Reklama

relacje relacje relacje relacje

Żyć nauką Jezusa

22 stycznia w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. odbyło się czuwanie modlitewne w ramach dni skupienia Akcji Katolickiej pod hasłem: Widzieć - ocenić - działać. Spotkanie rozpoczęliśmy Mszą św., której przewodniczył diecezjalny asystent kościelny Akcji Katolickiej - ks. Zbigniew Kucharski.
Ks. Kucharski w swoim słowie na kanwie Ewangelii o zapracowanym Jezusie, który służąc tłumom bez wytchnienia, nie mógł się nawet posilić, nawiązał do czasów nam współczesnych. Stawiał nam pytanie: W jaki sposób być przy Jezusie? Odpowiedzią są organizacje katolickie. Akcja Katolicka to być przy Chrystusie i żyć w związku z tym, ze względu na Jezusa Chrystusa.
Na dalszą część spotkania przeszliśmy do sali przykościelnej. Wykład Księdza Zbigniewa skoncentrował się nad problemem i zrozumieniem, czym jest dla nas Akcja Katolicka. Przynależność do organizacji katolickich AK i KSM jest misją apostolską Kościoła. Trzeba podjąć współpracę ze środowiskami zlaicyzowanymi, czynić dobro, które ma przemieniać otoczenie. Mimo trudności mówić tak, jak Ojciec Święty, aby budzić sumienie dzisiejszego świata. Powodować ciągłe uczestnictwo Kościoła we wszystkich dziedzinach życia. Misja apostolska Kościoła jest pokoleniowa, jest zadana wszystkim. Na mocy chrztu św. każdy jest powołany do naśladowania Chrystusa, z zachowaniem specyfiki swojego stanu. Człowiek od momentu bierzmowani, dotknięty Duchem Świętym, jest powołany do czynienia dobra poprzez świadectwo własnego życia.
Zaproszonym gościem na nasze skupienie modlitewne był dr Marek Kuczyński, przedstawiciel Zarządu DIAK. W swoim wystąpieniu przybliżył potrzeby działania społecznego i wychodzenia na zewnątrz z różnymi inicjatywami.
„Życie społeczne nie musi być kreowane przez partie polityczne, musi być zgodne ze stanowiskiem Kościoła. Akcja Katolicka jest częścią struktury hierarchii kościelnej. Staramy się widzieć, jakie mamy potrzeby i narzędzia do działania - mówił dr Kuczyński. - Organizując festyny, przyciągamy parafian ciekawą atmosferą i potrzebą zaprezentowania swoich umiejętności. Propagujemy naukę języków obcych. Prowadzimy wydawnictwo podręczników do języka angielskiego”.
Dobro spowodowane Akcją Katolicką wpisze się w sumienie człowieka, który może być z daleka od Kościoła. Musimy tworzyć siłę medialną. Działania nasze winny być długofalowe i opierać się na posłuszeństwie hierarchii oraz zachowaniu pokory. Specyfika każdej parafii jest inna i od tego powinna zależeć nasza współpraca. Odpowiedni klimat tworzy zaufanie Panu Bogu przez oddanie i pogłębianie życia religijnego. „Należy żyć Jezusem Chrystusem - Jego nauką (życiem), śmiercią i zmartwychwstaniem” - zakończył dr Kuczyński.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce Jezusa, w którym sobie Ojciec bardzo upodobał...

2021-06-15 21:30

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by Lawrence OP on Foter.com

Rozważane dziś wezwanie litanii o Najświętszym Sercu Pana Jezusa, przywodzi na myśl biblijny opis chrztu Pana Jezusa w Jordanie. Łatwo możemy wyobrazić sobie tą scenę: otwierają się niebiosa, zstępuje Duch Święty w postaci gołębicy i rozlega się głos Boga Ojca: Ten jest mój Syn umiłowany w którym mam upodobanie” (Mt 3,17).

Po biblijnym opisie przejdźmy jeszcze do wydarzeń historycznych. W ciągu wieków raz po raz pojawiały się fałszywe, błędne nauki, powołujące się na przytoczony przed chwilą opis biblijny. Twierdzono m.in., że Jezus nie jest Synem Bożym od wieków, istotowo równym Ojcu, lecz dopiero podczas chrztu w Jordanie został on niejako zaadoptowany przez Boga Ojca. Kościół odrzucał tego rodzaju herezje, które nie mają oparcia w Piśmie Świętym. Jeśli słyszymy o Chrystusie, o Jego Sercu, które sobie upodobał Bóg Ojciec, to już jest dowodem na Boską godność Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-15 14:26

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

diecezja.pl

O godz. 11:00 w krakowskiej parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej 15 czerwca odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Marii Ryś - Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Mszy Świętej przewodniczył sam arcybiskup wygłaszając do zgromadzonych swoje słowo.

Metropolita Łódzki rozpoczął od wyznania, że mniej więcej dwie godziny po śmierci swojej mamy poprosił Boga, by w tekstach czytań opowiedział życie Jego Mamy swoim słowem. By pokazał, co On mówił Jej życiem i co z Jej życia chce pokazać w czasie dzisiejszej Liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Wakacje coraz bliżej, wrocławski Port Lotniczy zwiększa ofertę

2021-06-16 21:07

mat. pras

Sezon wakacyjny na wrocławskim lotnisku rozkręca się w szybkim tempie. Tylko w czerwcu tanie linie uruchomiły lub wkrótce uruchomią 17 kierunków na południe Europy, a do tego dochodzi 7 kolejnych połączeń w ofercie biur podróży. Łącznie na naszym lotnisku dostępnych jest już blisko 80 kierunków.

Od początku czerwca samoloty tanich linii znowu latają z Wrocławia do Aten i Rzymu, na Maltę, do Bolonii i na Sycylię (Palermo), a także do Bari, Neapolu i na Cypr (Larnaka). 12 czerwca zostało otwarte nowe połączenie do Burgas nad Morzem Czarnym. A to jeszcze nie koniec – w drugiej połowie miesiąca ruszą Zadar i Split (to również nowości), a także Mediolan-Bergamo, Korfu i Kos oraz Kutaisi. Z kolei w lipcu startuje polska nowość – połączenie Olsztyn-Mazury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję