Reklama

Wiadomości

Bogaty program obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Mapping, czyli multimedialna opowieść o wielkopolskiej drodze do niepodległości, specjalne wydanie „Kuriera Powstańczego”, apel pamięci, niepodległościowy piknik historyczno-patriotyczny oraz koncerty i wystawy – to wydarzenia i inicjatywy organizowane w Poznaniu 11 listopada z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia stolica Wielkopolski świętuje też tradycyjnie imieniny ul. św. Marcin.

[ TEMATY ]

100‑lecie niepodległości

BOŻENA SZTAJNER

Uroczystej Mszy św. za Ojczyznę 11 listopada w poznańskiej farze o g. 11 będzie przewodniczył bp Damian Bryl.

Przemysław Terlecki, pełnomocnik wojewody wielkopolskiego do spraw obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską oraz obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zaznacza, że choć dla Wielkopolski droga do niepodległości zaczęła się 27 grudnia 1918 roku wraz z wybuchem Powstania Wielkopolskiego, „to jednak staramy się w Święto Niepodległości przypomnieć postać Józefa Piłsudskiego i najważniejszych twórców odrodzonej Ojczyzny, z uwielbianym w Poznaniu Janem Paderewskim na czele”.

Reklama

Główne uroczystości państwowe z udziałem Zbigniewa Hoffmanna, wojewody wielkopolskiego, Kompanii Reprezentacyjnej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych odbędą się na placu Wolności, gdzie w południe zostanie odśpiewany hymn państwowy. Uczestnicy uroczystości włączą się tym samym w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”. Odbędą się także apel pamięci, defilada pododdziałów i grup rekonstrukcyjnych oraz koncert orkiestry.

Uczestnicy uroczystości będą mogli wziąć udział w niepodległościowym pikniku historyczno-patriotycznym, organizowanym przez Grupę Rekonstrukcyjną 7 D.A.K. Podczas pikniku odbędą się pokazy historyczne z udziałem m.in. pirotechnika oraz pokaz pojazdów historycznych, m.in. samochodu pancernego Austin-Putiłow „Poznańczyk”, samochodu pancernego Ehrhardt E-V/4 czy transportera Half Track.

Publiczności zostaną też udostępnione dioramy. Przy stoiskach Poczty Polskiej i Narodowego Banku Polskiego będą prezentowane okolicznościowe znaczki, monety i banknoty wdane z okazji 100-lecia niepodległości. Nie zabraknie atrakcyjnych prezentów-niespodzianek związanych ze Świętem Niepodległości oraz 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a także wojskowej grochówki. Stowarzyszenie Dzieje z Murowanej Gośliny zaprezentuje widowisko pt. „Powstanie Wielkopolskie”.

Reklama

„Punktem kulminacyjnym ma być supernowoczesny mapping – parominutowa multimedialna opowieść o wielkopolskiej drodze do nieodległości, która zostanie wyświetlona na zabytkowym budynku Arkadii w centrum miasta” – zaznacza Terlecki.

Czytelnicy „Głosu Wielkopolskiego” w wpięciu województwach, w weekendowym wydaniu datowanym na 9 listopada, otrzymają stylizowany na przedwojenną gazetę insert „Kuriera Powstańczego”.

„Specjalnie z okazji Święta Niepodległości przygotowaliśmy coś zupełnie wyjątkowego. Chcemy dać mieszkańcom Wielkopolski i czterech ościennych województw „Kurier Powstańczy” – okazjonalną gazetę w nakładzie 80 tys., w której opowiadamy historię odzyskiwania niepodległości i Powstania Wielkopolskiego” – podkreśla pełnomocnik ds. obchodów rocznicowych.

Zapowiada, że będą w niej opublikowane najciekawsze artykuły z ówczesnej prasy codziennej, największych gazet: endeckiego „Kuriera Poznańskiego” i założonego przez Hipolita Cegielskiego „Dziennika Poznańskiego”, zdjęcia Kazimierza Gregera z tamtego okresu, rys historyczny o genezie i przebiegu powstania autorstwa prof. Janusza Karwata. Prof. Przemysław Matusik opisze ówczesną prasę ukazująca się w Poznaniu.

Dnia 9 listopada w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się wernisaż wystawy prac poznańskiej artystki Marii Gierczyńskiej pt. „Zwycięstwo 1918-2018”. Obejmuje ona retrospekcje najważniejszych wydarzeń w dziejach naszej Ojczyzny, z mocnym akcentem na czasy Powstania Wielkopolskiego, okupacji, poznańskiego Czerwca 1956 roku, stanu wojennego i „Solidarności”.

Tego samego dnia przed Urzędem Wojewódzkim zostanie też otwarta wystawa przygotowana przez IPN pt. „Ojcowie Niepodległości”.

W tym miejscu od ponad miesiąca stoi już Budka Niepodległości, stylizowana na budkę telefoniczną, w której po podniesieniu słuchawki można wysłuchać anegdotycznych opowieści (nagranych głosami aktorów) J. Piłsudskiego, R. Dmowskiego, I.J. Paderewskiego, W. Witosa, S. Taczaka i innych twórców odrodzonej Ojczyzny. Opowieści wypełniają unikatowe fotografie wkomponowane w ściany instalacji.

W stolicy Wielkopolski nie zabraknie też wydarzeń kulturalnych i artystycznych, przygotowanych specjalnie na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W przeddzień głównych obchodów 10 listopada o godz. 17 w Filharmonii Poznańskiej odbędzie się VIII Koncert Niepodległościowy. Na scenie, w programie słowno-muzycznym, wystąpią wspólnie soliści poznańskiej opery, Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych oraz znany aktor Jerzy Zelnik.

W ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, realizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 11 listopada o godz. 18 będzie można wysłuchać wyjątkowego koncertu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza. W programie znajdą się utwory Tadeusza Szeligowskiego, Andrzeja Panufnika czy Aleksandra Tansmana.

Ciekawy program z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowało też Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Od 28 października w gmachu Muzeum Narodowego w Poznaniu przy al. Marcinkowskiego 9 można obejrzeć monograficzną wystawę „Józef Brandt 1841–1915”. Artysta jest nazywany „Sienkiewiczem pędzla”.

„To pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku artysty. Obejmuje około 300 dzieł – obrazów olejnych, akwarel, studiów i rysunków reprezentatywnych dla kolejnych okresów twórczości malarza” – podkreśla Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Ekspozycję wzbogacają dwie gromadzone przez Brandta kolekcje: zamawianych, a także wykonywanych przez niego samego fotografii oraz zbiór militariów, przedmiotów sztuki zdobniczej i instrumentów.

„Wystawa przygotowywana przez Muzeum Narodowe w Warszawie jest wspaniałą okazją do przypomnienia malarstwa Józefa Brandta – jako ilustratora potęgi dawnej Rzeczpospolitej w kontekście jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości” – dodaje Sobocińska. Ekspozycja będzie czynna do 6 stycznia 2019 r.

Sobocińska podkreśla, że listopad to szczególny moment jubileuszu. Temat wolności powraca nieustannie i skłania do podjęcia refleksji nad definicją tego pojęcia, które w natłoku informacji często się rozmywa. „Przez cały miesiąc zwiedzający będą mieli okazję zapisać swoje myśli i opinie słowem, obrazem, symbolem… – wyrazić to, co dla nich kryje się pod pojęciem szeroko pojętej wolności. Strefą forum będzie „słup ogłoszeniowy” w holu Muzeum Narodowego” – opowiada rzecznik Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Specjalny program placówka kultury przygotowała na 11 listopada. Podczas kilku tematycznych spacerów publiczność będzie mogła usłyszeć opowieść i zobaczyć dążenia niepodległościowe zaszyfrowane w dziełach XIX-wiecznych twórców, obejrzeć różne oblicza polskiej awangardy czy dowiedzieć się, jak w sztuce walczono o wolność. W przestrzeniach poświęconych sztuce polskiej po 1945 r. będzie można usłyszeć o niezależności tworzenia, o przekraczaniu granic tradycji artystycznej.

Stolica Wielkopolski tradycyjnie 11 listopada będzie świętować imieniny ul. św. Marcin. Przedsięwzięcie odbędzie się w ramach organizowanego przez Centrum Kultury Zamek całorocznego programu „Pochwała Wolności” i cyklu wydarzeń Imieniny Ulicy. Barwny pochód z udziałem św. Marcina w stroju rzymskiego legionisty kroczącego na białym koniu, muzyków, animatorów i grup rekonstrukcyjnych oraz przedstawicieli poszczególnych dzielnic wyruszy z Międzynarodowych Targów Poznańskich i przemierzając ulicę Bukowską oraz rondo Kaponiera dotrze do placu Adama Mickiewicza.

Uczestnicy uroczystości będą mogli wziąć udział w pokazie filmów o Dawnym Poznaniu, który odbędzie się w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek. Na placu A. Mickiewicza odbędą się koncerty zespołu Koło Jana i Lao Che.

Tradycyjnie tego dnia nie zabraknie też rogali świętomarcińskich, które będą rozprowadzać wolontariusze i pracownicy Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Ofiary ze słodkiego smakołyku zostaną przeznaczone na leczenie 8-letniego Michała z Komornik, chorego na neuroblastomę, rodzaj nowotworu złośliwego układu nerwowego.

„We wspomnienie św. Marcina z Tours rogale od Caritas będzie można nabyć przy stoiskach oznaczonych logo instytucji przy parafii św. Marcina oraz przy poznańskim Zamku, na rogu ul. św. Marcin i al. Niepodległości” – mówi Dagmara Chmielewska z poznańskiej Caritas.

Podkreśla, że w tym roku Caritas Archidiecezji Poznańskiej przygotowała ok. 20 tys. sztuk tradycyjnych rogali, wypieczonych przez trzy cukiernie działające na terenie Wielkopolski. Każdy rogal będzie zapakowany w specjalnie przygotowaną papierową torebkę z logo Caritas.

Rogale marcińskie wypiekane są z ciasta półfrancuskiego, wypełnionego nadzieniem z białego maku, miodu, masła i bakalii. Kształt rogala ma przypominać podkowę, którą − według legendy − zgubił koń biskupa Marcina podczas przejazdu przez Poznań.

Tradycja wypieku rogali marcińskich narodziła się pod koniec XIX w. W 1891 r. ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pw. św. Marcina ks. Jan Lewicki podczas kazania zaapelował do wiernych, by wzorem swego patrona zrobili coś dobrego dla ubogich. Poruszony słowami proboszcza poznański cukiernik Józef Melzer postanowił odpowiedzieć na apel kapłana. Wypiekł rogale, które bogatsi mieszkańcy kupowali, a biedni – otrzymywali za darmo.

W 2008 r. Komisja Wspólnoty Europejskiej wpisała rogale marcińskie do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej. Z czasem smakołyk ten stał się tradycyjnym wypiekiem na Święto Niepodległości.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej rozprowadza rogale świętomarcińskie od 2007 r.

2018-10-30 16:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęła się 143. Europejska Pielgrzymka Polaków do Lourdes

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Lourdes

Polonia

100‑lecie niepodległości

M. Łomnicka-Jasińska

Widok na bazylikę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lourdes

Widok na bazylikę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lourdes

Ok. 500 osób ze środowisk polonijnych we Francji uczestniczy w rozpoczętej dziś 143. Europejskiej Pielgrzymce Polaków do Lourdes. W tym roku jest okazją do świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 160. rocznicy objawień Maryi nastoletniej Bernadecie Soubirous.

- To chyba jedyny moment w ciągu roku duszpasterskiego w życiu Polonii, kiedy możemy się spotkać wspólnie, jako rodacy z różnych zakątków Francji i wspólnie spędzić kilka dni. Łączy nas też dom pielgrzyma Polskiej Misji Katolickiej w Lourdes, noszący nazwę "Bellevue", w którym czujemy się jak u siebie. To jedyna okazja, by wspólnie w takim gronie pomodlić się i spotkać. To także ważne spotkanie dla polskich księży z różnych parafii na terenie całej Francji - mówi w rozmowie z KAI ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję