Reklama

Wydarzenia z diecezji

Rekolekcje dla szafarzy Komunii św.

Ks. Adam Łach
Edycja płocka 13/2005

Od 25 do 27 lutego w ośrodku płockiej Caritas w Popowie nad Bugiem odbyły się rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. i kandydatów do tej funkcji. Odprawiających rekolekcje 26 lutego odwiedził biskup płocki Stanisław Wielgus, który przewodniczył Mszy św. oraz wygłosił homilię.

„Cieszę się, że ta grupa szafarzy zastanawia się tu w Popowie nad swoim życiem. Wy nie mówicie kazań, nie głosicie konferencji, lecz swoim życiem możecie spełniać akcję ewangelizacyjną może nieraz bardziej skutecznie niż kapłani, którzy postrzegani są jako »profesjonaliści« w głoszeniu Ewangelii - mówił Biskup Stanisław. - Dziś wielu chrześcijan powołuje się na wielkie wartości, a gdyby mogło, uczyniłoby krzywdę tym, którzy myślą inaczej. Hałas współczesnej cywilizacji zagłusza podstawowe pytania: o sens życia, cierpienia, skąd się wziąłem, jaki jest cel mojego istnienia. Na te pytania nie odpowie ani telewizja, ani najwspanialsza nawet nauka. Austriacki filozof, przedstawiciel tzw. Koła Wiedeńskiego Wittgenstein powiedział kiedyś: »Choćby wszystkie problemy naukowe zostały rozwiązane - nasze życiowe nie zostaną nawet dotknięte«. Te słowa są głęboko prawdziwe, bowiem najważniejsze pytania i problemy może nam pomóc rozwiązać tylko wiara” - powiedział Biskup Płocki.
Po homilii Ksiądz Biskup wręczył 33 szafarzom dokumenty uprawniające do udzielania Komunii św. przez następny rok. 11 kandydatów do tej posługi, którzy także brali udział w rekolekcjach, otrzyma misję do udzielania Eucharystii podczas wielkoczwartkowej Mszy św. Krzyżma.
W naszej diecezji za formację i przygotowanie kandydatów do posługi szafarza Komunii św. odpowiada Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej, którym kieruje ks. kan. dr Janusz Kochański. Pracownicy Wydziału wraz z Księdzem Dyrektorem organizują m.in. niezbędne szkolenia i rekolekcje.
Nadzwyczajni szafarze Komunii św. pełnią swą służbę na mocy przepisów liturgicznych Kościoła oraz specjalnego upoważnienia wydanego przez biskupa diecezjalnego. Zanim rozpoczną sprawowanie tej zaszczytnej posługi, przechodzą specjalny kurs, obejmujący wykłady z biblistyki, teologii pastoralnej, teologii dogmatycznej i liturgiki, biorą też udział w praktycznych ćwiczeniach.

Joanna Jędrzejczyk: Jestem wdzięczna Bogu za wszystko, co mam

2019-11-21 21:08

wPolityce.pl

Joanna Jędrzejczyk sporo ostatnio zmieniła w swoim życiu. - Mam 32 lata, a czuję się jakbym miała 16 i dopiero zaczynała przygodę ze sportami walki. W środku cały czas jestem tą samą dziewczynką, która czuje głód sukcesu - przyznała pierwsza Polka UFC oraz mistrzyni tejże organizacji w wadze słomkowej (do 52 kg) w latach 2015–2017. - Usunęłam sępy z mojego życia - dodała prowadzącemu stronę pogongu.wordpress.com.

wPolityce.pl / youtube Traile
Joanna Jędrzejczyk

Jędrzejczyk przyjrzała na oczy i postanowiła iść swoją drogą oddzielając ziarno od plew.

Jestem po rozstaniu z moim narzeczonym. Mój menedżer ukradł mi pieniądze, a to była bardzo bliska mi osoba. Od roku zaczęłam korzystać z tego, co osiągnęłam. Ktoś do mnie powiedział: Aśka, osiągnęłaś tak dużo i nawet nie cieszysz się sukcesami. Wcześniej nawet nie korzystałam z zarobionych pieniędzy. Chciałam się dzielić dobrem. Udzielałam się bardzo mocno charytatywnie. Ludzie nie wiedzą, że kupowałam łóżka do szpitali, pomagałam dzieciom. Jestem wdzięczna Bogu za wszystko, co mam - przyznała na łamach bloga pogongu.

Zawodniczka mieszanych sztuk walki ostatnio powiedziała, że musiała usunąć sępy ze swojego otoczenia.

Masa ludzi była ze mną, gdy osiągnęłam sukces, ale też bardzo dużo osób przez to straciłam. Więcej niż po przegranej, ci ludzie nagle się rozpłynęli. Odeszli ode mnie, bo mieli pretensje, że nie miałam czasu się z nimi spotykać, pójść na imprezę czy zjeść kolacji, bo byłam na wiecznej diecie. Na szczęście mam przy sobie osoby, które są ze mną od wielu lat. One nie narzekają i nie mówią, że ciężko jest być moim przyjacielem. Nasze relacje nie są łatwe, bo są okupione tęsknotą, stresem i nerwami. Obiecuję przyjaciołom, że przyjdzie czas, że będziemy na hamaku oglądać wschody i zachody słońca. I pić wino. Teraz jest jednak czas na rozwój - dodała Jędrzejczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Życzenia bp. Gregera dla muzyków kościelnych

2019-11-22 12:33

episkopat.pl /BP KEP

Życzę, aby wstawiennictwo Świętej Patronki było inspiracją, dawało nowe pomysły, ciekawe inicjatywy i siły do ich realizowania – powiedział bp Piotr Greger, przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej z okazji wspomnienia św. Cecylii. Obchodzimy je 22 listopada.

PB

Bp Greger podziękował wszystkim muzykom kościelnym za ich posługę. Przypomniał, że muzyka kościelna jest integralną częścią Liturgii.

Św. Cecylia, dziewica i męczennica, z miłości do Chrystusa złożyła ślub czystości i nawróciła swojego narzeczonego Waleriana, którego wybrali dla niej rodzice. Oboje rozdali swój majątek ubogim. Zginęła ścięta mieczem podczas prześladowań chrześcijan. Jest patronką muzyków, organistów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem