Reklama

Archidiecezjalna Pielgrzymka do Lourdes i Fatimy

Z Maryją w trzecie tysiąclecie

Pielgrzymi
Edycja gnieźnieńska 44/2001

19 września br. Mszą św. w katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęliśmy pielgrzymowanie do sanktuariów maryjnych Europy.

W naszym autokarze "Małej Fatimskiej" jechali przede wszystkim pielgrzymi z okolic Gniezna, Pobiedzisk, Wągrowca i Wrześni. Kierownictwo duchowe sprawowali: ks. Ireneusz Pluciński - dziekan z Pobiedzisk i ks. Piotr Wencel - wikariusz z parafii pw. św. Mateusza w Bydgoszczy. Prawie codziennie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Codziennie odmawialiśmy modlitwę różańcową i Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Słowo Boże kierowali do nas kapłani, co sprawiło, że były to rekolekcje w drodze. Oglądaliśmy kasety wideo o objawieniach w miejscach, do których zdążaliśmy. Dużo śpiewaliśmy, głównie pieśni maryjne. To wszystko przygotowało nas do udziału w Pielgrzymce Archidiecezji Gnieźnieńskiej do Fatimy i Lourdes, której przewodniczył abp Henryk Muszyński. Zdążając do celu, mijaliśmy Czechy, stolicę Austrii - Wiedeń i "piękny modry Dunaj". Za oknem autokaru oglądaliśmy wspaniałe krajobrazy - wysokie ośnieżone szczyty Alp, niżej surowe granie porośnięte górską roślinnością i drzewami stoki. Doliną Adygi jechaliśmy przez Weronę na wybrzeże Morza Śródziemnego, by prze włoską Ligurię, francuskie Lazurowe Wybrzeże i Pireneje dotrzeć na hiszpańskie Costa Brava.

Uczestniczyliśmy we Mszy św. w Montserrat (920 m n.p.m.) u Matki Bożej w sanktuarium Katalończyków. Potem przez Barcelonę jechaliśmy do Saragossy, by pokłonić się Madonnie del Pilar. Na pielgrzymim szlaku był jeszcze Madryt, Toledo, Avilla - tutaj wspólnie z grupą " samolotową" uczestniczyliśmy we Mszy św. u św. Teresy. Wieczorem dotarliśmy do Fatimy.

Nazajutrz krótki wyjazd do Lizbony, miejsca urodzin św. Antoniego Padewskiego. Wieczorem uczestniczyliśmy we Mszy św. w Kaplicy Objawień z pielgrzymami z archidiecezji gnieźnieńskiej.

27 września był także dniem wspólnej modlitwy wszystkich czterech grup pielgrzymkowych w Fatimie - miejscu, w którym w 1917 r. trzem pastuszkom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi objawiła się Matka Boża, która nawoływała do pokuty i nawrócenia, do modlitwy różańcowej i do oddania świata i Rosji Jej Niepokalanemu Sercu (" w końcu moje Niepokalane Serce zatriumfuje") i do wynagrodzenia za grzechy przez modlitwę i post. Właśnie tutaj, w bazylice, uczestniczyliśmy we Mszy św. pod przewodnictwem abp. Henryka Muszyńskiego, odnowiliśmy przyrzeczenia chrztu św. i oddaliśmy archidiecezję i siebie Matce Bożej. Ofiary zebrane podczas tej Mszy św. zostały przeznaczone na nowe zgromadzenie zakonne św. Faustyny, które powstaje w Kazachstanie.

Po południu braliśmy udział w Drodze Krzyżowej (zbudowanej przez uchodźców węgierskich z 1956 r.), znajdującej się w lasku, przez który dzieci chodziły na spotkanie z Matką Bożą, a 19 sierpnia miało tu miejsce objawienie. Po nabożeństwie spacerem przeszliśmy do Aljustel, by nawiedzić domy Błogosławionych Hiacynty i Franciszka oraz Siostry Łucji. Wieczorem odbyła się procesja eucharystyczna ze świecami w intencji powołań kapłańskich. Wcześnie rano na pożegnanie Fatimskiej Pani cała pielgrzymka uczestniczyła we Mszy św. w Kaplicy Objawień.

Wyruszyliśmy w dalszą drogę przez Salamankę do klasztoru jezuitów w Loyola, gdzie żył Ignacy (Msza św. dla wszystkich grup), San Sebastian nad Zatoką Biskajską i Pireneje. Tu na granicy hiszpańsko-francuskiej wsiadł do autokaru abp Henryk Muszyński, który towarzyszył nam w podróży do Lourdes. Podzielił się swoimi spostrzeżeniami z pobytu we Francji przed 40 laty. Nasze wspólne pielgrzymowanie zakończyliśmy Apelem Maryjnym, który prowadził ks. Ireneusz Pluciński.

30 września (niedziela) był drugim wspólnym dniem pielgrzymki. Rano w Grocie Objawień Mszy św. koncelebrowanej przez wszystkich kapłanów przewodniczył Ksiądz Arcybiskup. W tym szczególnym miejscu modliliśmy się o zdrowie duszy i ciała. Przed południem nasza grupa wyruszyła śladami św. Bernadety, do domu, w którym się urodziła. Modliliśmy się w izbie, w której mieszkała Święta podczas objawień Matki Bożej i przy chrzcielnicy, przy której została ochrzczona. Później uczestniczyliśmy w procesji eucharystycznej, której przewodniczył Metropolita Gnieźnieński znad rzeki Gare do podziemnej bazyliki św. Piusa X. Wieczorem odbyła się w procesja światła z groty, dokoła placu, do bazyliki. W drodze powrotnej nawiedziliśmy La Salette - sanktuarium Matki Boże Płaczącej, znajdujące się w okolicach Grenoble w Alpach francuskich na wysokości 1800 m n.p.m., gdzie Matka Boża ukazała się dwojgu dzieciom.

Odwiedziliśmy jeszcze Genewę i poprzez Czechy wróciliśmy do Polski. Pielgrzymka pozostawiła wiele miłych wspomnień, niezatarty ślad w naszych duszach i głębokie, osobiste przeżycie. Myślimy, że u wielu osób dokonało się uzdrowienie duszy.

Reklama

Świadectwo kapłana rannego pod Giewontem

2019-09-10 13:17

Polska pod Krzyżem

To jest coś znacznie więcej niż film, to wielkie świadectwo i znak dla Polski. To zaproszenie, to wezwanie, by stanąć pod Krzyżem, zaprzeć się się samego siebie, wziąć go i naśladować Jezusa. W Krzyżu zwycięstwo dla Kościoła i Polski, dla każdego z nas! Prosimy Was z całą mocą - odczytajcie ten znak.


Przeczytaj także: "Polska pod Krzyżem" w łączności duchowej z Jerozolimą

Polska pod Krzyżem – Polacy wypełniają duchowy testament św. Jana Pawła II

Jan Paweł II w 1997 roku wzywał do obrony krzyża „od Tatr aż do Bałtyku”. 22 sierpnia 2019 roku pod krzyżem na Giewoncie ks. Jerzy Kozłowski został trzykrotnie rażony piorunem. Ten krzyż jest symbolem wiary w Polsce przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Jego replika stanie przy ołtarzu polowym na lotnisku we Włocławku podczas wydarzenia „Polska pod Krzyżem”.

Jan Paweł II podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1997 roku, w Zakopanem wzywał Polaków: Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym, rodzinnym. Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na Polskę od Tatr aż do Bałtyku. I ten krzyż mówi całej Polsce: „Sursum corda” – „W górę serca”. Trzeba żeby cała Polska od morza aż po Tatry patrząc w stronę krzyża na Giewoncie słyszała i powtarzała: „Sursum corda”.

W sierpniu tego roku, we Wspomnienie Najświętszej Marii Panny Królowej, podczas wycieczki w góry, na Giewoncie, stojąc trzy metry od krzyża ksiądz katolicki został trzykrotnie rażony przez piorun. – Pomyślałem, że skoro jestem Księdzem, to mogę udzielić rozgrzeszenia ludziom obecnym na szczycie i którzy schodzą z niego, bo może ktoś z nich jest ranny. Uczyniłem wielki znak krzyża, błogosławiąc wszystkich ludzi tam obecnych – wspomina ks. Jerzy Kozłowski.

W ten sposób kapłan dokonał absolucji, czyli całkowitego odpuszczenia win, przeznaczonego na godzinę śmierci. – Odczytujemy to wydarzenie jako znak dla całej Polski – podkreśla Maciej Bodasiński, organizator wydarzenia „Polska pod Krzyżem”. – Ksiądz jest uosobieniem Chrystusa na ziemi, został trafiony przez piorun trzy razy i odpuścił wszystkim tam obecnym grzechy, jakby biorąc cierpienie na siebie. Ten obraz koresponduje z tym, co wydarzyło się na Kalwarii… Myślę, że nie powinniśmy zamykać oczu na to wydarzenie. Niech ono stanie się jeszcze mocniejszą zachętą do tego, by stanąć pod krzyżem w najbliższą sobotę – zaprasza Bodasiński.

Replika krzyża z Giewontu będzie obecna na miejscu modlitwy „Polska pod Krzyżem” na lotnisku we Włocławku. – Na szczycie ktoś zapytał mnie, czy krzyż na Giewoncie zabija. Odpowiedziałem, że gdyby tak było my powinniśmy być martwi, a wszyscy poniżej nas powinni żyć, a jest dokładnie odwrotnie – opowiada ks. Jerzy i dodaje – Oddaję moje cierpienia za Kościół w Polsce i w tym bólu łącze się z Panem Jezusem.

Jako ludzie wierzący, wiemy, że to właśnie z Krzyża płynie uzdrowienie, uwolnienie i wszelkie łaski. Wydarzenie „Polska pod Krzyżem” ma być aktem postawienia krzyża w centrum życia w Polsce, w centrum wszystkich wydarzeń, jakie dzieją się w naszym kraju. Tylko w ten sposób możemy doświadczyć mocy wielkiej Miłości, która z niego płynie.

• POLSKA POD KRZYŻEM (14.09.2019) to wydarzenie otwarte. Uczestnicy mogą przyjechać bez wcześniejszej rejestracji.

• 10 września 2019 r. o godz. 11:00 na stronie internetowej zgłoszonych było 670 miejsc, w których wierni będą się modlić w łączności duchowej z uczestnikami wydarzenia głównego we Włocławku. Proponowany program dla parafii dostępny jest pod adresem: https://polskapodkrzyzem.pl/#mapa

• Na stronie internetowej polskapodkrzyzem.pl dostępny jest spot (video) POLSKA POD KRZYŻEM, który można bezpłatnie pobierać i udostępniać na stronach parafialnych oraz w mediach.

PROGRAM:

09:00 Przyjmowanie pielgrzymów na placu 10:45 Zawiązanie wspólnoty 11:00 Różaniec: Tajemnice Bolesne 11:30 Konferencja wprowadzająca: „Odrzucenie Krzyża i walka duchowa we współczesnym świecie”, Lech Dokowicz 13:00 Przerwa na posiłek 15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia 15:15 Msza Święta wraz z uroczystym wniesieniem relikwii Krzyża Świętego 17:30 Konferencje: ks. Dolindo Ruotolo (odtworzenie homilii w wersji audio) oraz Joanna Bątkiewicz-Brożek. 18:30 Przerwa 20:15 Droga Krzyżowa 22:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu 03:00 Zakończenie Adoracji i Msza Święta z niedzieli (Święto Matki Bożej Bolesnej)

AKREDYTACJE:

Prosimy dziennikarzy o zgłoszenie udziału w wydarzeniu POLSKA POD KRZYŻEM do piątku – 13 września do godz. 12:00 na adres mailowy: media@polskapodkrzyzem.pl lub w formie sms – tel. 664 540 247.

Proszę podać imię nazwisko, nazwę redakcji, opcjonalnie adres mailowy lub numer telefonu).

14 września od godz. 9:00 będą wydawane identyfikatory prasowe uprawniające do:

1. otrzymania informacji prasowych w wersji papierowej (możliwość wysyłki mailem po podaniu adresu mailowego)

2. realizacji materiałów prasowych na terenie lotniska Kruszyn podczas wydarzenia

3. korzystania z namiotu dla dziennikarzy w pobliżu głównego ołtarza, w którym dostępnych będzie 10 stanowisk (bez sprzętu komputerowego).

Więcej informacji:

Biuro Prasowe media@polskapodkrzyzem.pl tel. tylko dla dziennikarzy: 664 540 247

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moc płynie z miłości

2019-09-17 05:05

Tadeusz Boniecki

Przykazania są wpisane w serce człowieka; prawo moralne dane przez Boga zostało zakodowane w nas - przypomniał bp Mieczysław Cisło podczas wizytacji w parafii pw. św. Rocha w Czułczycach.

Tadeusz Boniecki

Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha połączono w tym roku z wizytacją kanoniczną, która jest czasem spotkania biskupa ze wspólnotą parafialną, czasem podsumowania i zapoznania z radościami i trudnościami, a także wdzięczności za zaangażowanie duszpasterzy i osób świeckich. W Czułczycach od wielu lat proboszczem jest ks. kan. Mirosław Praduń. - To nie tylko wspaniały duszpasterz, mający dobry kontakt z wiernymi, ale i dobry gospodarz, który z poświęceniem troszczy się o piękno kościoła i terenu przylegającego do świątyni - mówili z sympatią parafianie.

Wspólnota wspólnot

Parafia pw. św. Rocha w Czułczycach nie jest duża, liczy 450 rodzin, w sumie ok. 1500 wiernych. Tworzą ją miejscowości: Czułczyce Kolonia, Czułczyce Małe, Czułczyce wieś, Horodyszcze wieś, Hredków, Jagodno, Przysiółek, Sajczyce, Wólka Czułczycka i Zarzecze. W latach 2014-2019 w parafialnej świątyni zostało ochrzczonych 79 dzieci; w tym samym czasie zmarło 130 osób. Na ślubnym kobiercu stanęło 25 par, do Pierwszej Komunii św. przystąpiło 44 dzieci, a sakrament bierzmowania przyjęło 55 osób. W zarządzaniu parafią proboszczowi pomaga Duszpasterska Rada Parafialna. Przy kościele działa Legion Maryi, koła Żywego Różańca, wspólnota Galilea i Liturgiczna Służba Ołtarza. Przy Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II działa koło wolontariatu. - Jestem często zapraszany na różne szkole uroczystości - mówił Ksiądz Proboszcz, podkreślając bardzo dobrą współpracę z dyrekcją i nauczycielami. Za postawę wiary i zaangażowanie w sprawy parafii z serca dziękował wiernym. Wśród niepokojów i problemów ks. Mirosław Praduń wskazał na migrację ludzi młodych do szkół i miejsc pracy, często daleko poza miejscem zamieszkania. - Wyzwaniem na kolejne lata będzie nieustanna troska o dzieci i młodzież, o rodziny, a także posługa duszpasterska z poszukiwaniem nowych sposobów dotarcia do ludzi z Ewangelią - prognozował.

Materialne dziedzictwo

Nakreślając stan materialny parafii, proboszcz wskazywał na ciągłe remonty i modernizację. Do najważniejszych zrealizowanych prac zaliczył m.in. pomalowanie kościoła, renowację drzwi do świątyni i ławek wewnątrz kościoła, zakup ekranu do wyświetlania pieśni, renowację tabernakulum, naczyń liturgicznych i monstrancji, zmianę oświetlenia w prezbiterium, zakup nowych szat liturgicznych, odnowienie ogrodzenia wokół świątyni i wykonanie parkingu przy kościele. - Pochylam czoło przed parafianami, którzy wykazują wielkie zaangażowanie w życie naszej wspólnoty, wspierają ją duchowo i materialnie. Pragnę wszystkim za to wyrazić ogromną wdzięczność. Szczególnie dziękuję Grzegorzowi Dąbrowskiemu, który pomaga w zdobywaniu środków na remont zabytkowego kościółka w Przysiółku oraz kościoła parafialnego w Czułczycach - dziękował duszpasterz.

Świadectwo wiary

Podczas Sumy odpustowej bp Mieczysław Cisło udzielił sakramentu bierzmowania grupie parafialnej młodzieży. W homilii mówił o narzucaniu młodemu człowiekowi kultury egoizmu, bazującej na dziedzictwie grzechu pierworodnego. - Przykazania są wpisane w serce człowieka; prawo moralne dane przez Boga zostało zakodowane w nas. Lecz gdy człowiek odwraca się od Boga i Jego przykazań, to życie wiedzie w ślepy zaułek. Często widać to po karierach artystów, ludzi estrady i kultury - mówił Ksiądz Biskup. Pasterz skrytykował pseudoartystyczne dzieła, obrażające wiarę i uczucia religijne Polaków oraz czyny profanujące święte symbole chrześcijaństwa. Młodym wskazywał na bohaterstwo wiary ich kolegi, zmarłego na nowotwór Mateusza, którego grób nawiedził. Bp Cisło podkreślił wielką siłę przebaczenia i moc płynącą z miłości do Boga i bliźniego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem