Reklama

Spotkanie Sybiraków

Irena Kostera
Edycja podlaska 8/2005

20 stycznia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyło się tradycyjne doroczne spotkanie opłatkowe Sybiraków. O godz. 12.00 przybyli oczekiwani goście kapłani wyznania katolickiego i prawosławnego, przedstawiciele władz samorządowych i goście z Białegostoku. Uroczystość otworzył prezes Koła Związku Sybiraków w Hajnówce Walentyna Maciuta, witając niezwykle serdecznie uczestników spotkania. Mówiła o najważniejszych zadaniach realizowanych w minionym roku, o wielkim wydarzeniu, jakim było odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Zesłańców Sybiru w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Zaprasił do wysłuchania koncertu kolęd katolickich i prawosławnych. Wykonał je chór z Liceum im. M. C. Skłodowskiej pod dyrekcją Marii Lewszy. Słuchaliśmy z przyjemnością i wzruszeniem słów i melodii znanych od dziecka: Gdy śliczna Panna; Przybieżeli do Betlejem; Tichaja nocz. Koncert zakończył się piękną prawosławną kolędą Nocz nad Palestinoj. Gorące brawa i równie gorące podziękowania dla młodych wykonawców zamknęły wstępną część uroczystości.
Moja myśl nieoczekiwanie uciekła w tamte lata, w tamte Wigilie - z czarną kromką chleba zamiast opłatka. Przypomina mi się opowieść pewnej Sybiraczki - jak to zesłańcy wyżłobili śniegową grotę, a w niej Jezuska z lodu i Najświętszą Maryję, i św. Józefa. W wigilijny wieczór zeszli się ludzie. W świetle jednej naftowej lampy śpiewali stłumionymi głosami Bóg się rodzi! Moc truchleje... Wokół rozciągały się zasypane śniegiem stepy Kazachstanu, niewyobrażalnie wysoko mrugały gwiazdy. Wydawało się, że nikt i nigdy ich stamtąd nie wydobędzie. Razem stali - wierzący i w nic nie wierzący - jednakowo skrzywdzeni, oderwani od Ojczyzny, obdarci i głodni. Mieli tylko modlitwę i rozpaczliwie błagali Boga o ratunek.
Proboszcz ks. Zygmunt Bronicki mówił pięknie o znaczeniu cierpienia i wiary w życiu człowieka, okoliczności pielęgnowania obyczajów i tradycji w rodzinach, o tajemnicy nocy betlejemskiej, jednoczącej nas wszystkich, złożył życzenia zdrowia, pomyślności i wielu łask Bożych w nadchodzącym roku. Ciepłe i bardzo serdeczne słowa do Sybiraków i ich rodzin skierował również proboszcz parafii prawosławnej ks. Leonid Szeszko oraz zastępca Burmistrza Sławomir Mordoń. Dzielenie się opłatkiem i obdarowywanie najpiękniejszymi życzeniami bardzo nas zbliżyło. Adela Monieta opowiedziała o swojej 6-letniej pracy nad książką Stygmaty bólu psychicznego u Sybiraków. Pani Adela jest z wykształcenia psychologiem i Sybiracy szukają u niej pomocy i rady, jak mają się uporać z dręczącymi ich okrutnymi wspomnieniami, strachem, bezsennością i lękami. Książka mówi o tym, jak długoletnie przebywanie w okropnych warunkach bytowych, połączonych z terrorem, wpłynęło na zdrowie ludzi, jakie pozostawiło urazy i zaburzenia w psychice. Dużą część książki zajmują autentyczne relacje przeżyć Sybiraków z Podlasia. Ponad 70 biogramów (w tym 4 z Hajnówki). Dr Tadeusz Borowski-Beszta mówił o współpracy z autorką książki i swoich doświadczeniach wynikających z kontaktów z byłymi zesłańcami. Oboje marzą o stworzeniu ośrodka terapeutycznego, w którym Sybiracy mogliby liczyć na wszechstronną pomoc specjalistyczną.
Sybiracy zauważyli nieobecność ks. prał. Mariana Świerszczyńskiego, bo przecież był zawsze z nami na wszystkich spotkaniach opłatkowych. Niestety, choroba uniemożliwiła mu przybycie. W odruchu serca postanowiliśmy podarować Księdzu Prałatowi książkę, o której dziś tyle mówiliśmy. Dedykację z wyrazami szczerego przywiązania, podziękowaniem za wieloletnią współpracę, pomoc duchową i okazywaną zawsze życzliwość, z gorącymi życzeniami powrotu do zdrowia, podpisali uczestnicy spotkania opłatkowego 2005 r.
Szczęść Boże obecnym i nieobecnym, do zobaczenia za rok.

Reklama

Kraków: archeologiczne odkrycia w kryptach kościoła franciszkanów

2019-12-06 14:47

md / Kraków (KAI)

Ok. 100 nieznanych dotąd pochówków odkryli archeolodzy badający krypty klasztoru ojców franciszkanów w Krakowie. Znaleźli także XVII i XVIII-wieczne dewocjonalia i męskie stroje. Badania rozpoczęły się w 2017 r. Poszukiwania na tak szeroką skalę nie były dotąd prowadzone w kryptach żadnego polskiego kościoła.

franciszkanska.pl

Za pomocą georadaru zlokalizowano 18 krypt, z których dokładnie przebadano 9. Dodatkowe 4 znajdują się pod krużgankami klasztoru. W tych miejscach odkryto niemal 100 pochówków, pochodzących z XVII i XVIII wieku.

Oprócz zakonników spoczywają w nich krakowianie: szlachta i bogaci mieszczanie. - Pod kaplicą bł. Salomei natrafiliśmy na trumny ze szczątkami rodziny szlacheckiej: rodziców i szóstki dzieci, a pod kaplicą Męki Pańskiej pochowani zostali członkowie Arcybractwa Dobrej Śmierci, co było dla nas ciekawym odkryciem - mówiła w rozmowie z KAI kierująca badaniami u franciszkanów prof. Anna Drążkowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Część ciał była zmumifikowana. Większość z nich zachowała się jednak w bardzo złym stanie. Szczątki w trumnach były ułożone z rękami złożonymi na piersiach. Trumny były malowane, a najczęściej obijane tkaninami - wełną lub jedwabiem.

Przy zmarłych badacze znaleźli rośliny, które umieszczane były w poduszkach lub materacach: chaber, wrotycz, rumianek, żmijowiec, lawenda. Służyły do balsamowania zwłok, miały odstraszać owady i zapobiegać nieprzyjemnym zapachom. Jednym z niezwykłych odkryć było znalezienie szkieletu, w ustach którego połyskiwała złota blaszka. Okazało się, że była to proteza górnego podniebienia.

Zachowały się jedwabne stroje zmarłych. - Wśród męskich strojów narodowych są egzemplarze, których nie ma żadne polskie muzeum, np. ferezja – podkreślała prof. Drążkowska. Ferezja to męskie nakrycie wierzchnie pochodzenia wschodniego. Ma ono formę obszernego, długiego płaszcza z szerokimi ramionami, który narzucany był przez szlachciców na ramiona.

Jak dodała, badania na tak szeroką skalę nie były dotąd prowadzone w kryptach żadnego polskiego kościoła. W pracach uczestniczyło 4 badaczy. Oprócz prof. Drążkowskiej uczestniczyli w nich Marcin Nowak, Monika Łyczak i Michał Mleczko, wspierani przez architektów, historyków sztuki, chemików i inżynierów włókiennictwa.

Krypty zostały zinwentaryzowane przy użyciu techniki skanowania 3D. Skatalogowano wszystkie elementy wyposażenia grobowego i odzieży zmarłych, a szczątki poddane zostały badaniom antropologicznym. Do badań mikrobiologicznych specjaliści pobrali próbki, a architekci opisali wygląd pomieszczeń i ich zmiany w ciągu kolejnych stuleci.

Prace archeologiczne już zakończono. Obecnie trwa konserwacja znalezionych obiektów. Jednym z efektów projektu ma być wydanie książki.

Projekt „Krypty grobowe kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu w Krakowie w świetle badań interdyscyplinarnych” został sfinansowany przez Narodowe Centrum Nauki. Uzyskał niemal 1,2 mln zł wsparcia w ramach konkursu Opus 12.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rokitno: Maryja, młodzi i Eucharystia

2019-12-07 22:30

Kamil Krasowski

W Rokitnie i Grodowcu 7 grudnia odbyły się Adwentowe Wieczory Młodych. Ich hasłem były słowa: "Eucharystia daje życie", nawiązujące do nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

Karolina Krasowska
Do Rokitna przyjechała młodzież z północnych dekanatów diecezji

- Chcemy tutaj czuwać wraz z Maryją, oczekując na przyjście Pana Jezusa, a zarazem uświadamiać sobie, że On kiedyś przyjdzie na końcu czasów, ale też czuwać by dobrze duchowo przeżywać zbliżające się wspomnienia tajemnicy Wcielenia  - mówi diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży ks. Łukasz Malec, który czuwał z młodymi w Rokitnie.

Hasłem tegorocznych spotkań modlitewnych dla młodych były słowa nawiązujące do programu nowego roku duszpasterskiego w Polsce.

- Kościół mówiąc o Eucharystii chce wskazać miejsce, skąd młodzi mogą czerpać siłę i inspirację do tego, aby dobrze przeżyć swoje życie, wskazując że w Eucharystii spotykamy żywego Jezusa. Tu młodzi mogą przyjść ze swoimi troskami, problemami i uzyskać pokrzepienie, zrozumienie. Gdy przyjmują Pana Jezusa do swojego serca, On osobiście dotyka ich wszystkich przeciwności, trudności, problemów, ale także umacnia ich swoim Ciałem i swoją Krwią do tego, aby pokonywali grzech i byli mężnymi świadkami - mówi ks. Łukasz Nycz, koordynator ds. formacji stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, który skierował do młodych homilię w czasie Mszy św. i wygłosił katechezę.

Do Rokitna przyjechało ok 600 młodych ludzi. - Przyjechałem tutaj razem z uczestnikami rekolekcji z Jackówki z Paradyża jako dopełnienie służby liturgicznej. Jako młodzi chcieliśmy tutaj uczestniczyć. Spotkanie młodych ludzi w takim miejscu, jak Rokitno, bardzo umacnia. Mam nadzieję, że jak stąd wyjadą będą mieli silniejszego ducha i na pewno wyjadą stąd mocniejsi - powiedział Jacek ze ŚwiebodzinaCZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem