Reklama

Lublin, parafia pw. św. Teresy w Lublinie

Kościół skromny, lecz przytulny

Niedziela lubelska 44/2001

Widok, jaki można było obserwować 7 października br. przed kościołem św. Teresy od Dzieciątka Jezus na ul. Krochmalnej w Lublinie, z pewnością nie należał do codziennych. W niedzielę teren wokół świątyni zajęły stoiska z różnymi pamiątkami. Powodem stał się odpust, a zarazem wizytacja parafii. Dokonał jej bp Mieczysław Cisło, który odprawił też główną Mszę św.

Początki parafii przy ul. Krochmalnej sięgają okresu międzywojennego. W latach 30-tych znajdowała się ona na peryferiach Lublina. Mieszkańcy chodzili do kościoła pw. św. Pawła. Brak własnej parafii zaczął jednak być uciążliwy dla lokalnej społeczności, dlatego też proboszcz ze św. Pawła rozpoczął starania u władz kościelnych i państwowych o jej utworzenie. Starania uwieńczono sukcesem i 5 lipca 1936 r. poświęcono kamień węgielny. W ciągu 11 miesięcy powstała świątynia, a 5 września 1937 r. poświęcono nową świątynię, tworząc jednocześnie nową parafię. Jak stwierdził obecny proboszcz, ks. kan. Stanisław Chomicz, "skromny to kościół, ale zadanie swoje spełnia". Goście z innych parafii, a nawet innych miejscowości, zauważają, że jest on przytulny i podczas modlitwy dobrze się tu czują. Obecna wizytacja kanoniczna była już jedenastą w ciągu całego okresu istnienia parafii. Ostatnia miała miejsce w 1996 r. i dokonał jej bp Ryszard Karpiński.

Jak wygląda codzienność parafii św. Teresy? Społeczność jest w miarę jednolita pod względem wyznaniowym. Jest tu około 20 Świadków Jehowy, są też dwie rodziny Zielonoświątkowców. Wśród mieszkańców dzielnicy przeważają ludzie starsi: emeryci i renciści. Ludzie młodzi ze względu na złe warunki mieszkaniowe często wyprowadzają się. W ciągu kilkudziesięciu lat wybudowano tu bowiem tylko jeden budynek, w którym mieszka 17 rodzin. Od parafii odłączona została również ulica Szczytowa. Kontakt z mieszkańcami istnieje w zasadzie tylko wówczas, kiedy roznoszone są opłatki i podczas wizyt duszpasterskich. Przyczyną tego stanu rzeczy są dwa powody: brak dobrego dojazdu oraz fakt, że dzieci mieszkających tam rodzin uczęszczają do szkół na terenie sąsiednich parafii i innych dzielnic Lublina. Do smutnych zjawisk tego rejonu miasta należą: pijaństwo, kradzieże popełniane często przez nieletnich, konkubinaty, rozwody. Od ostatniej wizytacji zauważa się jednak zmiany pozytywne. Zmniejszyła się liczba punktów prowadzących nielegalny handel alkoholem, a kilka małżeństw cywilnych zawarło związek sakramentalny. Ludzie ci pojednali się z Bogiem i z Kościołem, systematycznie uczestniczą we Mszy św. i przystępuj do sakramentów.

Życie parafii to nie tylko problemy i zmartwienia lecz również, a może przede wszystkim, całkiem spora - jak na swoje możliwości - działalność. W budynku parafialnym od 1992 r. mieści się Katolickie Żeńskie Liceum Ogólnokształcące. Działają też liczne wspólnoty religijne, kółka różańcowe dzieci i dorosłych, Legion Maryi, Rycerstwo Niepokalanej, Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, schola dziecięca i młodzieżowa, duszpasterstwo charytatywne. Regularnie rozprowadza się prasę katolicką, istnieje Towarzystwo Przyjaciół KUL Jest także biblioteka parafialna - przedsięwzięcie niewątpliwie bardzo cenne w czasach, kiedy czytanie książek coraz częściej staje się elitarną sztuką uprawianą przez nielicznych. Zadania na przyszłość, jakie stawiają przed sobą gospodarze parafii św. Teresy, to zaktywizowanie młodzieży i dzieci do systematycznego uczestnictwa we Mszy św. oraz zorganizowanie spotkań Anonimowych Alkoholików. W okresie jesienno - zimowym w ramach prowadzonej katechezy ma odbyć się cykl spotkań o tematyce religijnej z profesorami KUL-u i Instytut Wyższej Kultury Religijnej.

Wychodząc z kościoła można było spotkać młodych ludzi, rozdających gazetkę. Był to periodyk o dźwięcznym tytule: "Deszcz róż". Jest to parafialny kwartalnik, wydawany przez tutejsze KSM. Objętościowo nie jest może największy, lecz treść z pewnością może zainteresować. Znaleźć tam można artykuł o sektach wraz z zapowiedzią następnego tekstu, poświęconego satanizmowi. Jest też recenzja książki "Religie świata wobec chrześcijaństwa" ks. Kazimierza Bukowskiego oraz krótka refleksja o wzajemnych stosunkach chrześcijaństwa i kultury greckiej w I i II wieku po Chrystusie. Jest również opowiadanie oraz krzyżówka. Takie przedsięwzięcie, mimo że skromne, świadczy tylko o jednym: parafia żyje i mimo tego, że nie należy do najbogatszych, to ma parafian, którzy chcą coś dla niej robić. To się ceni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

2020-02-17 14:04

[ TEMATY ]

Wojtyłowie

Episkopat

Znamiennego odkrycia na temat Emilii Wojtyłowej dokonała dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odnalazła dwa nagrobki matki Papieża (sic!). Jeden pochodzi z roku 1929, drugi natomiast z 1934. Jak to możliwe?

- Kiedy Emilia Wojtyłowa zmarła w 1929 roku, najpierw została pochowana w grobie swoich krewnych, należącym do rodziny Kuczmierczyków na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pięć lat później natomiast w 1934 roku została ona ekshumowana i przeniesiona do nowego grobowca w wojskowej części tego samego cmentarza. Oba nagrobki zachowały się do dziś - tłumaczy dr M. Kindziuk. I dodaje: - Na podstawie akt parafialnych oraz dokumentów znajdujących się w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, udało mi się też ustalić ponad wszelką wątpliwość, że w 1934 roku ekshumowano nie tylko matkę Papieża, ale również ciała jego dziadków Marii i Feliksa Kaczorowskich oraz brata przyszłego papieża Edmunda Wojtyły. Obecnie wszyscy spoczywają razem w nowym grobowcu kupionym przez Karola Wojtyłę seniora (ojca Karola i Edmunda) po nagłej śmierci Edmunda, która nastąpiła w 1932 r.

Milena Kindziuk ustaliła też na podstawie dokumentów, że Emilia Wojtyłowa została pochowana od razu w Krakowie, a nie w Wadowicach - jak są przekonani mieszkańcy tego miasta, i jak błędnie podają biografie Jana Pawła II.

Te fakty do tej pory w ogóle nie były znane. Wiadomo było jedynie, że matka Papieża zmarła w 1929 roku i że jej grób znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Nowe informacje dotyczące matki Papieża dr Milena Kindziuk z UKSW ustaliła przy okazji przygotowywania książkowej biografii Emilii i Karola Wojtyłów, w związku z planowanym rozpoczęciem ich procesu beatyfikacyjnego oraz ze 100-leciem urodzin św. Jana Pawła II. Książka ukaże się w kwietniu br. nakładem Wydawnictwa „Esprit” oraz „W drodze”. Znajdą się w niej także inne, nowe fakty na temat rodziców i brata Papieża.

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa z kard. Stefanem Wyszyńskim

2020-02-23 19:33

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

Droga Krzyżowa

kard. Wyszyński

źródło: archwwa.pl

W piatek 28 lutego na ulicach Starego Miasta w Warszawie odbędzie się Droga Krzyżowa z kard. Stefanem Wyszyńskim. Będzie to zarazem uroczyste wprowadzenie odrestaurowanego Cudownego Krucyfiksu Baryczków do archikatedry warszawskiej.

Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 17:30 w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście.

Mottem tej szczególnej Drogi Krzyżowej w pierwszy piątek Wielkiego Postu będą słowa “Bądź wola Twoja jako w niebie… tak i w Warszawie”.

Drogę Krzyżową zakończy Msza św. pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego oraz adoracja Cudownego Krucyfiksu.

Organizatorami nabożeństwa na Starym Mieście są: Akcja Katolicka wraz z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Instytut Prymasa Wyszyńskiego, parafie: katedralna oraz Nawiedzenia NMP na Przyrynku oraz kościół akademicki św. Anny w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję