Reklama

Kościół w dziejach Rzeszowa

Diecezja rzeszowska

Ks. Andrzej Motyka
Edycja rzeszowska 13/2005

25 marca minęła kolejna, 13. już, rocznica ustanowienia diecezji rzeszowskiej. Okazja ta sprzyja prezentacji, choć w zarysie, krótkiej historii diecezji oraz zrealizowanych dokonań.
W 1989 r. doszło w Polsce do wielu historycznych zmian. Dokonały się one nie tylko w dziedzinie ustrojowej i polityczno-społecznej, ale również wyznaniowej. W tej ostatniej zaowocowały normalizacją stosunków państwo - Kościół. Otworzyło to drogę do przeprowadzenia reorganizacji struktur kościelnych. Dokonał tego 25 marca 1992 r. Jan Paweł II na mocy bulli Totus tuus Poloniae populus. Od tego czasu Kościół rzymskokatolicki w Polsce składał się z 13 metropolii, obejmujących swym zasięgiem 38 archidiecezji i diecezji, archidiecezji łódzkiej, podlegającej bezpośrednio Stolicy Apostolskiej oraz diecezji wojskowej.
W wyniku tego procesu utworzona została również diecezja rzeszowska. Jej terytorium wydzielone zostało z dwóch dotychczas sąsiadujących z sobą diecezji - przemyskiej (14 dekanatów) i tarnowskiej (5 dekanatów). Jako diecezja sufraganalna weszła w skład metropolii przemyskiej. Jej patronami ustanowiono bł. Józefa Sebastiana Pelczara (kanonizowany w 2003 r.) i bł. Karolinę Kózkównę, natomiast katedrą - rzeszowski kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa Redemptor hominis. Pierwszym jej ordynariuszem został bp Kazimierz Górny, a biskupem pomocniczym - bp Edward Białogłowski. W chwili powstania diecezja rzeszowska składała się z 202 parafii i 4 rektoratów, które zamieszkiwało ok. 600 tys. wiernych. Pracowało w niej wówczas blisko 500 duchownych oraz 244 braci i sióstr zakonnych. W ciągu kilkunastu lat diecezja rozwinęła się strukturalnie. Utworzono bowiem szereg nowych parafii oraz przeprowadzono reorganizację sieci dekanalnej. Obecnie liczy ona 24 dekanaty i 232 parafie i rektoraty.
Mimo iż terytorium diecezji stanowią tereny rolnicze, to jednak blisko połowa jej ludności to mieszkańcy miast. Najwięcej diecezjan mieszka w Rzeszowie (ok. 170 tys.), Jaśle (40 tys.) i Gorlicach (30 tys.). Pozostałe miasta diecezji liczą od kilku do 10 tys. mieszkańców. Zdecydowana większość ludności to wyznawcy Kościoła rzymskokatolickiego. Niewierzących oraz przedstawicieli innych wyznań i religii jest nieznaczny procent.
Wkrótce po powstaniu diecezji zorganizowano urzędy wspierające biskupa w sprawowaniu władzy administracyjnej i sądowniczej. Najpierw utworzono Kurię Diecezjalną (1992 r.), a kilka lat później Sąd Biskupi (1997 r.). Ustanowiono też instytucje i organizacje usprawniające funkcjonowanie diecezji, m.in.: Wyższe Seminarium Duchowne (1993 r.), Caritas Diecezji Rzeszowskiej (1992 r.), Instytut Teologiczno-Pastoralny im. bł. Józefa Sebastiana Pelczara (1992 r.). Ponadto zadbano o wypracowanie lokalnego prawa kościelnego. Zajął się tym I Synod Diecezji Rzeszowskiej, który odbył się w okresie od 24 marca 2001 r. do 20 listopada 2004 r.
Ważne miejsce w diecezji zajmują zakony i zgromadzenia zakonne. W 1992 r. na jej terenie było 9 męskich (14 placówek) i 15 żeńskich (46 placówek) rodzin zakonnych. Natomiast obecnie jest ich odpowiednio 10 (14 placówek) i 20 (58 placówek). Najwięcej domów zakonnych w diecezji posiadają Misjonarze Saletyni (4), Felicjanki i Michalitki (po 6) i Służebniczki Starowiejskie (12). Z tej liczby tylko dwie wspólnoty zakonne mają charakter kontemplacyjny: Wizytki (Jasło) i Karmelitanki Bose (Rzeszów). Pozostałe natomiast to wspólnoty o zadaniach apostolskich.
Priorytetowe miejsce w misji Kościoła diecezjalnego zajmuje działalność duszpasterska, czyli praca nad uświęceniem wiernych. Uwidacznia się to przede wszystkim w wiernym sprawowaniu służby Bożej i szafarstwie sakramentów oraz nauczaniu. Wykorzystuje się też różnorakie formy duszpasterstwa nadzwyczajnego, jak np. okolicznościowe akcje duszpasterskie i organizacje religijne.
Władze diecezjalne przywiązują ponadto duże znaczenie do ewangelizacji poprzez środki masowego przekazu. W tym celu nawiązano współpracę z redakcjami tygodników katolickich - Źródła, Drogi i Niedzieli, tworząc własne edycje pt. Źródło Diecezji Rzeszowskiej (ukazuje się od 1992 r.), Niedziela Południowa (od 1998 r.), Droga Rzeszowska (od 1999 r.); utworzono Katolickie Radio Rzeszów „Via” (grudzień 1994 r.) oraz podjęto współpracę z Telewizją Rzeszów, która w 1995 r. zorganizowała Redakcję Katolicką. Nadto diecezja wydaje pismo urzędowe pt. Zwiastowanie (od 1992 r.), naukowe Resovia sacra (1994 r.) oraz prowadzi własną stronę internetową. Warto tu dodać, że na terenie diecezji ukazuje się blisko 70 tytułów katolickich czasopism parafialnych i stowarzyszeniowych.
Do ważniejszych wydarzeń w krótkiej historii diecezji należy zaliczyć: koronacje wizerunków słynących łaskami - Matki Bożej Fatimskiej w katedrze (11 VI 1993 r.), Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu (15 IX 1996 r.), Matki Bożej Łaskawej w Chmielniku (4 V 1997 r.), Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie (27 VIII 2000 r.), Matki Bożej Ropczyckiej (16 IX 2001 r.) i Czudeckiej (8 IX 2002 r.); wizytę nuncjusza apostolskiego, abp. Józefa Kowalczyka (10 VI 1994 r.), obchody Roku Rodziny (1994 r.) i Roku Misyjnego (1995 r.), nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej (1995 r.), obrady Konferencji Episkopatu Polski w Rzeszowie (13-14 IX 1996 r.), Diecezjalny Kongres Ruchów Katolickich (1998 r.), obchody Roku Jubileuszowego i intronizację obrazu Miłosierdzia Bożego w parafiach diecezji (2000 r.), peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej (2001-2002), pierwszy synod diecezjalny (2001-2004) i proces beatyfikacyjny sługi Bożego ks. Władysława Findysza (2000-2005).
Krótka historia diecezji rzeszowskiej zaowocowała więc wieloma dokonaniami. Były one możliwe dzięki zgodnej współpracy biskupów i księży, duchowieństwa i wiernych świeckich. Ten okres zapisał się na trwałe w dziejach diecezji, gdyż pozwolił stworzyć mocne podstawy jej funkcjonowania, a tym samym wytyczył właściwe kierunki działania na przyszłość.

Reklama

Rzecznik KEP: jednoznaczna dezaprobata wobec aktów agresji w Białymstoku

2019-07-21 18:12

BPKEP / Warszawa (KAI)

Przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Episkopat.pl

Rzecznik KEP przypomniał wypowiedź przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego, opublikowaną na łamach tygodnika katolickiego „Niedziela”, dostępnym od 17 lipca: „Osoby te nie są w pierwszym rzędzie gejami, lesbijkami, biseksualistami czy transseksualistami – one są przede wszystkim naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które chce On doprowadzić do zbawienia”.

Przewodniczący Episkopatu dodał: „W imię wierności naszemu Zbawicielowi i w imię miłości do naszych sióstr i braci musimy jednak głosić całą Ewangelię – nie unikając wymagań, które ona niesie, i nie przestając nazywać śmiertelnym grzechem tego, co nim w istocie jest. Gdybyśmy tak nie czynili, okradalibyśmy naszych bliźnich z prawdy, która także im się należy”.

„Każda forma agresji jest wbrew nauce Jezusa Chrystusa. Szacunek należy się każdemu człowiekowi bez względu na jego poglądy” – powiedział rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Mateusz Morawiecki i Jakub Błaszczykowski w Truskolasach

2019-07-22 18:17

PAP

– Moim marzeniem jest, żeby młodzież mogła trenować, żeby odciągnąć ją od głupstw – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w Truskolasach, który w poniedziałek odwiedził Szkołę Podstawową im. Stanisława Ligonia, gdzie zainicjował budowę boiska sportowego.

Twitter.com

Morawiecki w Truskolasach spotkał się z piłkarzem, reprezentantem Polski, byłym zawodnikiem m.in. Borussi Dortmund, a obecnie Wisły Kraków, pochodzącym z Truskolasów Jakubem Błaszczykowskim.

Według premiera trzeba się zastanowić nad systemem szkolenia młodych piłkarzy i nowatorskim podejściem do piłki nożnej.

– Wielkim naszym pragnieniem, a moim marzeniem jest to, żeby dzieciaki, młodzież również z Truskolasów, z takiej ziemi jak ta, północna część woj. śląskiego, żeby mogły trenować, żeby chciało im się chcieć, żeby odciągnąć ich od tych głupstw, głupotek i większych jakiś chuligańskich wybryków, albo siedzenia z nosem w smartfonach – powiedział Morawiecki.

Premier oznajmił, że „droga do sukcesu jest usiana ciężką pracą”. – Nie wolno się załamywać. Trzeba podnosić głowę po drobnych i większych porażkach – oznajmił.

Jestem przekonany, że za 5-10 lat będziemy w stanie osiągać sukcesy w Lidze Mistrzów, w piłkarskich mistrzostwach świata i Europy – ocenił premier...

– Trzeba iść do przodu w ramach pewnej dyscypliny. Taką drogę przebył nasz piłkarz. Chciałem podziękować Kubie Błaszczykowskiemu za wspaniałą postawę, postawę patriotyczną i naukę patriotyzmu w praktyce – dodał.

Jakub Błaszczykowski stwierdził, że jest to dla niego „bardzo ważny dzień”. – Jak wspomniałem panu premierowi, od 2010 r. starałem się, żeby takie wydarzenie miało miejsce, żeby powstało boisko, akurat tu, bo tutaj wykonywałem pierwsze kroki – powiedział.

Budowa boiska w Truskolasach jest częścią finansowanego przez rząd Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem