Reklama

Kościół

Franciszek: życia chrześcijańskiego nie da się pogodzić z życiem świata

Na niemożliwość pogodzenia życia chrześcijańskiego z życiem świata wskazał Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązując do dzisiejszych czytań liturgicznych (Ap 18,1-2.21-23;19,1-3.9a; Łk 21,20-28) zaznaczył, że koniec świata to dla każdego z nas kres. Papież wskazał, że obydwa teksty mówią o zniszczeniu miast: Babilonu, miasta pięknego, symbolu mody, luksusu, samowystarczalności, władz tego świata, oraz Jerozolimy – miasta świętego.

[ TEMATY ]

Franciszek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Franciszek zaznaczył, że Babilon, wielka nierządnica, upadnie, potępiony przez Pana, ujrzy swoją prawdę, będąc „siedliskiem demonów i kryjówką wszelkiego ducha nieczystego”. Pod jego wspaniałością okaże się zepsucie, a jej święta ukażą udawane szczęście. Jego zniszczenie będzie gwałtowne i „nikt go już nie znajdzie”:

„To zniszczenie zaczyna się od wewnątrz i kończy się, kiedy Pan mówi: «dość». I nadejdzie dzień, kiedy Pan powie: «dość pozorów tego świata». To jest kryzys takiej cywilizacji, która uważa siebie za dumną, samowystarczalną, dyktatorską i kończy w ten sposób” – stwierdził papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jerozolima natomiast zostanie zniszczona z powodu innego typu zepsucia – wskazał Ojciec Święty - niewierności wobec miłości: nie była w stanie rozpoznać miłości Boga w Jego Synu. Miasto święte zostanie podeptane przez pogan, ukarane przez Pana, ponieważ otworzyło drzwi swego serca poganom.

Reklama

„Istnieje spoganienie życia, w naszym przypadku, chrześcijańskiego. Czy żyjemy jak chrześcijanie? Wydaje się, że tak. Ale prawdę mówiąc, nasze życie jest pogańskie, kiedy to się dzieje, kiedy wkracza uwodzenie Babilonu, a Jerozolima żyje jak Babilon. Chce dokonać syntezy, której nie da się uczynić. I obydwa miasta zostaną potępione. Czy jesteś chrześcijaninem? Żyj jak chrześcijanin. Nie można mieszać wody z olejem. Zawsze są inne. Taki jest koniec cywilizacji sprzecznej wewnętrznie, która twierdzi, że jest chrześcijańską a żyje jak pogańska” - powiedział Franciszek.

Papież przypomniał, że po zniszczeniu nastąpi zbawienie. A to nas uczy przeżywać doświadczenia świata, nie paktując z doczesnością lub pogaństwem, co prowadzi do zguby, lecz w nadziei, dystansując się od tego uwodzenia doczesnego i pogańskiego, patrząc na perspektywę, mając nadzieję na spotkanie z Chrystusem Panem. Nadzieja jest naszą siłą: idźmy naprzód. Ale musimy prosić Ducha Świętego” – zaznaczył Ojciec Święty.

Na zakończenie Franciszek zachęcił do pomyślenia o Babilonach naszych czasów, o wielu potężnych imperiach, które upadły. „Tak też skończą się wielkie dzisiejsze miasta. Tak i nasze życie się skończy, jeśli nadal będziemy postępować według tej drogi pogan”. Pozostaną jedynie ci, którzy pokładają nadzieję w Panu. Zatem: „Otwórzmy nasze serca z nadzieją i porzućmy spoganienie życia” – zachęcił Franciszek na zakończenie swej homilii.

2018-11-29 12:38

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: w dniu swych imienin papież prosi młodzież o modlitwę

[ TEMATY ]

Franciszek

imieniny

Grzegorz Gałązka

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

W dniu swoich imienin Ojciec Święty przekazał za pośrednictwem Urzędu Dobroczynności Apostolskiej 6000 różańców Światowych Dni Młodzieży w Panamie młodym z archidiecezji mediolańskiej – poinformował tymczasowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Alessandro Gisotti.

Młodzież z Mediolanu uczestniczyła dzisiejszego ranka we Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem arcybiskupa Mediolanu Mario Delpiniego, w bazylice św. Piotra. Przekazując młodym różańce Ojciec Święty prosi ludzi młodych o szczególną pamięć w modlitwie. Jak podkreślił Gisotti, Franciszek poleca szczególnie modlitwę maryjną na tydzień przed majem, kiedy cały Kościół powierza Matce Bożej swoje potrzeby. Jutro rano młodzi mediolańczycy wezmą udział w audiencji ogólnej z papieżem na placu świętego Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Duchowny z Chersonia: niektórzy wracają zobaczyć stan swojej własności

2024-03-02 08:20

[ TEMATY ]

wojna

rkc.org.ua

„Niektórzy wracają, ponieważ zostawili wszystko za sobą, a teraz przychodzą zobaczyć stan swojej własności i ponownie wyjeżdżają” - powiedział ks. Maksym, wikariusz parafii w Chersoniu. W dniach 2-3 marca 2022 r. Rosjanie zdobyli miasto, które Ukraińcy odzyskali 11 listopada 2022 r. Ciągle jednak Chersoń jest niszczony przez rosyjskie ostrzały.

Jak poinformował ks. Maksym, w Chersoniu nie ma wielu ludzi. Część z nich opuściła miasto po okupacji. „W niedzielę na nabożeństwa może przyjść do 25 osób, jeśli nie ma silnego ostrzału, ponieważ ludzie muszą przejść długą drogę do kościoła” - podkreślił duchowny, który wraz z proboszczem pracuje w Chersoniu od czasu wyzwolenia miasta, pomimo ostrzałów i licznych niebezpieczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Papież dostosowuje prawo Trybunału Sygnatury do reformy Kurii

2024-03-02 18:29

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Papież wydał Motu proprio Munus Tribunalis. Wprowadza ono pewne zmiany techniczno-leksykalne do norm regulujących funkcjonowanie Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, który rozstrzyga spory wynikające z aktów kościelnej władzy administracyjnej.

Papieski dokument dostosowuje i harmonizuje prawo Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej z reformą Kurii wprowadzoną przez Konstytucję Praedicate Evangelium. „Pełniąc funkcję Najwyższego Trybunału Kościoła - pisze Franciszek w przedmowie - Trybunał Sygnatury Apostolska służy najwyższemu urzędowi pasterskiemu Papieża i jego powszechnej misji w świecie. W ten sposób, rozstrzygając spory powstałe w związku z aktem kościelnej władzy administracyjnej, Najwyższy Trybunał wydaje prawomocny wyrok w sprawie decyzji wydanych przez instytucje kurialne służące Następcy Piotra i Kościołowi powszechnemu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję