Reklama

Festiwal Muzyki Sakralnej


Edycja warszawska (st.) 44/2001

Występ warszawskiego kwartetu "Mam" oraz chóru "Opus Dei" z parafii św. Tadeusza Apostoła na warszawskiej Sadybie zainaugurował II Festiwal Muzyki Sakralnej im. Prymasa Tysiąclecia. Rozpoczął się on 21 października w katedrze polowej Wojska Polskiego i potrwa do 9 grudnia. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski.

Festiwal otworzył znany prezenter muzyczny red. Sławomir Drygalski, który mówił o związku tegorocznej imprezy z osobą kard. Stefana Wyszyńskiego. Oficjalna inauguracja obchodów Roku Prymasa Wyszyńskiego miała miejsce w lutym w Galerii Porczyńskich, następnie 3 sierpnia - w setną rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia - odbył się koncert na pl. Zamkowym. Rozpoczęty 21 października Festiwal wieńczy wszystkie uroczystości związane z Rokiem Kardynała Wyszyńskiego.

Kwartet "Mam" odniósł już znaczące sukcesy na ubiegłorocznym I Festiwalu Muzyki Sakralnej. Śpiewał też na zamknięciu Uniwersjady w Zakopanem, gdzie przygotował program wspólnie z Józefem Skrzekiem. 18 maja, w 81. rocznicę urodzin Jana Pawła II zespół wystąpił wspólnie z chórem "Opus Dei" w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. Podczas koncertu inauguracyjnego zaprezentował dziewięć utworów, a wśród nich Miserere oraz Modlitwę o pokój. Chór "Opus Dei" wykonał m.in. Stabat Mater oraz Ave Maryja. Obydwa zespoły prezentują wielką klasę i trudno się dziwić, że na pierwszym Festiwalu zostały nagrodzone.

Tegoroczny Festiwal to cykl niedzielnych koncertów w różnych kościołach stolicy. 4 listopada w katedrze polowej o godz. 19.00 wystąpi zespół "Impressions". W Święto Niepodległości 11 listopada o godz. 20.00, w kościele Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, wystąpi zespół kameralny "Ars Chori" pod kierownictwem Macieja Cegielskiego. 18 listopada o godz. 18.00, w kościele akademickim św. Anny, wystąpi ponownie kwartet "Mam". W ostatnią niedzielę listopada o godz. 19.30, w ramach II Festiwalu Muzyki Sakralnej, w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na ul. Przyrynek odbędzie się koncert zespołu "Suspend" . W pierwszą niedzielę Adwentu, 2 grudnia o godz. 19.30 również w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wystąpi zespół "Lea" z Białorusi. Tegoroczny Festiwal zakończy się koncertem laureatów w niedzielę 9 grudnia o godz. 19.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego.

SONDAŻ. Polacy za jedno z największych zagrożeń dla Polski uważają ruchy LGBT

2019-09-18 09:50

wpolityce.pl

Według sondażu IPSOS dla OKO.press dot. największych zagrożeń dla Polski w XXI wieku - Polacy za największe zagrożenie uważają kryzys klimatyczny, a na drugim miejscu plasuje się zagrożenie ze strony ideologii gender i ruchów LGBT.

CarlosAlberto/fotolia.com

Zgodnie z sondażem, 38 proc. Polaków za największe zagrożenie dla Polski w XXI wieku uważa kryzys klimatyczny. Drugim najpoważniejszym zagrożeniem według Polaków jest ideologia gender i działalność ruchów LBGT. Na trzecim miejscu znalazły się ex aequo zagrożenia zatytułowane: „służba zdrowia”, „wyjście Polski z UE” oraz „nasilenie ruchów nacjonalistycznych” (po 19 proc.). Dalsze miejsca zajęły takie zagrożenia jak: kryzys demograficzny ( 17 proc.), zaostrzający się konflikt polityczny (16 proc.), zagrożenie ze strony Rosji (15 proc.) i kryzys ekonomiczny (14 proc.).

Co ciekawe, mężczyźni w wieku 18-39 lat za największe zagrożenie dla Polski uważają ideologię gender i ruchy LGBT (31 proc.). Natomiast dla kobiet w wieku 18-39 lat zagrożenie ze strony LGBT jest znacznie mniejsze niż to spowodowane kryzysem klimatycznym (18 proc. do 38 proc.).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

V. Messori: Kościół to nie firma, nie upadnie. Chrystus go nie opuści!

2019-09-18 17:03

vatcannews / Rzym (KAI)

„Wielu katolików jest zaniepokojonych, a nawet zrozpaczonych. Jako człowiek wierzący, chciałbym przypomnieć, że Kościół to nie firma, międzynarodowa korporacja czy państwo. A zatem nie może upaść” – powiedział Vittorio Messori. Czołowy katolicki apologeta, współtwórca książkowych wywiadów z kard. Ratzingerem, odniósł się do kryzysu we współczesnym Kościele.

Tama66/pixabay.com

Przyznał on, że powodów do zmartwień nie brakuje. Niepokój budzą na przykład niejasności związane z Synodem Biskupów o Amazonii. Szerzy się zamęt, ludzie są zdezorientowani. Messori przypomina jednak, że Kościół należy do Chrystusa, który kieruje nim z mądrością. „Myślę, że na koniec Ojciec zainterweniuje. Bóg przekracza nasze ograniczone możliwości postrzegania” – dodał włoski pisarz w wywiadzie dla portalu La Fede Quotidiana.

Niepokoi go natomiast narastający w Kościele konformizm. „Mówi się, że żyjemy w Kościele miłosierdzia, otwartego dialogu i szczerości, a zarazem wielu kardynałów i biskupów boi się podzielić swymi obawami”. Messori wspomina, że kiedy on sam postanowił się kiedyś podzielić swymi wątpliwościami na łamach dziennika Corriere della Sera, spotkały go za to obelgi i ostry atak ze strony niektórych katolickich mediów. Powstał nawet komitet, który domagał się, aby ten mediolański dziennik zerwał z nim współpracę. „Jestem zatem zaniepokojony, ale nie zrozpaczony. Chrystus nie opuści swego Kościoła” – dodaje na zakończenie włoski pisarz i apologeta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem