Reklama

WSD w Łomży

Nowy rok pracy

Diakon Jacek Dąbrowski
Edycja łomżyńska 44/2001

11 października br. odbyła się uroczysta inauguracja 82. roku akademickiego w naszym łomżyńskim Wyższym Seminarium Duchownym. Miała ona szczególny charakter ze względu na bogatą oprawę całej uroczystości. Obecni byli bp Stanisław Stafanek, bp Tadeusz Zawistowski, gość z Kamerunu - bp Eugeniusz Jureczko - ordynariusz diecezji Yokadouma, ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański - dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wychowawcy i moderatorzy naszego Seminarium oraz księża pracujący w centralnych urzędach diecezji, księża dziekani, proboszczowie i wikariusze, a także siostry, bracia zakonni i osoby świeckie, które pracują, bądź pracowały wcześniej w naszej wspólnocie.

Nie zabrakło w tym dniu przedstawicieli władz samorządowych w osobach Wiceprezydenta miasta, Starosty oraz środowiska akademickiego, reprezentowanego przez Rektorów dwóch łomżyńskich uczelni: Wyższej Szkoły Agrobiznesu i Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. B. Jańskiego.

Zgodnie z tradycją uroczystości rozpoczęła Msza św., której przewodniczył Ksiądz Biskup Ordynariusz. Po zakończeniu Eucharystii wszyscy udaliśmy się na dziedziniec seminaryjny, aby dokonać poświęcenia figury Maryi - Matki i Wychowawczyni Powołań Kapłańskich, której " u początku trzeciego tysiąclecia powierzone zostały nowe pokolenia kapłanów Kościoła łomżyńskiego". Następnie złożyliśmy kwiaty przed pomnikiem Ojca Świętego Jana Pawła II, który obecnie znajduje się przed gmachem naszej uczelni i upamiętnia pobyt Papieża w Łomży przed dziesięciu laty.

Sesję inauguracyjną, czyli drugą część uroczystości, otwierał i zamykał chór seminaryjny, śpiewając Gaude Mater Polonia i Gaudeamus igitur. Wykład inauguracyjny natomiast wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański z UKSW. Mówił on o roli męczenników w dziejach Kościoła i narodu polskiego, o ich wpływie na kształtowanie i rozwój państwowości w naszej Ojczyźnie. Mimo że dziś nie docenia się ich, nie można zapomnieć o owocach ich męczeństwa. Św. Wojciech i św. Stanisław stali na straży Polski, jej ducha i niepodzielności. To z ich krwi wyrośli wyznawcy Chrystusa na naszej ziemi. O. Maksymilian Maria Kolbe jest przykładem człowieka, który dla Boga i drugiego człowieka poświęca swoje życie. Tych trzech męczenników w sposób szczególny czcił Prymas Tysiąclecia - kard. Stefan Wyszyński, doceniając ich rolę w budowaniu i kształtowaniu polskości.

Wiele można byłoby pisać o tym dniu w naszym Seminarium. Ja jednak chciałbym jeszcze wspomnieć o tych spośród osiemdziesięciu czterech alumnów, dla których ten dzień był najważniejszy. Mam tu na myśli kolegów z I roku. To właśnie oni zostali formalnie włączeni w grono studentów naszej uczelni i z rąk Biskupa Stanisława otrzymali seminaryjne indeksy. Rozpoczęła się dla nich nowa droga, która poprzez studia filozoficzno-teologiczne doprowadzi ich do kapłaństwa. Życzymy im wszystkim samych sukcesów w nauce, a przede wszystkim tego, aby dobrze się czuli w naszej wspólnocie.

Niech ten nowy rok akademicki dla całej społeczności seminaryjnej będzie rokiem szczególnej obfitości łask Bożych, abyśmy, jak powiedział Ksiądz Rektor w swoim przemówieniu, "byli zawsze mocni autentyczną mądrością wiodącą na drogach do Boga i człowieka".

Watykan: na Placu św. Piotra otwarto czasowy ośrodek zdrowia dla bezdomnych

2019-11-12 11:58

ts (KAI) / Watykan

Na placu św. Piotra w Watykanie otwarto 10 listopada już po raz trzeci czasowy ośrodek zdrowia, który będzie udzielał bezpłatnej pomocy medycznej osobom bezdomnym i potrzebującym. Lekarze przyjmują w ośrodku w godzinach od 8.00 do 22.00 i nie są wymagane wcześniejsze zapisy, ani dowody ubezpieczeniowe.

Jonathan Stutz/fotolia.com
Małe dobro, ale czynione codziennie, potrafi zmienić świat. Na lepsze.

Po raz pierwszy taka pomoc medyczna była zorganizowana w 2017 roku z okazji ogłoszonego przez papieża Franciszka Światowego Dnia Ubogich. W kilkunastu kontenerach centrum oferuje przez cały tydzień bezpłatne leczenie oraz badania wszystkim osobom, które nie mają możliwości uzyskania pomocy medycznej.

Dzięki pomocy różnych ośrodków zdrowia oraz lekarzy udało się tym razem znacznie poszerzyć ofertę pomocy, poinformował Portal Vatican News. W tym roku obok lekarzy internistów przyjmować będą kardiolodzy, diabetolodzy, dermatolodzy, reumatolodzy, specjaliści chorób zakaźnych, ginekolodzy oraz okuliści.

Oferowane są także kliniczne analizy, badania USG oraz szczepienia przeciw grypie. Całość jest finansowana ze składek zorganizowanych przez Papieską Radę ds. Nowej Ewangelizacji. W najbliższą niedzielę 17 listopada, z okazji Światowego Dnia Ubogich, papież Franciszek odprawi Mszę św. w bazylice św. Piotra z udziałem wolontariuszy. Po liturgii w auli audiencyjnej Pawła VI zaplanowano obiad dla ok. 1,5 tys. potrzebujących.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Ryś do Wspólnot Neokatechumenalnych: bądź sługą niekoniecznym, by Jezus mógł działać!

2019-11-13 10:22

Ks. Paweł Kłys

- My jako Kościół też możemy mieć taką pokusę, by podkreślać siebie, zadbać o siebie, My Kościół jesteśmy sługą niekoniecznym! Kościół nie jest ważny – ważny jest Jezus i ważny człowiek i świat do którego Kościół jest posłany! Kościół jest narzędziem. Nie jest celem dla siebie, nie jest celem samym w sobie! – mówił abp Grzegorz Ryś do Wspólnot Neokatechumenalnych.

Ks. Paweł Kłys

W parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego na łódzkim osiedlu Widzew odbyła się niecodzienna uroczystość. Podczas Eucharystii wspólnota łódzkiego Seminarium Redemptoris Mater w obecności pasterza Archidiecezji Łódzkiej przedstawiła się łódzkim Wspólnotom Drogi Neokatechumenalnej.

Wszystkich zebranych w świątyni przywitał proboszcz parafii – ks. kan. Przemysław Góra, który podkreślił, że dzisiejsza uroczystość wpisuje się w historię tej wspólnoty parafialnej, jak i całej Archidiecezji.

Następnie zostały przedstawione Wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej regionu łódzkiego, do którego należą wierni trzech diecezji: Archidiecezji Łódzkiej, Diecezji Włocławskiej oraz Diecezji Kaliskiej.

Po prezentacji wspólnot zaprezentowała się też wspólnota łódzkiego Seminarium Redemptoris Mater do której należy sześciu kleryków: trzech z Polski - Tomasz (32 lata), Hieronim (26 lat), Michał (19 lat), dwóch z Włoch - Piotr (27 lat) i Andrea (20 lat) i jeden z Hiszpanii Karlos (22 lata). Nad formacją czuwa rektor – ks. Michał Jaworski oraz ojciec duchowny – ks. Janusz Świeca.

W homilii łódzki pasterz zwrócił uwagę zebranych na to, że - Jezus mówi– przy odrobinie waszej wiary działyby się rzeczy niemożliwe. A co w tym przeszkadza? To, że nie chcecie być sługami niekoniecznymi! To jest przeszkoda, aby Bóg przez was mógł robić rzeczy niewyobrażalne, niesłychane, niemożliwe! – tłumaczył arcybiskup. -Tych sześciu się przygotowuje do kapłaństwa, nas tu jest już kilku, którzy są księżmi – co my możemy sami z siebie wam dać? Ja nie umiem wskrzeszać. Nie umiem oczyszczać trędowatych. Sam nie jestem w stanie nikomu odpuścić grzechów. Sam nie wiedziałbym - sam ze siebie - jakie znaleźć słowo, by porozmawiać z kimś, komu umarł ojciec, matka albo dziecko. Macie jakieś własne słowa na takie sytuacje? Macie coś do powiedzenia od siebie? Mogłyby się - przy odrobinie naszej wiary - dziać w ludziach rzeczy niemożliwe tylko, że my musimy zniknąć! – podkreślił kaznodzieja.

- Im będziesz mniej miejsca zajmował, tym będzie więcej przestrzeni dla Boga, a On będzie działał. Będą się działy rzeczy niesamowite, bo ty się robisz mały. Ty mówisz – ja jestem nieważny. Ja jestem sługa niekonieczny! Wtedy otwierasz przestrzeń Bogu do działania, to znaczy, otwierasz innych na przestrzeń z Jezusem, z Jego miłością, z Jego mocą, z Jego mądrością, z Jego obecnością! A jeśli za każdym razem będziemy słudzy konieczni, to człowiek, któremu teoretycznie mówimy o Jezusie, nawet nie ma szans Go zobaczyć, bo wszędzie jestem ja!- zauważył hierarcha.

Odnosząc się do medialnych odniesień o kryzysie Kościoła, łódzki pasterz powiedział: dziś mówi się kryzys, kryzys, kryzys w Kościele. Wiecie skąd się bierze kryzys? Bierze się z tego, że nas jest za dużo! Jest za dużo gadania o Kościele – a za mało o Jezusie! Jest za dużo o Kościele – a za mało o ludziach. Jest kryzys bezowocności, a mogłyby się dziać rzeczy niemożliwe, tylko trzeba być takim małym. – zakończył łódzki pasterz.

Międzynarodowe Archidiecezjalne Seminarium Misyjne Redemptoris Mater pod patronatem Najświętszej Maryi Panny Redemptoris Mater, Patrona Archidiecezji Łódzkiej św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, czterech Ewangelistów i świętego Anterosa papieża, męczennika zostało powołane do istnienia dekretem arcybiskupa łódzkiego Grzegorza Rysia w święto św. Mateusza ewangelisty tj. 21 września br. Na urząd rektora tegoż seminarium powołany ks. Michał Jaworski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem