Reklama

Nagrody Miasta

Władysław Burzawa
Edycja kielecka 13/2005

Już po raz dziesiąty przyznane zostały nagrody Miasta Kielce. Jak co roku, przedstawiciele stowarzyszeń oraz organizacji społecznych zgłosili kandydatów. W tym roku wpłynęło przeszło trzydzieści propozycji.
Tradycyjnie przyznano dziesięć nagród indywidualnych oraz, co ciekawe, jedną zbiorową. Nazwiska nominowanych oraz nagrodzonych osób do ostatniej chwili były trzymane w tajemnicy. Statuetki oraz dyplomy wręczali w Kieleckim Centrum Kultury prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz przewodniczący Rady Miasta Tomasz Bogucki.
Prezydent podziękował wyróżnionym za pracę na rzecz miasta oraz promowanie go w Polsce oraz za granicą.
Nagrody Miasta otrzymali: ks. Stanisław Słowik - dyrektor kieleckiej Caritas, Bogdan Białek - dziennikarz, Bogdan Klikowicz - wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Karczówki, Zbigniew Książek - autor libretta Świętokrzyskiej Golgoty, Maria Kurowska - społecznik, Krzysztof Miklaszewski - reżyser teatralny i filmowy, Georg Swoboda - filantrop, płk Kazimierz Załęski „Bończa” - członek Rady Naczelnej Światowego Związku Żołnierzy AK, Andrzej Mroczek - wicekanclerz WSEiA w Kielcach oraz Jan Tokarz - kapelmistrz. Nagrodę specjalną otrzymał Świętokrzyski Parafialny Klub Sportowy „Rodzina” działający przy parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach.
Chwile radości przeżywał ks. Stanisław Słowik kierujący od 15 lat diecezjalną Caritas, która obecnie prowadzi 42 zadania stałe w różnych placówkach terenowych, angażując 320 pracowników i 1200 wolontariuszy. Rocznie z pomocy Caritas korzysta 12 tys. osób. Z inicjatywy ks. Słowika w ub.r. powstał w Kielcach Ogólnopolski Bank Informacji o Bezdomnych. Na szczególną uwagę zasługuje też prowadzenie Biura Aktywizacji Bezrobotnych. Jedną z ostatnich inicjatyw było uruchomienie Centrum Integracji Społecznej w Kielcach. Placówka ta jest czwartą w skali kraju, a jej celem jest przywrócenie do środowiska osób wykluczonych z powodu bezrobocia, bezdomności i innych nieszczęśliwych zdarzeń. Ksiądz Dyrektor jest przewodniczącym Komisji Caritas Polska do spraw Wykluczenia Społecznego i współtwórcą programu strategicznego Caritas na temat wychodzenia z bezdomności.
Wiele radości Nagroda Miasta sprawiła Georgowi Swobodzie, który z pochodzenia jest Polakiem mieszkającym w Niemczech. Jak stwierdził nie ma korzeni w Kielcach, lecz „swoje serce zostawił właśnie tutaj”. Od 4 lat bezinteresownie pomaga mieszkańcom Kielc, przysyłając sprzęt medyczny. Do tej pory na łączną sumę ok. 100 000 euro. Sprzęt trafia do najbardziej potrzebujących i na oddziały rehabilitacyjne kieleckich szpitali. Zbiórką darów zajmuje się sam w czasie wolnym od pracy.
Jedyną kobietą wyróżnioną nagrodą Miasta Kielce w tym roku była Maria Kurowska, która przez 50 lat życia zawodowego działała na rzecz obywateli grodu nad Silnicą. W czasie stanu wojennego pracowała w Biskupim Komitecie Pomocy Społecznej, rozdzielając leki z darów dla szpitali, Domów Pomocy i Domów Dziecka. Nawiązała współpracę z grupą wolontariuszy z Francji, dzięki czemu do Kielc dotarło wiele darów z lekami, opatrunkami i sprzętem rehabilitacyjnym. Pracowała w komitecie Budowy Pomnika Niepodległości, organizowała pomoc w czasie powodzi w naszym regionie, zbierając leki i środki opatrunkowe od kieleckich aptekarzy. Od 1990 r. prowadzi aptekę leków z darów przy Regionie Świętokrzyskim NSZZ „Solidarność”. Leki stanowią ogromną pomoc dla osób bezrobotnych i bezdomnych. Pracuje w Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Dobroczynności, a także na rzecz Stowarzyszenia Dzieci Niepełnosprawnych.
Uznanie przyznających nagrodę zyskał także płk Kazimierz Załęski „Bończa” - obecnie Honorowy Prezes Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK w Kielcach oraz członek Rady Naczelnej Światowego Związku Żołnierzy AK. Przez 3 kadencje pełnił funkcję Prezesa Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK. Był inicjatorem odbudowy i powstania Muzeum Pamięci Narodowej lat 1939-56, inicjatorem budowy Pomnika Katyńskiego. Organizował liczne konkursy o najnowszej historii Polski dla dzieci, młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Jest członkiem Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Armii Krajowej w Kielcach. W czasie swojej wieloletniej pracy nie zapominał o potrzebujących. Sprowadzał sprzęt medyczny i wiele lekarstw, które przekazywał nieodpłatnie do szpitali i domów pomocy oraz aptek przy Zarządzie Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Świętokrzyskiej „Solidarności”.
Jednak najwięcej radości laureatom sprawiła nagroda specjalna przyznana Świętokrzyskiemu Parafialnemu Klubowi „Rodzina” działającemu przy parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Klub powstał w październiku 1994 r. z inicjatywy ks. proboszcza Wiesława Jasiczka - pierwszego prezesa. Celem klubu jest wychowywanie dzieci i młodzieży w duchu katolickim przez sport. Obok zajęć sportowych, prowadzone są też w nim bezpłatne korepetycje i zajęcia profilaktyczne. W ciągu 10 lat istnienia największe sukcesy klub odnosił w dziedzinie piłki nożnej: czterokrotnie mistrzostwo Polski klubów parafialnych, pięciokrotnie pierwsze miejsce w międzynarodowych turniejach „Budweis Cup” w czeskich Budziejowicach. Klub od lat organizuje ogólnopolskie turnieje w piłce nożnej z okazji Konstytucji 3 Maja oraz turnieje halowe w listopadzie, w rocznicę powstania. Współpracuje też z dawnym Domem Dziecka przy ul. Sandomierskiej - obecnie Zespołem Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Dobra Chata”, organizując wspólne mecze. Obecnie wychowankowie „Rodziny” grają w III- i IV-ligowych klubach województwa świętokrzyskiego.
Nagrodzeni statuetkami długo dziękowali za wyróżnienie, obiecując, że nadal będą pracować dla Kielc oraz ich mieszkańców.
Uroczystość zakończył występ zespołu wokalnego „Affabre Concinui”.

Reklama

Tuplice: Ks. Jerzy Loch zakończył wieloletnią posługę w parafii

2019-07-21 23:05

Kamil Krasowski

„Wystarczyła ci sutanna uboga” – takim utworem zakończył się uroczysty koncert jakim 21 lipca parafianie i władze samorządowe podziękowały swojemu proboszczowi za ponad 30-letnią posługę duszpasterską w parafii Chrystusa Króla w Tuplicach.

Karolina Krasowska
Parafianie podziękowali proboszczowi za wieloletnią posługę w Tuplicach

Ks. Jerzy Loch po 32 latach będzie odtąd rezydował w zielonogórskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Zobacz zdjęcia: Koncert z okazji zakończenia 32-letniej posługi ks. Jerzego Locha w Tuplicach

Rodzina i przyjaciele ks. Jerzego wysłuchali i zobaczyli koncert przeplatany wspomnieniami z życia i posługi swojego proboszcza. Zespół złożony z parafian skupionych wokół wójt Katarzyny Kromp zaprezentował kilka utworów m.in. "Świecie nasz" Marka Grechuty, "Czas nas uczy pogody" Grażyny Łobaszewskiej, czy "Wiem, że jesteś sam" Anny Wyszkoni oraz "Barkę" i Hymn ŚDM 2016 "Błogosławieni miłosierni".

Cały tekst w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do francuskich skautów: nie ograniczajcie się do kontaktów wirtualnych

2019-07-23 19:18

pb (KAI/famillechretienne.fr) / Jambville

Nie ograniczajcie się do kontaktów wirtualnych - zaapelował papież Franciszek do 22 tys. francuskich skautów, zgromadzonych w Jambville koło Paryża na „wielkim jamboree” (zlocie) pod hasłem „Connecte!” (Połącz się!).

Grzegorz Gałązka

Za pośrednictwem telegramu wysłanego przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina papież przekonuje, że łączność z Chrystusem poprzez modlitwę, słuchanie słowa Bożego i sakramenty pozwala odkryć „źródło radości”, ale także „drogę prawdziwego spotkania” z innymi ludźmi.

Życzy młodym, by nie ograniczając się spotkań wirtualnych, coraz bardziej byli „budowniczymi mostów”. W ten sposób wezmą udział w budowie społeczeństwa „bardziej sprawiedliwego i bardziej ludzkiego”, zauważającego małych i ubogich.

W spotkaniu w Jambville bierze udział 22 tys. spośród 85 tys. członków głównej organizacji harcerskiej we Francji Scouts et Guides de France (SGDF).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem