Reklama

Warto... Wierzyć, uwierzyć, zawierzyć...

2013-06-26 14:09

Dorota Zańko
Edycja rzeszowska 26/2013, str. 6

Piotr Kordyś

Nie prezydent, nie bernardyni, ty decydujesz” - tak głosił baner, który w nocy z wtorku na środę (2½2 maja) pojawił się na najbardziej rozpoznawalnym miejscu Rzeszowa, czyli Pomniku Walk Rewolucyjnych. Odsyłał do daty 23 maja i strony internetowej www.wuz.rzeszow.pl. W czwartek został zamieszczony na tej witrynie program Festiwalu, zaś na pomniku zawisł nowy baner z wizerunkiem Chrystusa nauczyciela i napisem: „Ja jestem i chcę cię uzdrowić. Ty decydujesz” i drugi - „Festiwal Wiary. 30 maja - 2 czerwca. WUZ albo przewóz”. Tą akcją informacyjną i czwartkową konferencją, zorganizowaną przez ruch społeczny pod nazwą „WUZ albo przewóz”, została zapoczątkowana ewangelizacja Rzeszowa.

Festiwalowi Wiary przyświecało hasło: „Wierzyć, Uwierzyć, Zawierzyć”. „Wszystko jest możliwe w Tym, który nas umacnia” - mówili ci, którzy dzielili się świadectwem swego życia z uczestnikami Festiwalu. Na trzydniowe spotkanie ewangelizacyjne w stolicy Podkarpacia składały się koncerty, adoracja Najświętszego Sakramentu, spotkania ze znanymi ludźmi. Święto Wiary obok 5 kościołów stacyjnych odbywało się w miejscach „niekoniecznie świętych”, jak park, rynek, hala sportowa. - Chodziło nam o to, aby z ewangelizacją wyjść w świeckość - podkreśla ks. Daniel Drozd. - Park Sybiraków, w którym od 11 lat odbywają się koncerty „Jednego Serca Jednego Ducha” rokrocznie gromadzi tysiące ludzi i dlatego od tej przepięknej inicjatywy zaczęliśmy Festiwal - tłumaczy. Kolejny koncert, tym razem zespołu „New Life’s” odbył się na rzeszowskim Rynku. - To „serce miasta” okazało się doskonałym miejscem, żeby wyjść z Dobrą Nowiną do człowieka, który przychodzi spędzić tu wolny czas - tłumaczy ks. Drozd. Innym miejscem ewangelizacji Rzeszowa, kojarzonym z wydarzeniami sportowymi była hala na Podpromiu. I właśnie frekwencja wiernych w tym obiekcie przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów Festiwalu Wiary. Ok. 2,5 tys. osób obejrzało film o cudach eucharystycznych pt. „Ja jestem”, a także wysłuchało świadectwa życia jego reżysera, Lecha Dokowicza. - Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego, życia Kościoła i życia każdego chrześcijanina - powiedział do uczestników spotkania bp Kazimierz Górny. - Eucharystia łączy nas z Chrystusem i całym Kościołem, i uwrażliwia nas potrzeby bliźnich - podkreślił. Sobotni wieczór ewangelizacyjny zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o uzdrowienie. Wielu wiernych określiło to spotkanie, jako najpiękniejsze przeżycie w swoim życiu. - Moja wiara się umocniła. Uzyskałam spokój ducha. Wielokrotnie doświadczyłam w swoim życiu Bożej pomocy. Dzisiaj przyszłam osobiście podziękować Bogu za otrzymane łaski, a było ich wiele - mówiła Zofia z Rzeszowa. - Ten wieczór na zawsze pozostanie w moim sercu. Doświadczyłam tu obecności Pana Jezusa. Przekonałam się, że Pan Jezus jest w każdym człowieku - mówiła poruszona Ewelina.

Reklama

Święto Wiary w Rzeszowie zakończyła w niedzielę, 2 czerwca Msza św. w rzeszowskiej katedrze, której przewodniczył Ordynariusz Rzeszowski. Po Eucharystii miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu w łączności z Ojcem Świętym w Roku Wiary. - Festiwal Wiary był zaproszenie do umocnienia wiary - podkreśla ks. Paweł Tomoń. W tym wydarzeniu mógł uczestniczyć każdy. Ewangelizację Rzeszowa poprzedziło sympozjum naukowe pt. „Wiara i Kościół”, które odbyło się 24 maja w rzeszowskim Instytucie Teologiczno-Pastoralnym. - Wiara jest czymś naturalnym dla człowieka. Człowiek nie może nie wierzyć - wierzy w Boga lub wierzy, że Go nie ma - podkreślił jeden z prelegentów, ks. Jacek Uliasz, dyrektor Instytutu Teologicznego we Lwowie. - Chodzi o to, abyśmy naszą wiarę w Kościele traktowali jako godną naszej ludzkiej natury. Odpowiadać wiarą tzn. chcieć w pełni żyć - mówił. I Festiwal Wiary w Rzeszowie niewątpliwie okazał się sukcesem. Uczestniczyły w nim także osoby, które pewnie nigdy nie zajrzałyby do Kościoła. Niewątpliwie wielką wartością Festiwalu była ewangelizacja prowadzona przez ludzi świeckich. Anita i Arkadiusz Gemra, dzieląc się doświadczeniem obecności Boga w życiu, podkreślili, że zostali rodzicami 2 synów, po 7 latach oczekiwania na dziecko. - Lekarze powiedzieli nam, że nie mamy szans na naturalne poczęcie potomka. Byliśmy już w trakcie procedury adopcyjnej, kiedy okazało się, że jestem w stanie błogosławionym - mówiła Anita.

Organizatorzy już zapowiadają kolejne Święto Wiary. Pytani jak pielęgnować wiarę w tym okresie poprzedzającym kolejny festiwal, mówią: - Włączyć się w życie żywotnych wspólnot parafialnych. Trzeba znaleźć wspólnotę, która będzie nam odpowiadać, która żyje i umocni naszą wiarę. W Internecie funkcjonuje baza wspólnot na Podkarpaciu: www. wspólnoty.rzeszow.pl. Na tym portalu każdy może znaleźć coś znaleźć dla siebie - uważa o. Wiktor Tokarski.

Tagi:
festiwal

Reklama

„Jak ogień”

2019-05-10 10:47

Poniedziałek 8.07 – susza

9.00 – 15.45 przyjazd uczestników, rejestracja i zakwaterowanie

16.00 Msza święta (bp Marek Solarczyk – przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży w Polsce)

18.30 kolacja

19.30 impreza integracyjna – ks. Kuba Bartczak i Tomek Cichy

Wtorek 9.07 – wiara

7.30 modlitwy poranne

8.00 śniadanie

9.00 konferencja i panel dyskusyjny – Joanna Bątkiewicz-Brożek

11.00 praca w grupach

12.30 obiad

13.30 warsztaty i czas wolny

16.00 Nabożeństwo namaszczenia olejem

18.00 Msza święta (bp Andrzej Przybylski)

19.15 uwielbienie

19.30 kolacja

20.30 Musical „Jak ogień”

Środa 10.07 – wybór

7.30 modlitwy poranne

8.00 śniadanie

9.00 konferencja i panel dyskusyjny

11.00 praca w grupach

12.30 obiad

13.30 warsztaty i czas wolny

16.00 Nabożeństwo z kadzidłem

18.00 Msza święta

19.15 uwielbienie

19.30 kolacja

20.30 koncert Arka Noego

Czwartek 11.07 – świadectwo

7.30 modlitwy poranne

8.00 śniadanie

9.00 konferencja i panel dyskusyjny – Sylwia Jaśkowiec

11.00 praca w grupach

12.30 obiad

13.30 warsztaty i czas wolny

16.00 Bieg festiwalowicza

18.00 Msza święta

19.15 uwielbienie

19.30 kolacja

20.30 spektakl Teatr po Pracy

Piątek 12.07 – nadzieja

7.30 modlitwy poranne

8.00 śniadanie

9.00 konferencja i panel dyskusyjny – Bracia z Taize

11.00 praca w grupach

12.30 obiad

13.30 warsztaty i czas wolny

16.00 Droga Krzyżowa

18.00 Msza święta (bp Andrzej Iwanecki)

19.30 kolacja

20.30 uwielbienie

Sobota 13.07 – Maryja

7.30 modlitwy poranne

8.00 śniadanie

9.00 konferencja i panel dyskusyjny – Monika i Marcin Gomułkowie

11.00 praca w grupach

12.00 Msza święta

13.30 obiad

14.30 czas wolny i strefa chill-outu

17.00 koncert Małe TGD

18.30 kolacja

20.00 koncert Kuba Badach

Niedziela 14.07 – zmartwychwstanie

8.00 modlitwy poranne

8.30 śniadanie

10.00 świadectwa

11.30 uroczysta Msza święta

13.00 obiad

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Hoser: nie wierzymy w Kościół grzeszników, ale Jeden, Święty i Apostolski

2019-05-20 09:21

mag / Warszawa (KAI)

My nie wierzymy w Kościół grzeszników, ale Jeden, Święty i Apostolski – podkreślił abp Hoser. Bp senior diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył w niedzielę Mszy św. w parafii Dobrego Pasterza w Miedzeszynie. W czasie liturgii podzielił się swoim doświadczeniem posługi duszpasterskiej w Medjugorie, gdzie zgodnie z decyzją Ojca Świętego, papieża Franciszka jest Wizytatorem Apostolskim o charakterze specjalnym.

RAZEM TV

W homilii abp Hoser podkreślił, że jednym z podstawowych kryteriów rozpoznawalności autentyczności Kościoła jest jedność, o którą błagał Chrystus Ojca w modlitwie arcykapłańskiej.

– Tym co nas łączy jest miłość, która pochodzi od Boga. On bowiem jest jej źródłem. Tylko przyjmując od Niego ten dar, możemy ofiarować go innym – mówił duchowny ubolewając, że współczesny człowiek bardzo często nie ma kontaktu ze Stwórcą. - Żyjemy często na poziomie socjologii, ulegając rajskiej pokusie bycia bogami - starając się sami stanowić co jest dobre, a co jest złe. Tymczasem, objawienia w Fatimie, w Lourdes, w Kibeho, oraz w Medjugorie pokazują, że relacja z Bogiem decyduje o jakości wszystkich innych ludzkich relacji – zwrócił uwagę abp Hoser.

Przyrównał Kościół do barki Piotrowej zalewanej falami wzburzonego morza. – Wskutek doświadczeń życia w naszych sercach pojawia się często lęk o przyszłość, o Kościół. Nie musimy się jednak niczego obawiać, ponieważ głową Kościoła jest Chrystus, a On jest nieśmiertelny. Jak sam nam obiecał- „Bramy piekielne Kościoła nie przemogą”. Jest on oparty na skale, jaką jest wiara – podkreślił abp Hoser.

Zwrócił uwagę, że w credo, wyznajemy wiarę nie w Kościół grzeszników, ale Jeden, Święty i Apostolski. – To nie jest wiara w grzeszników, którzy poprzez trwanie w grzechach śmiertelnym, sami opuścili Mistyczne Ciało Zbawiciela, czy też Go splamili. To jest wiara w Kościół będący wspólnotą, w której panuje komunia – czyli jedność z Chrystusem i jedność między poszczególnymi członkami wspólnoty – tłumaczył abp Hoser.

Nawiązując do obecnej sytuacji w Polsce podkreślił, że Jezus był realistą i miał świadomość pojawienia się na świecie zgorszeń. - Piekło działa, szatani działają, zło w człowieku działa. Współcześnie gorszyciele - niczym Judasz - wydają Syna Bożego na śmierć, za marne srebrniki – ubolewał duchowny. Przypomniał jednocześnie słowa Zbawiciela - „Biada tym, przez których przyjdzie zgorszenie”.

Jako skuteczne narzędzia walki ze złem wskazał post i modlitwę. – W Medjugorie są tygodniowe rekolekcje o chlebie i wodzie. Ci, którzy w nich uczestniczą mówią, że to dla nich jest błogosławiony czas – dzielił się abp Hoser. Wspomniał, że w środy i piątki w tym miejscu obowiązuje post. Co tydzień jest adoracja Krzyża identyczna, jak w Wielki Piątek. Ludzi korzystają także z możliwości odprawienie drogi krzyżowej. Idą na górę Krizevac po kamieniach uświadamiają sobie, że trud i cierpienie są nieodłączną częścią wędrówki której celem będzie niebo – mówił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

PIELGRZYMKA ROZPOCZNIE SIĘ W TYM ROKU MSZĄ ŚWIĘTĄ

2019-05-20 23:23

Agata Pieszko

W tym roku Piesza Pielgrzymka Wrocławska rozpocznie się Mszą Świętą w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela o godz. 6:00.

Piesza Pielgrzymka Wrocławska

Rok temu pielgrzymi zgromadzili się we wrocławskiej katedrze o godz. 6:00 na uroczystym rozesłaniu przed wyruszeniem na szlak, natomiast w tym roku o tej godzinie rekolekcje w drodze rozpocznie uroczysta Eucharystia! Trudno wyobrazić sobie lepszy początek 39. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę!

Dzięki tej zmianie we Mszy Świętej będą modli uczestniczyć nie tylko pielgrzymi, ale wszyscy, którzy w sposób duchowy wspierają dzieło PPW. Organizatorzy już dziś proszą o przybycie do katedry kilka minut wcześniej, aby nie zakłócać modlitewnego skupienia i celebracji Eucharystii.

Pierwszego dnia zeszłorocznej pielgrzymki temperatura sięgała 34 °C, pielgrzymi pokonali 28 km., a Ewangelia mówiła o rozradowaniu się Jezusa w Duchu Świętym. Miejmy nadzieję, że i w tym roku OŻYWICIEL , który patronuje tegorocznej wędrówce na Jasną Górę użyczy nam swojej radości i tchnie w nasze serca nowe życie! Oto módlmy się już dziś.

Przypominamy także, kto w tym roku poprowadzi poszczególne grupy Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę

gr. I - POKUTNA - ks. Włodzimierz Wołyniec

gr. II - PAULIŃSKA - o. Maksymilian Stępień

gr. III - AKADEMICKA - BIBLIJNA - Ks. Bartek Kot

gr. IV - ZIEMIA OŁAWSKA - Ks. Mateusz Wojciechowski, ks. Adam Skalniak

gr. V - ZIEMIA OLEŚNICKA - Ks. Teodor Sawielewicz

gr. VI - BRZEG, WOŁÓW, BRZEG DOLNY - Ks. Daniel Solarz

gr. VII - STRZELIN, NOWY DWÓR, KĄTY WROCŁAWSKIE - ks. Paweł Jędrzejski

gr. VIII - SALWATORIAŃSKA - ks. Marek Sawicki

gr. IX - SALEZJAŃSKA - ks. Grzegorz Dłużniak

gr. XI - ZIEMIA NAMYSŁOWSKA - ks. Krzysztof Wojtaś

gr. XII - AKADEMICKA - o. Wojciech Kobyliński

gr. XIII - FRANCISZKAŃSKA - o. Marian Michasiów

gr. XIV - MILICZ, GÓRA ŚLĄSKA - ks. Łukasz Romańczuk oraz Ks. Zbyszek Topolnicki

gr. XV - FRANCISZKAŃSKA - o.Oskar Maciaczyk

gr. XVI - DUCHOWI UCZESTNICY - ks. Aleksander Radecki

gr. XVIII - KARMELITAŃSKA - o. Krzysztof Piskorz

gr. XX - RODZINNO- MŁODZIEŻOWA - Ks. Jakub Deperas

gr. XXI - MŁODZIEŻOWA (Wrocław - Katedra) - ks. Marek Leśniak

gr. XXII - LECTIO DIVINA - s. Samuela

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem