Reklama

Konsekracja kościoła w parafii Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Pińczycach

Mamy Kościół

Adam, parafianin
Edycja częstochowska 44/2001

Rys historyczny

Parafia została erygowana przez kieleckiego biskupa Tomasza Kulińskiego 23 kwietnia 1903 r., a teren jej został wydzielony z parafii św. Antoniego w Koziegłówkach. Następnego roku część mieszkańców Huty Starej, tzw. Pustkowie Pińczyckie, na własne żądanie powróciło do Koziegłówek. W 1927 r. dołączono jeszcze do Pińczyc wieś Koclin. Kościółek pw. św. Michała Archanioła, w którym odbywały się nabożeństwa został zbudowany w 1784 r. przez właścicieli wsi Jana i Kasyldę Bontanich, jako kościół dworski z osobnym kapelanem. Od połowy XIX w. był kościołem filialnym obsługiwanym przez księży z Koziegłówek. Świątynia kilkakrotnie była odnawiana: w 1834 r. przez właścicieli wsi; w 1883 r. tynkowana staraniem ks. Tomasza Pawłowskiego z Koziegłówek i w 1932 r. za ks. Ludwika Klepaczewskiego.

W latach 50. XX w. ks. Władysław Bułdys przeprowadził remont wnętrza kościoła; dzięki jego staraniom odnowiono przepiękne trzy ołtarze. Ks. Wł. Bułdys wyremontował także plebanię, która jest XVIII-wiecznym pałacem po rodzie Bontanich. Pod koniec lat 60. XX w. ks. Kazimierz Szwarlik odnowił niektóre pomieszczenia na plebanii i przeprowadził remont zabudowań gospodarczych. W latach 1970-1975 staraniem ks. kan. Leona Legutki założono metalowe podwójne okna do kościoła i na nowo umeblowano wnętrze świątyni. Na przełomie 1979-1980 r. kościół otrzymał nowe tynki zewnętrzne. W latach następnych wyremontowano wieżę i częściowo dach. Wewnątrz kościoła założono nową instalację elektryczną. Między rokiem 1976 a 1986 kościół był dwukrotnie wewnątrz malowany. Jednak z biegiem lat kościół stał się zbyt mały na potrzeby parafii. Na skutek różnych czynników zrezygnowano z myśli powiększenia go, a zdecydowano się po uzyskaniu pozwolenia władz wojewódzkich - dzięki usilnym i mozolnym staraniom ks. kan. Leona Legutki - na budowę nowej, większej świątyni. Budowa trwała od 1988 r. do 1999 r. Pod koniec 1999 r. kościół był przykryty blachą, wewnątrz otynkowany, oszklony, nagłośniony, prowizorycznie oświetlony. Od Pasterki 1999 r. rozpoczęto w nim sprawowanie liturgii. Nowy kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP podczas Pasterki na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego ofiarowano Panu Bogu jako wotum wdzięczności za to, że 2000 lat temu posłał na ziemię swojego Syna Jezusa Chrystusa naszego Zbawiciela. Poważną inwestycją poczynioną w kościele było jeszcze przed konsekracją wyłożenie wnętrza świątyni marmurem, wykończenie wnętrza, tabernakulum.

Konsekracja

Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień 30 września 2001 r., godz. 17.00. Przyszło wielu parafian, okolicznych mieszkańców i zaproszonych gości; bo i pogoda tego dnia sprzyjała, gdyż jak mówił Ksiądz Proboszcz: " została wymodlona" (przed konsekracją odbyły się rekolekcje). Abp. Stanisława Nowaka powitał Ksiądz Proboszcz, wypowiadając kilka słów dotyczących historii parafii i budowy kościoła. Ksiądz Arcybiskup wyraził radość i wdzięczność za ten piękny Dom Boży, a także przypomniał ważność starego kościółka pw. św. Michała Archanioła. Następnie w procesji z krzyżem (przy pieśniach Któż jak Bóg, Bóg jest miłością) udał się w kierunku kościoła, idąc na czele dużej grupy zaproszonych kapłanów.

Klucze do nowej świątyni Ksiądz Arcybiskup otrzymał od przedstawicieli parafii. Otworzył drzwi i jako pierwszy wkroczył do kościoła; po czym nastąpiła konsekracja - poświęcenie i namaszczenie ścian oraz głównego ołtarza. W ołtarz zostały wmurowane relikwie św. Dezyderiusza, biskupa męczennika z IV w.

Liturgia całej uroczystości została ubogacona pięknym śpiewem dzieci, młodzieży oraz chóru z naszej parafii, a także procesją z darami, w której uczestniczyły zarówno osoby indywidualne, jak również różne wspólnoty działające przy naszym kościele. Po zakończeniu Eucharystii Ksiądz Proboszcz złożył na ręce abp. Stanisława Nowaka serdeczne podziękowanie najpierw Bogu, a potem Czcigodnemu Gościowi za akt konsekracji. Następnie podziękował parafianom, ofiarodawcom, budowniczym, robotnikom, a także artystom - architektom, którzy tę świątynię zaprojektowali. Wyraził również gorące podziękowanie za modlitwę, śpiew, liturgię.

Ten dzień będziemy pamiętać ze wzruszeniem do końca życia. " Bogu przysięgamy wierność. Przysięgamy, że nie zdradzimy tej świątyni, że nie opuścimy tego kościoła" - tak mówił Ksiądz Arcybiskup. Ja dodam od siebie: "Tak nam dopomóż Bóg!".

Reklama

Rzecznik KEP: biskupi zobowiązali Caritas Polska do wyjaśnienia zarzutów

2019-09-21 11:39

BPKEP / Warszawa (KAI)

Biskupi obecni na zebraniu Rady Biskupów Diecezjalnych 27 sierpnia br. zobowiązali Komisję Nadzorczą Caritas Polska do wyjaśnienia zarzutów dotyczących kwestii zarządzania Caritas Polska – napisał w przesłanym KAI komunikacie ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Caritas

Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Caritas Polska koordynuje pracę 44 Caritas diecezjalnych i archidiecezjalnych w Polsce. Udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, a także imigrantom i uchodźcom. Pomaga ofiarom wojen, kataklizmów i nieszczęść naturalnych poza granicami Polski. Dyrektorem Caritas Polska od 2017 r. jest ks. Marcin Iżycki. Przewodniczącym Komisji Nadzorczej jest bp Wiesław Szlachetka.

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Biskupi obecni na zebraniu Rady Biskupów Diecezjalnych 27 sierpnia br. na Jasnej Górze zobowiązali Komisję Nadzorczą Caritas Polska do wyjaśnienia zarzutów dotyczących kwestii zarządzania Caritas Polska.

ks. Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 21 września 2019

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Grand Prix Wielkiej Brytanii. Madsen najlepszy, Zmarzlik blisko złota

2019-09-21 22:02

Maciej Orman


Canal+

Leon Madsen wygrał w sobotę 21 września Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff. W swoim debiucie na najkrótszym torze całego cyklu (272 m długości) Duńczyk zdobył 17 punktów. Z takim samym wynikiem na drugim miejscu zawody ukończył Emil Sajfutdinow. Trzeci, z 15 punktami, był Bartosz Zmarzlik. Polak przed ostatnią rundą ma 7 oczek przewagi nad Rosjaninem i 9 nad Duńczykiem.

Madsen zaczął zawody od zdobycia 1 punktu, przegrywając w 2. wyścigu z Maciejem Janowskim i niespodziewanie z jadącym z dziką kartą Brytyjczykiem Charlesem Wright'em.

W 6. biegu Duńczyk upadł na tor na wyjściu z pierwszego łuku, trącony deflektorem przez Martina Vaculika. Sędzia wykluczył Słowaka z powtórki wyścigu, którą wygrał Fredrik Lindgren przed Madsenem i Sajfutdinowem.

W 9. biegu Brytyjczyk Robert Lambert, ku uciesze miejscowych kibiców, wygrał z Madsenem walkę o 3 punkty.

Duńczyk pojechał popisowo w 19. gonitwie. Przegrał start z Doylem, ale rozpędził się mocno na zewnętrznej i na drugim łuku wjechał piką przed Australijczyka.

Madsen wygrał też pewnie pierwszy półfinał. W finale puścił sprzęgło chwilę przed zwolnieniem taśmy startowej, ale sędzia nie zareagował. Duńczyk wysunął się pod bandę, gdzie nabrał prędkości i mógł cieszyć się ze zwycięstwa.

Jako jedyny z czwórki Polaków w półfinale pojechał Bartosz Zmarzlik. Maciejowi Janowskiemu zabrakło do awansu 1 punktu (zdobył 7 oczek i był 9.). Słabo zaprezentowali się Patryk Dudek (3 punkty, 15. miejsce) i Janusz Kołodziej, który z 1 punktem był ostatni.

W klasyfikacji generalnej Grand Prix ze 118 punktami prowadzi Bartosz Zmarzlik. Drugi jest Emil Sajfutdinow (111 punktów), a trzeci Duńczyk Leon Madsen (109). Jeżeli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, to 5 października w Toruniu Zmarzlik zostanie mistrzem świata.

Wyniki Grand Prix w Cardiff

1. Leon Madsen (Dania) – 17 (1,2,2,3,3,3,3)

2. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 17 (3,1,3,3,3,2,2)

3. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 15 (1,3,3,1,3,3,1)

4. Jason Doyle (Australia) – 13 (2,3,2,2,2,2,0)

5. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 11 (2,3,2,1,3,0)

6. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 9 (3,0,1,3,2,0)

7. Martin Vaculik (Słowacja) – 9 (0,w,3,3,2,1)

8. Matej Zagar (Słowenia) – 9 (1,2,1,2,2,1)

9. Maciej Janowski (Polska) – 7 (3,2,1,0,1)

10. Artiom Łaguta (Rosja) – 6 (3,3,0,0,0)

11. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 6 (1,0,3,2,0)

12. Charles Wright (Wielka Brytania) – 5 (2,2,0,0,1)

13. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 5 (w,1,2,2,0)

14. Niels Kristian Iversen (Dania) – 5 (2,1,0,1,1)

15. Patryk Dudek (Polska) – 3 (0,1,1,0,1)

16. Janusz Kołodziej (Polska) – 1 (0,0,0,1,0)

17. Daniel King (Wielka Brytania) – ns

18. Chris Harris (Wielka Brytania) – ns

Maciej Orman

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem