Reklama

Europarlament z myślą o rodzinie (cz. 1)

Amelia Niewiadomska
Edycja rzeszowska 8/2005

Europa zbudowana jest na trzech wzgórzach:
Akropol (filozofia grecka), Kapitol (prawo rzymskie)
i Golgota (chrześcijaństwo).
Nie może być Europy bez tego trzeciego wzgórza.
(Bernd Posselt, niemiecki deputowany, dziennikarz)

W lipcu 2004 r. podkarpacki europarlamentarzysta Mieczysław Janowski wraz z przedstawicielem Wrocławia - Konradem Szymańskim, złożył w Parlamencie Europejskim wniosek o utworzenie Intergrupy ds. rodziny. To wydarzenie zbiegło się z 10. rocznicą ogłoszenia przez ONZ Międzynarodowego Roku Rodziny (1994 r.). W ostatnich dniach października 2004 r. M. Janowski, wraz z innymi prawicowymi posłami PE, współorganizował w Strasburgu międzynarodową konferencję poświęconą rodzinie. Skorzystał on z możliwości zaproszenia na nią przedstawicieli swojego kraju. Gośćmi posła Janowskiego byli reprezentanci diecezji rzeszowskiej - Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Ruchu Domowy Kościół i grupy „Amazonki” (ogółem ponad 40 osób).
Główna pomysłodawczyni konferencji Anna Zaborska ze Słowacji przedstawiła we wprowadzeniu sytuację demograficzną Europy wskazując, iż największy spadek liczby ludności występuje w krajach katolickich. Do 2050 r. może nastąpić utrata 70 mln osób.
Mówcy z Polski, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Grecji, Wlk. Brytanii poruszali wiele zagadnień, szukając wsparcia dla rodziny ze strony PE. W każdym wystąpieniu przewijał się wątek solidarności międzypokoleniowej. Przedstawicielka Wlk. Brytanii uznała za konieczne umieszczenie rodziny w centrum polityki europejskiej. Na przykładzie swojego kraju wskazywała, jak wielogodzinna praca rodziców wpływa na rodzinę. Fakt, iż 25% matek i 45% ojców pracuje wieczorami czy w niedzielę sprawia, że związane z tym napięcie przenosi się na życie rodzinne. Greczynka mówiła o konieczności przemiany rynków pracy z uwzględnieniem kobiet i osób starszych, oraz zmiany polityki podatkowej. Delegat Forum Działania na rzecz Rodziny zwrócił uwagę na to, że nie jest możliwe budowanie narodów Europy bez zastanowienia się, czym jest rodzina. Prof. Giuseppe Barbaro wskazał, iż nie można zatrzeć różnic kulturowych, jakie odróżniają poszczególne kraje, nawet jeśli w UE mają być one jednością. To, co każdy kraj wnosi do UE trzeba pielęgnować.
„Dla nas, jako przedstawicieli ruchów katolickich, bardzo ważne było podkreślenie, że żaden wybór dotyczący rodziny czy przepisów prawa nie powinien być podejmowany bez porozumienia ze stowarzyszeniami” - mówi Teresa Głodzik ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Wygrany mecz Polaków w Izraelu

2019-11-16 22:38

red/wolityce.pl

W przedostatnim meczu eliminacji mistrzostw Europy gr. G Polska gra w Jerozolimie z Izraelem. W związku z tym, że awans na Euro mamy zapewniony, trener Jerzy Brzęczek zdecydował się posadzić na ławce rezerwowych Kamila Grosickiego i przede wszystkim kapitana Roberta Lewandowskiego.

PZPN

Wygrywamy 2:1.

Podopieczni Jerzego Brzęczka triumfują w Jerozolimie, przez dłuższy fragment meczu Polacy bardzo dobrze się prezentowali, obniżka formy przyszła w końcowych minutach.

Reprezentacja Polski pokonała 2:1 (1:0) Izrael i zapewniła sobie zwycięstwo w grupie G eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Bramki dla Biało-Czerwonych strzelili Grzegorz Krychowiak i Krzysztof Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Boliwia: wiele rodzin nie ma co włożyć do garnka

2019-11-17 20:18

Ks. Szymon Zurek (Vaticanews) / Santa Cruz del Sierra (KAI)

W Boliwii kontekst Światowego Dnia Ubogich w tym roku jest zupełnie wyjątkowy. Trwający trzy tygodnie kryzys rządowy, spowodował zwiększenie niepokoju w społeczeństwie i masowe protesty. W kraju rośnie bieda i wiele rodzin nie ma co jeść. W pomoc potrzebującym aktywnie włączają się Caritas i inne organizacje kościelne.

Galyna Andrushko/pl.fotolia.com

Pokojowy, ale jednak protest, blokady, niemożność realizowania codziennych obowiązków, podjęcia pracy: wszystko to przyczyniło się do tego, że w peryferyjnych dzielnicach np. dwumilionowego miasta Santa Cruz de la Sierra, wiele rodzin nie ma co włożyć do garnka. Należałoby właściwie wskazać, że Dzień Ubogich trwa w tutejszych parafiach od ponad dwóch tygodni. Sąsiedzi organizują między sobą tzw. „olla común” czyli wspólne gotowanie, mając na względzie przede wszystkim te rodziny, którym nie starcza pieniędzy na zakup żywności. "Jest to piękne świadectwo solidarności między sąsiadami, bez względu na wyznanie wiary czy przekonania polityczne" – uważa pracujący tam polski kapłan ks. Szymon Zurek.

W parafiach grupy Caritas rozeznawały w tych dniach konkretne potrzeby najbardziej potrzebujących rodzin, by móc przygotować na Niedzielę Ubogich obiady i zanieść je do dzielnic. Np. w parafii św. Franciszka z Asyżu przygotowano ponad 450 porcji obiadów. W całe to dzieło byli zaangażowani członkowie wszystkich grup parafialnych: katechiści, grupa młodzieżowa, grupy muzyczne, lektorzy, animatorzy Kościelnych Wspólnot Podstawowych, Legion Maryi.

Ks. Zurek podkreślił, że w tym szczególnie trudnym czasie dla Boliwijczyków, możliwość podzielenia się z najbardziej potrzebującymi braćmi i siostrami, jest piękną okazją do praktykowania przykazania miłości, przelania wiary, którą żyją, która im dała tyle siły w trudnych dniach kryzysu, w konkretny czyn miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem