Reklama

Posiedzenie Rady Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Szubinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejne, wyjazdowe posiedzenie Rady Akcji Katolickiej naszej archidiecezji odbyło się 22 września br. w Szubinie, dzięki życzliwości i gościnności Parafialnego Oddziału AK przy parafii pw. św. Andrzeja Boboli. Asystentem parafialnym Oddziału jest ks. Michał Kudłacik, który powitał zgromadzonych na Mszy św. rozpoczynającej spotkanie członków Rady. Eucharystii przewodniczył diecezjalny Asystent AK - ks. Krzysztof Redlak. W swym kazaniu zachęcał do nieustannego pogłębiania znajomości Słowa Bożego i wprowadzania go w codzienne życie. Po Mszy św. członkowie Rady ustawili się pod figurą św. Andrzeja Boboli do pamiątkowego zdjęcia.

Robocza część posiedzenia Rady odbyła się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Porządek posiedzenia przewidywał osiem punktów, a tematami wiodącymi były: stan prac nad drugim numerem biuletynu DIAK, przygotowania do I Krajowego Kongresu AK w Poznaniu, stan prac nad sztandarem AK Archidiecezji Gnieźnieńskiej, dotychczasowy przebieg obchodów Roku Prymasa Tysiąclecia w poszczególnych POAK i przygotowania do organizacji Dnia Papieskiego.

Ks. Krzysztof Redlak poinformował o stanie przygotowań do Kongresu AK, jaki przedstawiono diecezjalnym asystentom podczas wrześniowego spotkania z Komitetem Organizacyjnym Kongresu w Warszawie. Wynika z niego, że przygotowania do Kongresu przebiegają bez większych trudności. Należy dodać, że AK naszej archidiecezji podczas trzydniowego Kongresu reprezentować będzie ponad 20 przedstawicieli. Natomiast trzeciego dnia Kongresu - w niedzielę 25 listopada przewidywana jest w Poznaniu obecność ok. 200-osobowej grupy z naszej archidiecezji, spośród kilku tysięcy członków AK zapowiadanych z całej Polski. Do Kongresu przygotowują się duchowo członkowie wszystkich POAK, realizując przede wszystkim Nowennę Miesięcy, opracowaną przez Krajowego Asystenta AK - bp. Piotra Jareckiego. Na Kongres zabierzemy diecezjalny sztandar AK, który od sierpnia wykonywany jest w poznańskiej pracowni "Alba", a prace nad nim powinny zostać ukończone na początku listopada. Kopie projektów obu płatów sztandaru zostały zaprezentowane członkom Rady, która na swym poprzednim posiedzeniu podjęła uchwałę określającą, że na drugim płacie sztandaru będzie wyhaftowana postać św. Wojciecha z XII kwatery Drzwi Gnieźnieńskich, a wokół postaci będzie napis: " Święty Wojciechu, módl się za nami".

W kolejnym punkcie posiedzenia Rady prezesi poszczególnych POAK przedstawili realizację obchodów Roku Prymasa Tysiąclecia. Spośród licznych inicjatyw wymienić należy: prelekcje, konkursy plastyczne, konkursy literackie, wystawy, projekcje filmów, Pielgrzymki do Rywałdu i Stoczka Warmińskiego. Szczególnie bogaty program obchodów Roku Prymasa Tysiąclecia przedstawiła prezes szubińskiego Oddziału POAK Danuta Siewkowska.

Prezesi poszczególnych POAK przedstawiali także przygotowania do Dnia Papieskiego, koncentrując się na poszukiwaniu współpracy z innymi ruchami i stowarzyszeniami parafialnymi, zwłaszcza młodzieżowymi i charytatywnymi.

Przy prezentowaniu poważniejszych przedsięwzięć uwagę zwróciła wypowiedź prezesa POAK przy parafii pw. Chrystusa Króla w Bydgoszczy, Edmunda Andrzejczaka, który przedstawiając zorganizowanie w 2001 r. kolonii letnich w Legbądzie dla blisko 300 dzieci tejże parafii, wywołał dyskusję na temat możliwości podjęcia podobnych inicjatyw w innych parafiach. Przedstawiono też propozycję inicjatywy diecezjalnej, by dopracować się w przyszłości bazy wypoczynkowej służącej dzieciom, a także całym rodzinom w okresie wakacyjnym, a wykorzystywanej w pozostałym okresie do spotkań, np. formacyjnych czy organizacyjnych.

Na dzień 19 stycznia 2002 r. ustalono termin kolejnego zebrania Rady, które będzie zebraniem sprawozdawczo-wyborczym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skandal! Wizerunek pierwszej damy bezprawnie wykorzystany przez aborcjonistki

2026-02-19 21:20

[ TEMATY ]

Marta Nawrocka

zrzut ekranu

Aborcjonistki z „Aborcyjnego Dream Teamu” bezprawnie wykorzystały wizerunek pierwszej damy Marty Nawrockiej, promując przekazywanie 1,5 proc. podatku na swoją działalność. Słowa prezydentowej wykorzystują do promowania aborcji.

Pierwsza dama Marta Nawrocka w ostatnim wywiadzie w TVN24 zadeklarowała, że jest za życiem i przeciwko aborcji.
CZYTAJ DALEJ

Niesienie krzyża wiąże z gotowością nawet na śmierć dla Chrystusa

2026-01-22 10:39

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Karol Porwich/Niedziela

Pwt 30 należy do finału mów Mojżesza na stepach Moabu, tuż przed wejściem Izraela do ziemi danej ojcom. Księga ma kształt testamentu i zarazem publicznej umowy ludu z Bogiem, sformułowanej w języku przepisów, błogosławieństw i przekleństw. Powtarza się słowo „dziś” (hajjôm). Ono stawia słuchacza w chwili decyzji, bez odsuwania jej na później. Po ostrych przestrogach o odejściu od Pana pada kolejne zdanie niezwykle mocne. „Kładę dziś przed tobą” dwie drogi. Słownictwo jest parzyste: życie i dobro (hebr. ḥajjîm / ṭôb), śmierć i zło (māwet / rā‘), błogosławieństwo i przekleństwo (bĕrākāh / qĕlālāh). Mojżesz mówi jak świadek w traktacie. Wzywa niebo i ziemię jako świadków. Tak brzmiały formuły dawnych układów, w których kosmos „słyszał” zobowiązania. Wybór życia otrzymuje treść bardzo trzeźwą. Oznacza miłość do Pana rozumianą jako wierność, chodzenie Jego drogami, słuchanie Jego głosu i przylgnięcie do Niego (dābaq). Odwrócenie się rodzi kult obcych bogów i kończy się utratą ziemi oraz rozpadem wspólnoty. Brzmi też zdanie, które streszcza całą duchowość Deuteronomium: „On jest twoim życiem i długim trwaniem”. Wersety łączą moralność z historią rodu. Wierność nie zostaje zamknięta w prywatnym świecie. Ona niesie skutki dla potomstwa i dla przyszłości kraju. Ireneusz z Lyonu, broniąc trwałości Dekalogu, przywołuje te słowa Mojżesza i podkreśla, że przyjście Chrystusa daje „rozszerzenie i wzrost”, bez unieważnienia przykazań (AH IV,16).
CZYTAJ DALEJ

PILNE. Arcybiskup metropolita częstochowski powołuje Niezależny Zespół Prawno-Historyczny

2026-02-20 13:14

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

archidiecezja częstochowska

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

W komunikacie z dnia 20 lutego br. arcybiskup metropolita częstochowski powiadomił, iż powołuje Niezależny Zespół Prawno-Historyczny w Archidiecezji Częstochowskiej, którego zadaniem będzie badanie archiwaliów oraz ocena podejmowanych w przeszłości działań wobec informacji o przestępstwach.

Zespół tworzony przez arcybiskupa metropolitę częstochowskiego ma być zespołem ekspertów, którzy w sposób profesjonalny dokonają badania zbiorów archiwalnych, przeanalizują podjęte wcześniej działania oraz przyjmą sygnały o ewentualnych krzywdach lub zaniedbaniach. Nie będzie żadną formą komisji śledczej lub trybunału, ale organem dokonującym kwerendy, obiektywnej oceny podjętych czynności lub ich zaniechania, a także opracowującym wytyczne co do koniecznych działań. Przedmiotem badań będą zarówno zarzuty o przestępstwa wobec nieletnich, ale także wobec dorosłych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję