Reklama

Konsekracja kościoła w parafii Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Pińczycach

Mamy Kościół

Rys historyczny

Parafia została erygowana przez kieleckiego biskupa Tomasza Kulińskiego 23 kwietnia 1903 r., a teren jej został wydzielony z parafii św. Antoniego w Koziegłówkach. Następnego roku część mieszkańców Huty Starej, tzw. Pustkowie Pińczyckie, na własne żądanie powróciło do Koziegłówek. W 1927 r. dołączono jeszcze do Pińczyc wieś Koclin. Kościółek pw. św. Michała Archanioła, w którym odbywały się nabożeństwa został zbudowany w 1784 r. przez właścicieli wsi Jana i Kasyldę Bontanich, jako kościół dworski z osobnym kapelanem. Od połowy XIX w. był kościołem filialnym obsługiwanym przez księży z Koziegłówek. Świątynia kilkakrotnie była odnawiana: w 1834 r. przez właścicieli wsi; w 1883 r. tynkowana staraniem ks. Tomasza Pawłowskiego z Koziegłówek i w 1932 r. za ks. Ludwika Klepaczewskiego.

W latach 50. XX w. ks. Władysław Bułdys przeprowadził remont wnętrza kościoła; dzięki jego staraniom odnowiono przepiękne trzy ołtarze. Ks. Wł. Bułdys wyremontował także plebanię, która jest XVIII-wiecznym pałacem po rodzie Bontanich. Pod koniec lat 60. XX w. ks. Kazimierz Szwarlik odnowił niektóre pomieszczenia na plebanii i przeprowadził remont zabudowań gospodarczych. W latach 1970-1975 staraniem ks. kan. Leona Legutki założono metalowe podwójne okna do kościoła i na nowo umeblowano wnętrze świątyni. Na przełomie 1979-1980 r. kościół otrzymał nowe tynki zewnętrzne. W latach następnych wyremontowano wieżę i częściowo dach. Wewnątrz kościoła założono nową instalację elektryczną. Między rokiem 1976 a 1986 kościół był dwukrotnie wewnątrz malowany. Jednak z biegiem lat kościół stał się zbyt mały na potrzeby parafii. Na skutek różnych czynników zrezygnowano z myśli powiększenia go, a zdecydowano się po uzyskaniu pozwolenia władz wojewódzkich - dzięki usilnym i mozolnym staraniom ks. kan. Leona Legutki - na budowę nowej, większej świątyni. Budowa trwała od 1988 r. do 1999 r. Pod koniec 1999 r. kościół był przykryty blachą, wewnątrz otynkowany, oszklony, nagłośniony, prowizorycznie oświetlony. Od Pasterki 1999 r. rozpoczęto w nim sprawowanie liturgii. Nowy kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP podczas Pasterki na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego ofiarowano Panu Bogu jako wotum wdzięczności za to, że 2000 lat temu posłał na ziemię swojego Syna Jezusa Chrystusa naszego Zbawiciela. Poważną inwestycją poczynioną w kościele było jeszcze przed konsekracją wyłożenie wnętrza świątyni marmurem, wykończenie wnętrza, tabernakulum.

Konsekracja

Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień 30 września 2001 r., godz. 17.00. Przyszło wielu parafian, okolicznych mieszkańców i zaproszonych gości; bo i pogoda tego dnia sprzyjała, gdyż jak mówił Ksiądz Proboszcz: " została wymodlona" (przed konsekracją odbyły się rekolekcje). Abp. Stanisława Nowaka powitał Ksiądz Proboszcz, wypowiadając kilka słów dotyczących historii parafii i budowy kościoła. Ksiądz Arcybiskup wyraził radość i wdzięczność za ten piękny Dom Boży, a także przypomniał ważność starego kościółka pw. św. Michała Archanioła. Następnie w procesji z krzyżem (przy pieśniach Któż jak Bóg, Bóg jest miłością) udał się w kierunku kościoła, idąc na czele dużej grupy zaproszonych kapłanów.

Klucze do nowej świątyni Ksiądz Arcybiskup otrzymał od przedstawicieli parafii. Otworzył drzwi i jako pierwszy wkroczył do kościoła; po czym nastąpiła konsekracja - poświęcenie i namaszczenie ścian oraz głównego ołtarza. W ołtarz zostały wmurowane relikwie św. Dezyderiusza, biskupa męczennika z IV w.

Liturgia całej uroczystości została ubogacona pięknym śpiewem dzieci, młodzieży oraz chóru z naszej parafii, a także procesją z darami, w której uczestniczyły zarówno osoby indywidualne, jak również różne wspólnoty działające przy naszym kościele. Po zakończeniu Eucharystii Ksiądz Proboszcz złożył na ręce abp. Stanisława Nowaka serdeczne podziękowanie najpierw Bogu, a potem Czcigodnemu Gościowi za akt konsekracji. Następnie podziękował parafianom, ofiarodawcom, budowniczym, robotnikom, a także artystom - architektom, którzy tę świątynię zaprojektowali. Wyraził również gorące podziękowanie za modlitwę, śpiew, liturgię.

Ten dzień będziemy pamiętać ze wzruszeniem do końca życia. " Bogu przysięgamy wierność. Przysięgamy, że nie zdradzimy tej świątyni, że nie opuścimy tego kościoła" - tak mówił Ksiądz Arcybiskup. Ja dodam od siebie: "Tak nam dopomóż Bóg!".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z Jasnej Góry

2020-03-30 13:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Transmisje liturgii Triduum Paschalnego z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze przeprowadzi Telewizja Polska. Liturgie w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę rozpoczną się o godz. 18.00. Transmisje zostaną przeprowadzone na antenie TVP3 w paśmie ogólnopolskim.

W sobotę, 4 kwietnia, przed Niedzielą Palmową, w TVP1 o godzinie 20:00 zostanie nadane Orędzie okolicznościowe abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W Wielki Piątek, 10 kwietnia, TVP1 o godz. 20.50 przeprowadzi transmisję Drogi Krzyżowej z udziałem papieża Franciszka.

W Niedzielę Wielkanocną, 12 kwietnia o godz. 7.00 TVP1 będzie transmitować Mszę św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a o godz. 11.00 - Mszę św. Zmartwychwstania Pańskiego i błogosławieństwo Urbi et Orbi z Watykanu.

W Poniedziałek Wielkanocny, 13 kwietnia, o godz. 7.00 w TVP1 będzie transmitowana Msza św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, o godz. 11.00 Msza św. z Jasnej Góry, a o godz. 12.00 na tej samej antenie - modlitwa Regina Coeli z Watykanu.

W Wielką Sobotę 11 kwietnia, o godzinie 20.00 w TVP1, Orędzie Wielkanocne wygłosi abp Stanisław Gądecki.

W Niedzielę Wielkanocną o 9.00 w TVP1 pokazany zostanie program "Ziarno", zatytułowany "Z miłości za nas wszystkich!" a o 9.30 - reportaż "Wielkanocna radość śpiewania z Arką Noego".

Redakcja Programów Katolickich TVP rekomenduje także inne pozycje. W Wielką sobotę w TVP1 o godz. 9.00 pokazane zostaną świąteczne wydania Studia Raban i Rodzinnego Ekspresu - kolejno o 9.00 i 9.30 - oraz dwa filmy fabularne: o godz. 10.00 "Bernadetta. Cud w Lourdes" a o 21.30 - "Niebo istnieje naprawdę".

CZYTAJ DALEJ

Włochy: kara pienieżna za udział w Mszy św. w Niedzielę Palmową

2020-04-05 21:19

[ TEMATY ]

Włochy

BOŻENA SZTAJNER

Kary w wysokości po 280 euro otrzymała grupa wiernych w Abruzji we Włoszech, którzy w Niedzielę Palmową wzięli udział w mszy, mimo że w całym kraju obowiązuje zakaz uroczystości religijnych. Proboszcz twierdzi, że uszanował wprowadzone przepisy.

Do zdarzenia doszło w rejonie miejscowości Sulmona koło L'Aquili, gdzie w osadzie Badia w małym kościele zgromadziła się grupa wiernych na mszy otwierającej uroczystości Wielkiego Tygodnia. Interweniowała straż miejska, która spisała uczestników mszy i wymierzyła im karę za nieuzasadnione oddalenie się od domu - podała agencja Ansa.

"Przestrzegałem dekretu, który został wydany, ja i trzy osoby, które pomagały mi w czytaniach. Nie zrobiłem niczego nie na miejscu" - przekonywał proboszcz ksiądz Andrea Accivile.

"Celebruję obrzędy Wielkiego Tygodnia, przewidziane przez Kościół, i dekret, który mówi, że musi być osoba czytająca, akolita pomagający kapłanowi i ministrant. I tak właśnie było. Powiedziałem, żeby zamknięto drzwi, ale ktoś o tym zapomniał. Jeśli o mnie chodzi, ja zrobiłem to, co trzeba" - podkreślił duchowny.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję