Reklama

Zimowe wakacje

Skończyły się ferie, podczas których w wielu szkołach zorganizowane zostały zimowiska. Jedną z nich była przemyska „15”. Szkoła specyficzna z uwagi na to, że posiada pewien kapitał. Jest nim inwencja twórcza dyrektora tej placówki Mirosława Bara, którego w bogatym zakresie działalności wspiera wspaniałe grono pedagogiczne.

Niedziela przemyska 8/2005

Podczas ferii dzieci ze SP nr 15 w Przemyślu nie miały czasu na nudę. W budynku szkolnym zorganizowano zajęcia sportowo-rekreacyjne, komputerowe i świetlicowe, prowadzone przez nauczycieli. Kierownikiem zimowiska odpowiedzialnym m.in. za bezpieczeństwo uczestników i koordynację zimowego wypoczynku była Małgorzata Wajda. Opiekę medyczną nad dziećmi sprawowała pielęgniarka szkolna Lidia Dacko. Zajęcia trwały od poniedziałku do piątku, w godz. od 8 do 15. Zimowisko, z którego skorzystało 91 dzieci, miało charakter półkolonii z dwoma posiłkami (II śniadanie, obiad). Młodzież skorzystała także z zabaw kształtujących podstawowe cechy psychomotoryczne i prawidłową postawę ciała, gier i zabaw dydaktycznych. Duży nacisk położono na rozgrywki sportowe. Ogromna wola sportowej walki cechowała pojedynki podczas rozgrywek w piłkę nożną, koszykową, siatkową, unihokej czy tenis stołowy. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła rozrywka na śniegu. W czasie zabawy na lodzie jedne dzieci skorzystały z możliwości nauki, inne z doskonalenia jazdy na łyżwach. Dzieci i młodzież mogły także skorzystać z nauki pływania podczas zajęć na basenie. Do tej niemałej dawki ruchu należy „dorzucić” jeszcze spacer po mieście czy też wyjście do muzeum.
Żeby zachowana została równowaga pomiędzy ciałem a duchem, organizatorzy zadbali także o inne zajęcia. Nie zabrakło atrakcyjnych filmów, zabaw i zajęć z komputerem. Dużym powodzeniem cieszył się konkurs
Europa bez granic. Grzegorz Lewandowski ciekawie opowiadał o Szwecji oraz o zwyczajach panujących w szkołach w tym kraju, po czym przeprowadzono „egzamin” ze zdobytej wiedzy.
Organizatorzy szczególny nacisk położyli na szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Dzieci odwiedził Andrzej Żółtek z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Przemyślu, który wygłosił pogadanki na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem dojścia i powrotu do szkoły, czyli czasu, kiedy najczęściej dzieci ulegają wypadkom. Eugeniusz Tamaka z Komendy Miejskiej Policji mówił o bezpieczeństwie na drodze, na przejściach dla pieszych, wokół szkoły, na przystankach. Rzecznik prasowy
Komendanta Miejskiego PSP w Przemyślu aspirant sztabowy Zdzisław Wójcik, podczas spotkania z dziećmi i młodzieżą omówił m.in. zagadnienia bezpiecznego i przyjemnego spędzania wolnego czasu zimą. Przypomniał też o potrzebie udzielania pomocy osobom starszym, które mają trudności z poruszaniem się w warunkach zimowych. Przedstawił zasady udzielania pierwszej pomocy, zaprezentował kronikę KM PSP, omówił i przekazał do wglądu plansze z kolorowymi zdjęciami obrazującymi działalność tutejszej jednostki. Tydzień później młodzież miała okazję zaprezentować swoją wiedzę na tematy związane z ochroną przeciwpożarową podczas przeprowadzonego w szkole Turnieju Wiedzy Pożarniczej, którego organizatorem był rzecznik. Jury natomiast składało się z kilkunastu uczniów - członków zimowiska.
Kolejną piękną i pożyteczną inicjatywą był konkurs plastyczny pt. Praca strażaka. Dzieci po obejrzeniu plansz ze zdjęciami oraz sprzętu znajdującego się na wyposażeniu tutejszej Komendy, a zaprezentowanego im przez strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej mł. kpt. Pawła Żygałę, asp. Jeremiusza Skórkę, ogn. Józefa Jakubca i sekc. Mariusza Kozyrę, puściły wodze fantazji. Oceniający mieli sporo kłopotu z wytypowaniem najlepszych prac. W rezultacie pierwsze miejsce w grupie starszej zajęła Adrianna Pusz, drugie - Kamil Skowronek, a trzecie - Angelika Janiszyn. W młodszej natomiast najlepsza okazała się Klaudia Iwasieczko, a na kolejnych pozycjach uplasowały się prace Wojciecha Morawskiego i Eweliny Olear. Najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody, a wszystkie dzieci słodkie upominki.
„Zaplanowane zajęcia miały na celu m.in. bezpieczne i aktywne spędzenie wolnego czasu” - mówi pani Małgorzata. „Jako jedyna szkoła podstawowa w Przemyślu braliśmy udział w konkursie pod hasłem Zimowa przygoda 2005 zorganizowanym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie Stanisława Rusznicę. Warto wspomnieć, że funkcjonariusze Straży Miejskiej służyli pomocą w doprowadzaniu dzieci m.in. na basen, lodowisko, do muzeum” - dodaje z zadowoleniem Kierownik zimowiska.
„Zainteresowanie feriami w szkole było bardzo duże. Organizowane zajęcia cieszyły się powodzeniem. Chętnych nie brakowało, a wprost przeciwnie. Najważniejszy jest dobry pomysł i kilka osób, które zechcą go zrealizować” - przyznaje dyrektor tej placówki Mirosław Bar.
Wspomniałem na początku o bogatej działalności szkoły. Dzieje się w niej bardzo wiele w różnym zakresie. W placówce mieści się Centrum Piosenki Dziecięcej, działają Zespoły: „Rytm”, „Gama”, „Mezar”, taneczne „Miraż”, „Iskierki”, „Układanka”, Grupa Teatralna, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Aktywności Twórczej. Prężną działalność prowadzą także kluby: literacki - prowadzony przez znanego poetę Mateusza Pieniążka, sportowy, młodego gitarzysty, tenisa ziemnego, rowerowy. Kuźnią młodych talentów są klasy o profilu muzycznym, tanecznym i plastycznym. W szkole realizowany jest program autorski Jesteśmy blisko, bądźmy razem: w rodzinie, szkole, środowisku. Współpracuje ona również z innymi szkołami na terenie kraju i poza jego granicami, m.in. w Łodzi, Ropie, Hazlinie na Słowacji, Dallas w USA, z polskimi szkołami w
Mościskach i Strzelczyskach na Ukrainie, a także z miastem Innsbruck w Austrii. Ostatnio nawiązano kolejne kontakty z Egerem na Węgrzech i Falun w Szwecji. W uznaniu dużego dorobku, dwa lata temu „15” otrzymała nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, została również laureatem ogólnopolskiego konkursu Liga Inicjatyw Powiatowych. Szkoła otrzymała austriackie odznaczenie „Czarny Krzyż”. Została laureatem Dorocznej Nagrody Prezydenta Miasta Przemyśla.
Na potwierdzenie faktu, że dzieci wraz ze swoimi dorosłymi przewodnikami po życiu są obecne w wielu miejscach, warto przytoczyć przykład z ostatniej chwili. 30 stycznia br. dzieci z „15” wraz z koleżankami i kolegami ze szkół w Żurawicy, Wyszatycach, oraz z przemyskich placówek - SP nr 4, Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 spotkały się z rówieśnikami w Mościskach i Strzelczyskach. W Domach Kultury w tych miejscowościach wystąpiły podczas pięknych koncertów dedykowanych miejscowej społeczności. Występy połączone były z przekazaniem darów dla dzieci uczęszczających do tamtejszych szkół podstawowych. Wśród zaproszonych na tę uroczystość gości byli m.in. prezydent Przemyśla, radni przemyscy, zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu UM w Przemyślu, mer Mościsk, prezesi polskich organizacji z Ukrainy i Polski. Radość ze spotkania, zarówno w tych mniejszych, jak i większych serduszkach pozostanie na długo. Często podczas zwykłych spotkań rodzą się niezwykłe przyjaźnie. I tego wszystkim serdecznie życzę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w procesjach Bożego Ciała

2020-06-01 17:15

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Boże Ciało

Artur Stelmasiak/Niedziela

Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski we „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała” dla archidiecezji krakowskiej.

Powołując się na rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja br. metropolita krakowski przypomniał, że zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników, co stwarza możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

- Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski w opublikowanych dziś „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała”.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że konieczne będzie zachowanie wymaganych środków bezpieczeństwa, to znaczy utrzymywanie odpowiednich odległości między uczestnikami procesji (minimum 2 metry) lub zasłanianie ust i nosa.

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie rozpocznie się Mszą świętą 11 czerwca o godz. 9.00 na Wawelu. Następnie traktem królewskim uda się na Rynek zatrzymując się przy czterech ołtarzach usytuowanych kolejno przy kościołach św. Idziego, śś. Piotr i Pawła, św. Wojciecha i zakończy się przed bazyliką Mariacką.

- Niech doświadczenie obecności Boga w sakramencie Eucharystii będzie dla nas wszystkich źródłem radości, pokoju i miłości, które jako wspólnota Kościoła możemy ofiarować światu – podkreśla abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Ryszard Czekalski nowym rektorem UKSW

2020-06-04 20:59

[ TEMATY ]

rektor

UKSW

Collegium Medicum UKSW

youtube.com

Kolegium elektorów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wybrało nowego rektora uczelni na kadencję 2020-2024. Został nim ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Ośmioletnia kadencja obecnego rektora UKSW ks. prof. Stanisława Dziekońskiego upłynie 31 sierpnia. Na to stanowisko na kadencję 2020-2024 zdecydowało się kandydować dwóch wykładowców uczelni: ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski i ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz.

Ostatecznie Kolegium elektorów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wybrało na to stanowisko ks. prof. Czekalskiego.

Ks. Piotr Czekalski (ur. 1962) ukończył biologię na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 r., w tym samym roku uzyskując tytuł magistra teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1996 r. obronił doktora z teologii na ATK, a następnie (1997-1998) odbył studia z katechetyki w Instytucie Katolickim w Paryżu. W 2006 r. obronił habilitację z teologii w zakresie katechetyki. Osiem lat później uzyskał tytuł profesora nauk teologicznych.

Od początku kariery naukowej związany jest z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego poprzedniczką była Akademia Teologii Katolickiej. W latach 2010-2016 pełnił funkcję prodziekana ds. naukowych i finansowych Wydziału Teologicznego UKSW, w latach 2016-2020 - prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej. Od ośmiu lat wchodzi w skład Senatu UKSW.

Ponadto w macierzystej diecezji siedleckiej odpowiadał za sprawy związane z katechezą dzieci i młodzieży. Wykładał też w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Przez wiele lat współpracował też z Ministerstwem Edukacji Narodowej jako ekspert oraz z Komisją Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski m.in. jako członek zespołu ds. przygotowania i realizacji matury z religii rzymskokatolickiej oraz zespołu przygotowującego podstawy programowe katechezy.

W swoim programie wyborczym na stanowisko rektora UKSW ks. prof. Czekalski zwracał uwagę na potrzebę nowoczesnej organizacji i zarządzania uczelnią jako wspólnotą badaczy, nauczycieli, doktorantów i studentów oraz pracowników administracji.

Jego zdaniem, konieczne jest unowocześnienie, w tym cyfryzacja, organizacji prowadzenia badań naukowych, przy jednoczesnym wprowadzeniu przejrzystych procedur ich finansowania i upowszechniania oraz systemowym wsparciu pozyskiwania projektów badawczych.

Potrzeba także czytelnych organizacyjnych i finansowych ram dla wspierania badań, zwłaszcza innowacyjnych oraz interdyscyplinarnych; wprowadzenia przyjaznych dla użytkownika systemów komercjalizacji wyników badań i wiedzy; efektywnego wsparcia organizacyjnego w nawiązywaniu kontaktów z jednostkami z otoczenia społeczno-gospodarczego.

Nowoczesne kształcenie powinno być powiązane z popularyzacją wiedzy i nauki oraz promocją dorobku wszystkich badaczy. Nie bez znaczenia jest dbałość o podnoszenie jakości kadr naukowo-badawczych i dydaktycznych.

Nowy rektor będzie także chciał wykorzystania kapitału intelektualnego, jakim dysponuje UKSW, w tym także promowania i wspieranie przedsiębiorczości i pomysłowości: pracowników, studentów, doktorantów oraz absolwentów. Chodzi zwłaszcza o utworzenie platformy wsparcia przedsiębiorczości (inkubator przedsiębiorczości) i przestrzeni dla rozwoju projektów innowacyjnych ( start-up).

Ks. Czekalski opowiada się ponadto za dalszym rozwijaniem umiędzynarodowienia UKSW poprzez wzmocnienie dotychczasowych kontaktów międzynarodowych w Europie i w świecie, ale też z większym otwarciem na kraje afrykańskie i azjatyckie.

Jego zdaniem, ważne byłoby też podjęcie misji UKSW na rzecz Polonii, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z naukowcami i badaczami pochodzenia polskiego oraz dążenie do założenia Akademii Polonijnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję