Reklama

XIII Światowy Dzień Chorego

Chrystus nadzieją naszą

„Doroczne obchody Światowego Dnia Chorego dają wszystkim możliwość lepszego zrozumienia znaczenia duszpasterstwa służby zdrowia. W naszych czasach, które charakteryzuje kultura przesiąknięta sekularyzmem, ta dziedzina duszpasterstwa bywa niekiedy nie w pełni doceniana. Uważa się, że o losie człowieka decydują inne sfery życia. Natomiast właśnie w czasie choroby pilniejsza jawi się potrzeba udzielania właściwych odpowiedzi na ostateczne pytania dotyczące życia człowieka: pytania o sens bólu, cierpienia i śmierci....”
(Z orędzia Jana Pawła II na XIII Światowy Dzień Chorego)

Wspólnota służby zdrowia i chorych Szpitala nr 2 w Rzeszowie przy ul. Lwowskiej pracuje pod kierunkiem dwóch kapłanów - ks. Jacka Kaszyckiego i ks. Bogdana Tęczy. Kapelania szpitalna stanowi człon Diecezjalnego Duszpasterstwa Służby Zdrowia, któremu przewodniczy ks. dr Edward Rusin. Organizuje ono spotkania modlitewne, rekolekcje, dni skupienia, pielgrzymki do sanktuariów w kraju, do Rzymu. W ubiegłym roku rozpoczęto katechezę formacyjną dla pracowników służby zdrowia, która ma miejsce zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca. W związku z XIII Światowym Dniem Chorego zorganizowano w kaplicy szpitala im. św. Brata Alberta nowennę do Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, która trwała od 2 do 11 lutego.
W przeddzień rozpoczęcia nowenny (1 lutego) o godz. 15.00 odbyło się w auli szpitala Popołudniowe kolędowanie. Dziecięcy zespół „Wesołe Nutki” działający przy parafii Matki Bożej Saletyńskiej przybył z programem dedykowanym chorym i pracownikom szpitala. Zgromadzili się razem, by przeżyć chwile refleksji i pożegnać czas kolędowania.
Surowe mury szpitala ożywiły dziecięce śpiewy zespołu w szafirowych tunikach z białymi kołnierzykami. Chorzy, którzy nie mogli opuścić sal słuchali koncertu przez nagłośnienie szpitala używane do transmisji Mszy św. z kaplicy, a także do retransmisji radia VIA i Radia Maryja. Ze wzruszeniem i kwiatami powitały biskupa ordynariusza Kazimierza Górnego przedstawicielki chorych. Ksiądz Biskup skierował do zgromadzonych serdeczne słowa. Prosił chorych, by swoje cierpienie umieli złączyć z cierpieniem Chrystusa i by ofiarowali je jako dar, wraz z prośbą o łaski dla Kościoła. Kościół potrzebuje modlitwy i pomocy w swojej misji. Chorzy są cząstką cierpiącego Kościoła. Mogą współdziałać z odkupieńczym dziełem Chrystusa. Biskup Górny apelował do niosących posługę chorym, którzy najbardziej potrzebują miłości miłosiernej, by ofiarowali im służbę i nieśli ulgę w cierpieniu.
Uczestniczący w spotkaniu ks. prał. Stanisław Słowik, dyrektor diecezjalnego Caritas, zwrócił się z pozdrowieniem do chorych i personelu, przekazując wszystkim obrazki z modlitwą, przygotowane na XIII Światowy Dzień Chorego.
Dyrektor szpitala Janusz Solarz podziękował za udział w uroczystym spotkaniu, za jego zorganizowanie i kolędowanie „Wesołych Nutek”.
Ksiądz Kapelan zaprosił wszystkich na uroczystość obchodów XIII Światowego Dnia Chorego, która w tym szpitalu przypadła 13 lutego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła w Polsce

2020-01-22 13:53

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat.pl

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Abp Jan Paweł Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce – poinformował rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zaznaczył też, że abp Lenga nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Rytel-Andrianik w komunikacie wydanym w środę podkreślił: „W związku z dyskusją nt. wypowiedzi abp. Jana Pawła Lengi, przypominam, że abp Lenga nigdy nie był i nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski. Informowałem o tym w kwartalniku "Więź" (Jesień 2019, 3 [677]). Wypowiedzi abp. Lengi nie można więc w żaden sposób utożsamiać z Konferencją Episkopatu Polski. Nie można ich też traktować jako stanowiska polskich biskupów”.

Rzecznik Episkopatu wyraził ubolewanie, że abp Lenga „występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd”.

Abp Lenga, biskup senior diecezji Karaganda wziął udział w programie TVP "Warto rozmawiać", w którym w rozmowie z Janem Pospieszalskim próbował odpowiedzieć na pytanie: gdzie szukać nadziei w czasach zamętu w Kościele?

Jego wypowiedzi wzbudziły bardzo dużo kontrowersji. Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Narodowy Marsz Życia 2020 już 22 marca

2020-01-24 10:48

[ TEMATY ]

marsz dla życia

narodowymarszzycia.pl

22 marca 2020 r. kolejny już raz ulicami Warszawy przejdzie Narodowy Marsz Życia.

Prezentujemy informacje Organizatorów:

Będzie to centrum obchodów Narodowego Dnia Życia, który zgodnie z uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej „powinien być manifestacją solidarności społecznej, zachętą do wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia oraz okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.

Dlatego też nasz ogólnopolski Marsz ma być przede wszystkim radosną i pozytywną afirmacją życia człowieka od urodzenia do naturalnej śmierci. Będziemy jednak domagać się także poważnego traktowania spraw które są fundamentem życia narodowego i chrześcijańskiej cywilizacji życia.

Upomnimy się między innymi o przyjęcie przez Sejm obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, wypowiedzenie przez nasze państwo genderowej Konwencji Stambulskiej i zaproponowania Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny. Ubiegłoroczny Marsz, który zgromadził ponad 20 000 osób był przede wszystkim manifestacją solidarnych rodzin.

Jesteśmy przekonani, że będzie nas jeszcze więcej w tym szczególnym roku św. Jana Pawła II. Pamiętamy, że uchwała o ustanowieniu w Polsce państwowego święta – Narodowego Dnia Życia – była odpowiedzią Polskiego Parlamentu na apel i prośbę Jana Pawła II, zawartą w encyklice „Evangelium Vitae”, aby „corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia.

Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji: należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję