Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wprowadzenie relikwii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 9 czerwca br. w parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Barlinku miało miejsce doniosłe wydarzenie. Z rąk abp. Andrzeja Dzięgi przy obecności bp. Antoniego Stankiewicza otrzymaliśmy relikwie bł. Jana Pawła II. W Barlinku zawsze pamiętaliśmy o bł. Janie Pawle. Tuż po śmierci na jednym z głównych placów miasta ustawiliśmy figurę Papieża Polaka, przy której każdego dnia palą się świece i składane są świeże kwiaty.

Na Pomorzu Zachodnim szczególnie trwamy w dziękczynieniu Bogu za dar pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, który przepełniony był troską o rodziny i poczęte życie, a przecież to nad Odrą i Bałtykiem mówił nam, że „rodzina ma być silna Bogiem, a wtedy kraj będzie silny rodziną”. Zostawił nam wówczas swoisty testament, który realizujemy od lat, spotykając się na modlitwie, ufni, że bł. Jan Paweł II oręduje za nami i błogosławi nam z okna domu Ojca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bł. Jan Paweł II był wielkim przyjacielem młodzieży. Jakże to piękne, że w czasie przygotowań do Dni Młodych w naszym mieście otrzymujemy tak wielki dar. Młodzież, która zgromadzi się w przyszłym roku na modlitwie, będzie mogła poczuć bliskość jego osoby poprzez uczczenie jego relikwii.

Uroczystości wprowadzenia relikwii rozpoczęły się czuwaniem modlitewnym przy figurze bł. Jana Pawła II. W godzinie apelowej łączyliśmy się duchowo z Jasną Górą, zapewniając Królową Polski, że jesteśmy, pamiętamy i czuwamy. Rozważanie apelowe poprowadził abp Andrzej Dzięga. Podczas rozważania łączył posługę maryjną Jana Pawła II, papieża zawierzenia, który powtarzał „Totus Tuus” z Maryją, wierną Służebnicą Pańską. Następnie prosił, abyśmy przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II i przez przyczynę Królowej Polski potrafili choć trochę być sługami Maryi, być „Totus Tuus”. Wszystkie intencje, z którymi przyszliśmy na Apel, polecaliśmy Bogu w tajemnicy ukoronowania Matki Bożej.

Reklama

Po modlitwie różańcowej słowo podziękowania skierował ks. dziekan Bronisław Lose, który został mianowany kustoszem relikwii. Następnie relikwiarz pobłogosławił bp Antoni Stankiewicz, który wraz z Księdzem Arcybiskupem umieścił relikwie w relikwiarzu. Arcypasterz przekazał relikwiarz ks. dziekanowi Bronisławowi Lose, który procesyjnie wniósł relikwie do kościoła. Po przybyciu do świątyni homilię wygłosił abp Andrzej Dzięga. W homilii tej zachęcał: „Masz pełne prawo i ty w różnych swoich sprawach do Boga się zwracając, wołać: bł. Janie Pawle II, ty słyszysz moją modlitwę, ty widzisz, jak mi trudno Bogu to wypowiedzieć, ty wołaj do Boga za mną, wspieraj mnie przed Bogiem, ty oręduj za mną”. Słowo pozdrowienia skierował bp Antoni Stankiewicz. Jako wychowanek ziemi lubuskiej podkreślił, że bł. Papież Polak często przebywał na tej ziemi. Wskazał również, że relikwie są wielkim darem i zachętą do zaufania Panu.

Na zakończenie modlitewnego spotkania Księża Biskupi udzielili pasterskiego błogosławieństwa, po którym wszyscy zgromadzeni oddali cześć relikwiom bł. Jana Pawła II.

2013-06-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: największy na świecie zbiór relikwii

[ TEMATY ]

relikwie

Ks. CC

5000 różnych relikwii znajduje się w kaplicy św. Antoniego w Pittsburghu w Pensylwanii. Nie licząc Rzymu jest to największy tego rodzaju zbiór na świecie. Znajdują się tam tak niezwykłe przedmioty jak cierń z korony Jezusa, słup biczowania, fragmenty ubrań Jezusa, Maryi i Józefa czy ząb św. Antoniego z Padwy. Zdecydowana większość z nich posiada certyfikaty prawdziwości, wydane przez odpowiednie władze kościelne. Są tam m.in. fragmenty kości świętych Małej Tereski, Róży z Limy, Faustyny i Katarzyny Tekawithy.

Tę niezwykłą kolekcję zapoczątkował ks. Suitbert Mollinger - urodzony w Belgii, z zawodu lekarz, a kapłan z powołania. „Miał niezwykłe hobby polegające na nabywaniu relikwii” – stwierdza Carole Brueckner, przewodnicząca komitetu opiekującego się kaplicą. Wiele z tych przedmiotów, zebranych w kaplicy św. Antoniego, przebyło długą historię, zanim trafiły do Pensylwanii. Wywożono je z obszarów objętych wojnami, były konfiskowane przez państwo lub padały ofiarami świętokradztwa. W burzliwych dla Kościoła latach XIX wieku hobby amerykańskiego księdza miało ogromne znaczenie w zachowaniu wielu bezcennych przedmiotów.

CZYTAJ DALEJ

Św. Filip Nereusz, prezbiter

[ TEMATY ]

święci

pl.wikipedia.org

CZYTAJ DALEJ

Dziesiątki tysięcy mężczyzn przybyło do Matki Bożej Piekarskiej

2024-05-26 16:40

[ TEMATY ]

Piekary Śląskie

pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców

Adam Stano / Vatican News PL

Jak co roku, w ostatnią niedzielę maja, Kalwaryjskie Wzgórze w Piekarach Śląskich wypełniło się pielgrzymami. Mężczyźni i młodzieńcy przybyli do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, by zjednoczyć się na modlitwie pod hasłem „Jestem w Kościele”. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Kościół jest rodziną Bożą w świecie. Ty i ja, my wszyscy, na mocy chrztu udzielonego nam kiedyś, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, włączeni zostaliśmy w Chrystusa i w Kościół. Przychodzimy dziś, by Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za to włączenie dziękować” - mówił podczas homilii abp Polak, nawiązując do obchodzonej uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Prymas podkreślił również, jak ważne jest odpowiedzialne ojcostwo:„Odpowiedzialne za wypowiadane słowa, za podejmowane decyzje, za powierzonych sobie bliskich, (…), ale także za kształtowanie w sercach synów i córek prawdziwego Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję