Reklama

Aspekty diecezji


Edycja zielonogórsko-gorzowska 13/2005

Krosno Odrzańskie

4 marca z inicjatywy Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „SKARPA” odbyło się spotkanie z przedwojennym mieszkańcem Krosna nad Odrą Wilfredem Reinicke. Prowadziła je dr Beata Halicka z Uniwersytetu Viadrina. Przedstawiła ona dzieje i wygląd przedwojennego Krosna. Dr Halicka przygotowuje książkę o Krośnie, która ma się ukazać w języku polskim i niemieckim. Promocja ma się odbyć 27 maja na Zamku Piastowskim. Równie interesująca była opowieść o mieście 69-letniego dziś Reinicke, który opuścił Krosno 21 stycznia 1945 r., a z której przebijała nostalgia za miejscem swego urodzenia i spędzonego nad Odrą dzieciństwa.

Piotr Miechowicz

Zielona Góra

W dniach 11-13 marca w siedzibie Zarządu KSM w Zielonej Górze odbyła się Sesja Kierownictw Oddziałów i Kół KSM. Głównym tematem obrad było podsumowanie 2004 r. Opracowano także plan pracy stowarzyszenia na najbliższe półrocze, a w szczególności terminarz szkoleń formacyjno-informacyjnych oraz dni skupienia KSM. Jednym z punktów sesji było przedstawienie najbardziej aktywnych oddziałów i kół KSM w diecezji, którym okazał się Oddział KSM przy parafii pw. Matki Bożej Gromnicznej w Kożuchowie. Honorowym gościem obrad był Marian Babiuch, prezes Zarządu Elektrociepłowni Zielona Góra, który podzielił się z młodzieżą swoim doświadczeniem w kierowaniu organizacją.

Reklama

Marcin Szczęsny

Gorzów Wlkp.

12 marca w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. odbył się Dzień Wspólnoty Rejonu Gorzowskiego. Przybyli na niego przedstawiciele wspólnot oazowych z Kostrzyna, Międzyrzecza, Ośna Lubuskiego, Jenina (z moderatorem - ks. prob. Zbigniewem Bujanowskim) i z gorzowskich parafii pw. św. Józefa, św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Wojciecha (z moderatorem - ks. Mirosławem Żadziłko) i Podwyższenia Krzyża Świętego (z moderatorem - ks. Łukaszem Parniewskim). Po przywitaniu przez gospodarza parafii - ks. kan. Władysława Pawlika i moderatora - ks. Sławomira Szocika rozpoczęło się prezentowanie meldunków, czyli krótkiej charakterystyki przybyłych oaz. Potem była Droga Krzyżowa przedstawiona przez gospodarzy w formie pantomimy, adoracja Najświętszego Sakramentu, spotkania w grupach oraz wspólna Eucharystia.

Aleksandra Krawiec

Zielona Góra

Na wykład dr. Marka Kuczyńskiego pt. Jak skutecznie uczyć się języków obcych przyszło wielu studentów i gości. Spotkanie, które odbyło się 15 marca w Auli Zachodniej Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych w Zielonej Górze, było pierwszą inicjatywą koła akademickiego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy tej uczelni. Dr Kuczyński mówił, o czym należy pamiętać, ucząc się języków obcych. Pokazał również błędy, jakie najczęściej popełniamy w nauce. „Nie wystarczy uczyć się systematycznie - mówił dr Kuczyński - trzeba się jeszcze dobrze uczyć. Wielokrotnie ludzie mówią, że uczą się od lat i ciągle nic nie umieją. Tak właśnie jest, gdy uczymy się na oślep. Warto korzystać z dorobku naukowego językoznawców i szukać samemu informacji na ten temat w książkach i prasie. Zadbajmy, by czas poświęcony nauce języków wydał jak największe owoce, a nie był czasem zmarnowanym”.

Katarzyna Zimnicka

Jednym zdaniem

W nocy z 4 na 5 marca w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu odbyła się kolejna Fatimska Noc Pokuty.

W dniach 6-9 marca w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze odbyły się Rekolekcje Intronizacyjne Serca Pana Jezusa, które poprowadził o. Jan Mikrut.

W dniach 7-9 marca w Głogowie o. dr Grzegorz Łukawski, dominikanin, poprowadził rekolekcje wielkopostne dla nauczycieli, katechetów i wychowawców.

W dniach 11-12 marca Chrześcijańskie Forum Społeczne w Głogowie zorganizowało w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie VII Wielkopostny Dzień Skupienia pod hasłem: Katolicy mają obowiązek wzięcia na siebie odpowiedzialności za dobro społeczeństwa.

W dniach 14-16 marca ks. dr Grzegorz Chojnacki poprowadził rekolekcje dla Duszpasterstwa Akademickiego „Studnia”, działającego przy parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie.

14 marca w Klubie Myśli Twórczej „Lamus” w Gorzowie Wlkp. odbył się wernisaż prac Agaty Buchalik-Drzyzgi, wykorzystującej papier jako główne tworzywo.

15 marca w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie wystąpił polsko-niemiecki chór gospelowy „Fifty-fifty”.

16 marca w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się koncert z cyklu Uniwersyteckich Koncertów Kameralnych. W programie Od Sinatry do Beatlesów wystąpił chór studencki z Fachhochschule Laisitz z Cottbus.

Zaproszenia

W dniach 1-2 kwietnia w Domu „Uzdrowienie Chorych” w Głogowie odbędą się coroczne rekolekcje dla katechetów rejonu głogowskiego.

Instytut Edukacji Narodowej w Lublinie organizuje w Zielonej Górze kurs „Kultura języka w pracy nauczyciela” w terminie 9 i 23 kwietnia. Zapisy i szczegółowe informacje w terenowym biurze Radia Maryja przy konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze, tel. (0-68) 324-46-94.

„Civitas Christiana” w Zielonej Górze zaprasza na pielgrzymkę do Wilna w dniach 21-25 kwietnia. Zapisy prowadzi i bliższych informacji udziela (w godz. 9.00-15.00) Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, ul. Krawiecka 7-9 (III piętro), Zielona Góra lub pod nr. tel. (0-68) 325-31-56, 0-605-880-018 Zbigniew Żołądziejewski.

Reklama

Sejm: Rzecznik Praw Dziecka i organizacje pro-life o ściganiu przestępczości aborcyjnej

2019-07-18 17:03

lk / Warszawa (KAI)

O większą współpracę między organizacjami pro-life a Rzecznikiem Praw Dziecka w zakresie zwalczania przestępczości aborcyjnej i przeciwstawienia się seksedukacji w szkołach zaapelowano podczas spotkania zorganizowanego w czwartek w Sejmie przez Parlamentarny Zespół na rzecz Prawa do Życia. - O ile przestępczość narkotykowa czy handel ludźmi traktuje się w Polsce poważnie, o tyle mam wrażenie, że na przestępczość aborcyjną przymyka się oko - mówiła Anna Siarkowska, przewodnicząca Zespołu.

Bożena Sztajner/Niedziela

Temat aborcji był jednym z zagadnień poruszonych na spotkaniu przedstawicieli organizacji pro-life z Rzecznikiem Praw Dziecka w Sejmie. Organizatorem spotkania był Parlamentarny Zespół na rzecz Prawa do Życia.

Mikołaj Pawlak wyraził nadzieję, że projekty dotyczące zwiększenia prawnej ochrony życia nienarodzonych, które "gdzieś tam utknęły - mogę westchnąć tylko - niebawem zostaną przeprowadzone, jeśli nie przez instytucje parlamentarne, to przez inne, sądownicze".

- Takie jest moje zdanie i na tyle, na ile mogłem zabierać głos, aby zadawać pytania, dlaczego to trwa tak długo, albo wyrazić swój niepokój takim stanem rzeczy, to przez ostatnie pół roku robiłem - zaznaczył RPD.

Zachęcił też organizacje pro-life, aby śmielej zaangażowały się w przekazywanie Rzecznikowi Praw Dziecka pomysłów dotyczących zwiększenia ochrony życia. - Urząd urzędem, ale nie zawsze wszystkie pomysły do nas docierają. Mogę być swego rodzaju tubą na przyszłość, aby różne dobre projekty promować - dodał.

Anna Siarkowska (PiS), przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu na rzecz Prawa do Życia zaznaczyła, że temat ochrony życia nie ogranicza się tylko do zmian ustawowych, choć prawo w tym zakresie jej zdaniem wymaga zmian. - Zgodnie z literą prawa co roku giną setki dzieci. Litera prawa, która pozwala na zabijanie dzieci ze względu na to, że podejrzewa się u nich jakąś chorobę, jest zwykłą dyskryminacją - powiedziała.

W jej opinii, dane zebrane przez organizacje pozarządowe wskazują, że wymiar przestępczości aborcyjnej jest w Polsce znaczny. - Część aborcji jest oczywiście dokonywana zgodnie z literą prawa, ale większość jest dokonywana jednak ze złamaniem tego prawa - dodała.

Zapytała Rzecznika Praw Dziecka o jego działania w tym obszarze, dodając, że RPD mógłby nawiązać współpracę z organizacjami pozarządowymi, dysponującymi danymi na temat nielegalnych aborcji w Polsce, aby skuteczniej przeciwdziałać temu zjawisku.

"Ten temat jest zdecydowanie zaniedbany i o ile przestępczość narkotykowa czy handel ludźmi traktuje się w Polsce poważnie, o tyle mam wrażenie, że na przestępczość aborcyjną przymyka się oko i nikt nie stara się tego porządnie zwalczać, czyli mamy do czynienia z sytuacją, gdy litera prawa nie jest wykonywana" - stwierdziła Anna Siarkowska.

Obecna na spotkaniu Maria Bienkiewicz z Fundacji "Nowy Nazaret" alarmowała, że docierają do niej informacje, iż w szpitalach coraz więcej matek przyjmowanych jest do porodu w dużym stanie upojenia alkoholowego. Są to sygnały ze strony pracowników izb przyjęć.

- Na terenie całej Polski nie ma problemu z zabiciem dziecka na jakimkolwiek etapie rozwoju ciąży. Są przyjmowane kobiety w trzydziestym którymś tygodniu. Ponieważ bywały takie sytuacje, że dzieci przeżywają porody, wobec tego przy rodzącej kobiecie - jeśli chodzi o duże dziecko - stawiane jest wiadro z formaliną. Nie ma przy niej położnej, a dziecko wpada do tego wiadra - mówiła.

Innym, jej zdaniem powszechnym zjawiskiem w polskich szpitalach, jest odmowa wydawania do pochówku ciał dzieci, które urodziły się w wyniku aborcji. Ciała te mają być palone razem z odpadami medycznymi.

Na spotkaniu poruszono także kwestię ochrony dzieci przed seksualizacją w szkołach w kontekście podpisanej przez prezydenta Warszawy deklaracji LGBT.

Mikołaj Pawlak poinformował, że przy Rzeczniku Praw Dziecka i w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej zacznie wkrótce działać specjalny zespół, którego zadaniem będzie promocja nieobowiązkowego dziś przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie.

"Myślę, że to będzie wspólnym tematem działań, aby wychowanie do życia w rodzinie być może nie tyle odświeżyć co do treści, ile na pewno w lepszy sposób "opakować", pokazać rodzicom i wypromować, aby mogło na nowo od września jeszcze lepiej działać i żeby nie zdarzało się tak, że nawet dyrektorzy deprecjonowali to w szkołach" - powiedział.

Jego zdaniem, ten temat "należy przypomnieć i pokazać, że mamy kilkanaście tysięcy przygotowanych pedagogów będących nauczycielami i wcale niekoniecznie potrzebni nam są edukatorzy o nieznajomej proweniencji i nieznajomych umiejętnościach".

Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina stwierdziła, że najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie wychowania do życia w rodzinie w formie fakultatywnej, a nie uczynienie z niego przedmiotu obowiązkowego.

- Jeśli rodzina funkcjonuje poprawnie, to wychowanie do życia w rodzinie odbywa się w rodzinie. Wiele dzieci po prostu nie ma potrzeby chodzić na takie zajęcia. Ja byłabym skłonna swoje dzieci z takiego przedmiotu zwalniać i mieć ten obszar wychowania pod kontrolą swoją i swojego męża - wyjaśniła.

Podała przykład niemieckiego systemu oświaty, w którym treści w ramach pokrewnego programu były prezentowane w poprawnej formie, ale potem nastąpiła radykalna zmiana wytycznych programowych. - I w tej chwili mamy tam do czynienia z najbardziej radykalną lewicową propagandą - dodała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Toruń: dziś wieczorem rozpoczyna się Song of Songs Festival

2019-07-19 13:15

tk / Toruń (KAI)

Adam Strug, Natalia Niemen, Gospel Rain, Darek Majelonek Hyperhemon – to niektórzy spośród wykonawców, jacy pojawia się na tegorocznym Song of Songs Festival. Jeden z największych festiwali muzyki chrześcijańskiej w Europie odbędzie się w dniach 19-20 lipca na Scenie Plenerowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.

informacja prasowa

Idea i cel organizowania tej cyklicznej imprezy wynika z przekonania, że w niespokojnej Europie można i trzeba szukać obszarów, w których młodzi ludzie znajdą wspólną płaszczyznę z innymi, podobnie czującymi i myślącymi – zaznaczają organizatorzy.

Ich zdaniem najlepszą formą takiego kontaktu jest muzyka, w szczególności ta inspirowana chrześcijańską tradycją i prawdą płynącą z Ewangelii. „Jest ona jednocześnie drogą do pokonywania uprzedzeń, wrogości i obojętności wobec innych ludzi, czy innych wyznań religijnych” – czytamy na stronie internetowej Festiwalu. Dlatego, zgodnie z formułą towarzyszącą Festiwalowi od początku, także i tym razem zaprezentują się chrześcijańscy muzycy różnych wyznań.

W programie dwanaście koncertów, które zagrają znakomite gwiazdy Polskiej sceny muzycznej.

W trakcie Festiwalu prowadzona będzie zbiórka pod hasłem: „Budujemy i utrzymujemy Most do Nieba – pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie”. To element ogólnopolskiej akcji fundacji Fundacja Aniołów Miłosierdzia.

Song of Songs Festival to międzynarodowy festiwal muzyki chrześcijańskiej, którego pierwsza edycja odbyła się w 1998 r. (z przerwą w latach 2011-16).

Festiwal jest jedną największych w Europie Środkowo-Wschodniej prezentacją czołówki polskich artystów wykonujących współczesną, profesjonalną muzykę chrześcijańską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem