Reklama

Europarlament z myślą o rodzinie (cz. 1)

Europa zbudowana jest na trzech wzgórzach:
Akropol (filozofia grecka), Kapitol (prawo rzymskie)
i Golgota (chrześcijaństwo).
Nie może być Europy bez tego trzeciego wzgórza.
(Bernd Posselt, niemiecki deputowany, dziennikarz)

Niedziela rzeszowska 8/2005

W lipcu 2004 r. podkarpacki europarlamentarzysta Mieczysław Janowski wraz z przedstawicielem Wrocławia - Konradem Szymańskim, złożył w Parlamencie Europejskim wniosek o utworzenie Intergrupy ds. rodziny. To wydarzenie zbiegło się z 10. rocznicą ogłoszenia przez ONZ Międzynarodowego Roku Rodziny (1994 r.). W ostatnich dniach października 2004 r. M. Janowski, wraz z innymi prawicowymi posłami PE, współorganizował w Strasburgu międzynarodową konferencję poświęconą rodzinie. Skorzystał on z możliwości zaproszenia na nią przedstawicieli swojego kraju. Gośćmi posła Janowskiego byli reprezentanci diecezji rzeszowskiej - Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Ruchu Domowy Kościół i grupy „Amazonki” (ogółem ponad 40 osób).
Główna pomysłodawczyni konferencji Anna Zaborska ze Słowacji przedstawiła we wprowadzeniu sytuację demograficzną Europy wskazując, iż największy spadek liczby ludności występuje w krajach katolickich. Do 2050 r. może nastąpić utrata 70 mln osób.
Mówcy z Polski, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Grecji, Wlk. Brytanii poruszali wiele zagadnień, szukając wsparcia dla rodziny ze strony PE. W każdym wystąpieniu przewijał się wątek solidarności międzypokoleniowej. Przedstawicielka Wlk. Brytanii uznała za konieczne umieszczenie rodziny w centrum polityki europejskiej. Na przykładzie swojego kraju wskazywała, jak wielogodzinna praca rodziców wpływa na rodzinę. Fakt, iż 25% matek i 45% ojców pracuje wieczorami czy w niedzielę sprawia, że związane z tym napięcie przenosi się na życie rodzinne. Greczynka mówiła o konieczności przemiany rynków pracy z uwzględnieniem kobiet i osób starszych, oraz zmiany polityki podatkowej. Delegat Forum Działania na rzecz Rodziny zwrócił uwagę na to, że nie jest możliwe budowanie narodów Europy bez zastanowienia się, czym jest rodzina. Prof. Giuseppe Barbaro wskazał, iż nie można zatrzeć różnic kulturowych, jakie odróżniają poszczególne kraje, nawet jeśli w UE mają być one jednością. To, co każdy kraj wnosi do UE trzeba pielęgnować.
„Dla nas, jako przedstawicieli ruchów katolickich, bardzo ważne było podkreślenie, że żaden wybór dotyczący rodziny czy przepisów prawa nie powinien być podejmowany bez porozumienia ze stowarzyszeniami” - mówi Teresa Głodzik ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

2020-07-01 12:49

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

youtube.com

Akt oskarżenia wobec trzech osób, skierowała do sądu prokuratura w Płocku (Mazowieckie). Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła nalepek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli.

Aktem oskarżenia objęto trzy osoby: Elżbietę P., Annę P. oraz Joannę G. Wszystkim przedstawiono zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej – poinformowała w środę PAP prokurator rejonowa w Płocku Małgorzata Orkwiszewska.

Postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych zostało wszczęte po tym, gdy w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie.

Z ustaleń postępowania wynika, że wszystkie osoby objęte aktem oskarżenia działały wspólnie i w porozumieniu

powiedziała PAP prokurator Orkwiszewska.

Jak wyjaśniła, akt oskarżenia wobec Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. został skierowany do płockiego Sądu Rejonowego. Dodała, iż zarzuty aktu oskarżenia dotyczą „rozklejenia na toalecie, koszu na śmieci, transformatorze, znakach drogowych i ścianach budynków wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczność LGBT„.

Według art. 196 kodeksu karnego, kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

aw/PAP

CZYTAJ DALEJ

Powróciły koncerty u jezuitów

2020-07-06 00:23

Fot. archiwum prywatne Jakuba Zawadzkiego

W parafii św. Ignacego Loyoli przy ul. Stysia po dłuższej przerwie odbył się kolejny koncert organowy. Spotkanie przyciągnęło wielu melomanów.

W niedzielne popołudnie na organach zagrał Jakub Zawadzki, który w tej parafii pracuje jako organista; z sukcesami występuje także w różnych miejscach w Polsce. Zaprezentował on muzykę m. in. Pachelbela, J.S. Bacha oraz jego synów.

To wrocławskie wydarzenie wpisuje się w cykl koncertów, które nie tylko są gratką dla miłośników muzyki organowej, ale także pomagają zebrać fundusze na remont instrumentu. Parafia jezuicka może szczycić się jednymi z najlepszych organów we Wrocławiu, które wykonała firma Józefa Cynara w 1979 r.

- Instrument został doprowadzony do bardzo dobrego stanu, teraz będziemy go uzupełniać. Ostateczny projekt przewiduje trzy klawiatury ręczne, klawiaturę nożną i 44 głosy, czyli rzędy piszczałek. Dziś instrument dysponuje 26. głosami, dwoma klawiaturami ręcznymi i klawiaturą nożną – opowiada Jakub Zawadzki.

Organy kościoła oo. jezuitów cieszą się znakomitą opinią wśród cenionych artystów, a "Wieczory organowe" na stałe wpisały się w krajobraz kulturalny Wrocławia. Kolejne spotkanie już w sierpniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję