Reklama

Wygraj swoją przyszłość!

Marta Misiejuk
Edycja łomżyńska 13/2005

3 marca br. w Instytucie Teologicznym odbyła się XV Olimpiada Teologii Katolickiej: Eucharystia źródłem i szczytem życia Kościoła. Był to etap diecezjalny. Konkurs przygotował dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. dr Jarosław Kotowski i ks. dr Wojciech Nowacki. Uczestników konkursu obowiązywała znajomość podanego kanonu lektur. Duże zainteresowanie konkursem jest - jak podkreśla ks. Jarosław Kotowski - efektem pewnej ciągłości i owocem wieloletniej tradycji. W olimpiadzie udział wziąć mogła jedynie młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, olimpiada jest konkursem wpisanym w siatkę konkursów przedmiotowych zatwierdzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dziesięciu laureatów ze szczebla centralnego, ogólnopolskiego, otrzymuje indeksy na wybrane przez siebie uczelnie wyższe. Pedagogika i teologia, to najczęściej wybierane kierunki studiów. Zdobycie trzech pierwszych miejsc jest premiowane uczestnictwem w pielgrzymce do Rzymu. Etap centralny odbywa się w tym roku w Ełku.
Według ks. Jarosława Kotowskiego wszyscy uczestnicy konkursu są zwycięzcami, ponieważ zdecydowali się pogłębić wiedzę, a tym samym zbliżyć się do Pana Boga. Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek jako pamiątkę uczestnictwa, natomiast dziesięć osób z najlepszymi wynikami otrzymało upominki w postaci książek.
Ks. Jarosław Kotowski uważa, że nie tylko atrakcyjne nagrody przyciągnęły uwagę młodych uczestników. Powołując się na słowa Ojca Świętego, który mówił o kontemplacji Oblicza Pana Jezusa jako pierwszym kroku do umacniania wiary, ks. Kotowski życzył młodym ludziom takiego właśnie zapatrzenia. Tyle się mówi i pisze o problemach młodzieży: kryzysie wartości, upadku autorytetów, braku odpowiedzialności i oddaleniu od Boga. Uczestnictwo młodych ludzi w konkursie o charakterze religijnym jest żywym dowodem na istnienie pozytywnych wartości w środowisku ponadgimnazjalnym. Rodzice i kapłani powinni dołożyć wszelkich starań, by poszukiwania wiary okazały się życiowym powodzeniem.
III miejsce zdobyła Ewelina Kamińska z Zespołu Szkół nr 1 w Grajewie, II miejsce - Agnieszka Ołdakowska z I LO z Zambrowa, I miejsce zdobyła Kinga Łupińska z Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach. Serdeczne gratulacje dla wszystkich finalistów i życzymy dalszych sukcesów.
Na zakończenie pozwoliliśmy sobie zamieścić kilka pytań, by zdefiniować poziom konkursu i sprawdzić poziom wiedzy religijnej naszych Czytelników.

1. Greckie słowo „Eucharystia” oznacza:
a) misterium
b) dziękczynienie
c) Mszę św.
d) Liturgię

Reklama

2. Wierni świeccy podczas sprawowania liturgii świętej sprawują funkcje:
a) lektora i akolity
b) diakona i akolity
c) lektora i prezbitera
d) lektora i diakona.

Grodzisk Mazowiecki: Msza św. w intencji 5-letniego Dawida

2019-07-23 13:17

lk / Grodzisk Mazowiecki (KAI)

Parafia Przemienienia Pańskiego w Grodzisku Mazowieckim zaprasza w środę 24 lipca o godz. 19.00 na Mszę św. w intencji zmarłego tragicznie Dawida Żukowskiego. Ciało 5-latka znaleźli funkcjonariusze Policji w sobotę przy autostradzie A2 niedaleko Pruszkowa. Chłopiec zginął od ciosów zadanych ostrym narzędziem prawdopodobnie przez ojca, który niedługo potem popełnił samobójstwo.

L.C.Nottaasen / Foter.com / CC BY

Msza święta jest odpowiedzią wspólnoty parafialnej i wychowawczyń chłopca na oświadczenie jego matki, w którym m.in. poprosiła o modlitwę. – Okażmy nasze wsparcie rodzinie chłopca oraz pomódlmy się, aby dobry Bóg przyjął Dawidka do siebie – proszą duchowni.

Dawid Żukowski zaginął w środę 10 lipca. Jego ciało zostało odnalezione w sobotę 20 lipca wczesnym popołudniem przy zbiorniku retencyjnym blisko ekranów akustycznych wzdłuż autostrady A2 przy węźle Pruszków. Według prokuratury chłopiec zginął od wielu ciosów zadanych ostrym narzędziem, prawdopodobnie przez jego ojca, który po ukryciu zwłok 5-latka odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg relacji Skierniewice – Warszawa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pasja życia

2019-07-24 08:49

Urszula Buglewicz

Pan Bóg tak prowadził mnie przez życie, by przygotować do pisania ikon - mówi Miranda Olszańska, lekarz anestezjolog z Lublina.

Paweł Wysoki

Dla realizacji pasji życia Miranda Olszańska zmieniła pracę. Jako absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przez 25 lat wykonywała zawód lekarza anestezjologa, poświęcając swój czas i wiedzę ludziom chorym i cierpiącym. Jednak od dzieciństwa przejawiała zamiłowanie do sztuki, wrażliwość na kolory. - Zdolności artystyczne z pewnością zawdzięczam moim przodkom. Rękodziełem artystycznym zajmowałam się od najmłodszych lat; szyłam, haftowałam, dziergałam, wykonywałam frywolitki pod czujnym okiem mojej ukochanej babci Luby - opowiada Pani Doktor. Gdy kilka lat temu poznała akwarelistę Dariusza Płechę, na dobre rozpoczęła się jej przygoda z malarstwem, farbami i pędzlami.

Prawdziwa miłość

Na początku była fascynacja akwarelą, ale gdy tylko Miranda Olszańska poznała ikony, okazało się, że to właśnie na nie czekała przez całe życie. By na dobre zająć się ich pisaniem, zaledwie w ciągu kilku miesięcy zmieniła pracę. - Ikony wręcz zmusiły mnie do zmiany pracy. Jeszcze dwa lata temu byłam czynnym, dyżurującym anestezjologiem, jednak gdy poszłam na pierwsze lekcje pisania ikon, okazało się, że taki system pracy nie sprzyja twórczości. Przewartościowałam całe życie i w niespełna pół roku zmieniłam pracę, by mieć więcej czasu i wolną głowę. Ikony są we mnie od zawsze; to moja największa pasja. Myślę, że Pan Bóg tak prowadził mnie przez życie, by przygotować do pisania ikon. One są cudowne - podkreśla Miranda Olszańska.

Długa droga

Artystka, świadoma tego, że jest dopiero na początku drogi, wkłada wiele wysiłku w kształcenie warsztatu pracy. Najpierw uczyła się pod czujnym okiem Anny Syty, obecnie szlifuje swoje umiejętności pod mistrzowskim okiem znanej ikonopisarki Marii Podleśnej. - Pracuję niezwykle intensywnie, bardzo dużo czytam, przekopuję zasoby internetowe i rosyjskojęzyczne strony poświęcone ikonografii. Uczestniczyłam w warsztatach z ikonopisania w Częstochowie i w Nowicy - opowiada. Najwięcej czasu poświęca na pisanie ikon w domowym zaciszu, ale wychodzi też do wspólnej pracowni, by raz w tygodniu spędzić czas z osobami o podobnych zainteresowaniach. - Mam świadomość, że jeszcze długa droga przede mną. Jestem pełna wiary i nadziei, że moja pasja i pracowitość pozwolą mi na osiągnięcie upragnionego celu - mówi.

Rozmowa z Bogiem

Miranda Olszańska jest przekonana, że ikony posiadają w sobie duchowy magnetyzm. - One mnie przyciągają; przy nich potrafię zapomnieć o świecie, o jedzeniu, o bólu spowodowanym wielogodzinnym siedzeniem z pędzlem w jednej pozycji. Ikony mnie wyciszają, potęgują doznania duchowe, w mistyczny sposób łączą z Bogiem. Każdą pracę zaczynam od modlitwy ikonopisarza, by wejść w duchową rozmowę z postacią, którą przestawiam - mówi Pani Doktor. Artystka nie wyobraża sobie, by osoba niewierząca była w stanie szczerze oddać święty wizerunek. W jej pracowni na deskach ożywają postaci Trójcy Świętej, Maryi, licznych świętych. Ukochaną i najchętniej portretowaną postacią jest Archanioł Gabriel. - Przygotowałam ikony jedno i wielopostaciowe, przedstawiające same twarze, popiersia, jak i całe postaci. Jestem na początku drogi, więc wszystko mnie fascynuje, z taką samą radością i zapałem zabieram się do pisania każdej kolejnej ikony - zapewnia pani Miranda.

Kolekcja dzieł, która wciąż się powiększa, cieszy oczy i serca najbliższych. Ikonopisarka nie wystawia swoich prac w galeriach, nie chwali się nimi na portalach społecznościowych, jedynie obdarowuje nimi najbliższych. Ostatnio kilkanaście ikon można było zobaczyć na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie, gdzie prezentowane były wraz z fotografiami lekarza Janusza Tajcherta pod wspólnym tytułem „Sacrum i profanum”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem