Reklama

Witraże katedry św. Floriana (7)

Miłosierdzie Boże

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witraż Miłosierdzie Boże składa się z trzech lancetów, a w każdym z nich umieszczone są po dwa medaliony.
Medalion dolny w lancecie lewym przedstawia siedzibę Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ul. Kawęczyńskiej 49. Medalion dolny w środkowym lancecie ukazuje hospicjum Księży Orionistów w Wołominie.
Medalion dolny w prawym lancecie przedstawia ośrodek zdrowia Caritas w Rembertowie. W czerwcu 1995 r. w dawnych pomieszczeniach katechetycznych parafii Matki Bożej Zwycięskiej powstała Stacja Opieki Caritas. W maju 1999 r. została ona przekształcona w Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Caritas DWP.
Na medalionie górnym w lancecie lewym znajduje się postać św. Brata Alberta Chmielowskiego z ubogimi dziećmi.
Medalion środkowy przedstawia Chrystusa Miłosiernego.
Z kolei medalion prawy poświęcony jest niedawno beatyfikowanej Matce Teresie z Kalkuty, którą przedstawiono wśród chorych. Ta znana w całym świecie zakonnica, założycielka Misjonarek Miłości poświęciła się działalności charytatywnej na rzecz najuboższych. Z jej inicjatywy powstały dziesiątki domów dla opuszczonych dzieci w Indiach i setki ośrodków w innych krajach, także w Polsce. W 1961 r. zorganizowała ośrodek dla trędowatych w Kalkucie, a w 1985 r. pierwszy na świecie ośrodek dla chorych na AIDS w USA. Była laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.
Pionowe lancety witraża tworzą kompozycję o strukturze gobelinu, zaś medaliony ilustrują temat. O nastroju całości decyduje kolorystyka oparta na czerwieni i błękitach. U góry znajduje się rozeta z dynamiczną kompozycją stanowiącą opozycję do architektonicznego podziału okna. Wyraża ona dynamikę kosmosu.
Fundatorem witraża jest parafia katedralna, najstarszy ośrodek kultu Miłosierdzia Bożego w stolicy. Autorem witraża jest artysta malarz Lech Okołów z Warszawy. Zrealizowała go Pracownia Witrażownictwa Artystycznego w Józefowie - Michalinie k. Warszawy pod kierownictwem konserwatora zabytków i witraży mgr. Andrzeja Skalskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł dr dr h.c. Krzysztof Czajkowski

2026-05-22 13:19

Archiwum

20 maja 2026 roku zmarł dr Krzysztof Czajkowski, wykładowca Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Żył 63 lata. Z Uczelnią był związany od 1 października 1990 roku (gdy występowała jeszcze pod nazwą Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Częstochowie). Był pracownikiem Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Filologiczno-Historycznego, a następnie po zmianie nazwy Wydziału Humanistycznego (w 2019 roku).

Pełnił różnorodne funkcje, w tym m.in. był dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej. Przez lata był koordynatorem Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej, która funkcjonowała przy WSP, a następnie Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Ducha Świętego

[ TEMATY ]

nowenna

Duch Święty

Karol Porwich/Niedziela

Jak co roku w oczekiwaniu na to Święto Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

1. Po wystawieniu Najświętszego Sakramentu można zaśpiewać hymn: "O Stworzycielu, Duchu, przyjdź" lub sekwencję: "Przybądź, Duchu Święty" czy też inną pieśń do Ducha Świętego.
CZYTAJ DALEJ

Noc modlitwy i uwielbienia. Sprawdź miejsca czuwania

2026-05-23 01:19

fot s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego w wielu miejscach naszej archidiecezji odbędą się modlitewne czuwania. Będzie to okazja, by na nowo otworzyć serce na działanie Ducha Świętego – zatrzymać się pośród codzienności, odnaleźć pokój, umocnienie i światło.

WROCŁAW
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję