Reklama

Parafia w Głowience - 30 lat z franciszkanami

O. Witold Pobiedziński OFMConv
Edycja przemyska 8/2005

W Głowience koło Krosna zakończyły się uroczystości 30-lecia istnienia parafii franciszkańskiej pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Jubileuszowej Mszy św., która była kulminacyjnym momentem uroczystości przewodniczył arcybiskup senior Ignacy Tokarczuk. - To on 30 lat temu jako ordynariusz wydał dekret o erygowaniu parafii - mówi proboszcz o. Marian Godek OFMConv. W homilii Arcybiskup Senior, nawiązując do XX-wiecznej historii, powiedział: - Jeżeli człowiek nie chce szukać Boga, jeżeli nie chce Go poznawać i szanować Jego praw, nie dziwmy się, jeśli wtedy rodzi się w nim bestia. Tą bestią w skali globalnej są m.in. totalitarne systemy, których produktem są stalagi, gułagi oraz Auschwitz.
W uroczystościach wziął udział pierwszy proboszcz - ks. Jan Górny, pracujący obecnie w Oświęcimiu. Wierni przywitali go owacją na stojąco. - Społeczność Głowienki jest wspólnotą ludzi, których łączy najnowsza historia, a zwłaszcza budowa kościoła. Powstał on praktycznie w ciągu kilku dni, a historia budowy nadaje się na scenariusz filmu sensacyjnego. Teraz możemy spokojnie żyć i modlić się dzięki bohaterstwu pierwszych duszpasterzy i wiernych. To oni narażali życie, byli przez władze totalitarnego reżimu nękani, zastraszani i skazywani na dotkliwe kary finansowe. Pamiętamy, że na takim fundamencie zbudowana jest nasza parafia - powiedział o. Marian Godek tuż po skończonych uroczystościach.
- Z Głowienki pochodzi kilku franciszkanów, spośród których najbardziej znany jest śp. o. Anzelm Kubit, były prowincjał. To dzięki niemu zachowały się spisane dawne zwyczaje i obrzędy ludowe naszej wioski, jedna z ulic nosi jego imię - dodaje o. Marian Godek.
Na pytanie, jakie zamierzenia są priorytetem parafii na najbliższą przyszłość, o. Godek odpowiedział: - Pragniemy zbudować boczne ołtarze ku czci św. Franciszka z Asyżu i św. Antoniego z Padwy. Na ten cel przeznaczamy m.in. dochód ze sprzedaży naszego autorskiego kalendarza ze zdjęciami prawie 40 głowieńskich kapliczek przydrożnych. Najstarsze z nich mają ponad 200 lat. Chcemy także zintensyfikować starania o powiększenie placu wokół kościoła. Innym ważnym przedsięwzięciem duszpasterskim jest powołanie Akcji Katolickiej.
30 stycznia br. w uroczystościach jubileuszowych wziął udział m. in. Andrzej Zajdel, wójt gminy Miejsce Piastowe, do której należy Głowienka, zespół ludowy „Pogórzanie”, wierni oraz dawni duszpasterze pracujący w tej parafii oraz kapłani-rodacy. W imieniu zarządu zakonu franciszkańskiego za posługę wobec Kościoła przemyskiego zakonnikom z Głowienki oraz ich parafianom podziękował o. Zenon Szuty OFMConv, wikariusz prowincji.
Parafia w Głowience została erygowana 30 stycznia 1975 r., obecnie wchodzi w skład dekanatu Krosno III. Posługę pełnią w niej franciszkanie z prowincji krakowskiej. Kolejno proboszczami byli w tej parafii: o. Jan Górny, o. Tarzycjusz Cwykiel, o. Edward Wróbel, o. Władysław Kulig, o. Zdzisław Łempicki, o. Witold Kuźma i od 2001 r. do chwili obecnej - o. Marian Godek.

Szaleństwo ekologów: chcą więcej aborcji, by chronić planetę

2019-11-07 17:30

Beata Zajączkowska/vaticannews / Oxford (KAI)

Szaleństwo ideologów ekologii zaczyna przybierać coraz większe rozmiary. Wysługując się renomowanymi pismami naukowymi, forsują tezę, że przyszłość ziemi zależy od rezygnacji z posiadania dzieci. Innymi słowy proponują więcej aborcji i antykoncepcji.

Vatican News

Pismo naukowe wydawane przez uniwersytet w Oksfordzie zaproponowało właśnie „sprawdzoną politykę skuteczności”, by osiągnąć cel, jakim jest ochrona planety i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. W 320-stronnicowym artykule „World scientist warning of a climate emergency” opublikowanym na łamach „BioScience” przez 11.258 naukowców ze 153 krajów świata, proponując remedia na „uratowanie ziemi” i „przyszłości ludzkości”, wskazano, że „światowa populacja musi zostać ustabilizowana i idealnie, stopniowo ograniczana”. Autorzy artykułu podkreślają, że można to osiągnąć dzięki „sprawdzonej polityce skuteczności, która wzmacniając prawa człowieka, redukuje jednocześnie wskaźnik płodności”. Za tą ideologiczną retoryką kryje się jeszcze większa promocja aborcji i antykoncepcji.

Publikacji artykułu towarzyszyło rozpoczęcie w Anglii kampanii reklamującej sterylizację. Na banerach reklamowych można zobaczyć pięcioro białych dzieci, a obok nich hasło: „Wyobraź sobie miasto mniej zatłoczone i zrób swoje… wysterylizuj się!”. Jest to ciekawy szczegół w multietnicznym społeczeństwie anglosaskim, gdzie białoskórych Anglików z każdym rokiem jest coraz mniej (obecnie ok. 40 proc.). W tym kontekście warto zauważyć, że podczas gdy ideolodzy ekologizmu posiadanie dzieci uznają za nieekologiczne i zgubne dla planety, nasze społeczeństwa same skazują się na zagładę, dokonując samobójstwa demograficznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Boliwia: wiele rodzin nie ma co włożyć do garnka

2019-11-17 20:18

Ks. Szymon Zurek (Vaticanews) / Santa Cruz del Sierra (KAI)

W Boliwii kontekst Światowego Dnia Ubogich w tym roku jest zupełnie wyjątkowy. Trwający trzy tygodnie kryzys rządowy, spowodował zwiększenie niepokoju w społeczeństwie i masowe protesty. W kraju rośnie bieda i wiele rodzin nie ma co jeść. W pomoc potrzebującym aktywnie włączają się Caritas i inne organizacje kościelne.

Galyna Andrushko/pl.fotolia.com

Pokojowy, ale jednak protest, blokady, niemożność realizowania codziennych obowiązków, podjęcia pracy: wszystko to przyczyniło się do tego, że w peryferyjnych dzielnicach np. dwumilionowego miasta Santa Cruz de la Sierra, wiele rodzin nie ma co włożyć do garnka. Należałoby właściwie wskazać, że Dzień Ubogich trwa w tutejszych parafiach od ponad dwóch tygodni. Sąsiedzi organizują między sobą tzw. „olla común” czyli wspólne gotowanie, mając na względzie przede wszystkim te rodziny, którym nie starcza pieniędzy na zakup żywności. "Jest to piękne świadectwo solidarności między sąsiadami, bez względu na wyznanie wiary czy przekonania polityczne" – uważa pracujący tam polski kapłan ks. Szymon Zurek.

W parafiach grupy Caritas rozeznawały w tych dniach konkretne potrzeby najbardziej potrzebujących rodzin, by móc przygotować na Niedzielę Ubogich obiady i zanieść je do dzielnic. Np. w parafii św. Franciszka z Asyżu przygotowano ponad 450 porcji obiadów. W całe to dzieło byli zaangażowani członkowie wszystkich grup parafialnych: katechiści, grupa młodzieżowa, grupy muzyczne, lektorzy, animatorzy Kościelnych Wspólnot Podstawowych, Legion Maryi.

Ks. Zurek podkreślił, że w tym szczególnie trudnym czasie dla Boliwijczyków, możliwość podzielenia się z najbardziej potrzebującymi braćmi i siostrami, jest piękną okazją do praktykowania przykazania miłości, przelania wiary, którą żyją, która im dała tyle siły w trudnych dniach kryzysu, w konkretny czyn miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem