Reklama

Góralskie zwyczaje andrzejkowe

2018-11-30 20:06

rk / Istebna (KAI)

TER
Św. Andrzej, patron kościoła

Dla górali mieszkających na pograniczu polsko-czesko-słowackim „andrzejki” nie kojarzą się z popularnym w innych rejonach laniem wosku. Jak zauważa etnograf z Wisły Małgorzata Kiereś, to tradycja znacznie późniejsza.

Św. Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra, rybaka, pierwszego powołanego przez Chrystusa ucznia, ukrzyżowanego przez pogan, wspomina Kościół katolicki 30 listopada. W tradycji ludowej dzień ten związany jest z wróżbami i przepowiedniami dotyczącymi szczególnie zamążpójścia lub ożenku.

Według tradycji, góralki z Beskidu Śląskiego w dzień św. Andrzeja śnią o przyszłych mężach. W wigilię tego dnia dziewczyny kładły pod poduszkę karteczki z imionami wybranych chłopców. Rano zanim wyciągnęły karteczkę z imieniem przyszłego męża, nie mogły popatrzeć w okno, by nie zapomnieć treści proroczego snu.

Karteczki z imieniem męskim wkładano także do środka gotowanych klusek. Niekiedy dodawano do nich czosnku, żeby przyszły mąż był zdrowy. „Zwyczaje tego dnia miały swoje uzasadnienie w ludowej kulturze, w której naganne było pozostawanie w stanie panieńskim czy kawalerskim” – wyjaśnia Kiereś.

Reklama

W dzień św. Andrzeja panny przynoszą także w tym regionie ułamany kawałek gałązki czereśni lub wiśni, którą wkładają do wody i obserwują, czy zakwitnie do świąt Bożego Narodzenia. Jeśli tak się stanie, panna może być pewna zamążpójścia – podaje góralska tradycja ludowa.

Kiereś zauważa, że 30 listopada to dzień specyficznej łączności duchowej ze zmarłymi Andrzejami. Jednak „andrzejkowe Zaduszki” są tu rzadkością. Powodem tego jest m.in. fakt, że Andrzej (Óndrzej) to mało popularne imię wśród górali Beskidu Śląskiego.

Tagi:
andrzejki Św. Andrzej Apostoł

Reklama

Czwarte takie miejsce w Polsce

2018-12-12 07:49

Maria Fortuna-Sudor
Edycja małopolska 50/2018, str. IV

– Na ten dzień lipnicka parafia czekała od XIV wieku. Zwłaszcza ta świątynia dedykowana jego czci. Zatem św. Andrzej Apostoł przybywa do swojego domu – powiedział ks. inf. Adam Kokoszka w czasie uroczystości wprowadzenia relikwii św. Andrzeja Apostoła

Maria Fortuna-Sudor
Po Mszy św. parafianie ustawili się w długiej kolejce, aby ucałować relikwie swego patrona

Tegoroczny odpust ku czci św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej wpisał się w historię parafii w sposób szczególny – w 655. rocznicę wybudowania świątyni przybył w relikwiach jej patron.

Wprowadzenie

W niedzielne, mroźne przedpołudnie do parafialnego kościoła zmierzali z bliska i daleka zaproszeni goście oraz parafianie. Uroczystość zgromadziła m.in. kapłanów z dekanatu lipnickiego, księży rodaków, ojców bernardynów, siostry zakonne i wielu czcicieli jednego z pierwszych apostołów Chrystusa. Z Warszawy przyjechał kapelan Prezydenta RP – ks. Zbigniew Kras, były proboszcz lipnickiej parafii.

Przed Mszą św. nastąpiło wprowadzenie relikwii do kościoła. Księża rodacy przekazali je siostrom urszulankom, te z kolei oddały Skarb w ręce seniorów, którzy wręczyli go rodzicom, a ci – młodzieży, która powierzyła go dzieciom.

Para przedszkolaków oddała relikwie strażakowi, a ten złożył je w ręce ks. inf. Adama Kokoszki. Kapłan zwracając się do ks. Mariusza Jachymczaka mówił: – Księże proboszczu, przyjmij te relikwie, otaczaj je należną czcią i przekazuj do uczczenia wiernym. Niech ich stała obecność w tej świątyni stanie się pieczęcią podkreślającą jedność Kościoła świętego zbudowanego na fundamencie wiary pierwszych apostołów. Niech wszyscy modlący się przed tymi relikwiami za wstawiennictwem św. Andrzeja Apostoła otrzymują obfitość łask i niech go naśladują w wierze i gorliwości!

Wzór

W czasie homilii ks. inf. Adam Kokoszka podkreślił, że dotychczas w Polsce relikwie św. Andrzeja Apostoła znajdowały się w Warszawie, Olkuszu i Nawarzycach (w województwie świętokrzyskim), a Lipnica Murowana jest 4 miejscem. Kapłan przybliżył zebranym przesłanie, z którym św. Apostoł przybywa do lipnickiej społeczności. Mówił o 3 przestrzeniach apostolskiej troski św. Andrzeja. Pierwszą było Słowo Boże – św. Andrzej jako człowiek pierwszego Adwentu w dziejach ludzkości, pragnął bliżej poznać słowo Pana. Drugim polem troski św. Andrzeja był Kościół, a trzecim – wrażliwość Apostoła na potrzeby materialne i duchowe człowieka. Kończąc homilię, duszpasterz nauczał: – Niech każde spojrzenie z wiarą na relikwiarz św. Andrzeja Apostoła pomaga nam na wzór patrona lipnickiej parafii rozwijać w sobie należną troskę o Słowo Boże, o Kościół święty i o potrzeby bliźnich.

Proboszcz parafii ks. Mariusz Jachymczak podziękował zebranym za udział w uroczystości, w tym m.in. ks. inf. Kokoszce – za sprawowaną Eucharystię i za wygłoszoną homilię oraz ks. Zbigniewowi Krasowi – za jego obecność. W sposób szczególny dziękował ojcu Dobromiłowi M. Godzikowi OFM. Podkreślał: – To on prowadził nas przez te trzy dni, aby przygotować nas na ten szczególny dzień. To dzięki jego wstawiennictwu, pomocy, mamy wśród nas relikwie św. Andrzeja. I zwracając się do zakonnika, mówił: – Ojcze Dobromile, za wszystko dobro, za każdą modlitwę, za ofiarę, za przyjaźń, którą nas otaczasz, bardzo dziękuję!

Czas spotkania

Dziękował też zaangażowanym w przygotowanie uroczystości; wikariuszowi – ks. Łukaszowi, siostrom urszulankom, straży, orkiestrze, pocztom sztandarowym. Życzył: – Niech to będzie dzień wielkiej radości! I dodawał: – Rozpoczynamy Adwent, a to czas spotkania, oczekiwania na Pana Boga. Dzisiaj prowadzi nas do Niego sam św. Andrzej, tak, jak prowadził swego brata, Piotra do Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Romuald Lipko prosi o modlitwę

2019-07-11 08:31

Romuald Lipko, jeden z najważniejszych twórców Polskiej muzyki rozrywkowej ostatniego półwiecza, kreator drogi muzycznej Budki Suflera, nasz przyjaciel, walczy z chorobą nowotworową - brzmi treść oświadczenia na profilu zespołu.

Archiwum Zespołu

Kilka tygodni temu postawiono wstępną diagnozę. Następnie Romek przebywał w warszawskim szpitalu przy Banacha, a ostatnie dwa tygodnie w klinice w Magdeburgu. To jedyne miejsce na świecie, gdzie podejmuje się walkę z tego typu nowotworami. W Lublinie, Kazimierzu, Warszawie i Magdeburgu byliśmy z nim w stałym kontakcie. Przedwczoraj wróciliśmy z niemieckiej kliniki. Nie nam muzykom relacjonować działania medycyny na najwyższym poziomie, ale zrozumieliśmy jedno. Jest realna szansa zwycięstwa w tej jakże trudnej walce, a stan ducha naszego kolegi jest czynnikiem niezwykle ważnym.

Jeśli Jego rozmowa z kimś z nas była lub jest możliwa, to Romek najchętniej mówi o nowych piosenkach, jesiennych koncertach i nowoczesnych aranżacjach. Mając świadomość swojej dolegliwości planuje i marzy…

Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którym piosenki Romka sprawiły kiedykolwiek radość o choćby malutki, ale szczery gest wsparcia, o króciutką, życzliwą myśl, o pełne uśmiechu wspomnienie samego siebie słuchającego Jego muzyki… - proszą przyjaciele z zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sant’Egidio: tysiąc młodych Europejczyków odwiedzi Auschwitz

2019-07-18 09:01

mip (KAI/Sant’Egidio) / Oświęcim

Tysiąc młodych Europejczyków z 16 krajów weźmie udział w organizowanej 22 lipca przez Wspólnotę Sant’Egidio pielgrzymce pamięci do Auschwitz-Birkenau. Pielgrzymka odbędzie się w przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Mazur/episkopat.pl
Auschwitz-Birkenau

Okazją do pielgrzymki będzie organizowana przez związany ze wspólnotą Sant’Egidio ruch Youth for Peace (Młodzi dla Pokoju) w dniach 19-21 lipca w Krakowie konferencja Global Friendship to Live Together in Peace.

Ruch gromadzi młodzież, która na co dzień jest zaangażowana w działania na rzecz dzieci w trudnej sytuacji, osób bezdomnych i starszych. - W czasach, które charakteryzują się odrodzeniem antysemickich i rasistowskich uprzedzeń, rozprzestrzenianiem się nietolerancyjnych haseł i postaw oraz wzrostem w całej Europie, zwłaszcza wśród młodzieży, ruchów nacjonalistycznych i ksenofobicznych, młodzież skupiona w tym ruchu organizuje spotkanie, którego celem jest promocja przesłania o jedności i pokoju – podkreślają organizatorzy spotkania.

- Młodzi ludzie, studenci i uczniowie szkół średnich, chcą pamiętać o horrorze drugiej wojny światowej oraz eksterminacji Romów i Sinti, przekonani, że nadal stanowią one decydujący punkt odniesienia dla przyszłości Europy i bez tej pamięci nie da się budować społeczeństw, w którym jest miejsce dla wszystkich – przekonuje Magdalena Wolnik z Sant’Egidio.

Uczestnicy spotkania wysłuchają świadectwa Lidii Maksymowicz, ocalałej jako dziecko z obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, ofiary nazistowskich eksperymentów medycznych. Sobotnia wizyta w muzeum-obozie Auschwitz i cichy marsz w obozie zagłady Birkenau, wraz ze złożeniem wieńców przy pomniku ofiar obozu koncentracyjnego, będą wyrazem zobowiązania do przeciwdziałania wszelkim formom przemocy i rasizmu. W spotkaniu weźmie też udział Marco Impagliazzo, profesor historii współczesnej i przewodniczący Wspólnoty Sant’Egidio.

Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Wspiera osoby bezdomne, a także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju. W Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem