Reklama

Parafia w Głowience - 30 lat z franciszkanami

W Głowience koło Krosna zakończyły się uroczystości 30-lecia istnienia parafii franciszkańskiej pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Niedziela przemyska 8/2005

Jubileuszowej Mszy św., która była kulminacyjnym momentem uroczystości przewodniczył arcybiskup senior Ignacy Tokarczuk. - To on 30 lat temu jako ordynariusz wydał dekret o erygowaniu parafii - mówi proboszcz o. Marian Godek OFMConv. W homilii Arcybiskup Senior, nawiązując do XX-wiecznej historii, powiedział: - Jeżeli człowiek nie chce szukać Boga, jeżeli nie chce Go poznawać i szanować Jego praw, nie dziwmy się, jeśli wtedy rodzi się w nim bestia. Tą bestią w skali globalnej są m.in. totalitarne systemy, których produktem są stalagi, gułagi oraz Auschwitz.
W uroczystościach wziął udział pierwszy proboszcz - ks. Jan Górny, pracujący obecnie w Oświęcimiu. Wierni przywitali go owacją na stojąco. - Społeczność Głowienki jest wspólnotą ludzi, których łączy najnowsza historia, a zwłaszcza budowa kościoła. Powstał on praktycznie w ciągu kilku dni, a historia budowy nadaje się na scenariusz filmu sensacyjnego. Teraz możemy spokojnie żyć i modlić się dzięki bohaterstwu pierwszych duszpasterzy i wiernych. To oni narażali życie, byli przez władze totalitarnego reżimu nękani, zastraszani i skazywani na dotkliwe kary finansowe. Pamiętamy, że na takim fundamencie zbudowana jest nasza parafia - powiedział o. Marian Godek tuż po skończonych uroczystościach.
- Z Głowienki pochodzi kilku franciszkanów, spośród których najbardziej znany jest śp. o. Anzelm Kubit, były prowincjał. To dzięki niemu zachowały się spisane dawne zwyczaje i obrzędy ludowe naszej wioski, jedna z ulic nosi jego imię - dodaje o. Marian Godek.
Na pytanie, jakie zamierzenia są priorytetem parafii na najbliższą przyszłość, o. Godek odpowiedział: - Pragniemy zbudować boczne ołtarze ku czci św. Franciszka z Asyżu i św. Antoniego z Padwy. Na ten cel przeznaczamy m.in. dochód ze sprzedaży naszego autorskiego kalendarza ze zdjęciami prawie 40 głowieńskich kapliczek przydrożnych. Najstarsze z nich mają ponad 200 lat. Chcemy także zintensyfikować starania o powiększenie placu wokół kościoła. Innym ważnym przedsięwzięciem duszpasterskim jest powołanie Akcji Katolickiej.
30 stycznia br. w uroczystościach jubileuszowych wziął udział m. in. Andrzej Zajdel, wójt gminy Miejsce Piastowe, do której należy Głowienka, zespół ludowy „Pogórzanie”, wierni oraz dawni duszpasterze pracujący w tej parafii oraz kapłani-rodacy. W imieniu zarządu zakonu franciszkańskiego za posługę wobec Kościoła przemyskiego zakonnikom z Głowienki oraz ich parafianom podziękował o. Zenon Szuty OFMConv, wikariusz prowincji.
Parafia w Głowience została erygowana 30 stycznia 1975 r., obecnie wchodzi w skład dekanatu Krosno III. Posługę pełnią w niej franciszkanie z prowincji krakowskiej. Kolejno proboszczami byli w tej parafii: o. Jan Górny, o. Tarzycjusz Cwykiel, o. Edward Wróbel, o. Władysław Kulig, o. Zdzisław Łempicki, o. Witold Kuźma i od 2001 r. do chwili obecnej - o. Marian Godek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Prezydent Trump oficjalnie wycofał swój kraj ze Światowej Organizacji Zdrowia

2020-07-07 22:14

[ TEMATY ]

USA

Donald Trump

WHO

Wikipedia

Prezydent Donald Trump oficjalnie wycofał USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zarzucając jej spóźnioną reakcję na pandemię koronawirusa - poinformował we wtorek na Twitterze wywodzący się z Partii Demokratycznej członek Komisji Senatu ds. zagranicznych Robert Menendez.

Zdaniem Trumpa reakcja WHO na wybuch pandemii koronawirusa nie była właściwa, gdyż Chiny "całkowicie kontrolują" tę organizację. Trump oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i nieprzesyłanie obowiązkowych reportów.

29 maja Trump oświadczył, że USA zrywają relacje z WHO.

Środki, które miały być skierowane z budżetu USA do WHO, zostaną przekazane innym organizacjom, zajmującym się zdrowiem publicznym - zapowiedział przywódca USA. Składka Stanów Zjednoczonych do WHO była największa ze wszystkich krajów świata. W 2019 roku amerykański rząd przekazał WHO ok. 400 mln USD, czyli ok. 15 proc. budżetu tej organizacji.

Przekazana ONZ notyfikacja o wycofaniu się USA z WHO wchodzi w życie za rok, 6 lipca 2021 roku. (PAP)

jo/ mal/

arch.

CZYTAJ DALEJ

Prawica Rzeczypospolitej wzywa do głosowania na Andrzeja Dudę

2020-07-09 10:50

[ TEMATY ]

wybory

Andrzej Duda

wybory 2020

Prawica Rzeczypospolitej

Prawica Rzeczypospolitej wydała oświadczenie ws. nadchodzącej drugiej tury Wyborów Prezydenckich.

Poniżej pełna treść Oświadczenia:

Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej

Jesteśmy w stanie wojny cywilizacyjnej. Zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach Zachodu coraz mocniej niszczony jest dorobek cywilizacji łacińskiej powstałej we wspólnej chrześcijańskiej Europie.

Systematycznie dąży się do marginalizacji norm moralnych, na których oparte jest prawo i wielowiekowe zasady współżycia społecznego. Atak wymierzony jest szczególnie w rodzinę powołaną do wiernej miłości, do przekazywania życia i troski o nie, do więzi pokoleniowej.

Dziś głównym frontem walki o jej przyszłość jest rodzina i prawa wychowawcze rodziny. Nieposzanowanie życia dzieci nienarodzonych, działalność lobby homoseksualnego, czy rewolucja genderowa atakują same podstawy istnienia i funkcjonowania rodziny.

Także Polska stała się atakiem tej rewolucji nihilistycznej i dyktatury moralnego relatywizmu. Nihilizm także deprecjonuje patriotyzm i poświęcenie, tradycję narodową i sens bytu narodu, osłabia zainteresowanie troską o dobro wspólne oraz wyłanianiem najlepszych odpowiedzialnych przedstawicieli narodu w wyborach demokratycznych.

Heroldem tej rewolucji jest kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski. Jego ewentualne zwycięstwo znacznie wzmocniłoby możliwości destrukcyjne tej rewolucji.

Dlatego obowiązkiem narodowym i cywilizacyjnym jest dziś zdecydowane przeciwstawienie się tej rewolucji. W tej sytuacji, należy poprzeć w wyborach kandydaturę dotychczasowego prezydenta Andrzeja Dudy, który w swej działalności wielokrotnie dał dowód wsparcia, zwłaszcza materialnych praw rodziny.

W imieniu Prezydium Prawicy Rzeczypospolitej:

(-) Bogusław Kiernicki

prezes Prawicy Rzeczypospolitej


(-) Lech Łuczyński

sekretarz generalny Prawicy Rzeczypospolitej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję