Reklama

Sąd Biskupi Diecezji Toruńskiej

W święto Ofiarowania Pańskiego Biskup toruński powołał do istnienia Sąd Biskupi Diecezji Toruńskiej. Wcześniej sprawy sądowe z terenu naszej diecezji rozstrzygał sąd biskupi w Pelplinie.

Niedziela toruńska 8/2005

Warto przy tej okazji zapoznać się z fundamentalnymi zasadami sądownictwa w Kościele. Sędzią w diecezji jest Biskup diecezjalny. Jego władza sądzenia pochodzi z prawa Bożego i jest związana z jego urzędem. Biskup diecezjalny nie wykonuje osobiście władzy sądzenia, lecz zleca ją wikariuszowi sądowemu, którego nazywa się również oficjałem. On odpowiedzialny jest za funkcjonowanie sądu diecezjalnego i prowadzone sprawy sądowe. Trybunał stanowią także powołani do tego zadania przez Biskupa sędziowie, obrońca węzła, notariusz.
Trzeba również podkreślić, że ze swoim roszczeniem do sądu biskupiego w Toruniu, np. w sprawach małżeńskich, mogą się zwrócić ci, którzy na terenie diecezji zawarli małżeństwo, lub mają tu zamieszkanie. W innych sprawach Sąd biskupi jest trybunałem pierwszej instancji dla wszystkich spraw z terenu diecezji.
Niektórzy zadają pytania: jakie rodzaje spraw rozstrzygają sądy kościelne? Kościół ma pełną władzę sądowniczą, która dotyczy ważności przyjętych sakramentów - małżeństwa, święceń; spraw karnych, spornych, administracyjnych.
Trybunał kościelny działa inaczej niż sądy świeckie. Rozstrzyga sprawy zgodnie z prawem kanonicznym i z naturą Kościoła. Stara się, aby konflikty były rozwiązywane w duchu szczerego przebaczenia i pojednania. W przypadku zaskarżenia ważności małżeństwa stara się najpierw, by strony się pojednały.
Proces kościelny jest procesem publicznym, ale wobec osób postronnych jest procesem tajnym. Taką zasadę możemy wyjaśnić powołując się na słowa Ojca św. „Wierni zwracają się do Trybunału kościelnego w celu rozwiązania ich spraw sumienia. W tej perspektywie często mówią o pewnych rzeczach, o których inaczej nie mówiliby”. Trzeba zaznaczyć że procedura procesu kościelnego jest zasadniczo pisemna.
Większość spraw, które rozstrzygają trybunały diecezjalne, to sprawy dotyczące ważności małżeństwa. Wiele małżeństw zostaje rozwiązanych wskutek separacji, czy rozwodu, lecz dla ochrzczonego pozostają one ważne. Są jednak szczególne przypadki, kiedy małżeństwo chrześcijan może zostać rozpoznane jako nieważne.
Taką posługę ma pełnić w Kościele diecezjalnym ustanowiony przez Biskupa toruńskiego sąd.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa różańcowa z Franciszkiem połączyła świat

2020-05-30 19:19

[ TEMATY ]

różaniec

papież Franciszek

koronawirus

Grota z Lourdes

źródło: vaticanmedia

Pandemia rzuciła ludzkość na kolana. Po raz kolejny wierni na całym świecie zanurzyli się w modlitwie różańcowej.

Zobacz zdjęcia: Różaniec z papieżem Franciszkiem w Grocie z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Podczas modlitwy różańcowej, 30 maja, w Grocie Lurdzkiej w ogrodach watykańskich papież Franciszek poprosił Maryję o pomoc w wyzwoleniu świata z pandemii koronawirusa. W modlitwie, poprzez połączenie satelitarne uczestniczyły sanktuaria wszystkich kontynentów: od Częstochowy po Fatimę, od Matki Bożej z Guadalupe, Meksyku, po Lujan, w Argentynie, od Pompejów po Lourdes. W modlitwie uczestniczyli również wierni z sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie, a także Elele w Nigerii.

Z Groty Lurdzkiej w ogrodach watykańskich papież Franciszek przewodniczył modlitwie różańcowej, transmitowanej na całym świecie, w dramatycznym czasie naznaczonym pandemią, która spowodowała prawie 6 milionów zarażonych i ponad 360 tysięcy zgonów na całym świecie.

Papież po raz kolejny zawierzył świat Matce Bożej. Pod koniec uroczystości papież po hiszpańsku pozdrowił w szczególny sposób wiernych zgromadzonych w sanktuariach Ameryki Łacińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu

2020-05-31 00:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Józef Lisiak

Ks. Grzegorz Umiński

Pamiątkowe zdjęcie wyjątkowym jubilatem

Wyjątkowy jubileusz 75-lecia przyjęcia święceń kapłańskich obchodził 27 maja, ks. Józef Lisiak SAC, który na co dzień mieszka w pallotyńskiej wspólnocie w Wałbrzychu w par. Św. Franciszka z Asyżu.

- Jak żyję, pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu – mówił bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, który przewodniczył uroczystej Eucharystii.

Okolicznościową homilię wygłosił przełożony prowincjalny Prowincji Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego ks. Zdzisław Szmeichel SAC, przypominając przebieg posługi kapłańskiej ks. Lisiaka. Dostojny jubilat formację do kapłaństwa rozpoczął od pallotyńskiego nowicjatu w roku 1939r., który został przerwany czasowo przez wybuch II Wojny Światowej. Ks. Józef pierwszą profesję przyjął 15 sierpnia 1942 roku w Wadowicach. Wcześniej uczył się w Ołtarzewie pod Warszawą, a następnie studiował filozofię i teologię w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po przyjęciu święceń prezbiteratu 27 maja 1945 roku posługiwał w Gliwicach, Gdańsku i Chełmnie. W latach 1950-1954 studiował na Uniwersytecie Warszawskim teologię biblijną. Następnie był wykładowcą i rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 1991-1993 pracował na Białorusi, a od 1993 roku przebywa w wałbrzyskiej wspólnocie św. Franciszka.

Zarówno prowincjał jak i proboszcz parafii ks. Piotr Kopera, a także grupy parafialne i stowarzyszenie „Ludzi Jana Pawła II” złożyli jubilatowi podziękowania i życzenia. Odczytano też okolicznościowe listy powinszowań od abp. Tadeusza Wojdy, bp. Adama Galbasa SAC i bp. Marka Mendyka.

W słowie końcowym ks. Józef Lisiak, który w tym roku świętował 14 lutego 102 lata, podkreślił, że jest wielkim czcicielem MB Fatimskiej i dziękując kapłanom i wiernym za modlitwę, zauważył, że nazwisko bp. Deca jest jakby skrótem od łacińskich słów „Deus Est Caritas” czyli Bóg jest miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję