Reklama

Nagrody Miasta

Władysław Burzawa
Edycja kielecka 13/2005

Już po raz dziesiąty przyznane zostały nagrody Miasta Kielce. Jak co roku, przedstawiciele stowarzyszeń oraz organizacji społecznych zgłosili kandydatów. W tym roku wpłynęło przeszło trzydzieści propozycji.
Tradycyjnie przyznano dziesięć nagród indywidualnych oraz, co ciekawe, jedną zbiorową. Nazwiska nominowanych oraz nagrodzonych osób do ostatniej chwili były trzymane w tajemnicy. Statuetki oraz dyplomy wręczali w Kieleckim Centrum Kultury prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz przewodniczący Rady Miasta Tomasz Bogucki.
Prezydent podziękował wyróżnionym za pracę na rzecz miasta oraz promowanie go w Polsce oraz za granicą.
Nagrody Miasta otrzymali: ks. Stanisław Słowik - dyrektor kieleckiej Caritas, Bogdan Białek - dziennikarz, Bogdan Klikowicz - wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Karczówki, Zbigniew Książek - autor libretta Świętokrzyskiej Golgoty, Maria Kurowska - społecznik, Krzysztof Miklaszewski - reżyser teatralny i filmowy, Georg Swoboda - filantrop, płk Kazimierz Załęski „Bończa” - członek Rady Naczelnej Światowego Związku Żołnierzy AK, Andrzej Mroczek - wicekanclerz WSEiA w Kielcach oraz Jan Tokarz - kapelmistrz. Nagrodę specjalną otrzymał Świętokrzyski Parafialny Klub Sportowy „Rodzina” działający przy parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach.
Chwile radości przeżywał ks. Stanisław Słowik kierujący od 15 lat diecezjalną Caritas, która obecnie prowadzi 42 zadania stałe w różnych placówkach terenowych, angażując 320 pracowników i 1200 wolontariuszy. Rocznie z pomocy Caritas korzysta 12 tys. osób. Z inicjatywy ks. Słowika w ub.r. powstał w Kielcach Ogólnopolski Bank Informacji o Bezdomnych. Na szczególną uwagę zasługuje też prowadzenie Biura Aktywizacji Bezrobotnych. Jedną z ostatnich inicjatyw było uruchomienie Centrum Integracji Społecznej w Kielcach. Placówka ta jest czwartą w skali kraju, a jej celem jest przywrócenie do środowiska osób wykluczonych z powodu bezrobocia, bezdomności i innych nieszczęśliwych zdarzeń. Ksiądz Dyrektor jest przewodniczącym Komisji Caritas Polska do spraw Wykluczenia Społecznego i współtwórcą programu strategicznego Caritas na temat wychodzenia z bezdomności.
Wiele radości Nagroda Miasta sprawiła Georgowi Swobodzie, który z pochodzenia jest Polakiem mieszkającym w Niemczech. Jak stwierdził nie ma korzeni w Kielcach, lecz „swoje serce zostawił właśnie tutaj”. Od 4 lat bezinteresownie pomaga mieszkańcom Kielc, przysyłając sprzęt medyczny. Do tej pory na łączną sumę ok. 100 000 euro. Sprzęt trafia do najbardziej potrzebujących i na oddziały rehabilitacyjne kieleckich szpitali. Zbiórką darów zajmuje się sam w czasie wolnym od pracy.
Jedyną kobietą wyróżnioną nagrodą Miasta Kielce w tym roku była Maria Kurowska, która przez 50 lat życia zawodowego działała na rzecz obywateli grodu nad Silnicą. W czasie stanu wojennego pracowała w Biskupim Komitecie Pomocy Społecznej, rozdzielając leki z darów dla szpitali, Domów Pomocy i Domów Dziecka. Nawiązała współpracę z grupą wolontariuszy z Francji, dzięki czemu do Kielc dotarło wiele darów z lekami, opatrunkami i sprzętem rehabilitacyjnym. Pracowała w komitecie Budowy Pomnika Niepodległości, organizowała pomoc w czasie powodzi w naszym regionie, zbierając leki i środki opatrunkowe od kieleckich aptekarzy. Od 1990 r. prowadzi aptekę leków z darów przy Regionie Świętokrzyskim NSZZ „Solidarność”. Leki stanowią ogromną pomoc dla osób bezrobotnych i bezdomnych. Pracuje w Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Dobroczynności, a także na rzecz Stowarzyszenia Dzieci Niepełnosprawnych.
Uznanie przyznających nagrodę zyskał także płk Kazimierz Załęski „Bończa” - obecnie Honorowy Prezes Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK w Kielcach oraz członek Rady Naczelnej Światowego Związku Żołnierzy AK. Przez 3 kadencje pełnił funkcję Prezesa Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK. Był inicjatorem odbudowy i powstania Muzeum Pamięci Narodowej lat 1939-56, inicjatorem budowy Pomnika Katyńskiego. Organizował liczne konkursy o najnowszej historii Polski dla dzieci, młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Jest członkiem Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Armii Krajowej w Kielcach. W czasie swojej wieloletniej pracy nie zapominał o potrzebujących. Sprowadzał sprzęt medyczny i wiele lekarstw, które przekazywał nieodpłatnie do szpitali i domów pomocy oraz aptek przy Zarządzie Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Świętokrzyskiej „Solidarności”.
Jednak najwięcej radości laureatom sprawiła nagroda specjalna przyznana Świętokrzyskiemu Parafialnemu Klubowi „Rodzina” działającemu przy parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Klub powstał w październiku 1994 r. z inicjatywy ks. proboszcza Wiesława Jasiczka - pierwszego prezesa. Celem klubu jest wychowywanie dzieci i młodzieży w duchu katolickim przez sport. Obok zajęć sportowych, prowadzone są też w nim bezpłatne korepetycje i zajęcia profilaktyczne. W ciągu 10 lat istnienia największe sukcesy klub odnosił w dziedzinie piłki nożnej: czterokrotnie mistrzostwo Polski klubów parafialnych, pięciokrotnie pierwsze miejsce w międzynarodowych turniejach „Budweis Cup” w czeskich Budziejowicach. Klub od lat organizuje ogólnopolskie turnieje w piłce nożnej z okazji Konstytucji 3 Maja oraz turnieje halowe w listopadzie, w rocznicę powstania. Współpracuje też z dawnym Domem Dziecka przy ul. Sandomierskiej - obecnie Zespołem Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Dobra Chata”, organizując wspólne mecze. Obecnie wychowankowie „Rodziny” grają w III- i IV-ligowych klubach województwa świętokrzyskiego.
Nagrodzeni statuetkami długo dziękowali za wyróżnienie, obiecując, że nadal będą pracować dla Kielc oraz ich mieszkańców.
Uroczystość zakończył występ zespołu wokalnego „Affabre Concinui”.

Reklama

Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe

2019-12-11 20:58

O. Gabriel Garcia

Aztecy zaczęli się tam osiedlać w roku 1325. Tenochtitlan (obecnie miasto Mexico) było wyspą na jeziorze Texcoco. W listopadzie 1519 r. wraz ze swoim wojskiem zdobył je Hiszpan Hernan Cortes.

Graziako/Niedziela

Musiał jednak toczyć boje aż do 13 sierpnia 1521 r., nim zwyciężył ostatniego króla Azteków - Guatemoca. Azteccy mieszkańcy byli przerażeni tą klęską i zachłannością Hiszpanów. Między tymi dwoma narodami istniały olbrzymie różnice w kulturze, mowie, religii i zwyczajach. Trudno było znaleźć wspólny język. Zwycięzcy siłą zmuszali Azteków do przyjęcia wiary katolickiej. Byli jednak również i tacy misjonarze, którzy próbowali wprowadzić nową religię w sposób pokojowy i przy pomocy dialogu. 10 lat po hiszpańskim podboju miały miejsce objawienia Matki Bożej w Guadelupe. Przytaczamy tekst tubylca Nicana Mopohuna, przypisany Antoniemu Valeriane, jako najbardziej wiarygodny i dokładny oraz posiadający historyczną wartość.

Objawienie

9 grudnia 1531 r., w sobotni poranek, Dziewica ukazała się Juanowi Diego, tubylcowi z Cuauhtitlan, świeżemu konwertycie, ochrzczonemu krótko przed tym zdarzeniem. Juan Diego był w drodze na lekcję religii i gdy znajdował się w pobliżu wzgórza Tepeyac, doszedł go przepiękny śpiew ptaków. Nagle ptaki przestały śpiewać, a on usłyszał ze wzgórza głos wołający go po imieniu: „Juanito, Juan Diegnite”. Ujrzałem Panią o ponadnaturalnej piękności. Jej suknia błyszczała jak słońce. Głaz, na którym stały jej stopy, wyglądał jak z kamieni szlachetnych, a ziemia błyszczała jak tęcza. W tym pierwszym objawieniu Dziewica wyraziła Juanowi swe życzenie wybudowania kościoła na wzgórzu Tepeyaca. Juan Diego udał się natychmiast do biskupa - franciszkanina Juana de Zumarraga, by mu przekazać to, co się zdarzyło, lecz tenże nie uwierzył mu. Tubylec powrócił do domu smutny i zniechęcony. Tego samego dnia Juan Diego jeszcze raz wstąpił na wzgórze i spotkał tam Panią Nieba, która na niego czekała. Poprosiła go, by ponownie dotarł w następnym dniu do biskupa, by można było mu dokładnie przekazać życzenie. Wreszcie w następnym dniu, po długim oczekiwaniu, biskup przyjął go. Aby się przekonać, czy rzeczywiście mówi prawdę, skierował do niego wiele pytań i zażądał od niego przyniesienia znaku.

Juan Diego przekazał odpowiedź biskupa Pani, która prosiła go o przyjście ponowne w następnym dniu, by mogła przekazać mu znak. Jednakże Juan Diego nie stawił się w oznaczonym terminie na rozmowę z Panią Nieba, ponieważ poważnie zachorował jego wujek, musiał więc sprowadzić lekarza.

12 grudnia, we wtorek, Juan Diego udał się w drogę do Tlatelolco, aby sprowadzić kapłana, gdyż wujek chciał się wyspowiadać. Aby zdążyć do miasta, wybrał inna drogę, gdyż nie chciał zostać zatrzymanym przez Panią. Ona jednak spotkała go i Juan Diego opowiedział, co stało się z wujkiem. W odpowiedzi usłyszał, że nie ma się martwić stanem swego wujka, gdyż on wyzdrowieje. Uspokojony tymi słowami Juan Diego wypełnił życzenie Dziewicy i wspiął się na wzgórze, aby przynieść świeże róże. Dziewica uporządkowała kwiaty własnymi rękoma i złożyła w zagłębienie jego peleryny. On sam udał się ponownie do biskupa i na kolanach przekazał mu prośbę Dziewicy, rozpościerając swą pelerynę, pozwalając wypaść z niej różom. Nagle na pelerynie ukazał się obraz Dziewicy Matki Bożej. Biskup wraz z obecnymi osobami ujrzeli ten piękny i cudowny obraz. Dla Indian była to ogromna radość, jakby wybawienie. Objawienia, które miał Indianin, oraz obraz na pelerynie były znakami, że tubylcy zostali mocno włączeni do nowej wiary. W ciągu następnych 10 lat dokonało się około 8 milionów nawróceń.

Peleryna zrobiona jest z grubego lnu i z włókien maguey, na których utrzymują się silne, błyszczące kolory. Jej pierwsze naukowe badania zostały przeprowadzone w roku 1936. Niemiecki chemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, Ryszard Kühn stwierdził, że farby te nie pochodzą ani z mineralnych, ani roślinnych, ani ze zwierzęcych materiałów.

W roku 1951 rysownik Carlos Salinas odkrył, że w oczach Dziewicy widać postać mężczyzny z brodą. Od tego czasu badało obraz wielu optyków i specjalistów. W roku 1956 doktor Javier Torroella, optyk i chirurg, wydał lekarskie orzeczenie, w którym potwierdził, że w oczach Dziewicy widać ludzką postać. Do dziś do dziewicy z Guadelupe pielgrzymowało ponad 20 milionów ludzi i w ten sposób Guadelupe stała się najczęściej odwiedzanym sanktuarium świata. Wszyscy: biedni i bogaci, intelektualiści i robotnicy, rolnicy i studenci, mężczyźni i matki zdążają tam z wielka miłością i wiarą, aby odwiedzić naszą Matkę Nieba w bazylice Guadelupe i powiedzieć jej głośno lub cicho: „Bądź pozdrowiona, Maryjo, pełna łaski...”.

Z niem. tł. B. Gniotowa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Nycz powołał komitet do spraw przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego

2019-12-11 19:45

archidiecezja warszawska / Warszawa (KAI)

Metropolia warszawski powołał komitet organizacyjny beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Członkowie poszczególnych komisji oraz sekcji odebrali 11 grudnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich nominacje z rąk kard. Nycza. Całość przygotowań będzie koordynował bp Rafał Markowski.

BOŻENA SZTAJNER

W skład komitetu powołanego przez metropolitę warszawskiego weszli księża i świeccy - w sumie 86 osób, z którymi współpracować będą także obecni podczas uroczystości przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy, a także wojska i policji. - Wszyscy powinni się włączyć w tę beatyfikację, która ma, oprócz ściśle religijnego i kościelnego charakteru, również wymiar narodowo-państwowy - podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

Komitet zajmie się przygotowaniem uroczystości na pl. Piłsudskiego, procesją z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej oraz zorganizowaniem - kilka tygodni przed beatyfikacją - koncertu poświęconego kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II z okazji setnej roczny urodzin Papieża Polaka. - Nie możemy zapomnieć o tym jubileuszu, koncentrując się na beatyfikacji, dlatego postanowiliśmy oba te wydarzenia połączyć - podkreślił metropolita warszawski.

Całość przygotowań do beatyfikacji będzie koordynował bp Rafał Markowski. Komitet składa się z następujących komisji i sekcji, których przewodniczącymi zostali:

- komisja teologiczno-historyczna - bp Piotr Jarecki - komisja artystyczna - bp Michał Janocha - komisja liturgiczna - ks. Bartosz Szoplik - komisja muzyczna - ks. Piotr Markisz - komisja przygotowująca uroczystości na pl. Piłsudskiego - ks. Sławomir Nowakowski - sekcja porządkowa - ks. Marek Mętrak - sekcja rezerwacji i kart wstępu - ks. Łukasz Przybylski - sekcja ds. parkingów - ks. Marcin Szczerbiński - sekcja ds. opieki medycznej - ks. Władysław Duda - komisja przygotowująca procesję do Świątyni Opatrzności Bożej - ks. Tadeusz Aleksandrowicz - komisja ds. relikwii - ks. Janusz Bodzon - komisja medialna - ks. Przemysław Śliwiński - komisja obsługi biskupów i gości - ks. Matteo Campagnaro - komisja finansowo-sponsoringowa -ks. Marian Raciński

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 roku o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem