Reklama

Z życia diecezji

W skrócie za Radiem Plus

Monika Poręba
Edycja legnicka 13/2005

7 marca. Zabytkowe organy w kościele pw. Świętego Marcina w Jaworze będą odrestaurowane. Kiedy instrument odzyska swój dawny blask? Tego na razie nie wiadomo - bo nie ma na to pieniędzy. Jednak Społeczne Towarzystwo Promocji Miasta Jawora ma nadzieję, że przy współpracy diecezjalnego muzykologa ks. Piotra Dębskiego uda się organy odremontować.

7 marca. W wielu szkołach w Legnicy zakończyły się rekolekcje wielkopostne. W Zespole Szkół Integracyjnych ponad 1200 uczniów brało udział w naukach prowadzonych przez ks.prał. Stanisława Orzechowskiego. Rekolekcje ewangelizacyjne dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum prowadziła także 20-osobowa grupa studentów z Duszpasterstwa Akademickiego z Wrocławia. Ważnym momentem skupienie był dzień spowiedzi świętej. Jak podkreśla ks. Roman Raczak, wyspowiadać mógł się każdy uczeń, gdyż do Zespołu Szkół Integracyjnych w Legnicy przyjechało aż 17 kapłanów. Rekolekcje zakończyły się w środę uroczystą Mszą św., podczas której młodzież otrzymała poświęcone krzyżyki.

8 marca. 3 księży z Jawora i Męcinki chciało dojechać do kościoła w Słupie na spowiedź wielkopostną. Niestety, zatrzymała ich zima. Postanowili więc, że do świątyni dojdą pieszo. Brnąc w ponadpółmetrowych zaspach dzielni kapłani pokonali 2-kilometrową trasę do kościoła w Słupie. Ostatni odcinek przejechali na traktorze. Ks. Zbigniew Tracz mówi, że tę niecodzienną przygodę będzie długo pamiętał. Proboszcz parafii w Słupie uwiecznił kapłańską przeprawę przez półmetrowe zaspy na zdjęciach.

9 marca. Wielki Post to czas nawrócenia i pojednania. Właśnie tak mamy przygotować się do obchodów świąt wielkanocnych. W pracy nad sobą pomagają nam nabożeństwa pasyjne, które są odprawiane we wszystkich kościołach. Jak mówi ks. Waldemar Wesołowski, na szczególną uwagę zasługuje nabożeństwo Gorzkich żali. Jest to nabożeństwo typowo polskie, niespotykane w innych krajach. Pieśni o Męce Pańskiej mają pobudzić nas do współczucia i wdzięczności Jezusowi, a równocześnie do skruchy i żalu za grzechy. Warto przypomnieć, że Gorzkie Żale powstały w 1707 r. w Warszawie, w kościele Świętego Krzyża. Nazwa nabożeństwa pochodzi od pierwszych słów pieśni Gorzkie żale, przybywajcie.

11 marca. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Legnicy odbył się w sobotę koncert patriotyczny, poświęcony Ojcu Świętemu. Skierowany był przede wszystkim do młodzieży. Pieśni śpiewał Aleksander Markowski - malarz, którego obrazy znajdują się na Jasnej Górze. Markowski od lat zbiera i śpiewa stare piosenki, organizuje też wieczory wspólnego śpiewania zapomnianych pieśni patriotycznych - mówi Adam Wierzbicki ze Stowaryszenia Rodzin Katolickich. Młodzież nie miała problemu z włączeniem się do wspólnego śpiewania, bo teksty pieśni wyświetlane były na specjalnym ekranie.

Reklama

Abp Wojda: Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina były akty przemocy i pogardy

2019-07-22 14:44

BP KEP / Białystok (KAI)

Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka – napisał abp Tadeusz Wojda SAC, w komunikacie po wydarzeniach, które miały miejsce w Białymstoku 20 lipca. "Sobotnie wydarzenia pokazały, że wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby w naszych sercach zapanował pokój" - wskazał metropolita białostocki.

T. Margańska/www.flickr.com/photos/episkopatnews

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Bracia i Siostry,

„Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie.Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” J 13, 34-35.

Przywołuję te słowa Chrystusa jako komentarz do sobotnich wydarzeń w Białymstoku – Marszu Równości i kontrmanifestacji tysięcy ludzi na ulicach naszego miasta. Pięknym i wartościowym świadectwem były czuwania modlitewne, ofiarowane w tej intencji cierpienia ludzi chorych, modlitwy w świątyniach i przed katedrą, do czego zachęcałem w mojej odezwie odczytywanej w parafiach. Jednak nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Te, w żadnym przypadku, nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Są to czyny przeciwne nauczaniu Chrystusa. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka. Jezus nakazuje nam wprost: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą” Mt 5, 44.

W dalszym ciągu zachęcam do modlitwy i troski o rodzinę, o czystość panujących w niej obyczajów. Niech nasze rodziny, Bogiem silne, będą przykładem pięknej miłości na wzór Świętej Rodziny. Sobotnie wydarzenia pokazały, że wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby w naszych sercach zapanował pokój. Miłość Chrystusa ma nas do tego każdego dnia przynaglać.

Abp Tadeusz Wojda SAC

Metropolita Białostocki

Białystok, 22 lipca 2019 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem