Reklama

"Lubię zimno"

B. K.
Edycja łomżyńska 44/2001

Pod takim hasłem po raz drugi będzie realizowany pod patronatem Ministra Zdrowia program edukacyjny, zainicjowany w ubiegłym roku przez firmę "Danone". Celem programu jest informowanie klientów oraz sprzedawców o warunkach, w jakich należy przechowywać świeże produkty mleczne.

Program "Lubię zimno" realizowany jest we współpracy z Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej oraz firmami "Danone" i " Bakoma".

Program "Lubię zimno" służy zapewnieniu dobrej jakości produktów mlecznych, które zanim trafią na nasz stół, muszą przejść długą drogę związaną z magazynowaniem, transportem, ponownym magazynowaniem, ekspozycją, zakupieniem, a w końcu przechowywaniem w warunkach domowych. Dla tych artykułów nieodzownym warunkiem na wszystkich etapach drogi jest zachowanie niskiej temperatury (od +2 do +6 oC). Tylko wtedy mamy gwarancję, że produkty nie stracą walorów smakowych czy zapachowych i pozostaną w stanie niezmienionym. O zaletach tych produktów wiedzą zapewne dorośli i dzieci. Mleko jest jednym z najbardziej wartościowych produktów spożywczych. Jest dobrym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, wartościowego białka i witaminy B2. Wapń jest ważnym składnikiem zębów i kości. W dzieciństwie i wieku młodzieńczym przetwory mleczne umożliwiają wzrost i rozwój, w życiu dorosłym pozwalają utrzymać odpowiedni stan kości, zapobiegają osteoporozom i złamaniom. Świeże produkty mleczne zawierają żywe kultury bakterii. Pomagają one utrzymać odpowiedni skład mikroflory jelitowej i ułatwiają trawienie. W praktyce wiele oddziałów PTOZ podjęło działania programowe wśród dzieci i młodzieży.

W założeniach program "Lubię zimno" adresowany był do osób dorosłych, zwłaszcza kobiet, które w przeważającej mierze zajmują się zasobami domowych spiżarni. PTOZ Oddział w Łomży podjął próbę edukacji młodzieży poprzez zdrową rywalizację sportową. W Szkole Podstawowej nr 4 w Łomży uczniowie klasy VI d podzieleni na dwie drużyny "Lubię zimno" oraz "Lubię ciepło" walczyli o nagrody w postaci gier z logo "Lubię zimno". Zwyciężyła drużyna "Lubię zimno", a przy okazji wszyscy uczniowie w sposób przystępny dowiedzieli się, że warto przechowywać w lodówce ulubiony jogurt czy mleko, bo przetwory mleczne rzeczywiście nie lubią ciepła. Swoimi wiadomościami na ten temat podzieliła się z uczniami koordynator programu z PTOZ w Łomży Bogumiła Olbryś. Zastosowanie się do tych wskazówek pozwoli uniknąć przykrych dolegliwości żołądkowych.

Abp Jędraszewski: znowu nam trzeba bronić Polski i Europy

2019-09-17 11:41

Archidiecezja krakowska / Kraków (KAI)

Jesteśmy w obliczu nowych wyzwań, trudności i zagrożeń. Nie tyle politycznych, co kulturowych. Znowu nam trzeba bronić Polski i Europy - powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w Katedrze na Wawelu podczas Mszy św. sprawowanej w 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Joanna Adamik/archidiecezja karkowska

W homilii hierarcha przypomniał, że 17 września 1939 dokonał się IV rozbiór Polski. Ambasador RP w Moskwie Wacław Grzybowski został pilnie wezwany do moskiewskiego Komisariatu Spraw Zagranicznych, gdzie odczytano mu uzgodnioną wcześniej z Niemcami notę dyplomatyczną, w której Związek Sowiecki uzasadniał swoją agresję na Polskę z powodu „rozpadu państwa polskiego”, a tym samym konieczności „wzięcia pod swoją opiekę” Ukraińców i Białorusinów.

Ambasador Grzybowski wykazał kłamliwość przytoczonej argumentacji - mówił metropolita - mając świadomość, że rząd polski przygotowuje się do dalszych walk i czeka na obiecaną pomoc ze strony Francji i Anglii. Dodał również, że działania Sowietów są złamaniem paktu o nieagresji.

Wobec braku jednoznacznego rozkazu Wodza Naczelnego, niektóre polskie oddziały podjęły heroiczną walkę, inne poddały się. Rosja sowiecka i III Rzesza podpisały 28 września tzw. traktat o granicach i przyjaźni, zwany też drugim paktem Ribbentrop-Mołotow, przypieczętowując tym samym IV rozbiór Polski. W konsekwencji Armia Czerwona wzięła do niewoli 250 tys. żołnierzy.

– Długo trzeba było czekać w Polsce, by o tych tragicznych wydarzeniach mówić otwarcie - przypomniał abp Jędraszewski. - Dopiero po 1990 r. na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie pojawiła się tablica z napisem: „Obrona granicy wschodniej RP 17 IX – 1 X 1939”. Rozważamy tę tragedię i wsłuchujemy się w głos Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii, który lituje się nad płaczem matki: „Na widok [matki, której jedyny syn umarł,] Pan użalił się nad nią i rzekł do niej: «Nie płacz!»”.

Arcybiskup zaznaczył, że choć Polacy płakali nad losem oficerów, żołnierzy i ich rodzin, to nigdy nie poddali się i nie zrezygnowali z dążenia do wolności. - Te straszliwe wydarzenia – 1 i 17 września 1939 r. - nie złamały polskiego ducha, ponieważ wierzono w Boga. Polska, katolicki kraj wydany na łup bezbożnych systemów totalitarnych, nie złamała się, trwając w swoim oporze i przekonaniu, że Bóg użali się na jej losem i że Polska zmartwychwstanie na nowo - mówił abp Jędraszewski.

Przypomniał następnie o długiej drodze Polaków do wolności - przez bitwę o Anglię, Tobruk, Monte Cassino, Powstanie Warszawskie, a po 1945 r. w trakcie powstawania Solidarności i stan wojenny. - Ostatni żołnierze sowieccy opuścili Polskę w dniu symbolicznym, 16 września 1992 r., po 53 latach okupacji. Ale Polska przetrwała dzięki swojej kulturze budowanej na chrześcijańskich wartościach, umacniających jej tożsamość, dających siłę z pokolenia na pokolenie - stwierdził metropolita krakowski.

Na zakończenie arcybiskup zaznaczył, że przed współczesną Polską stoją jednak nowe zadania. – Jesteśmy w obliczu nowych wyzwań, trudności i zagrożeń. Nie tyle politycznych, co kulturowych. Znowu trzeba nam bronić Polski i Europy, a także wracać do fundamentów prawdziwego autentycznego humanizmu, które zawsze były naszą ostoją. Zrąb tego humanizmu tworzą cztery słowa: Bóg, osoba ludzka, rodzina, naród - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Hołd poległym i pomordowanym

2019-09-17 18:45

prezydent.pl

Przy budynku b. Sowieckiego Trybunału Wojennego, prokuratury i NKWD na warszawskiej Pradze Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą Bezimiennych Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, zamordowanych przez NKWD.

Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent RP złożył wieniec przy budynku b. Sowieckiego Trybunału Wojennego, prokuratury i NKWD na warszawskiej Pradze

– Wierzę, że to, co stało się we wrześniu 1939 roku, nigdy w naszej historii już się nie powtórzy, że będziemy budowali bezpieczne, silne państwo – powiedział Andrzej Duda.

Jak podkreślił, należy szukać takich sojuszników, „którzy są poważni, odpowiedzialni, którzy nam sprzyjają i którzy są godni zaufania”. – Mam nadzieję, że dzisiaj takich sojuszników mamy – dodał.

17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem