Reklama

relacje relacje relacje relacje

Żyć nauką Jezusa

22 stycznia w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. odbyło się czuwanie modlitewne w ramach dni skupienia Akcji Katolickiej pod hasłem: Widzieć - ocenić - działać. Spotkanie rozpoczęliśmy Mszą św., której przewodniczył diecezjalny asystent kościelny Akcji Katolickiej - ks. Zbigniew Kucharski.
Ks. Kucharski w swoim słowie na kanwie Ewangelii o zapracowanym Jezusie, który służąc tłumom bez wytchnienia, nie mógł się nawet posilić, nawiązał do czasów nam współczesnych. Stawiał nam pytanie: W jaki sposób być przy Jezusie? Odpowiedzią są organizacje katolickie. Akcja Katolicka to być przy Chrystusie i żyć w związku z tym, ze względu na Jezusa Chrystusa.
Na dalszą część spotkania przeszliśmy do sali przykościelnej. Wykład Księdza Zbigniewa skoncentrował się nad problemem i zrozumieniem, czym jest dla nas Akcja Katolicka. Przynależność do organizacji katolickich AK i KSM jest misją apostolską Kościoła. Trzeba podjąć współpracę ze środowiskami zlaicyzowanymi, czynić dobro, które ma przemieniać otoczenie. Mimo trudności mówić tak, jak Ojciec Święty, aby budzić sumienie dzisiejszego świata. Powodować ciągłe uczestnictwo Kościoła we wszystkich dziedzinach życia. Misja apostolska Kościoła jest pokoleniowa, jest zadana wszystkim. Na mocy chrztu św. każdy jest powołany do naśladowania Chrystusa, z zachowaniem specyfiki swojego stanu. Człowiek od momentu bierzmowani, dotknięty Duchem Świętym, jest powołany do czynienia dobra poprzez świadectwo własnego życia.
Zaproszonym gościem na nasze skupienie modlitewne był dr Marek Kuczyński, przedstawiciel Zarządu DIAK. W swoim wystąpieniu przybliżył potrzeby działania społecznego i wychodzenia na zewnątrz z różnymi inicjatywami.
„Życie społeczne nie musi być kreowane przez partie polityczne, musi być zgodne ze stanowiskiem Kościoła. Akcja Katolicka jest częścią struktury hierarchii kościelnej. Staramy się widzieć, jakie mamy potrzeby i narzędzia do działania - mówił dr Kuczyński. - Organizując festyny, przyciągamy parafian ciekawą atmosferą i potrzebą zaprezentowania swoich umiejętności. Propagujemy naukę języków obcych. Prowadzimy wydawnictwo podręczników do języka angielskiego”.
Dobro spowodowane Akcją Katolicką wpisze się w sumienie człowieka, który może być z daleka od Kościoła. Musimy tworzyć siłę medialną. Działania nasze winny być długofalowe i opierać się na posłuszeństwie hierarchii oraz zachowaniu pokory. Specyfika każdej parafii jest inna i od tego powinna zależeć nasza współpraca. Odpowiedni klimat tworzy zaufanie Panu Bogu przez oddanie i pogłębianie życia religijnego. „Należy żyć Jezusem Chrystusem - Jego nauką (życiem), śmiercią i zmartwychwstaniem” - zakończył dr Kuczyński.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież bliski, ale czy znany...

2020-05-12 12:32

Niedziela Ogólnopolska 20/2020, str. 10-11

[ TEMATY ]

wywiad

100‑lecie

100. rocznica urodzin JPII

100. rocznica urodzin JPII w Niedzieli

Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś też papież wołałby: Nie lękajcie się! – mówi George Weigel w rozmowie z  ks. Pawłem Rozpiątkowskim.

W 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, zadaliśmy wybitnym znawcom i świadkom pontyfikatu św. Jana Pawła II pytania o to, kim dla nich jest papież z Polski, jak ocalić dla przyszłych pokoleń jego nauczanie i jak oceniają miejsce tego nauczania w obecnych czasach.

Ks. Paweł Rozpiątkowski: Czy będzie Pan w jakiś szczególny sposób obchodził 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II?

George Weigel: Planowałem być 18 maja w Polsce, ponieważ jednak z powodu pandemii COVID-19 jest to niemożliwe, będę świętował ten dzień w domu – w duchu refleksji i modlitwy, będę również rozmawiał telefonicznie z moimi przyjaciółmi z Polski.

Kim dla Pana był i kim jest Jan Paweł II?

Jan Paweł II był symboliczną postacią drugiej połowy XX wieku, człowiekiem, którego życie najlepiej podsumowuje próby i triumfy ludzkiego ducha w dekadach po II wojnie światowej. To był najważniejszy papież w historii, biorąc pod uwagę jego wpływ zarówno na Kościół, jak i na świat.

Papieża Polaka nie ma z nami już 15 lat. Czy wobec szybko zmieniającego się świata jest to już postać historyczna czy jego nauczanie jest nadal aktualne?

Jan Paweł II pozostawił zbiór myśli, które przez Kościół i świat jeszcze nie do końca zostały „przetrawione”. W niektórych częściach świata – obawiam się, że również w Polsce – to „trawienie” dopiero się zaczyna. Poważnym błędem byłoby pozostawienie papieża w przeszłości. Jego przenikliwość i nauczanie są wyjątkowo ważne w kontekście rozumienia naszej teraźniejszości i możliwej przyszłości.

Jak Pan myśli, co św. Jan Paweł II powiedziałby tu i teraz – w sytuacji, gdy świat walczy z pandemią, gdy kościoły w wielu miejscach są pozamykane, gdy religijność i wiara przenoszą się do internetu, a ludzie się boją...

Z pewnością powtórzyłby wezwanie z 22 października 1978 r.: „Nie lękajcie się!”. Myślę, że papież cieszyłby się z solidarności wyrażonej przez tak wielu ludzi, którzy pomagają np. swoim sąsiadom w czasie pandemii. Przypomniałby nam również, że kryzysy nie są powodem do porzucenia demokratycznych zasad i praktyk. Przekonywałby na pewno, że zmartwychwstały Pan wciąż objawia ostateczną prawdę o ludzkiej przyszłości.

Czy, Pańskim zdaniem, nauczanie Jana Pawła II jest dziś marginalizowane?

Nauczanie papieża Polaka ma nadal głęboki wpływ na wszystkie żywe wspólnoty i części Kościoła na świecie. Chylą się ku upadkowi lub wymierają natomiast te z nich, które zawsze odrzucały to nauczanie z powodu jego „konserwatywności”. Uważam jednak, że cały Kościół musi głębiej się wczytać w dzieła Jana Pawła II.

Co należałoby zrobić, jakie działania podjąć, aby zachować od zapomnienia dziedzictwo św. Jana Pawła II?

Chodzi nie o to, żeby ocalić jego dziedzictwo, ale by patrzeć w przyszłość jego oczami. W Polsce jest za dużo nostalgii za Janem Pawłem II, a za mało zaangażowania w jego nauczanie, przejęcia się jego myślą. Polacy nie mogą spoglądać w przyszłość jego oczami, patrząc nieustannie wstecz. Mam nadzieję, że Polska wykorzysta 100. rocznicę urodzin papieża do tego, żeby uhonorować go przez prawdziwe zaangażowanie się w poznawanie jego nauczania i wypełnianie go. Dobrą wskazówką do tego, żeby zacząć myśleć w duchu Jana Pawła II o życiu publicznym, jest przeczytanie napisanej w 1991 r. encykliki Centesimus annus. By zacząć widzieć przyszłość Kościoła oczami papieża, warto się zapoznać z encykliką Redemptoris missio z 1990 r., a żeby w duchu chrześcijańskiej antropologii Jana Pawła II podjąć refleksję nad trwającym na Zachodzie kryzysem, dobrze jest znać jego pierwszą encyklikę – Redemptor hominis, którą napisał w 1979 r.

Tłumaczenie: Maciej Orman

George Weigel - amerykański pisarz i teolog, autor słynnej biografii Jana Pawła II Świadek nadziei

CZYTAJ DALEJ

Zamojska Kuria dla koronawirusa

2020-06-03 09:16

[ TEMATY ]

zamość kuria challenge

https://www.youtube.com/watch?v=EJfsEMV7398

Do dobroczynnej akcji „Hot16Challenge”, włączyła się Zamojska Kuria Diecezjalna. O tym, że „nie damy się wirusowi” rapują: ks. bp Marian Rojek, ks. Michał Maciołek – kanclerz kurii, ks. Piotr Spyra z Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego i s. Teresa Sobótka. Do udziału w akcji, która zachęca do zbiórki środków finansowych na walkę z koronawirusem, Kurię Zamojską nominowały siostry misjonarki z Łabuń. Ks. bp Marian Rojek zachęca do akcji www.siepomaga.pl/hot16challenge i do modlitwy za chorych i zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Przedstawiciele Kurii nominowali: kapłanów posługujących w Zamojskiej Katedrze, ks. Jerzego Frankiewicza i ks. Grzegorza Bartko. Akcję „Hot16Challenge”, zainicjował raper Solar. Polega ona na tworzeniu przez osoby ze świata kultury, mediów czy polityki szesnastowersowych zwrotek i zachęcaniu do zbiórki pieniężnej organizowanej na siepomaga.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję