Reklama

Perła pereł


Edycja warszawska (st.) 13/2005

„Sama siła słów mistycznych potrafi obalać mury i rozpalać ducha. Należy je smakować, sycić serce, budzić wewnętrznego człowieka. Mistyk sięga bowiem wprost w samą istotę głębi i w naturę spraw ostatecznych” - napisał o. Marian Zawada, autor Antologii mistycznej, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Ojców Karmelitów Bosych w Krakowie.
Autor Antologii jest karmelitą bosym, znanym rekolekcjonistą i pisarzem, rektorem Kolegium Filozoficznego Wyższego Seminarium Duchownego Karmelitów Bosych w Lublinie. Ale - jak słusznie zaznaczył w Przedmowie ks. prof. Jerzy Misiurek, kierownik Katedry Duchowości KUL - o wyborze tekstów nie decydowała jego przynależność zakonna. Mamy bowiem teksty mistyków cysterskich, kartuzjańskich, franciszkańskich, dominikańskich, szkoły karmelitańskiej, założycielki brygidek oraz skromnej zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Prawie wszyscy z autorów są wyniesieni na ołtarze.
„Antologia znaczy - «wybrane z najlepszych». Antologia mistyczna stanowi wybór najbardziej wartościowych i najpiękniejszych tekstów, zapisanych przez płomienne serca tych, którym dane było świętować nieodpartą bezpośredniość Boga” - pisze o. Zawada. A chodzi tu o tak znaczących mistyków jak: Orygenes, Ewagriusz z Pontu, Augustyn, Pseudo-Dionizy Areopagita, Grzegorz z Nyssy, Grzegorz Wielki, Guigo II, Bernard z Clairvaux, Hildegarda z Bingen, Bonawentura, Mechtylda z Magdeburga, Gertruda Wielka, Aniela z Foligno, mistrz Eckhart, Brygida Szwedzka, Jan Tauler, Henryk Suzo, Katarzyna ze Sieny, Jan van Ruusbroec, Julianna z Norwich, Tomasz a Kempis, Katarzyna z Genui, Teresa od Jezusa, Jan od Krzyża, Weronika Giuliani, Anna Katarzyna Emmerich, Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, Teresa od Dzieciątka Jezus, Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej, Faustyna Kowalska, o. Pio i Marta Robin.
Ich teksty publikowane w książce są krótkie i charakterystyczne dla ich autorów. „Wychodząc naprzeciw oczekiwaniu Kościoła, który pragnie odnowienia duchowego przez kontemplację oblicza Chrystusa, pragniemy za pomocą słów mistycznych niejako objawić Jego oblicze” - podkreśla Autor. Książkę swą dedykuje - „Moim Klerykom”.
Warto polecić tę pozycję także w okresie wielkanocnym, kiedy w sposób szczególny kontemplujemy zmartwychwstanie Chrystusa. Może być ona doskonałym duchowym drogowskazem na drodze, która prowadzi także do naszego zmartwychwstania i wiecznego przebywania z Bogiem.

Marian Zawada OCD - „Antologia mistyczna”. Wydawnictwo Karmelitów Bosych Kraków 2004, str. 376.

Reklama

Watykan: polski kapłan nowym prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej

2019-07-19 13:09

kg (KAI) / Watykan

Franciszek mianował 19 lipca prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej ks. prał. Roberta Gołębiowskiego, pochodzącego z diecezji radomskiej, dotychczasowego oficjała większego I klasy, obrońcę węzła małżeńskiego. Jest on drugim Polakiem obdarzonym tą godnością w Trybunale – pierwszym jest 64-letni prał. Grzegorz Erlebach, pochodzący z Lublińca w diecezji opolskiej. Ponadto emerytowanym prałatem audytorem jest długoletni dziekan tej watykańskiej instancji sądowniczej prał. Antoni Stankiewicz.

Agnieszka Kutyła

Ks. Robert Gołębiowski urodził się 29 marca 1962 r. w Garbatce-Letnisku w powiecie kozienickim. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1988 r. Po roku posługiwania jako wikariusz w radomskiej parafii Matki Bożej Miłosierdzia wyjechał na studia prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po ich ukończeniu rozpoczął pracę w Watykanie, m.in. w Trybunale Roty Rzymskiej, w którym dotychczas był obrońcą węzła małżeńskiego. Jest on także postulatorem sprawy beatyfikacji Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego (1902-80), długoletniego administratora apostolskiego diecezji sandomierskiej.

Mimo wieloletniego pobytu w Watykanie i pracy dla Stolicy Apostolskiej ks. Gołębiowski nie stracił kontaktu ze swoją rodzinną miejscowością i parafią, za co 26 sierpnia 2018 r. podczas obchodów Dożynek Gminno-Parafialnych otrzymał statuetkę „Szycha Garbacka” za zasługi i inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności w kategorii „Działalność społeczna i troska o człowieka”.

Prałat Honorowy Jego Świątobliwości to tytuł honorowy przyznawany duchownym za szczególne zasługi w Kościele. Zewnętrznym wyróżnikiem jest fioletowa sutanna, sutanna oblamowana bez pelerynki i pas z frędzlami. W Polsce zwyczajowo nazywa się prałatem również honorowego kapelana Jego Świątobliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Wieluniu i Warszawie

2019-07-19 20:40

prezydent.pl

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Wieluń, 1 września 1939 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o godz. 4.40 wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala.

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Warszawie.

Na te uroczystości zostali zaproszeni wszyscy przywódcy państw NATO, UE oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego. Potwierdzenia sukcesywnie napływają do KPRP. Pełna lista zostanie przedstawiona po 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem