Reklama

"Oto ja poślij mnie"

W prawdzie lato ustąpiło miejsca jesieni, jednak słoneczna pogoda sprawia, że nasz świat jest wciąż taki piękny. Wielobarwne liście na drzewach mienią się odcieniami młodości i w promieniach słońca tańczą. W przydomowych ogródkach lśnią przebarwione winobluszcze, uśmiechnięte "październiki". W takiej scenerii łatwiej zrozumieć słowa piosenki:

Teraz liczy się kolor serca,

Ile ciepłych barw mieszka w nim...

Może dodać ci sił w te pochmurne dni.

Aby piękno nie było ulotne i zmienne jak pory roku postanowiliśmy zatrzymać je teraz w nas, niosąc radość i nadzieję potrzebującym.

W dniach Tygodnia Miłosierdzia Bożego, razem z ks. Jackiem, koordynatorem ds. zespołów charytatywnych spotykaliśmy się z ludźmi, których serca zbawione są Ewangeliczną miłością, przykazaniem nowym danym nam przez Jezusa. Chrystusową miłość w Parafialnych Zespołach Charytatywnych realizują stając się nie tylko świadkami wiary, ale i siłą Caritas. Mogliśmy się przekonać jak wiele barw mają te serca i to ze względu na bardzo pomysłową i mądrą działalność w zespołach parafialnych, jak również uwagi na sposób zdobywania funduszy potrzebnych na ten cel.

Spotkania w różnych miejscach naszej archidiecezji, przekonały nas jak wiele dobra istnieje dzięki Parafialnym Zespołom Charytatywnym. W niektórych parafiach dostrzeżono ludzi starszych, samotnych, których odwiedziny chociażby z okazji Świąt ze złożeniem życzeń, wykonaną laurką wnoszą tak wiele radości. W innych dostrzeżono dzieci, które trzeba dożywić, zaopatrzyć w zeszyty szkolne, zorganizować im wypoczynek. Gdzie indziej wsparcia udzielono rodzinom wielodzietnym, lub zauważono samotnego człowieka, któremu naprawiono dach zniszczony przez huragan. A wszystko to czynione jest dyskretnie bez poklasku, według ewangelicznej zasady "niech nie wie lewica, co daje prawica". Najciekawsze jest to, że każdy z faktu pomocy bliźniemu czerpie niesamowitą radość i szczęście, którego nie da się kupić za żadne pieniądze. Sprawdzają się słowa, iż "Więcej jest radości w dawaniu aniżeli w braniu". Na jednym spotkaniu wszyscy mieliśmy nawet łzy w oczach, gdy słyszeliśmy świadectwo realizacji Największego z Przykazań. Kolor serca dodaje sił w pochmurne dni: ludziom samotnym, ubogim, cierpiącym i bezradnym wobec przeciwności losu. Nie zabrakło też pomysłów na zdobywanie środków, potrzebnych by pomoc mogła nabierać konkretnych kształtów i kolorów. A najpiękniejsze były te, które mówiły o własnym zaangażowaniu i ofiarowaniu siebie bliźniemu.

Teraz uczestnicy spotkań zostali zaproszeni, aby pomnożyć liczbę czyniących dobro. Najpierw będziemy się modlić aby sam Bóg, któremu zależy na dobru wszystkich swoich dzieci wskazał chętnych do pracy a jednocześnie nas ustrzegł "przed ludźmi w owczej skórze, którzy wewnątrz są drapieżnymi wilkami". Jesteśmy przekonani, że przez modlitwę Bóg wzbudzi w tych osobach pragnienia niesienia bezinteresownej pomocy, a tym samym przynależenia do zespołu Caritas. Gdy już omodlimy te osoby zaczekać, aby Bóg potwierdził znakiem, że są to ci, których On powołuje i wybiera. Wówczas dopiero pójdą w imię Jezusa, by zaprosić innych do współtworzenia Parafialnego Zespołu Caritas.

W spotkaniach wzięło udział 550 przedstawicieli Zespołów Charytatywnych ze 126 parafii. Wsparci rozważaniem tajemnic różańcowych mamy nadzieję, że nasze posłannictwo przyniesie dobre owoce.

Chcę podziękować w imieniu własnym, jak również księdza Jacka wszystkim uczestnikom za złożone świadectwo wiary i miłości a także podziękować Księżom Proboszczom za zainteresowanie i zorganizowanie miejsc spotkań.

Chcę też serdecznie zaprosić wszystkich, a zwłaszcza przewodniczących, ich zastępców, skarbników oraz członków do wzięcia udziału w rekolekcjach, które odbędą się w Ośrodkach Rekolekcyjnych w Jarosławiu i Zboiskach w tym samym czasie tj. 9-11 listopada 2001 r.

Rozpoczęcie rekolekcji 9 listopada o godz. 18.00.

Z nadzieją na spotkanie

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

2020-01-21 14:56

[ TEMATY ]

tragedia

Epifania

Etiopia

źródło: vaticannews.va

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Podczas obchodów uroczystości prawosławnej Epifanii w mieście Gondar, na północy Etiopii zawaliła się drewniana platforma powodując śmierć dziesięciu osób. Jest również wielu rannych, którzy doznali złamań kończyn oraz obrażeń wewnętrznych.

Do wypadku doszło w godzinach porannych. W tradycji etiopskiej Epifania wpisuje się w świętowanie o nazwie Timkat. W roku 2019 zostało wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

To jedno z najważniejszych świąt dla prawosławnych, którzy stanowią w Etiopii około 40% 110-milionowego społeczeństwa.

Każdego roku ponad milion osób przybywa do Gondar z okazji tego święta – podkreśla Aschalew Worku, odpowiedzialny za biuro turystyczne w mieście.

Tysiące osób gromadzi się tradycyjnie przed wschodem słońca przy basenach Fasilidèsa. To zbiorniki wodne z kamienia, które wzięły nazwę od siedemnastowiecznego władcy. Wierni zanurzają się w pobłogosławionej wodzie na pamiątkę Chrztu Jezusa w Jordanie. Część osób zajęła miejsce na prowizorycznej platformie wykonanej z drewna, która zawaliła się podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Burkina Faso: kolejna zbrodnia dżihadystów – 38 zabitych

2020-01-22 21:10

[ TEMATY ]

terroryzm

atak

Burkina Faso

Oleg Zabielin/Fotolia.com

W zamachu na targ w prowincji Sanmatenga w Regionie Środkowo-Północnym Burkina Faso dżihadyści zabili 38 osób. Ten kraj w Afryce Zachodniej przez wiele lat uchodził za enklawę spokoju i tolerancji, ale wszystko się zmieniło, gdy ten region Czarnego Lądu znalazł się pod wpływem bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego.

Sytuacja w Burkina Faso pogarsza się, jest tam coraz niebezpieczniej – powiedział w Radiu Watykańskim ks. Luca Caveada, chargé d’affaires nuncjatury apostolskiej w tym kraju. Zwrócił uwagę, że nasilanie się przemocy trwa tam już od kilku miesięcy, tworząc nieprzerwany łańcuch wydarzeń. Dodał, że w praktyce codziennie dochodzi do jakiegoś ataku, zwłaszcza na północy i wschodzie, na pograniczu z Nigrem i Mali.

21 stycznia władze potwierdziły ostatecznie, że w wyniku niedawnego zamachu na targowisko zginęło 38 osób

– oświadczył dyplomata papieski. Zaznaczył, że dziś rano na miejsce udała się delegacja z gubernatorem prowincji na czele, w jej składzie jest również miejscowy biskup. Przedstawiciele władz spotykają się z rodzinami ofiar, chcą dodać im otuchy i odbudować dialog.

"Niestety mamy tu jednak do czynienia z postępującą eskalacją" – stwierdził z ubolewaniem ks. L. Caveada. Przypomniał, że zaledwie kilka dni temu w sąsiednim Nigrze zabito 89 żołnierzy, dodając, że nuncjatura w stolicy Burkina Faso - Wagadugu obejmuje także ten kraj. "W stolicy 8 stycznia w szkole wybuchł granat. Na szczęście obyło się bez ofiar. Jest to długi łańcuch wydarzeń, które niestety nadal trwają“ – podsumował swą wypowiedź tymczasowy szef placówki papieskiej w Burkina Faso.

Jest ona nieobsadzona od 19 marca ub.r., gdy dotychczasowy jej szef abp Piergiorgio Bertoldi został przeniesiony na podobne stanowisko do Mozambiku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję