Reklama

Sztuka

Koncert Haliny Frąckowiak w redakcji "Niedzieli"

[ TEMATY ]

koncert

kolęda

Bożena Sztajner

Koncert kolęd H. Frąckowiak

Koncert kolęd H. Frąckowiak

„Kolędy, litanie” - to tytuł koncertu, który odbył się wieczorem 30 stycznia w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. Kolędy i pieśni dla bł. Jana Pawła II, pochodzące z dwóch płyt: „Zostań Aniołem” oraz „Kolędy litanie”, wykonała znana polska artystka Halina Frąckowiak.

Koncert dedykowany był abp. Wacławowi Depo, metropolicie częstochowskiemu, z racji pierwszej rocznicy ingresu do archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie, która przypada 2 lutego.

Reklama

Na koncercie obecni byli m. in. abp Wacław Depo, abp senior Stanisław Nowak, o. Jan Pach - paulin z Jasnej Góry, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, ludzie kultury i mediów oraz duże grono mieszkańców Częstochowy.

- To wieczór pełny wiary w Roku Wiary - podkreślił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”, witając uczestników koncertu.

W programie słowno-muzycznym uczestnicy spotkania usłyszeli nie tylko polskie kolędy i pieśni m. in. „Panna Pszeniczna”, „Zostań Aniołem”, „Niebem”, ale również utwory poetyckie m. in. ks. Twardowskiego i Karola Wojtyły - bł. Jana Pawła II w wykonaniu aktora Dariusza Kowalskiego. W auli redakcji „Niedzieli” wybrzmiały również fragmenty medytacji „Miłość mi wszystko wyjaśniła” oraz homilii bł. Jana Pawła II.

Koncert w auli redakcji „Niedzieli” wpisał się również w obchody Roku Wiary i jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Haliny Frąckowiak.

Reklama

Na zakończenie abp Wacław Depo, odwołując się do słów Cypriana Kamila Norwida, podkreślił, że „Jezus, kiedy wszedł w naszą historię, streścił i włączył w siebie biografię każdego z nas”. - Trzeba Bogu dziękować, że jesteśmy razem i że możemy obdarowywać siebie sercem i talentem. Dzisiaj przeżyliśmy misterium naszych imion wpisanych w tajemnicę Syna Bożego - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski nawiązał również do ostatnich wydarzeń w Polsce związanych z uderzeniem w instytucję rodziny i małżeństwa i podkreślił, że „wolność musi iść za prawdą a nie odwrotnie”.

Halina Frąckowiak zadebiutowała w 1963 r. Wystąpiła m. in. na najważniejszych festiwalach piosenki w Kołobrzegu, Opolu. Polskie Nagrania, na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, przyznały Halinie Frąckowiak Złotą Płytę za całokształt dokonań artystycznych.

W 2003 r. wystąpiła w Auli Pawła VI z innymi artystami polskimi m. in. Edytą Geppert, Stanisławem Soyką, Józefem Skrzekiem, podczas wieczoru poezji Jana Pawła II pt. „Błogosławiona siejba” z okazji 25-lecia jego pontyfikatu.

Artystka wydała wiele albumów, m. in. „Ogród Luizy”(z Józefem Skrzekiem) w 1981 r., „Serca gwiazd” w 1983 r.

2013-01-30 22:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Cicha noc" - mimo sędziwego wieku, nadal jedną z najpopularniejszych kolęd

[ TEMATY ]

kolęda

Graziako

„Cicha noc! Święta noc!”, bodajże najpopularniejsza kolęda świata, ma 197 lat. Po raz pierwszy wykonali swój utwór w niewielkim kościółku św. Mikołaja w Oberndorf pod Salzburgiem podczas pasterki w 1818 r., ks. Joseph Mohr oraz nauczyciel i miejscowy organista Franz Xaver Gruber. Kolęda bardzo się spodobała wiernym, a dziś śpiewana jest w ok. 300 językach na całym świecie. Mimo sędziwego wieku "Cicha noc" nadal jedną z najpopularniejszych kolęd.

Do pierwszego wykonania skomponowanej dwa lata wcześniej przez Mohra "Weynachtslied" (pieśni na Boże Narodzenie) doszło w nieoczekiwanych okolicznościach - wspomina w rozmowie z KAI Manfred Fischer, kierujący muzeum etnograficznym w Oberndorf, gdzie znajduje się bogata dokumentacja związana z kolędą i jej autorami oraz kaplica wspominająca to wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2022-05-21 12:58

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG

Modlitwa o nową Pięćdziesiątnicę czyli nowy powiew Ducha Świętego, który da przebudzenie wierzącym trwa na Jasnej Górze. Z udziałem tysięcy pielgrzymów od rana odbywa się 26. Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. Jest modlitwa uwielbienia i dziękczynienia. Są konferencje i świadectwa, skupione w tym roku wokół hasła: „Posłanie” i refleksji jak ewangelizować czyli nieść Chrystusa słowem i przykładem życia.

Po pandemicznej przerwie plac przed Szczytem wypełniony jest niemal po brzegi. Przybyły dziesiątki zorganizowanych grup i indywidualni wierni. Pani Katarzyna przyjechała aż z Augustowa, by, jak mówi, nabrać nowych sił od Ducha Świętego na codzienność, na działanie, na to, by mówić innym o Jezusie, który jest Królem jej serca.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczyna się trzydniowy egzamin ósmoklasisty

2022-05-24 07:02

[ TEMATY ]

egzamin

egzamin ósmoklasisty

ks. Waldemar Wesołowski

Dla ponad 502,6 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,6 tys. szkół w kraju we wtorek pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpocznie się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.

Do egzaminu ósmoklasisty przystąpi w tym roku także ok. 7,1 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję