Reklama

Polska

Tyniec: 65 lat kapłaństwa ojca Leona Knabita

27 grudnia mija 65 lat od święceń kapłańskich ojca Leona Knabita, jednego z najbardziej znanych polskich benedyktynów. Pomimo zbliżających się 90 urodzin, o. Leon postrzegany jest jako symbol młodości w swym zakonie - nieustanie aktywny w mediach i na bardzo wielu innych polach.

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Tyniec

Robert Krawczyk/Wyd. Benedyktynów – Tyniec

O. Leon Knabit OSB

O. Leon Knabit OSB

„Pan Bóg przez naszego Jubilata pokazuje nam, że młodość to faktycznie stan ducha; Bóg jest wiecznie młody, wiecznie pełen energii, miłości i pogody. Takim jest ojciec Leon” – napisał z okazji jubileuszu obecny opat tyniecki o. Szymon Hiżycki OSB.

Stefan Knabit, dzisiejszy o. Leon, przyszedł na świat 26 grudnia 1929 w Bielsku Podlaskim. Jak sam mówi, jego decyzja o wstąpieniu do seminarium duchownego w Siedlcach „nie była czymś nadzwyczajnym” gdyż powołanie rozwijało się stopniowo. Po studiach i święceniach kapłańskich (1953) jako kapłan diecezji siedleckiej rozpoczął pracę duszpasterską w Gronkowie, w Brzegach (gdzie pełnił funkcję rektora kościoła) i w Rozwadówce. Był także ojcem duchownym Małego Seminarium Duchownego w Siedlcach, a potem rektorem Domu Diecezjalnego w Pewli Małej.

Reklama

W 1958 r. zdecydował się wstąpić do klasztoru (podówczas jeszcze przeoratu) benedyktynów w Tyńcu, przyjmując zakonne imię Leon - na cześć świętego papieża Leona Wielkiego. Śluby wieczyste złożył w 1963 r.

Pełnił rozmaite funkcje, dając przykład zaangażowania i benedyktyńskiej pracowitości. W latach 1963–70 posługiwał w tynieckiej parafii jako proboszcz a w l. 1971–1980 był mistrzem nowicjatu, dbając o formację przyszłych tynieckich mnichów. W 1977 r. został podprzeorem w Tyńcu. Po kilku latach został mianowany przeorem klasztoru benedyktynów w Lubiniu w Wielkopolsce, który podówczas był przeoratem zależnym od Tyńca. Po 10 latach wrócił do Tyńca, gdzie pozostał do dziś.

W latach 1994–99 i 2002–2005 o. Knabit był ponownie podprzeorem klasztoru w Tyńcu oraz jego przeorem w latach 2001–2002. W tym okresie rozpoczął intensywną obecność w mediach. W TVP prowadził programy: „Ojciec Leon zaprasza”, „Salomon”, „Credo”. W kolejnych latach prowadził program „Ojciec Leon Zawodowiec” w Religia.tv. Jednocześnie pisze wiele popularnych i rozchwytywanych na rynku książek.

Reklama

Od 2009 r. systematycznie prowadzi własnego bloga, który w 2011 r. został „Blogiem Roku”. Tworzy także internetowy portal Centrum Duchowości Benedyktyńskiej: ps-po.pl Na bieżąco ukazują się tam materiały związane z jego osobą; wypowiedzi, wywiady, relacje ze spotkań autorskich.

Prowadzi także stałą rubrykę w „Gościu Niedzielnym” oraz udziela licznych wywiadów prasowych.

O. Knabit jest kawalerem Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu „Ecce Homo”, a także wielu innych odznaczeń.

2018-12-22 08:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tyniec: mężczyzna wszedł na ołtarz

[ TEMATY ]

profanacja

Tyniec

YouTube

W tynieckim klasztorze benedyktynów doszło do profanacji. Jak podaje "Dziennik Polski" półnagi mężczyzna wszedł na ołtarz.

Incydent miał miejsce podczas koncertu Krakowskiego Kwintetu Harfowego i organisty Dariusza Bąkowskiego-Koisa. Równocześnie w okolicy tynieckiego klasztoru trwał festiwal muzyki techno – Egodrop Rave OA.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł abp Wojciech Ziemba

2021-04-21 23:18

archiwarm.pl

21 kwietnia 2021 roku, w godzinach wieczornych, zmarł abp Wojciech Ziemba. Informację tę przekazał rzecznik prasowy archidiecezji warmińskiej. Abp Wojciech Ziemba, arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej miał 80 lat.

Arcybiskup Wojciech Ziemba urodził się 15.10.1941 r. w Wampierzowie, w parafii Wadowice Górne, w diecezji tarnowskiej. Do szkoły podstawowej uczęszczał w miejscu urodzenia. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Bystrzycy Kłodzkiej w 1958 r. Następnie przez dwa lata pracował w Wydziale Finansowym Prezydium Państwowej Rady Narodowej w Mielcu. W 1960 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie. W latach 1963-65 odbył służbę wojskową w Dęblinie.

CZYTAJ DALEJ

Festiwal na najwyższym poziomie. Bez pomocy ludzi się nie odbędzie

2021-04-22 11:37

[ TEMATY ]

festiwal

Muzyczne wieczory

Fot. zrzutka.pl Tomasz Barcik

Potrzebna pomoc na organizację festiwali.

Potrzebna pomoc na organizację festiwali.

Potrzebne jest wsparcie finansowe wieczorów muzycznych w Żywcu.

Parafia św. Floriana organizuje Floriańskie Wieczory Muzyczne, które odbywają się w Żywcu od 2013 roku. Obecnie przygotowana jest 9 edycja wydarzenia. Jednak jej realizacja pozostaje pod znakiem zapytania z powodu epidemii, a szczególnie braku środków finansowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję