Reklama

Na cmentarnych ścieżkach

Cmentarz parafialny w Liszkowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Anny w Liszkowie (dekanat Złotniki) z liczbą ok. 1800 wiernych obejmuje mieszkających głównie w sąsiednich wioskach. Proboszczem od 1992 r. jest ks. Józef Jędrusik, który przyczynił się do odnowienia zabytkowej świątyni, drewnianej konstrukcji zrębowej z 1713 r. o wystroju wnętrza barokowym. Poprzednia świątynia z przełomu XII/XIII w. nosiła wezwanie św. Gotarda i była w posiadaniu klasztoru Benedyktynów w Mogilnie.

Teren wokół kościoła, obejmujący powierzchnię 0,25 ha, ogrodzony jest siatką drucianą. Porastają go stare drzewa: 10 lip i 12 kasztanowców. W latach 1800-1890 służył jako cmentarz. W pobliżu świątyni stoi kaplica murowana z cegły w 1987 r. oraz drewniana dzwonnica z XIX w., tuż obok której wznosi się wysmukły obelisk zwieńczony krzyżem - klasycystyczny nagrobek zmarłych w drugiej ćwierci ubiegłego wieku małżeństwa - Jana i Rozalii Mars-Balawskich. Fundatorem obelisku był ówczesny proboszcz O. Marszałkowski (1809-1851). W pobliżu znajduje się nagrobek ks. Józefa Bykowskiego (ur. w 1877 r.), który wraz z nauczycielem z pobliskiego Rojewa (pochowany w zbiorowej mogile w Inowrocławiu) został zastrzelony 10 września 1939 r. Tu także znalazł wieczny spoczynek weteran powstania styczniowego - radca ks. Bolesław Jastrzębski (1841-1904).

W przeciwnym krańcu cmentarza przykościelnego w 1926 r. parafianie wznieśli pomnik wdzięczności - symboliczny nagrobek z dwiema stelami, na których umieszczono granitowe tablice z nazwiskami parafian poległych na frontach I wojny światowej, m. in. we Francji i Rosji.

Czynny cmentarz w parafii św. Anny usytuowany jest w odległości 100 m od kościoła, przy drodze w kierunku Jaksic. Założony został przed rokiem 1900 na planie prostokąta, podzielonego na 4 kwatery, o powierzchni 1,1 ha, częściowo ogrodzony siatką drucianą. Od wejścia prowadzi aleja kasztanowa. Rośnie tu jeszcze kilka starych lip i pojedyncze tuje.

Najstarszy nagrobek na cmentarzu parafialnym znajduje się na mogile ks. L. Łowińskiego (1872-96). Spoczął tu także w rodzinnym grobowcu dziedzic Kuszewski (zm. 1919 r.) z Żelechina. W zbiorowych mogiłach pochowani zostali żołnierze Wojska Polskiego, którzy zginęli we wrześniu 1939 r. oraz osoby cywilne poległe w czasie okupacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Bożena Szrtajner/Niedziela

8 grudnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę, że Maryja, napełniona "łaską" przez Boga (Łk 1, 28), została odkupiona od chwili swego poczęcia, Kościół wyznawał od wieków, a oficjalnie potwierdził ją poprzez dogmat Niepokalanego Poczęcia, ogłoszony w 1854 r. przez Piusa IX. Tajemnica ta ukazuje, że Maryja była jedynym człowiekiem wolnym od grzechu pierworodnego.

Czym jest niepokalane poczęcie?

CZYTAJ DALEJ

Przyłęk. Żegnamy księdza kanonika Stanisława Saryczewa

2023-12-08 15:00

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

śmierć kapłana

Przyłęk

ks. Stanisław Saryczew

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. kan. Stanisław Saryczew (1962-2023)

Ks. kan. Stanisław Saryczew (1962-2023)

W dniu 7 grudnia br., z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci kapłana, który przez ostatnie 15 lat z oddaniem służył jako proboszcz w parafii św. Anny w Przyłęku.

Urodzony 13 listopada 1962 roku w Ząbkowicach Śląskich, ks. kan. Stanisław Saryczew był postacią szanowaną i kochaną przez swoją wspólnotę. Jego życie i służba kapłańska były przykładem niezłomnej wiary i poświęcenia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk zawierzył Radom i diecezję Niepokalanej

2023-12-08 20:14

[ TEMATY ]

zawierzenie

Radom

Bp Marek Solarczyk

flickr.com/episkopatnews

- Stajemy dzisiaj razem z Niepokalaną ufając, że nas umacnia i wspiera, abyśmy potrafili zachować wrażliwość wiary - mówił biskup Marek Solarczyk, który w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył Mszy świętej w kościele Ojców Bernardynów w Radomiu. Przed liturgią zawierzył Niepokalanej miasto Radom i diecezję.

- Maryjo, jest to miejsce Twojego szczególnego wsparcia i orędownictwa. Z tą nadzieją, w tym dniu wypowiadamy słowa Matko Chrystusa i Matko Kościoła, stajemy przed Tobą z naszą miłością i wdzięcznością. Pragniemy razem z Tobą wielbić Boga za wielkie rzeczy, które Tobie uczynił a przez Ciebie czyni światu i każdemu z nas - modlił się bp Solarczyk przed figurą Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która jest uznawana za drugą na świecie, wystawioną po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję