Reklama

Mój Komentarz

W swej kampanii wyborczej SLD zapowiadał "likwidację Senatu": teraz, gdy jednak lewica wprowadziła tam większość swych senatorów - postulat ten nie tylko wyciszono medialnie, ale wręcz odstąpiono od niego...

Jednak problem Senatu pozostał, oczywiście nie jako instytucji do likwidacji, jak chce SLD, ale do naprawy.

Jeśli Senat ma być "izbą wyższą", to ta wyższość nie może być li tylko nominalna: musi być rzeczywista. O jaką więc wyższość Senatu nad Sejmem może chodzić?

Senat opiniuje m.in. ustawy, koryguje, poprawia. Jest to bodaj najważniejsza jego funkcja ("Senat w ciągu 30 dni (...) może ustawę przyjąć bez zmian, uchwalić poprawki albo uchwalić odrzucenie jej w całości"). Zgodnie z duchem konstytucji reforma Senatu mogłaby polegać na wzmocnieniu jego roli, poprzez staranniejszy dobór senatorów, czuwających w konsekwencji nad jakością polskiego prawa. Można by zatem podnieść cenzus wymaganego od kandydatów do Senatu wieku, np. do 35 lat: wszak doświadczenie życiowe jest ważne przy ocenie proponowanych przez Sejm aktów prawnych. Co więcej - można by wprowadzić wymóg uprzedniej (np. 5-letniej) pracy bądź w administracji publicznej, bądź w organach samorządowych, bądź w innej instytucji publicznej - co gwarantowałoby rozumienie przez kandydatów sensu i konsekwencji ocenianych ustaw oraz ich rudymentarną orientację w funkcjonowaniu prawa na co dzień. Zważywszy, że Senatowi przysługuje także inicjatywa ustawodawcza - można by i rozważyć dłuższą kadencję Senatu niż Sejmu, z rotacyjną wymianą części senatorów, co z kolei gwarantowałoby ciągłość pracy Senatu.

Przytoczyłem garść "opinii naprawczych", dotyczących funkcjonowania Senatu tak, aby spełniał swą rolę: izby dbającej o jakość prawa, z którą to jakością jest dziś źle, a nawet bardzo źle. Senat jest instytucją wrośniętą w tradycję Rzeczypospolitej i nie widać wyraźnych powodów, by go pochopnie likwidować. Czy wycofując się zaraz po wyborach ze swej programowej "likwidacji Senatu" - SLD podejmie wysiłek, by go naprawić?...

... Na razie prezydent Kwaśniewski zapowiada nowelizację ustawy lustracyjnej (zmierzającą, jak się wydaje, do likwidacji wiarygodnej lustracji w ogóle... ), zaś SLD chce pilnie "reformować służby specjalne" . Co tam porządne prawo - "organa" nadal najważniejsze?...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praga: polscy księża mistrzami Europy w halowej piłce nożnej

2020-02-21 13:55

[ TEMATY ]

sport

ekai.pl

Reprezentacja polskich księży zdobyła tytuł mistrzów Europy w halowej piłce nożnej, rozgrywanych w Říčanach w pobliżu stolicy Czech - Pragi. Drugie miejsce wywalczyła reprezentacja księży z Bośni i Hercegowiny, a trzecie – z Portugalii.

W skład reprezentacji Polski weszło 5 księży z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Ponadto księża z diecezji kieleckiej, siedleckiej, sandomierskiej, z archidiecezji przemyskiej oraz gdańskiej. W sumie udział wzięli duchowni z 18 krajów naszego kontynentu.

Reprezentacja Polski bierze udział w rywalizacji europejskich drużyn od samego początku i jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów. Z mistrzostw Starego Kontynentu polscy duchowni przywieźli do kraju już 13 medali, a obecny jest 7 złotym.

20 lutego uczestnicy mistrzostw wzięli udział we Mszy św. w katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha na Hradczanach, której przewodniczył metropolita praski, kard. Dominik Duka OP. W swojej homilii zauważył, że piłka nożna może być inspiracją dla rozwijania swego powołania, między innymi przez swój charakter zespołowy oraz duchem kreatywności. To hobby może też dobrze wpływać także na pracę duszpasterską z młodymi - zaznaczył metropolita Pragi.

CZYTAJ DALEJ

Pogarsza się sytuacja dzieci na całym świecie

2020-02-23 17:21

[ TEMATY ]

dzieci

głód

konflikt

UNICEF

źródło: vaticannews.va

Nie tylko konflikty wojenne, głód i brak dostępu do służby zdrowia zagrażają życiu i przyszłości dzieci. Negatywny wpływ na ich zdrowie ma też zanieczyszczenie środowiska oraz agresywna reklama popychająca młodych w kierunku fast foodu, alkoholu i tytoniu.

Najnowszy raport Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF jednoznacznie stwierdza, że sytuacja dzieci na całym świecie znacząco się pogarsza. Żaden kraj nie chroni też wystarczająco ich zdrowia i przyszłości. Badania zostały przeprowadzone w 180 krajach, zarówno charakteryzujących się chronicznym ubóstwem, częstymi suszami i niekończącymi wojnami, jak i w najbardziej rozwiniętych i bogatych.

UNICEF bije na alarm, że w krajach ubogich aż 250 mln dzieci poniżej 5. roku życia nie będzie miało szansy na rozwój swego potencjału.

Ich los jest zagrożony przez kryzysy humanitarne, konflikty, klęski żywiołowe i nowe problemy coraz częściej związane ze zmianami klimatycznymi. Raport podkreśla, że w krajach bogatych zanieczyszczenie powietrza i zły styl życia zbierają równie negatywne żniwo. W porównaniu z rokiem 1975 r. otyłość wśród dzieci wzrosła aż 11-krotnie (z 11 mln do 124 mln). Negatywny wpływ na nasz styl życia mają reklamy. Dzieci bombardowane są rocznie 30 tys. różnych reklam, które nie pozostają obojętne na ich styl życia. Dla przykładu policzono, że tylko w Australii, podczas transmisji telewizyjnych meczy piłkarskich, krykieta i rugby, wyemitowano 51 mln reklam produktów alkoholowych. Raport podkreśla też, że styl życia w krajach rozwiniętych jednoznacznie pokazuje, że nie myślimy dalekowzrocznie i nie zastanawiamy się nad tym, jakie konsekwencje przyniesie to dla przyszłych pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję