Reklama

Świat

W Eichstätt odbył się kongres przed Światowym Dniem Chorego

[ TEMATY ]

kongres

Graziako

Pomagając chorym, nie można skupiać się tylko na diagnostyce i lekach, ale trzeba pamiętać o człowieku. Przypomnieli o tym uczestnicy międzynarodowego kongresu „Czynić dobro cierpiącym”, który odbył się 9 lutego w Eichstätt w Niemczech. Stanowił on pierwszy etap obchodów tegorocznego, XXI Światowego Dnia Chorego, którego centralne uroczystości odbędą się 11 lutego w bawarskim sanktuarium maryjnym w Altöttingu.

„Spotkanie miało charakter interdyscyplinarny, by pokazać, że każdy człowiek potrzebuje kompleksowej pomocy” – powiedział w Radiu Watykańskim ks. Janusz Surżykiewcz, który organizował kongres. „Konferencja nie miała jednego centralnego punktu związanego z jakąś dyscypliną. U samych początków zakładała, że tylko przy wspólnej wymianie myśli między wiedzą medyczną, teologiczną, psychologiczną i społeczną, a także ekonomią i zarządzaniem jesteśmy w stanie stworzyć najlepszy system zabezpieczenia dla chorych" – zaznaczył kapłan.

Reklama

"Czy służba zdrowia ma nam tylko dać leki, zapewnić sprzęt, diagnostykę, a my mamy pozostać sami z tym wszystkim? Czy jest też człowiek w całej swej pełni, uwzględniony razem ze światem religijnym? Odpowiedź na to pytanie to bardzo ważne zadanie dla tej konferencji” - zastanawiał się rozmówca rozgłośni papieskiej.

Na kongresie mówiono m.in. o polskim modelu pomocy hospicyjnej, który łączy w jedno działania Kościoła, służby zdrowia, pomocy społecznej i wolontariatu. „Wielkim wyzwaniem dla Europy jest pomoc starzejącemu się społeczeństwu” – podkreślił krajowy duszpasterz hospicjów w Polsce, ks. Piotr Krakowiak SAC.

Przypomniał, że hasło tegorocznego Dnia Chorego: «Idź i ty czyń podobnie» jest wezwaniem. "Można bez końca dyskutować, kto ma to zrobić. Powinniśmy się zintegrować, by Kościół był znowu liderem w społecznościach lokalnych w Polsce” – stwierdził pallotyn i zauważył, że w 10 tys. parafii w naszym kraju mamy coraz więcej chorych, osób starszych i samotnych.

Reklama

„«Idź i ty czyń podobnie», idź i zajmij się nimi, środki się znajdą. Najpierw musimy pomyśleć, że to jest nasza powinność, chrześcijańska i ludzka. To, co się udało w hospicjach, dziś musimy powtórzyć dla chorych w domu. To jest wyzwanie, które stoi przed nami. To są fakty, z którymi się musimy zmierzyć. Musimy wspólnie w Kościele w Polsce pracować, żeby przy każdej parafii powstał wolontariat dla przewlekle chorych w domu na wzór tego wolontariatu hospicyjnego, który przed trzydziestu laty był w stanie w trudnej sytuacji w Polsce pomóc ludziom u kresu życia. Teraz wyzwania są jeszcze większe” – podkreślił ks. Krakowiak.

Kolejną stacją obchodów Dnia Chorego była Msza sprawowana w Monachium w intencji chorych i pracowników służby zdrowia. Watykańska delegacja, wraz z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia abp. Zygmuntem Zimowskim, odwiedziła też miejscowy szpital. Mówiono m.in. o konieczności łączenia opieki paliatywnej ze wsparciem duchowym.

2013-02-10 07:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Filoni życzy Kościołowi w Polsce radości głoszenia Ewangelii

[ TEMATY ]

kongres

Archiwum Salezzjańskiego Wolontariatu Misyjnego

Aby Kościół w Polsce żył radością przepowiadania Ewangelii - to życzenie - przesłanie, jakie prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoni przekazał uczestnikom IV Krajowego Kongresu Misyjnego na zakończenie Mszy św. w stołecznym kościele pw. Wszystkich Świętym.

Kard. Filoni powiedział, że największym misjonarzem naszych czasów jest św. Jan Paweł II i to nie tylko dlatego, że objechał cały świat, ale pozostawił jedną z najpiękniejszych encyklik misyjnych - "Redemptoris missio". - Pomyślcie o tych słowach: Misja zbawiciela, misja zbawienia - gdyż to jest moje przesłanie dla was - mówił do uczestników IV Krajowego Kongresu Misyjnego. Nie ma większej i piękniejszej misji, niż ta ukierunkowana na zbawienie świata - dodał. Prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów zachęcał by, zarówno świeccy jak i duchowni podjęli na nowo wezwanie do głoszenia Ewangelii zbawienia świata , by stało się ono "czymś własnym" dla nich. Życzył też, by uczestnicy kongresu podjęli je z zapałem i zaangażowaniem jak to czyni papież Franciszek, który często mówi o radości głoszenia Ewangelii. Stwierdził też, że Kościół jest chory, jeśli brakuje mu entuzjazmu głoszenia Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję