Reklama

Bo kocha ludzi i Boga

Może właśnie przez to, że tyle czasu poświęca innym, wcale jej go nie brakuje. Stefania Orlińska, bo o niej mowa, jest katechetką w Szkole Podstawowej nr 3 w Dąbrowie Górniczej, znajdującej się na terenie parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To właśnie pracy z dziećmi i młodzieżą oddaje swój czas, siły i charyzmat, bo z dzieciakami trzeba umieć pracować.

Ale co to znaczy pracować z dziećmi? Stefania Orlińska nie ogranicza się tylko do lekcji w szkole, przede wszystkim stara się wychodzić na zewnątrz, do środowiska, w którym żyje. Stara się więc pomagać nie tylko na płaszczyźnie materialnej, ale i psychicznej oraz duchowej, bo jak mówi szczerość, życzliwość i serdeczność jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziły.
Skąd czerpie motywację do pracy społecznej? „W młodości chciałam zostać siostrą zakonną i służyć bliźnim. Zawsze też byłam blisko Boga. Wskazania Pana Jezusa dotyczące miłości bliźniego traktuję serio. Wiem, że są radykalne, trudne do zrealizowania, ale przecież nie niemożliwe. Myślę, że zachęta Pana Boga do czynienia dobra jest wystarczającą motywacją. Mnie osobiście zachęciła jeszcze jedna sprawa, a mianowicie będąc z drugim dzieckiem w ciąży lekarze zdiagnozowali u mnie zwapnienie kręgosłupa. Medycy dali mi alternatywę, albo usuwamy ciążę i poddajemy się terapii, albo jej nie usuwamy i wstrzymujemy leczenie. Co miałam zrobić? Postanowiłam urodzić drugie dziecko. Szczęśliwie udało się donosić ciążę i po raz drugi zostałam szczęśliwą mamą. Ale choroba nie ustąpiła. Przez 5 lat zmagałam się bólem i cierpieniem, byłam nawet częściowo unieruchomiona. I kto przyszedł mi z pomocą? Pan Bóg. To on pozwolił mi wrócić do zdrowia, podarował mi niejako drugie życie. Pomagając innym, spłacam ten dług” - mówi z uśmiechem pani Stefania.
Pewnie dlatego jest wolontariuszką w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej, gdzie przychodzi wraz z dziećmi, wnosząc w życie starszych osób radość i energię, a dzieciom pokazując trudy wieku podeszłego. Znane są już jej akcje zbierania rzeczy dla ubogich rodzin. Trafiła również z pomocą do hospicjum w Mysłowicach, po tym jak przez pół roku zajmowała się chorą uczennicą. „Gdy zobaczyłem ten ogrom cierpienia, i to nie tylko ludzi starszych, ale i dzieci, od razu uświadomiłam sobie, że idea pomocy hospicyjnej jest bardzo szlachetnym działaniem. Na swój skromny sposób staram się wraz z dziećmi, które uczę, zbierać środki czystości, środki higieniczne dla podopiecznych hospicjum” - mówi. Orlińska pomaga także Domom Dziecka w Sarnowie i Sosnowcu. „Urządzając wieczory teatralne, pragnę pokazać młodzieży, jak ważni są rodzice i jaką ogromną wartość ma rodzina. Do dzisiaj utrzymuję kontakt z wychowankiem z Domu Dziecka, który już usamodzielnił się. Spotykamy się u nas w domu prawie co tydzień i we wszystkie święta” - opowiada.
Pani Stefania twierdzi, że zawód katechety to nie tylko praca, ale i służba. Dlatego przygotowuje z dziećmi liturgię Mszy św., opiekuje się kandydatami do I Komunii św., opracowuje wieczornice z okazji świąt religijnych czy uroczystości okolicznościowych. Uczestniczy razem z dziećmi w nabożeństwach w ciągu całego roku liturgicznego - czy to w roratach, majówkach, czy Drodze Krzyżowej. Od lat prowadzi podwórkowe koło różańcowe. To ona wprowadziła zwyczaj celebrowania Drogi Krzyżowej ulicami osiedla. Współpracuje również z siostrami zakonnymi, prosząc je o rady i modlitwę, bez której nie wyobraża sobie swoich dalszych poczynań.
Za działalność na polu wychowawczym została odznaczona przez prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi, a lokalne instytucje, ośrodki i stowarzyszenia uhonorowały ją niezliczoną ilością dyplomów i wyróżnień.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga

2020-01-24 19:38

[ TEMATY ]

młodzi

USA

Donald Trump

marsz dla życia

Wikipedia

Każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przemawiając podczas 47. Marszu dla Życia w Waszyngtonie.

Był on pierwszą urzędującą głową państwa, która wzięła udział w tym dorocznym wydarzeniu, organizowanym przez obrońców życia.

Oprócz stolicy odbywają się one także w innych miastach USA w okolicach dnia 22 stycznia, kiedy przypada niechlubna rocznica decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 1973 r. o legalizacji aborcji w całym kraju. Głosami siedmiu sędziów przeciwko dwóm zezwolił on na przerywanie ciąży na terenie całego kraju.

Prezydent USA zwrócił uwagę na obecność na marszu dziesiątek tysięcy młodych ludzi. - Młodzi ludzie są w sercu Marszu dla Życia. To wasze pokolenie czyni z Ameryki naród prorodzinny i wspierający życie - mówił Trump. Dodał, że wśród zgromadzonych jest też wielu polityków.

- Kiedy widzimy obraz dziecka w łonie matki, dostrzegamy majestat Bożego stworzenia - stwierdził prezydent. Zadeklarował, że nie wesprze żadnego ustawodawstwa, które osłabiałoby ochronę życia nienarodzonych. - Nienarodzone dzieci nigdy nie miały silniejszego obrońcy w Białym Domu - dodał.

- Ja walczę dla was, a wy walczycie dla tych, którzy nie mają głosu. I zwyciężymy! (...) Razem jesteśmy głosem pozbawionych głosu - zaznaczył prezydent.

Dodał, że „każde życie przynosi na ten świat miłość, każde dziecko przynosi rodzinie radość, każda osoba jest warta ochrony”. - A przede wszystkim wiemy, że każda ludzka dusza jest boska, a każde ludzkie życie, narodzone i nienarodzone zostało uczynione na święty obraz wszechmogącego Boga - stwierdził Trump.

Ostro skrytykował skrajnie proaborcyjne stanowisko Demokratów, dopuszczających ją aż do chwili urodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Na ekumeniczną nutę

2020-01-26 21:15

[ TEMATY ]

Jasna Góra

ekumenizm

koncert

Marian Florek/Niedziela

„Pastores i Przyjaciele”

Podsumowując częstochowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ks. Jarosław Grabowski powiedział, że czas budowania chrześcijańskiej jedności nie może być ograniczony tylko do siedmiu dni, on powinien trwać i trwa przez wszystkie kolejne dni kalendarzowego roku.

Postulat codziennego praktykowania ekumenizmu szczególniej wybrzmiał na jasnogórskim koncercie w dniu 26 stycznia br. wraz z papieskim apelem aby muzyka Ewangelii (obecna przecież w kolędach) przysposabiała nas wszystkich do bycia uczniami - misjonarzami pośród świata, w którym żyjemy. (przemówienie papieża Franciszka podczas spotkania ekumenicznego w katedrze ewangelicko-augsburskiej w Rydze w 2017 r.).

Marian Florek/Niedziela

Ks. Adam Glajcar z ks. Jarosławem Grabowskim

Ekumeniczne kolędowanie na Jasnej Górze zwieńczyło częstochowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Bohaterem wieczoru był zespół muzyczny „Pastores i Przyjaciele”, który przygotował, dla licznie zgromadzonych w Auli Jana Pawła II, zestaw popularnych kolęd. Teksty utworów wyświetlane na dużym ekranie i zachęta artystów sprawiły, że cała sala wzięła udział w gremialnym kolędowaniu w rzeczywiście ekumenicznym duchu. A kiedy zespół pozwolił sobie na amerykański świąteczny przebój w stylu country wszyscy powstali i w tanecznym rytmie towarzyszyli wykonawcom a następnie nagrodzili ich gromkimi brawami.

Zobacz zdjęcia: Na ekumeniczną nutę

Wszystkich zgromadzonych powitał podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski, który mówił o swoich ekumenicznych doświadczeniach. Potem obowiązki gospodarza przejął ks. Adam Glajcar, proboszcz częstochowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, przedstawiając pozostałych uczestników wydarzenia - ks. Jarosława Grabowskiego, redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i odpowiedzialnego za działania ekumeniczne na terenie archidiecezji częstochowskiej, ks. mitrata Mirosława Drabiuka, proboszcza prawosławnej parafii pw. Częstochowskiej Ikony Matki Bożej w Częstochowie oraz Ryszarda Majera, senatora RP. Szczególnie ciepło zostały powitane siostry z Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy, popularne „Siostry Brygidki”, których charyzmatem jest służba dziełu przywrócenia jedności wszystkich wierzących w Chrystusa. Chodzi tu o wprowadzenie w życie zasad ekumenizmu wypracowanych na Soborze Watykańskim II.

Obszerniejsze sprawozdanie z wydarzenia będzie dostępne w formie filmowej na stronach internetowych „Niedzieli” i w wydaniu papierowym naszego tygodnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję