosny, ale nie jestem mordercą”, Franciszek odpowiada: „tak, teraz”, ale „jeśli będziesz tak kontynuował, to może źle się skończyć, ponieważ łatwo można zabić zarówno językiem, jak i oszczerstwami”. Zazdrość rośnie, kiedy rozmawia się z samym sobą, interpretując sprawy w jej kluczu. Ona przychodzi poprzez plotkowanie ze sobą. Człowiek zazdrosny nie jest w stanie dostrzec rzeczywistości i jedynie bardzo silny wstrząs może otworzyć oczy. Tak więc w wyobrażeniach Saula, zazdrość doprowadziła go do przekonania, że Dawid był mordercą i wrogiem.

„My także, kiedy opanuje nas zazdrość i zawiść tak robimy. Każdy z nas sobie myśli «Dlaczego ta osoba jest dla mnie nie do zniesienia? Dlaczego nie chcę tego drugiego nawet widzieć? Każdy z nas myśli – dlaczego? Tyle razy pytamy o to i przekonujemy się, że są to nasze fantazje – stwierdził papież. Fantazje, które jednak rosną poprzez plotkowanie z samym sobą. W końcu przychodzi łaska Boża, kiedy zazdrosny zderza się z rzeczywistością, jak wydarzyło się w przypadku Saula: zazdrość pęka jak bańka mydlana, ponieważ zazdrość i zawiść nie mają w sobie zawartości”.

Ojciec Święty podkreślił wielką szlachetność Dawida w przeciwieństwie do zazdrości Saula. Warto spojrzeć na swoje postępowanie, szczególnie na sytuacje, kiedy jesteśmy dla kogoś nieprzyjemni. Zapytajmy wtedy: „co we mnie siedzi? Czy aby nie rośnie we mnie robak zazdrości, bo on ma coś, czego nie mam ja, czy nie pojawia się we mnie ukryty gniew?”. Powinniśmy chronić nasze serce przed tą chorobą, przed tym plotkowaniem z samym sobą, które powoduje, że ta bańka mydlana rośnie, nie ma zawartości, ale może uczynić wiele zła.

„Bądźmy uważni, ponieważ to jest robak zazdrości, który wchodzi w serce nas wszystkich – nas wszystkich! I prowadzi nas do osądzania ludzi, ponieważ w środku pojawia się rywalizacja: on ma coś, czego nie mam ja. W ten sposób rozpoczyna się rywalizacja – podkreślił Franciszek. - Prowadzi nas do odrzucania ludzi, prowadzi do wojny: wojny domowej, wojny środowiskowej, wojny w miejscach pracy. Jest początkiem, ziarnem wojny: zawiść i zazdrość”.

Ojciec Święty na zakończenie wezwał do czujności, aby nie podejmować plotkowania z samym sobą, które prowadzi do złego myślenia o innych, do tworzenia tej bańki mydlanej. „Prośmy Pana o łaskę przejrzystego serca jakim było serce Dawida - modlił się papież. - Przejrzystego serca, które szuka jedynie sprawiedliwości, szuka pokoju. Przyjazne serce, serce, które nie chce nikogo zabić, ponieważ zazdrość i zawiść zabijają”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję