Reklama

Uniwersytet wierny swemu powołaniu

2018-12-21 15:29

Marta Mastyło

Archiwum UPJPII

Rozpoczynając opłatkowe spotkanie rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak w słowach powitania podziękował ks. abp. Markowi Jędraszewskiemu, Wielkiemu Kanclerzowi UPJPII za obecność na wszystkich ważnych uroczystościach uczelni, także i tym razem, w dniu tak szczególnego świętowania.

Była to też okazja, by po raz pierwszy wspólnota UPJPII mogła podziękować i pogratulować ks. bp. nominatowi Januszowi Mastalskiemu, wieloletniemu profesorowi, dziekanowi, prorektorowi UPJPII. Ks. rektor dziękując za dotychczasowe zaangażowanie w sprawy uczelni nie krył nadziei, że nadal tak będzie. Dziękujemy za wszystko co było dotąd, prosimy o jeszcze więcej, bo ksiądz biskup będzie mógł jeszcze więcej, prawda księże biskupie? – zakończył humorystycznie wywołując serdeczny śmiech wszystkich zgromadzonych. Gratulując nowego stanowiska, zapewnił o wsparciu modlitewnym.

Ks. rektor wspomniał o październikowej pielgrzymce archidiecezji krakowskiej do Rzymu, w której również uczestniczyli przedstawiciele Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Powracając do przeżycia przez siebie tej drogi pielgrzymiej, podzielił się refleksją i przypomniał pierwszą wspólną Mszę św., która została odprawiona w bazylice Santa Maria Maggiore, w której od VII wieku przechowywany jest Żłóbek Pana Jezusa, a przed nim na murze wyrzeźbiony błogosławiony papież Pius IX. Według tradycji ten żłóbek, znany jako Sacra Culla (Święta Kołyska) odnalazła św. Helena w miejscu, w którym Maryja złożyła swoje nowonarodzone dziecię. W czasie wypraw napoleońskich żłóbek zaginął, ale błogosławiony papież Pius IX na nowo odkrył dla świata tę relikwię. A teraz jakby spogląda na tych kilka skromnych deseczek, – mówił dalej ks. rektor – które wspominają o początkach naszego zbawienia, o jakże skromnym początku. Był to pierwszy papież, za którego utracono państwo kościelne, i który przeżywał tę utratę jako wielką niesprawiedliwość, żeby nie powiedzieć tragedię. Sam siebie nazywając „więźniem Watykanu” zmarł w 1878 roku. - I któż mógł wtedy pomyśleć, że 100 lat później na Stolicy Piotrowej zasiądzie biskup z Polski, i że to będzie okres największego autorytetu stolicy apostolskiej. Pozbawiony wprawdzie tej władzy ziemskiej, świeckiej nad państwem kościelnym, ale za to jakże wielki duchowo, jakże wielki w wymiarze moralnym.

– Życzę, żebyśmy przeżywając te święta, a w nowym roku przeżywając sukcesy, pamiętali o skromnych początkach historii naszego zbawienia, a pokonując trudności, przed którymi staje uczelnia, wszystkie polskie uczelnie w związku z wprowadzaniem reform, żeby były przyjmowane w tym duchu wiary, w którym patrzymy na te doświadczenia, które były udziałem papieża Piusa IX, gdzie Bóg potrafił po wielu latach z niesprawiedliwości, krzywdy, zła wyciągnąć wielkie błogosławieństwo jakim był pontyfikat naszego papieża Jana Pawła II, który swojego poprzednika beatyfikował. Przyjmijmy w duchu wiary, abyśmy potrafili cieszyć się tym, co wielkie w gronie naszych bliskich, rodzinie. ale i podjąć w przyszłym roku kalendarzowym te wszystkie wielkie wyzwania, które stoją przed nami jako społecznością uniwersytetu z księdzem arcybiskupem jako Wielkim Kanclerzem na czele.

Reklama

Po odczytaniu fragmentu Ewangelii wg. św. Łukasza ks. arcybiskup zwrócił uwagę jak pięknym pogłębieniem zawartej w nim prawdy, jej uzupełnieniem jest prolog z Ewangelii św. Jana: - Na początku było Słowo, Słowo było od Boga, Bogiem było Słowo. A potem stało się jednym z nas. Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami. Tam brzmi dosłownie „rozbiło namiot pośród nas”. Ewidentna aluzja do namiotu spotkania Izraelitów zdążających do Ziemi Obiecanej. Chrystus zamieszkując pośród nas rozbił poprzez swoje człowieczeństwo namiot spotkania.

- Uniwersytet Papieski Jana Pawła II to szczególne miejsce, gdzie słowo Boże też rozbiło swój namiot – mówił dalej arcybiskup – też chce tutaj być rozważane, adorowane, przyjmowane, głoszone i stąd moje najbardziej głębokie i najbardziej serdeczne życzenia, żeby Uniwersytet Papieski Jana Pawła II ze swoim rektorem, wicerektorami, całą kadrą profesorską, dydaktyczną, nauczycielską, ale także ze studentami służyli głoszeniu światu Chrystusa, który jak wielokrotnie to powtarzał Jan Paweł II, jest kluczem dla człowieka, by mógł siebie zrozumieć . Pozbawiony tego klucza nie wie ani skąd jest, ani dokąd zmierza, ani dlaczego ma kochać, poświęcać się , cierpieć, być bezinteresownym, być otwartym na drugiego, bez Chrystusa my naprawdę nie jesteśmy w stanie tego pojąć. Z Chrystusem otwiera się dla nas nowe życie bożych dzieci. Takiego odkrywania bycia dzieckiem bożym, odkrywania swojej godności, ukazywania światu, że tylko w Chrystusie jest fundament sensownego życia. Tego wszystkiego życzę tej wielkiej, wspaniałej akademickiej wspólnocie jakim jest Uniwersytet Papieski. Jesteśmy wszyscy przekonani, że jak długo będzie wierny temu swojemu przesłaniu, niezależnie od różnych okoliczności, które się zmieniają , jak długo uniwersytet będzie wierny swemu powołaniu, tym bardziej będzie prawdziwym światłem pośród ciemności tego świata. Światłem, które przyciąga, które ogrzewa, które rozświetla, które prowadzi dalej.

Po tych słowach wszyscy złożyli sobie życzenia, podzielili opłatkiem, zasiedli do wigilijnego stołu. Świątecznego klimatu dopełniły kolędy wyśpiewane, jak zwykle pięknie, przez uniwersytecki chór „Psalmodia”.

Tagi:
opłatek Uniwersytet Papieski

Kraków: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II ma nową siedzibę na terenie Centrum Jana Pawła II

2019-04-13 15:41

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej / Kraków (KAI)

Publikujemy komunikat o podpisaniu Listu intencyjnego w sprawie ustanowienia siedziby Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na terenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie.

Kraków 12 kwietnia 2019 r.

KOMUNIKAT

W piątek, 12 kwietnia 2019 r. w Domu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 miało miejsce podpisanie Listu intencyjnego w sprawie ustanowienia siedziby Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na terenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie.

List intencyjny podpisali: metropolita krakowski, a zarazem Wielki Kanclerz UPJPII, abp Marek Jędraszewski, rektor Uniwersytetu Papieskiego, ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak oraz prezes Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, ks. mgr Mateusz Hosaja.

W rozpoczęte dzieło budowy Centrum Jana Pawła II przez ks. kard. Stanisława Dziwisza pragnie włączyć się i kontynuować ideę projektu Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, służąc swoim potencjałem naukowym, w osobach pracowników naukowych, studentów, jak i świetnie wyposażonym zapleczem naukowo – badawczym.

Sanktuarium św. Jana Pawła II z odpowiednio zagospodarowanymi przyległymi terenami, zgodnie z realizowanymi planami, będzie stać nadal na straży kultu Świętego Jana Pawła II i być bijącym na cały świat jego sercem.

Uniwersytet Papieski JPII w Krakowie oraz Kuria Metropolitalna w Krakowie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Grodzisk Mazowiecki: jutro Msza św. w intencji 5-letniego Dawida

2019-07-23 13:17

lk / Grodzisk Mazowiecki (KAI)

Parafia Przemienienia Pańskiego w Grodzisku Mazowieckim zaprasza w środę 24 lipca o godz. 19.00 na Mszę św. w intencji zmarłego tragicznie Dawida Żukowskiego. Ciało 5-latka znaleźli funkcjonariusze Policji w sobotę przy autostradzie A2 niedaleko Pruszkowa. Chłopiec zginął od ciosów zadanych ostrym narzędziem prawdopodobnie przez ojca, który niedługo potem popełnił samobójstwo.

screenshot/TVN
Ciało dziecka odnaleziono w sobotę w okolicach węzła Pruszków

Msza święta jest odpowiedzią wspólnoty parafialnej i wychowawczyń chłopca na oświadczenie jego matki, w którym m.in. poprosiła o modlitwę. – Okażmy nasze wsparcie rodzinie chłopca oraz pomódlmy się, aby dobry Bóg przyjął Dawidka do siebie – proszą duchowni.

Dawid Żukowski zaginął w środę 10 lipca. Jego ciało zostało odnalezione w sobotę 20 lipca wczesnym popołudniem przy zbiorniku retencyjnym blisko ekranów akustycznych wzdłuż autostrady A2 przy węźle Pruszków. Według prokuratury chłopiec zginął od wielu ciosów zadanych ostrym narzędziem, prawdopodobnie przez jego ojca, który po ukryciu zwłok 5-latka odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg relacji Skierniewice – Warszawa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do francuskich skautów: nie ograniczajcie się do kontaktów wirtualnych

2019-07-23 19:18

pb (KAI/famillechretienne.fr) / Jambville

Nie ograniczajcie się do kontaktów wirtualnych - zaapelował papież Franciszek do 22 tys. francuskich skautów, zgromadzonych w Jambville koło Paryża na „wielkim jamboree” (zlocie) pod hasłem „Connecte!” (Połącz się!).

Grzegorz Gałązka

Za pośrednictwem telegramu wysłanego przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina papież przekonuje, że łączność z Chrystusem poprzez modlitwę, słuchanie słowa Bożego i sakramenty pozwala odkryć „źródło radości”, ale także „drogę prawdziwego spotkania” z innymi ludźmi.

Życzy młodym, by nie ograniczając się spotkań wirtualnych, coraz bardziej byli „budowniczymi mostów”. W ten sposób wezmą udział w budowie społeczeństwa „bardziej sprawiedliwego i bardziej ludzkiego”, zauważającego małych i ubogich.

W spotkaniu w Jambville bierze udział 22 tys. spośród 85 tys. członków głównej organizacji harcerskiej we Francji Scouts et Guides de France (SGDF).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem