Reklama

Sylwetka

Ten zasłużony dla Kościoła łódzkiego kapłan urodził się w ziemiańskiej rodzinie 28 marca 1880 r. w Pisarzówce na Podolu. Rodzicami jego byli Michał i Laura z Przesmyckich. Po ukończeniu Klasycznego Gimnazjum w Kijowie wstąpił na Wydział Chemiczny Politechniki Kijowskiej. Po roku studiów na tej uczelni, idąc za głosem powołania i po odbyciu rekolekcji zapukał do furty Seminarium Duchownego w Żytomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk Biskupa łucko-żytomierskiego 2 maja 1902 r. Przez pięć lat był wikariuszem i prefektem w Winnicy. W 1911 r. wyjechał na studia teologiczne do Zurychu, a następnie do Francji, Belgii i Anglii. Po powrocie w 1918 r. pełnił przez dwa lata obowiązki prefekta i wikariusza w Owruczu, a następnie w Ołyce. W latach 1921-25 zajmował stanowisko kanclerza Kurii Biskupiej w Łucku. Później przeniósł się do nowo powstałej diecezji łódzkiej, gdzie kolejno pełnił funkcje: wikariusza parafii św. Anny w Łodzi, kapelana łódzkich domów zakonnych i prefekta szkół średnich. W roku 1931 został wizytatorem nauki religii w łódzkich szkołach powszechnych, a w 1934 - rektorem kościoła św. Urszuli. W następnych latach pełnił funkcje: notariusza Sądu Biskupiego, dyrektora Unii Bractwa Różańcowego, a także diecezjalnego dyrektora Związku Misyjnego Duchowieństwa. Zmarł 3 września 1941 r. w Szpitalu Świętej Rodziny w Łodzi i został pochowany na Starym Cmentarzu.

Rodzina ks. Męcińskiego znana była z przywiązania do Kościoła i kraju. Z niej pochodzi wielebny o. Wojciech Męciński, męczennik japoński w roku 1643. Na początku XVIII w. dziedzic Kurozwęk i kasztelan bracławski Męciński ofiarował Ojcom Paulinom opuszczony w Leśniowie przez Karmelitów Bosych klasztor z cudowną figurą Matki Bożej. Na Jasnej Górze znajduje się płyta grobowa tej rodziny z bardzo obszernym rodowodem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt będzie kontynuowany - Oświadczenie Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

2022-01-22 22:30

Magdalena Lewandowska

W tej sprawie rozpowszechnia się bardzo wiele nieprawdziwych informacji. Wbrew spekulacjom wielu portali informacyjnych Pralnia Społecznie Odpowiedzialna we Wrocławiu będzie działać, a także, wedle słów z Oświadczenia Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta projekt tworzenia takich miejsc będzie kontynuowany.

Pełna treść oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Bez cenzury

2022-01-18 11:57

Niedziela Ogólnopolska 4/2022, str. 66

Red.

Za każdym garbatym drzewem można widzieć jakiegoś Żyda, ale wtedy zamiast raportów i analiz powstają klechdy.

Pewien czytelnik – przeanalizowawszy mój tekst Homo covidianus (Niedziela nr 1/2022 ) – pochwalił go, ale i postawił taką oto tezę: „Gdyby pan napisał o przyczynach, to jestem pewien, że Niedziela nie wydrukowałaby pańskiego artykułu. Jest magiczny wyraz «antysemityzm», który zamyka usta wszystkim... I z czego by pan wtedy żył?”.

CZYTAJ DALEJ

Karteczki w brewiarzu, czyli Biblia w życiu bł. kard. Wyszyńskiego

2022-01-23 08:41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Pismo Święte

ks. Stefan Wyszyński

Instytutu Prymasowski Kard. Stefana Wyszyńskiego

Słowo Boże było inspiracją życia i nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas znakomicie znał Pismo Święte, modlił się psalmami, a w brewiarzu nosił małe karteczki z biblijnymi cytatami.

Niedziela 23 stycznia jest Niedzielą Słowa Bożego. Jak podkreśla papież Franciszek Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują drogę do trwałej i autentycznej jedności. Życie i nauczanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego inspirowane było Słowem Boga, a oryginalne przekazywanie prawd biblijnego Objawienia poruszało serca i dawało nadzieję. Przypominamy najważniejsze fragmenty wypowiedzi Prymasa Tysiąclecia, dla których natchnieniem i źródłem była Biblia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję