Reklama
„KTÓŻ JAK BÓG…”
Czy wolno człowiekowi wchodzić w Boże plany wobec życia ludzkiego?
3
PAPIEŻ FRANCISZEK
Minęło 100 dni pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka. O znaczeniu imienia nowego papieża z o. Ugo Sartorio OFMConv - dyrektorem franciszkańskiego czasopisma „Messaggero di Sant’Antonio” - rozmawia Włodzimierz Rędzioch.
4-5
Z WATYKANU
6
ZE ŚWIATA
7
8
Z KRAJU
9
ROZMAWIAMY O POLSCE - NASZA ROZMOWA
O potrzebie powrotu do realnej gospodarki i silnego państwa z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim rozmawia Wiesława Lewandowska.
10-13
14-15
16-17
NOWOCZESNA EWANGELIZACJA
Co by zrobił św. Paweł, gdyby miał Facebooka? Ile wyświetleń miałby św. Piotr na swoim kanale w YouTube? Czy święci Łukasz, Marek, Mateusz i Jan dostaliby posady w CNN? Szerzenie słów Chrystusa nie należało w przeszłości do łatwych zajęć. Jak zatem wygląda ewangelizacja w wersji nowoczesnej?
Kiedy Pan Jezus polecił uczniom: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię”, nikt nie przypuszczał, że słowo Boże będzie przenikać nie tylko sąsiednie krainy, ale przetrwa wieki, przemieni wielu ludzi i dotrze do czasów, w których będzie można głosić Chrystusa po całej ziemi, nie ruszając się z miejsca.
18-21
ZE STOCZKA NA JASNĄ GÓRĘ
Prymas Wyszyński nie wiedział, że uwięziono go w klasztorze przylegającym do sanktuarium.
22-23
KRAKOWSKIE CENTRUM „NIE LĘKAJCIE SIĘ!"
Kościół bł. Jana Pawła II w krakowskim Centrum „Nie lękajcie się!” od 23 czerwca służy jako miejsce modlitwy dostępne dla każdego.
24-25
Światowy Dzień Uchodźcy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, od 13 lat obchodzony jest 20 czerwca. Pod koniec ubiegłego roku na świecie było ponad 45,2 mln osób, które z powodu wojen czy prześladowań musiały opuścić swoje domy.
26
28-29
W KOŚCIELE
Archidiecezja krakowska była gospodarzem 362. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które 21 i 22 czerwca odbywało się w Wieliczce.
30
FELIETONY
W Rosji państwo bardzo wyraźnie wspiera prawosławie. I odwrotnie.
Okazało się, że mieli rację ci, którzy spodziewali się wszystkiego najgorszego. 3-odcinkowy film „Nasze matki, nasi ojcowie”, wyprodukowany przez ZDF, niemiecką telewizję państwową, przedstawia tezy skandalicznie, arogancko wręcz, kłamliwe i zniesławiające Polaków jako antysemitów, a wybielające Niemców i ich obecnych sojuszników, Rosjan.
31
NIEMIECKI MELODRAMAT
Najlepiej by było zignorować ten film. Skoro Telewizja Polska jednak pokusiła się, aby go wyemitować, grzechem zaniechania byłby mój bojkot.
32
NA USŁUGACH PROPAGANDY
Jakiś czas temu w polskich domach na antenie TVP „gościł” niemiecki film pt. „Nasze matki, nasi ojcowie”.
33-34
70. ROCZNICA ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ
Wraz z okupacją sowiecką Polski rozpoczęły się represje wobec Polaków. Mordowano ich bądź wywożono do Związku Sowieckiego. Podobnie jak w czasie zaborów, rozbudzano na nowo stare narodowe niezgody.
36-37
NA BIEŻĄCO
Obejrzałem z wielkim bólem program telewizyjny pt. „Głupota, kulturo” - analizował Pan Niedziela - gdzie redaktor gościł uczestniczki ostatniego Kongresu Kobiet - nazwa rzeczywiście pompatyczna, nieadekwatna do całości środowiska kobiecego w Polsce, ale ja nie o tym.
38
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
39
NA RATUNEK PRZEDSZKOLAKOM
Dlaczego współczesnemu dziecku odbiera się zaczarowany świat fantazji, baśni i zastępuje się go poradnikiem nauki seksu?
40-41
LEKARZE Z CZĘSTOCHOWY PONAD GRANICAMI
42-43
44
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Swoje propozycje na rodzinne obiady przedstawia młody utalentowany kucharz. W 2012 r. zdobył tytuł Kucharza Odkrycie Roku oraz gotował w Pałacu Prezydenckim podczas kolacji wydanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Od dwóch lat pracuje w Warszawie w autorskiej restauracji Karola Okrasy.
46
Niedziela bielsko-żywiecka
Oświęcimskie sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych będzie ostatnim przystankiem polskiej drogi peregrynacji relikwii św. Jana Bosko. Wcześniej jednak uczcić będzie je można w szczyrkowskim sanktuarium na Górce.
Msza św. dziękczynna za beatyfikację bł. Matki Małgorzaty Łucji Szewczyk u sióstr serafitek w Oświęcimiu była głównym punktem Diecezjalnego Marszu dla Życia i Rodziny oraz Święta Młodych.
16 czerwca świętowano odpust w sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim.
Niedziela częstochowska
Te słowa Pana Jezusa są potwierdzeniem, że Chrystus i Kościół to jedno, że nie ma Kościoła bez Chrystusa. Tymczasem słyszy się tu i ówdzie modne hasło: „Chrystus tak, Kościół nie”, powstałe w nurcie laicyzującej się Europy.
"(...) był niezmordowanym twórcą i krzewicielem katolickiego życia w Zawierciu (...). Był to kapłan naprawdę Chrystusowy i naprawdę eucharystyczny".
Dobry słuch jest niezbędny do prawidłowego wykształcenia umiejętności mówienia i ogólnego rozwoju. Tymczasem problemy ze słyszeniem ma coraz więcej Polaków. Według specjalistów z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, wiodącej w Polsce placówce zajmującej.
Niedziela podlaska
Media głoszą wszem i wobec głęboki kryzys Kościoła. Częściowo trzeba się zgodzić z tą diagnozą, natomiast proponowane metody wychodzenia z kryzysu są kompletną bzdurą.
13 czerwca diecezja drohiczyńska świętowała złoty jubileusz 50-lecia kapłaństwa bp. Antoniego Pacyfika Dydycza.
Koncert z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa bp. Antoniego Pacyfika Dydycza zorganizowano 12 czerwca w konkatedrze Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim.
Niedziela kielecka
Śpiewało blisko tysiąc młodych z całej diecezji w pradawnej Wiślicy podczas XI Spotkania „U Źródła Wiary” pod hasłem „Bądź solą ziemi, nadaj smak życiu”.
Ponad dwustu ministrantów, lektorów i ceremoniarzy (od szkoły podstawowej po studentów) z różnych parafii diecezji kieleckiej uczestniczyło w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Służby Liturgicznej w Gnieźnie.
Cztery siostry przybyły do Szczekocin 6 grudnia 1935 r. na zaproszenie ks. dziekana Piotra Noszczyka i państwa Ciechanowskich, którzy pomogli im zorganizować placówkę zakonną i miejsce do pracy, przekazując na te cele 12-pokojowy dom.
Niedziela małopolska
Święcimy tę nową świątynię, gdyż jesteśmy przekonani, że to szczególne miejsce, które wybrał Bóg - powiedział ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy podczas homilii wygłoszonej 23 czerwca w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.
Od 6 lat działa w Salezjańskim Wolontariacie Misyjnym „Młodzi Światu”. Kiedyś redagowała bajki afrykańskie, teraz prowadzi zajęcia dla dzieci z zakresu edukacji rozwojowej. Z Agnieszką Mazur, studentką dziennikarstwa, o początkach przygody z wolontariatem, wyjazdach misyjnych i bakcylu afrykańskim rozmawia Barbara Gajda.
Ks. prał. Franciszek Chowaniec urodził się 9 sierpnia 1931 r. we Włosienicy k. Oświęcimia. II wojna światowa i bliskość obozu koncentracyjnego Auschwitz wywarły wielki wpływ na jego życie.
Niedziela lubelska
Na placu przed lubelską archikatedrą 3 lipca zgromadzą się tysiące osób, które zawierzyły Maryi. Głównym uroczystościom z okazji 64. rocznicy cudu lubelskiego i 25. rocznicy koronacji obrazu w sanktuarium Matki Bożej Płaczącej będzie przewodniczył abp Zygmunt Zimowski.
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Kraśniku cieszy się nowym kościołem. Świątynia, wybudowana zaledwie w ciągu czterech lat, od 9 czerwca stała się miejscem stałej obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
„Zgromadziła nas w jedno miłość do Chrystusa” - to nasze hasło drogi kapłańskiej. Tymi słowami starosta roku ks. kan. Jan Sobczak powitał zebranych w niedzielę 16 czerwca na złotym jubileuszu święceń kapłańskich.
Niedziela legnicka
Tegoroczne diecezjalne uroczystości odpustowe, związane z uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła, miały szczególny charakter. Specjalnym dekretem Biskupa Legnickiego został ogłoszony herb diecezji.
Ks. Tadeusz Dańko od przeszło 50 lat posługuje wśród mieszkańców jeleniogórskiego osiedla.
Z ks. dr. Piotrem Kotem, nowym rektorem legnickiego WSD, o podejmowanych wyzwaniach oraz formacji duchowej kleryków, rozmawia ks. Piotr Nowosielski.
Niedziela łódzka
Czcigodni Jubilaci zgromadzili się 11 czerwca w archikatedrze, aby dziękować Panu Bogu za ćwierćwiecze kapłańskiego posługiwania. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Marek Jędraszewski, a koncelebransami byli: abp senior Władysław Ziółek, bp Ireneusz Pękalski oraz Księża Jubilaci.
W piątek 14 czerwca Metropolita łódzki odpowiadał na pytania związane z wiarą i Eucharystią, które można było zadać drogą elektroniczną lub bezpośrednio w katedrze.
Trzeba z odwagą wobec przeciwności, głęboką wiarą i męstwem stanąć w obronie tego, co święte w człowieku - jego czystości serca, miłości do drugiego człowieka, instytucji małżeństwa i rodziny - podkreślił abp Marek Jędraszewski na zakończenie XI wędrówki łódzkim szlakiem bł. Jana Pawła II.
Niedziela przemyska
Trzeba, byśmy byli solą ziemi nie tylko w okresie pracy zawodowej czy szkolnej nauki, ale także w czasie dłuższego odpoczynku, jakim są wakacje i urlopy.
W dniach 9-10 lipca br. będziemy mieli szczęście gościć relikwie ks. Bosko w Przemyślu.
Bł. Jan Paweł II w encyklice „Redemptoris Mater” określił Maryję jako „przodującą w wierze”. Tym samym jest Ona dla nas najdoskonalszym wzorem wiary, a jako Wniebowzięta wspiera nas w duchowej walce o zachowanie naszej wiary.
Niedziela rzeszowska
Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Zgłobniu została założona w XIV wieku. Jako umowną datę jej początku przyjmuje się rok 1313. Kolejno wchodziła w skład diecezji: krakowskiej, przemyskiej i obecnie rzeszowskiej.
W dniach 8-9 lipca br. w parafii pw. Opatrzności Bożej na Nowym Mieście w Rzeszowie będzie można spotkać się z relikwiami św. Jana Bosko. Parafia Księży Salezjanów jest jedną ze stacji na trasie peregrynacji relikwii Założyciela zgromadzenia po Polsce, odbywającej się w dniach od 27 maja do 17 sierpnia br.
Festiwalowi Wiary przyświecało hasło: „Wierzyć, Uwierzyć, Zawierzyć”. „Wszystko jest możliwe w Tym, który nas umacnia” - mówili ci, którzy dzielili się świadectwem swego życia z uczestnikami Festiwalu.
Niedziela sandomierska
Dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej klasztor na Świętym Krzyżu otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.
Przez dwa dni trwały w Sandomierzu uroczystości związane z nawiedzeniem relikwii bł. Czesława Odrowąża w ramach obchodów 300-lecia Jego beatyfikacji.
Trzeba korzystać z lata, bo piękne i w naszym klimacie – niestety za krótkie. Nasz wakacyjny cykl rozpoczynamy od zaproszenia do Sandomierza i w kilka innych wartych uwagi miejsc.
Niedziela sosnowiecka
Klerycy sosnowieccy będą od nowego roku akademickiego studiować w Częstochowie. Aktualnie są wypracowywane zasady współpracy między seminarium sosnowieckim a seminarium częstochowskim - powiedział biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.
Już 14 lat minęło od wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu. Jak co roku, by uczcić to wydarzenie, 16 czerwca na placu Papieskim odbyły się uroczystości dziękczynne.
W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie tradycją stały się festyny parafialne pod hasłem „Serce – sercom” organizowane z okazji odpustów.
Niedziela świdnicka
W naszych parafiach ksiądz biskup pojawia się podczas wizytacji, którą przeprowadza raz na pięć lat. Widujemy go również, kiedy udziela sakramentu bierzmowania lub przy okazji nominacji proboszcza, czasami podczas większych uroczystości, jubileuszów kapłańskich.
Oryginalną dekorację, kameralny nastrój i piękne śpiewanie zaprezentowano mieszkańcom gminy Udanin podczas VI Koncertu Piosenki Religijnej, który odbył się 16 czerwca w kościele św. Urszuli w Udaninie.
Fragment homilii wygłoszonej 15 czerwca br. podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
9 czerwca br. w parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Barlinku miało miejsce doniosłe wydarzenie. Z rąk abp. Andrzeja Dzięgi przy obecności bp. Antoniego Stankiewicza otrzymaliśmy relikwie bł. Jana Pawła II.
W Dolicach 15 czerwca br. odbył się już II Festiwal Talentów im. Jana Pawła II „Wypłyń na głębię”. Po Mszy św. sprawowanej w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla przez ks. Mirosława Oliwiaka i ks. Mirosława Staroszczyka odbyła się cześć festiwalowa w Gminnym Centrum Integracji Społecznej i Profilaktyki (GCISiP).
Pod hasłem „Katecheza w służbie wiary” w dniach 10-11 czerwca br. w Trzęsaczu po raz dziesiąty odbyła się debata katechetyków polskich zorganizowana przez Katedrę Katechetyki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
Niedziela toruńska
15 czerwca w toruńskiej bazylice katedralnej bp Andrzej Suski udzielił święceń prezbiteratu 8 diakonom.
Po raz szósty, dzięki zaangażowaniu wielu osób, instytucji, organizacji oraz setek wolontariuszy, podarowaliśmy radość 15 tys. dzieci (z dorosłymi gościliśmy na lotnisku ok. 20 tys. osób).
W wigilię uroczystości Bożego Ciała pielgrzymująca po diecezji toruńskiej kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej nawiedziła klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych w Łasinie.
Niedziela warszawska
W ramach rekompensaty archidiecezja warszawska otrzymała dwie działki pod budowę nowych kościołów. Dzięki temu możliwe będzie utworzenie nowej parafii na Woli i na Bemowie.
Co miesiąc w kilku warszawskich parafiach zbierana jest makulatura z myślą o misjach i finansowaniu budowy studni w Sudanie Południowym. Wkrótce do zbiórki dołączy kilka parafii na Pradze.
Niewiele za ponad miesiąc rozpocznie się czas pieszych pielgrzymek. Najwięcej pątników ze stolicy wyruszy na Jasną Górę, ale już w lipcu można wziąć udział w pielgrzymce do Gietrzwałdu. Którą pielgrzymkę wybrać? Gdzie i jak się zapisać - m.in. o tym w poniższym „ABC” pielgrzyma.
Niedziela wrocławska
Wyczekane, tym razem także pod względem pogody, upragnione wakacje czas zacząć! Zacząć i przeżyć je tak, by do kolejnych wystarczyło sił i entuzjazmu.
Za nami pierwsza edycja wrocławskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji. Pod hasłem „Radość Ognia” setki osób uczestniczyło w modlitwie, konferencjach i warsztatach tematycznych.
Wakacje to dla dzieci i młodzieży beztroski czas wyjazdów na kolonie lub obozy, możliwość nawiązywania nowych znajomości i odpoczynku od szkoły. Większa liczba pojazdów na drogach generuje zagrożenia. Warto więc pamiętać o kilku zasadach.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Za nami ważne wydarzenie – konsekracja kościoła bł. Jana Pawła II, której 8 czerwca dokonał Pasterz diecezji bp Marian Rojek.
Róża Żółtowska pochodziła z rodziny ziemiańskiej o wspaniałych tradycjach patriotycznych. Jej przodkowie przez wiele pokoleń prowadzili działania w Wielkopolsce, mające na celu zachowanie polskości na terenach zaboru pruskiego, zapobieżenie wynarodowieniu i ocalenie dla swoich następców tradycji polskich i wiary katolickiej.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W niedzielę 23 czerwca w sanktuarium Matki Bożej w Rokitnie odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin. Pielgrzymka pod hasłem: „Czas na rodzinę” szczególnie w tym roku podkreśliła aspekt ojca w życiu rodziny.
Młode Siostry Afryki... co to za nowy zakon? A może jakaś organizacja międzynarodowa, która wspiera młodych ludzi z Afryki?
Nie bój się być znakiem obecności Jezusa w świecie! – pod tym hasłem odbywa się rekrutacja na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2013/2014 w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu.