Reklama

Perła pereł

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Sama siła słów mistycznych potrafi obalać mury i rozpalać ducha. Należy je smakować, sycić serce, budzić wewnętrznego człowieka. Mistyk sięga bowiem wprost w samą istotę głębi i w naturę spraw ostatecznych” - napisał o. Marian Zawada, autor Antologii mistycznej, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Ojców Karmelitów Bosych w Krakowie.
Autor Antologii jest karmelitą bosym, znanym rekolekcjonistą i pisarzem, rektorem Kolegium Filozoficznego Wyższego Seminarium Duchownego Karmelitów Bosych w Lublinie. Ale - jak słusznie zaznaczył w Przedmowie ks. prof. Jerzy Misiurek, kierownik Katedry Duchowości KUL - o wyborze tekstów nie decydowała jego przynależność zakonna. Mamy bowiem teksty mistyków cysterskich, kartuzjańskich, franciszkańskich, dominikańskich, szkoły karmelitańskiej, założycielki brygidek oraz skromnej zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Prawie wszyscy z autorów są wyniesieni na ołtarze.
„Antologia znaczy - «wybrane z najlepszych». Antologia mistyczna stanowi wybór najbardziej wartościowych i najpiękniejszych tekstów, zapisanych przez płomienne serca tych, którym dane było świętować nieodpartą bezpośredniość Boga” - pisze o. Zawada. A chodzi tu o tak znaczących mistyków jak: Orygenes, Ewagriusz z Pontu, Augustyn, Pseudo-Dionizy Areopagita, Grzegorz z Nyssy, Grzegorz Wielki, Guigo II, Bernard z Clairvaux, Hildegarda z Bingen, Bonawentura, Mechtylda z Magdeburga, Gertruda Wielka, Aniela z Foligno, mistrz Eckhart, Brygida Szwedzka, Jan Tauler, Henryk Suzo, Katarzyna ze Sieny, Jan van Ruusbroec, Julianna z Norwich, Tomasz a Kempis, Katarzyna z Genui, Teresa od Jezusa, Jan od Krzyża, Weronika Giuliani, Anna Katarzyna Emmerich, Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, Teresa od Dzieciątka Jezus, Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej, Faustyna Kowalska, o. Pio i Marta Robin.
Ich teksty publikowane w książce są krótkie i charakterystyczne dla ich autorów. „Wychodząc naprzeciw oczekiwaniu Kościoła, który pragnie odnowienia duchowego przez kontemplację oblicza Chrystusa, pragniemy za pomocą słów mistycznych niejako objawić Jego oblicze” - podkreśla Autor. Książkę swą dedykuje - „Moim Klerykom”.
Warto polecić tę pozycję także w okresie wielkanocnym, kiedy w sposób szczególny kontemplujemy zmartwychwstanie Chrystusa. Może być ona doskonałym duchowym drogowskazem na drodze, która prowadzi także do naszego zmartwychwstania i wiecznego przebywania z Bogiem.

Marian Zawada OCD - „Antologia mistyczna”. Wydawnictwo Karmelitów Bosych Kraków 2004, str. 376.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 Kwietnia 2024 r., czwarta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

Łomża

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Zgromadzenie składało się z trzech sesji, które koncentrowały się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzegania z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunków w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję