Reklama

Wystawa

Zło dobrem zwyciężaj

Anna Hercik
Edycja zielonogórsko-gorzowska 8/2005

29 stycznia w Żarach, w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, bp Paweł Socha uroczyście otworzył wystawę fotograficzną poświęconą ks. Jerzemu Popiełuszce. Wystawa eksponowana była już w kościołach, domach parafialnych, ośrodkach duszpasterskich. Dzięki przewodniczącemu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Piotrowi Jankowiakowi wystawa przyjechała do Żar.
Bp Paweł Socha przewodniczył Eucharystii, którą sprawował w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Rozpoczynając Mszę św., wspomniał nieobecnego ks. prob. Andrzeja Tymczyja. Prosił wiernych o modlitwę w jego intencji, aby jak najprędzej wrócił do zdrowia i do parafii, której jest potrzebny i w której jest oczekiwany.
Ks. dziekan Tadeusz Dobrucki, witając Księdza Biskupa, wspominał słowa Papieża: „Kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II w Warszawie uklęknął przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki, modląc się powiedział: «Do tego grobu będą przybywać wielcy tego świata, będą się modlić i będą się umacniać przez tego kapłana, który przypomniał nam o radykalizmie chrześcijańskim». Kiedy dziś poprosimy Księdza Biskupa o otwarcie tej wystawy - kontynuował ks. Dobrucki - prośmy także, aby poprzez swoje słowo umacniał nas, abyśmy potrafili z energią w tym ciężkim życiu głosić Ewangelię, odkrywać prawdę, tak jak to czynił ks. Jerzy Popiełuszko”.
„Tak się składa, że dzisiejsza uroczystość otwarcia wystawy poświęconej słudze Bożemu ks. Jerzemu Popiełuszce - mówił w kazaniu bp Socha - jest w klimacie czytań mszalnych. Mowa jest w nich bowiem o błogosławionych ubogich duchem, cichych, miłosiernych, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości. Wszystkie te błogosławieństwa mówią nam, że ten, kto naśladuje Jezusa Chrystusa, idzie Jego drogą, drogą życia, jest szczęśliwy. Błogosławieni, to znaczy szczęśliwi. Nam się wydaje niemożliwą rzeczą być szczęśliwym, gdy się jest ubogim, cichym, gdy się dokonuje dzieł miłosierdzia. Nam się wydaje, że szczęśliwy jest człowiek hałaśliwy, ten, o którym się wiele mówi. Natomiast w świetle Ewangelii jest inaczej. Sługa Boży Ksiądz Jerzy był zwykłym chłopcem, potem kandydatem do kapłaństwa, przeżywał trudności w związku ze służbą wojskową, gdy jako alumn, stając w obronie medalika na szyi i różańca w kieszeni, musiał przeżyć tak zwany karcer, który spowodował wiele chorób w jego życiu” - przypomniał Ksiądz Biskup.
Po zakończonej Eucharystii przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Piotr Jankowiak podziękował Księdzu Biskupowi za modlitwę i wsparcie oraz ks. Andrzejowi Tymczyjowi za pomoc w wyeksponowaniu wystawy. Cieszyła się ona wielkim zainteresowaniem przybyłych. Po Mszy św. mieszkańcy Żar z zaciekawieniem przyglądali się fotografiom, przypominali sobie 1984 r. i śmierć Księdza Jerzego. W tle słychać było komentarze, tłumaczenia, wymianę zdań. Rodzice pochylali się nad dziećmi, dziadkowie nad wnukami i opowiadali, wspominali. Wystawa prezentuje zdjęcia ze zbiorów rodziny Popiełuszków, przyjaciół kapłana oraz zawiera zdjęcia z jego działalności duszpasterskiej.

Oświadczenie ws. rzekomych objawień w Ostrożnem

2019-08-24 08:23

KAI

Wizje Jezusa i Najświętszej Maryi Panny, o których mówi pani Czesława Polak, są jej prywatnym doświadczeniem, niepotwierdzonym przez Kościół – informuje biskup łomżyński Janusz Stepnowski w oświadczeniu wydanym w związku z wydarzeniami w Ostrożnem, w diecezji łomżyńskiej.

youtube

W dokumencie opublikowanym na stronie diecezji podkreśla m.in., że Czesława Polak jest osobą świecką, informacje nt. jej rzekomej śmierci i wskrzeszenia są nieprawdziwe a książka nt. objawień w Ostrożnem “Serce w Serce” autorstwa Grzegorza Kasjaniuka nie uzyskała imprimatur Kościoła.

Publikujemy treść oświadczenia:

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE WYDARZEŃ W OSTROŻNEM

Czcigodni Kapłani, Drodzy Wierni!

Ze względu na coraz częstsze pytania i wątpliwości dotyczące wydarzeń w Ostrożnem, parafia Szumowo, Diecezja Łomżyńska, przekazuję do publicznej wiadomości następujące informacje:

1. Pani Czesława Polak jest osobą świecką, która dnia 30 czerwca 2000 roku na ręce ówczesnego Biskupa Łomżyńskiego Stanisława Stefanka i za jego zgodą złożyła prywatny ślub czystości oraz uzyskała zgodę na noszenie habitu, jako znaku szczególnego osobistego oddania się Panu Bogu.

2. Wizje Jezusa i Najświętszej Maryi Panny, o których mówi pani Czesława, są jej prywatnym doświadczeniem, niepotwierdzonym przez Kościół. Według relacji pani Czesławy wizje te nadal trwają, co stanowi zasadniczą trudność w ich analizie i ocenie.

3. Informacja przekazywana przez internetowy serwis video, oparta na słowach pani Czesławy, o jej śmierci i wskrzeszeniu do życia, jest nieprawdziwa. Nie ma żadnej dokumentacji medycznej potwierdzającej śmierć pani Czesławy.

4. Stolica Apostolska nigdy nie odnosiła się do wydarzeń w Ostrożnem, ani do osoby pani Czesławy. Nie wydała też żadnego dokumentu wyrażającego zgodę na jej życie pustelnicze.

5. Książka „Serce w Serce” autorstwa Grzegorza Kasjaniuka nie uzyskała imprimatur Kościoła, a jej treść nie była konsultowana ani ze mną, ani z Łomżyńską Kurią Diecezjalną. Tym samym publikacja ta nie jest i nie może być „dokumentem” potwierdzającym prawdziwość wydarzeń.

6. Ostrożne, ze względu na licznych wiernych tam udających się, jest i pozostanie szczególnym miejscem modlitwy, a obecność duchowieństwa w Ostrożnem motywowana jest opieką duszpasterską nad wiernymi, a nie wizjami pani Czesławy.

Łomża, 22 sierpnia 2019 r.

N. 944/B/2019

+Janusz Stepnowski Biskup Łomżyński

Ks. Artur Szurawski

Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Jędraszewski odwiedził w szpitalach osoby poszkodowane po burzy w Tatrach

2019-08-26 07:44

Archidiecezja Krakowska / Kraków (KAI)

Wobec takich wydarzeń, potęgi natury, bezradności człowieka, pozostaje modlitwa. I właśnie o nią prosili mnie wszyscy - powiedział abp Marek Jędraszewski, który w szpitalach w Krakowie i Zakopanem odwiedził rannych, którzy ucierpieli w czasie czwartkowej burzy w Tatrach.

Archidiecezja Krakowska

Najpierw metropolita krakowski złożył prywatną wizytę u trojga poszkodowanych dzieci, które dochodzą do zdrowia w szpitalu dziecięcym w Krakowie Prokocimiu. Metropolicie krakowskiemu towarzyszył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który w tych dniach przewodniczył uroczystościom 50-lecia koronacji Matki Bożej w Myślenicach. Rannym i ich bliskim od papieża Franciszka przekazał najgłębsze wyrazy współczucia, solidarności, błogosławieństwo i zapewnienie o modlitwie za ofiary tragedii w Tatrach.

– Jestem pod wielkim wrażeniem odwiedzin w szpitalu dziecięcym w Prokocimiu – powiedział abp Jędraszewski. – Gdy byliśmy u rannego dziecka, pochodzącego z rodziny prawosławnej, jego rodzice byli ogromnie wdzięczni za naszą obecność. Ojciec mówił do swojego nie do końca świadomego dziecka: ”Synku, to są kapłani innego Kościoła, ale to też chrześcijanie. Modlimy się tak samo, wierzymy w tego samego Boga, będziemy się razem z tobą i za ciebie modlić”. To był ekumenizm w najpiękniejszym, najgłębszym doświadczeniu tego spotkania przy łóżku ocalonego dziecka – podkreślił arcybiskup.

W niedzielę metropolita krakowski odwiedził poszkodowanych w szpitalu powiatowym im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Pasterska wizyta także miała charakter prywatny. Arcybiskupowi towarzyszyła dyrektor placówki, Regina Tokarz, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach w Zakopanem, ks. Piotr Pławecki oraz kapelan szpitala ks. Kazimierz Króżel.

– Są to nasze wyrazy jedności, solidarności i modlitwy z ofiarami tego nieszczęścia, ale także z ich rodzinami, które przyjechały nieraz z dalekich stron, np. z Białegostoku, Słupska, Lublina, Piotrkowa Trybunalskiego. To pokazuje, jak Zakopane ściąga ludzi z całej Polski. Przyjechali tutaj, żeby odpocząć, żeby zobaczyć piękno przyrody, nagle doświadczyli gór w ich najbardziej dramatycznym wymiarze i na pewno zapamiętają to do końca swojego życia – powiedział metropolita.

Wśród rannych, których w zakopiańskim szpitalu odwiedził abp Marek Jędraszewski, jest ks. Jerzy Kozłowski z Dzierżoniowa. Młodego kapłana przebywającego na feralnej wycieczce w rejonie Giewontu, piorun raził trzykrotnie. Ks. Kozłowski mimo licznych obrażeń dochodzi do zdrowia.

Metropolita krakowski udzielił wszystkim rannym błogosławieństwa. W imieniu papieża Franciszka przekazał także otrzymane od nuncjusza apostolskiego różańce i obrazki papieskie. Następnie w Księżówce spotkał się z delegacją służb uczestniczących w akcji ratowniczej na Giewoncie. Przy pomniku św. Jana Pawła II pod przewodnictwem metropolity krakowskiego odmówiono modlitwę za tragicznie zmarłych, rannych oraz ich rodziny i bliskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem