Reklama

Fundament naszej wiary

Katarzyna Czerniawska
Edycja rzeszowska 13/2005

Czterdziestodniowy post - Wielki Post - przygotował na spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem. Jednoczyliśmy się z Męką Pana Jezusa, na pewno częściej niż w innym okresie liturgicznym, towarzyszyliśmy Mu na drodze krzyżowej przez nabożeństwa odprawiane w świątyniach czy przez lekturę Pisma Świętego.
Być może nie zabrzmiałoby tak potężnie radosne Alleluja w Poranek Wielkanocny i później, gdyby nie było czasu rozważania męki i śmierci Pana Jezusa. Radosne Alleluja jest uwielbieniem Zmartwychwstałego Chrystusa - Zwycięzcy śmierci piekła i szatana. W naszych sercach budzi nadzieję i radość. Przypomina nam o radosnych spotkaniach Zmartwychwstałego Pana z Matką Najświętszą, z apostołami, z Marią Magdaleną. Każde z tych spotkań było inne. Wprawdzie Ewangelia nie mówi o spotkaniu Zmartwychwstałego z Matką, ale Maryja była szczególnie blisko i sercem Matki przeżywała u stóp krzyża mękę i śmierć Syna, na pewno w niezwykły sposób doświadczyła Jego Zmartwychwstania. Było to inne spotkanie niż z pozostałymi, którzy mogli przeżyć spotkanie i powiedzieć: Widzieliśmy Pana, zmartwychwstał. Chrystus swoim zmartwychwstaniem potwierdził, że jest prawdziwie Mesjaszem, że jest Panem życia i śmierci. Zmartwychwstanie Pana Jezusa jest fundamentem naszej wiary. Św. Paweł przypomina: „A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest wasza wiara” (1 Kor 15, 14).
Świadkami Zmartwychwstania Pana Jezusa są apostołowie, my także w każdej Mszy św. wyznajemy z całym ludem Bożym: Głosimy śmierć Twoją Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale”. Nie tylko podczas Mszy św. ale całym swoim życiem winniśmy dawać świadectwo, że Chrystus zmartwychwstał i żyje.
Jego Zmartwychwstanie jest wezwaniem do apostolstwa, do zawiązania głębokiej przyjaźni osobistej i do dzielenia się nią z bliźnimi. Rok Eucharystii, który przeżywamy, jest ku temu dobrą okazją - aby uczynić Jezusa w Eucharystii centrum swojego życia i nieść Go swoim bliźnim - domownikom, współpracownikom, ludziom napotykanym na ulicy, w autobusie.
W jednym z rozważań różańcowych bł. Jose Maria Escriva napisał: „Obyśmy nigdy nie umarli przez grzech; oby nasze duchowe zmartwychwstanie trwało na wieki. I (…) ucałujesz Jego zranione stopy (…), a ja odważę się na coś więcej, ponieważ większe ze mnie dziecko, a dotknę ustami otwartej rany w Jego boku”.
Z Matką Najświętszą uwielbiajmy Zmartwychwstałego Pana.

Reklama

Dania ma swoje drzewo w Yad Vashem

2018-02-16 08:31

Sonia Janiec

Archiwum
Duńskie drzewo pamięci w Yad Vashem

Raz po raz pada publicznie idea, aby Polska jako „jedyna” miał swoje drzewo zasadzone w Gaju Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata na terenie kompleksu Instytutu Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie.
Jak powszechnie wiadomo, choć jak się okazuje nie wszystkim, jako jedyna ma swoje drzewo w tym miejscu i od wielu lat – Dania.
Naród duński uznany został „in gremio” za sprawiedliwy wśród narodów świata.

Za co?

W sierpniu 1943 roku, w związku z nasileniem działalności ruchu oporu, namiestnik III Rzeszy Obergruppenfuhrer Werner Best wydał polecenie kolaboracyjnemu rządowi Danii polecenie wprowadzenie stanu wyjątkowego nakładającego na społeczeństwo szereg restrykcji. Zostaje wprowadzona kara śmierci za ich nieprzestrzeganie. Zarówno rząd jak i król Danii Chrystian X odmawiają. Sędziwy monarcha, przejdzie do historii, jako ten, który w geście solidarności z Żydami każe sobie naszyć na mundur, w którym chodzi, żółtą Gwiazdę Dawida.

Uczą się o tym w szkołach dzieci nie tylko w Danii.

29 września rabin Marcus Melchior dowiaduje się o zakończeniu tajnych przygotowań do masowej akcji deportacji Żydów do obozów śmierci. Natychmiast to ogłasza. Reakcja Duńczyków jest natychmiastowa. Rusza akcja wywożenia kutrami i łodziami Żydów do neutralnej Szwecji. Z prawie 50 portów i przystani na wybrzeżu duńskim na ponad trzystu jednostkach pływających zostanie wywiezionych 7220 Żydów i prawie siedmiuset ich nieżydowskich współmałżonków. Przeciętnie każda jednostka odbędzie trzy kursu pomiędzy Danią i Szwecją. W dziesięć dni nie ma już w kraju żadnego zagrożonego wywiezieniem do obozu Żyda.

Muzeum Narodowe Danii
Nawet takimi łodziami Duńczycy wywozili Żydów do Szwecji

Wśród przykładów ludzkiej solidarności wymieniani są m.in. luterańscy pastorzy zaciągający pożyczki na finansowanie operacji przerzutowej, dzielni rybacy czy zwykli ludzie posiadający łodzie i jachty.

Używając opisu statystycznego, licząca w 1943 roku 3,95 miliona ludności Dania uratowała z Holocaustu 7,92 tysiąca istnień ludzkich.

Yad Vashem uhonorował ten ogólnonarodowy akt duńskiej solidarności drzewem dla całego narodu – People of Denmark.
Warto o tym wiedzieć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

2019-07-15 19:36

B. Sz.

Bożena Sztajner/Niedziela

W dniu 15 lipca 2019 roku Częstochowie otwarta została wystawa ”Śladami Jezusa”, przedstawiająca jedną z najważniejszych historii naszej cywilizacji w taki sposób, w jaki jeszcze nigdy nie została opowiedziana.

Zobacz zdjęcia: Otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

Wystawa składa się z ośmiu multimedialnych sal, które pozwalają przenieść się do Jerozolimy z roku 33, aby poznać kolejne rozdziały historii Jezusa z Nazaretu w formie wciągającej opowieści.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem