Reklama

Aspekty diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Międzyrzecz

Od 12 do 17 marca w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu odbywały się rekolekcje wielkopostne, które prowadził ks. dr Dariusz Gronowski, redaktor odpowiedzialny Aspektów. Był to wspaniały, święty czas, czas rozmowy z Bogiem, z drugim człowiekiem, czas pojednania. „To były wspaniałe ćwiczenia rekolekcyjne” - mówią parafianie. Jak podkreślał ks. Gronowski, czas nam szybko ucieka, brakuje go na pacierz, na Mszę św., na modlitwę. Zachęcał, by zrobić rachunek sumienia ze swego życia, by potem nie było za późno. W ostatnim dniu rekolekcji mówił zaś o kapłaństwie. Kapłani wywodzą się spośród ludzi, są wybrani przez Boga, by być szafarzami Bożych tajemnic. Dają ludziom Eucharystię, Ciało i Krew Chrystusa. Rekolekcjonista podkreślił wielki dar kapłaństwa, który dał Kościołowi sam Jezus Chrystus - kapłan po wsze czasy. Prosił, by modlić się za swoich kapłanów. Ks. Marek Walczak - proboszcz serdecznie podziękował ks. Gronowskiemu za nauki rekolekcyjne, Msze św., spowiedź, Komunię św. i za słowo Boże, a parafianom za uczestnictwo.

Kazimierz Kulas

O języku religijnym

Wydział Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze zaprasza na debatę o języku katechezy, która odbędzie się 9 kwietnia o godz. 11.30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie. Debata odbędzie się w ramach konferencji naukowej „Język katechezy w szkole”, zorganizowanej przez: Radę Języka Polskiego przy Prezydium PAN (Komisja Języka Religijnego), Papieską Akademię Teologiczną (Katedra Komunikacji Religijnej), Uniwersytet Kard. S. Wyszyńskiego (Sekcja Katechetyki), Uniwersytet Jagielloński (Instytut Polonistyki) i Uniwersytet Zielonogórski (Instytut Filologii Polskiej). Na otwartą debatę, którą poprowadzi Jan Pospieszalski z TVP, organizatorzy zapraszają uczniów, katechetów, nauczycieli języka polskiego i wszystkich zainteresowanych językiem religijnym.

Jednym zdaniem

19 marca, w uroczystość św. Józefa Oblubieńca, bp Paweł Socha w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze udzielił promocji 40 nadzwyczajnym szafarzom Komunii św.

19 marca w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. bp Edward Dajczak wręczył nagrody zwycięzcom konkursu biblijnego, zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

19 marca w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze bp Paweł Socha poprowadził dzień skupienia dla członków Klubu Inteligencji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.

20 marca bp Edward Dajczak udzielił sakramentu bierzmowania 19 więźniom przebywającym w gorzowskim zakładzie karnym. Chłopców do bierzmowania przygotowywał kapelan szpitalny - ks. Władysław Tasior oraz s. Elżbieta, która pomagała w ich rozśpiewywaniu.

20 marca w głogowskiej kolegiacie odbył się koncert chóru „Beati Cantores”, który wystąpił z programem pieśni pasyjnych i z pięknym wprowadzeniem literackim o Męce Pańskiej.

20 marca w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze bp Paweł Socha wygłosił konferencję dla grup Odnowy w Duchu Świętym.

20 marca w Gorzowie Wlkp. na placu obok katedry konkurs dla dzieci na największą i najpiękniejszą palmę wielkanocną zakończył gorzowskie Kaziuki.

Zaproszenia

17 kwietnia odbędzie się XV Jubileuszowa Pielgrzymka Przyjaciół Paradyża do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Rozpocznie się ona o godz. 10.00 Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Zgłoszenia grup zorganizowanych przyjmowane są pod nr. tel. (0-68) 381-10- -21 lub 381-10-24.

Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze zaprasza 5 kwietnia na wykład ks. Zbigniewa Cieszkowskiego Eucharystia w pieśni. Początek o godz. 19.00 w sali na plebanii parafii pw. Świętego Ducha w Zielonej Górze.

W dniach 8-9 kwietnia w Domu Rekolekcyjnym „Emaus” w Zielonej Górze odbędą się coroczne rekolekcje dla katechetów rejonu zielonogórskiego.

Instytut Edukacji Narodowej w Lublinie organizuje w Zielonej Górze kurs „Kultura języka w pracy nauczyciela” w terminie 9 i 23 kwietnia. Zapisy i szczegółowe informacje w terenowym biurze Radia Maryja przy konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze, tel. (0-68) 324-46-94.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, strzeż nas od pychy i uprzedzeń

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pexels.com

Rozważania do Ewangelii J 7, 40-53.

Sobota, 21 marca. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV: "Nie" dla wojny!

2026-03-20 21:45

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Na polskim rynku wydawniczym pojawiła się pierwsza tematyczna antologia papieża Leona XIV z jego osobistym wprowadzeniem.

Według klucza 10 słów książka ta, po raz pierwszy w sposób uporządkowany, przedstawia duchową i teologiczną myśl nowego papieża, czerpiąc z jego nauczania. Te słowa - klucze stanowią swoisty kod, według którego papież odczytuje i ukazuje nam istotę wiary chrześcijańskiej: Chrystus, serce, Kościół, misja, komunia, pokój, ubodzy, kruchość, sprawiedliwość, nadzieja. To unikalny tekst, dzięki któremu nie tylko bliżej poznajemy duchowy rdzeń nauki Leona XIV, ale również sami jesteśmy prowadzeni w centrum chrześcijańskiej wiary stojącej wobec wyzwań współczesnego świata.
CZYTAJ DALEJ

Najgłupsze pokolenie? Europa wychowuje ludzi bez korzeni

2026-03-20 23:09

[ TEMATY ]

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Czy rzeczywiście dorasta „najgłupsze pokolenie” w historii? Amerykański badacz Mark Bauerlein stawia tę tezę z odwagą, która dla wielu jest niewygodna. Jego diagnoza – choć sformułowana za oceanem – niepokojąco trafnie opisuje także rzeczywistość Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Edukacyjnego. W świecie, w którym edukację oddano w ręce technologii i liberalnych ideologii, młody człowiek coraz częściej zostaje sam: bez kultury, bez autorytetów, bez prawdy.

Jeszcze niedawno powtarzano, że dostęp do technologii wyrówna szanse edukacyjne. W imię walki z „wykluczeniem cyfrowym” szkoły zalano ekranami, platformami i aplikacjami. Dziś widzimy jednak, że ta diagnoza była błędna. Nie brak technologii, lecz jej nadmiar stał się źródłem nowej nierówności. Młodzież zanurzona w świecie krótkich komunikatów, obrazów i bodźców traci zdolność skupienia, czytania dłuższych tekstów, a przede wszystkim – myślenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję