Reklama

Bo kocha ludzi i Boga

Może właśnie przez to, że tyle czasu poświęca innym, wcale jej go nie brakuje. Stefania Orlińska, bo o niej mowa, jest katechetką w Szkole Podstawowej nr 3 w Dąbrowie Górniczej, znajdującej się na terenie parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To właśnie pracy z dziećmi i młodzieżą oddaje swój czas, siły i charyzmat, bo z dzieciakami trzeba umieć pracować.

Ale co to znaczy pracować z dziećmi? Stefania Orlińska nie ogranicza się tylko do lekcji w szkole, przede wszystkim stara się wychodzić na zewnątrz, do środowiska, w którym żyje. Stara się więc pomagać nie tylko na płaszczyźnie materialnej, ale i psychicznej oraz duchowej, bo jak mówi szczerość, życzliwość i serdeczność jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziły.
Skąd czerpie motywację do pracy społecznej? „W młodości chciałam zostać siostrą zakonną i służyć bliźnim. Zawsze też byłam blisko Boga. Wskazania Pana Jezusa dotyczące miłości bliźniego traktuję serio. Wiem, że są radykalne, trudne do zrealizowania, ale przecież nie niemożliwe. Myślę, że zachęta Pana Boga do czynienia dobra jest wystarczającą motywacją. Mnie osobiście zachęciła jeszcze jedna sprawa, a mianowicie będąc z drugim dzieckiem w ciąży lekarze zdiagnozowali u mnie zwapnienie kręgosłupa. Medycy dali mi alternatywę, albo usuwamy ciążę i poddajemy się terapii, albo jej nie usuwamy i wstrzymujemy leczenie. Co miałam zrobić? Postanowiłam urodzić drugie dziecko. Szczęśliwie udało się donosić ciążę i po raz drugi zostałam szczęśliwą mamą. Ale choroba nie ustąpiła. Przez 5 lat zmagałam się bólem i cierpieniem, byłam nawet częściowo unieruchomiona. I kto przyszedł mi z pomocą? Pan Bóg. To on pozwolił mi wrócić do zdrowia, podarował mi niejako drugie życie. Pomagając innym, spłacam ten dług” - mówi z uśmiechem pani Stefania.
Pewnie dlatego jest wolontariuszką w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej, gdzie przychodzi wraz z dziećmi, wnosząc w życie starszych osób radość i energię, a dzieciom pokazując trudy wieku podeszłego. Znane są już jej akcje zbierania rzeczy dla ubogich rodzin. Trafiła również z pomocą do hospicjum w Mysłowicach, po tym jak przez pół roku zajmowała się chorą uczennicą. „Gdy zobaczyłem ten ogrom cierpienia, i to nie tylko ludzi starszych, ale i dzieci, od razu uświadomiłam sobie, że idea pomocy hospicyjnej jest bardzo szlachetnym działaniem. Na swój skromny sposób staram się wraz z dziećmi, które uczę, zbierać środki czystości, środki higieniczne dla podopiecznych hospicjum” - mówi. Orlińska pomaga także Domom Dziecka w Sarnowie i Sosnowcu. „Urządzając wieczory teatralne, pragnę pokazać młodzieży, jak ważni są rodzice i jaką ogromną wartość ma rodzina. Do dzisiaj utrzymuję kontakt z wychowankiem z Domu Dziecka, który już usamodzielnił się. Spotykamy się u nas w domu prawie co tydzień i we wszystkie święta” - opowiada.
Pani Stefania twierdzi, że zawód katechety to nie tylko praca, ale i służba. Dlatego przygotowuje z dziećmi liturgię Mszy św., opiekuje się kandydatami do I Komunii św., opracowuje wieczornice z okazji świąt religijnych czy uroczystości okolicznościowych. Uczestniczy razem z dziećmi w nabożeństwach w ciągu całego roku liturgicznego - czy to w roratach, majówkach, czy Drodze Krzyżowej. Od lat prowadzi podwórkowe koło różańcowe. To ona wprowadziła zwyczaj celebrowania Drogi Krzyżowej ulicami osiedla. Współpracuje również z siostrami zakonnymi, prosząc je o rady i modlitwę, bez której nie wyobraża sobie swoich dalszych poczynań.
Za działalność na polu wychowawczym została odznaczona przez prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi, a lokalne instytucje, ośrodki i stowarzyszenia uhonorowały ją niezliczoną ilością dyplomów i wyróżnień.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży otrzymało relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Delegacja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w warszawskiej Kurii Metropolitarnej odebrała relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystość poprzedziła Msza św. i modlitwa przy grobie tego męczennika

Po porannej Mszy Św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, delegacja KSM wraz Asystent Generalnym KSM ks. Andrzejem Lubowickim, złożyła kwiaty na grobie tego błogosławionego kapłana. Następnie udała się do Kurii Metropolitarnej Warszawskiej, gdzie z rąk o. Gabriela Bartoszewskiego OFM Cap, promotora sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym księdza Jerzego Popiełuszki, odebrała relikwie męczennika. Przekazano je w przededniu 10. rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, która przypada 6 czerwca.

- Bł. Jerzy Popiełuszko jest szczególnie bliski Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży. Ideały, którymi kierował się w życiu, to również ideały młodych zrzeszonych w KSM. Wierzymy w jego orędownictwo i pomoc w „zwyciężaniu dobrem” – mówi przewodniczący Prezydium KR KSM Patryk Czech.

W 1954 roku władze PRL zakazały działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Po upadku komunizmu, na prośbę św. Jana Pawła II, reaktywowano stowarzyszenie skupiające młodzież z całej Polski. W październiku odbędą się główne obchody 30. rocznicy tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Papież: współczucie lekarstwem na obojętność

2020-06-04 20:21

[ TEMATY ]

cierpienie

papież Franciszek

pandemia

PAP

W miesiącu czerwcu Papież prosi, aby szczególną modlitwą otoczyć ludzi cierpiących z powodu różnych pandemii, w tym takich jak wojny czy głód. Intencja został przekazana przez Światową Sieć Modlitwy Papieża.

Co możemy zrobić? Jak możemy nie popaść w obojętność? – pyta Franciszek. Wskazuje na drogę wyjścia: jest nią współczucie. To jest najlepsza pomoc, jaką możemy zaoferować naszą modlitwą i życiem, tym, którzy cierpią przybliżając do Serca Jezusa, aby On mógł przemienić ich życie.

Papież – Serce Jezusa przygarnia wszystkich

„Wiele osób cierpi z powodu poważnych trudności, których doświadczają. Możemy im pomóc, towarzysząc im w drodze z pełnym współczuciem, które zmienia życie osób. I przybliża ich do Serca Chrystusa, który przyjmuje nas wszystkich w rewolucji czułości. Módlmy się, aby ci, którzy cierpią, znaleźli drogi życia, pozwalające dotknąć się Sercu Jezusa.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję