Reklama

Modlitwa parlamentarzystów

- Poza Ewangelią i wiarą nie ma rozwiązania kwestii społecznych - powiedział bp Piotr Jarecki zwracając się do blisko dwustu posłów i senatorów, którzy 19 października wzięli udział w porannej Mszy św. w archikatedrze św. Jana w Warszawie.

Do pierwszej świątyni Kościoła warszawskiego przybyli parlamentarzyści ze wszystkich klubów parlamentarnych (także kilku z SLD). Mszę św. w intencji posłów i senatorów, aby swoją posługę sprawowali w odpowiedzialności przed Bogiem i całym narodem, odprawił delegat Prymasa Polski bp Piotr Jarecki. Zapewnił on o duchowej łączności kard. Józefa Glempa z modlącymi się.

- Tę dziedzinę, której zdecydowaliście się poświęcić, a naród was do tej misji powołał, Kościół bardzo ceni - powiedział w homilii bp Jarecki. Jest to jedna z najszlachetniejszych form działalności człowieka. Biskup przypomniał słowa Piusa XI, który mówił, że zaangażowanie w życiu publicznym ustępuje tylko religii i jest formą miłości do człowieka, trudną, wymagającą, ale bardzo szlachetną.

Bp Jarecki przestrzegał, by demokracji nie sprowadzać tylko do demokracji proceduralnej, żeby nie stawiać na czele tylko tego co się opłaca, ale żeby zachowywać wartości, zasady, prawdę, bo bez tego nie podobna zbudować społeczeństwa godnego człowieka. Potrzebna jest współpraca i zaangażowanie, żeby nie daj Boże nigdy nie doszło do tego, by człowiek publiczny żył na organizmie społecznym. On ma żyć "dla" - powiedział bp Piotr Jarecki.

Podkreślił on, że o tym, co dzieje się w parlamencie, po chwili dowiaduje się cała Polska. - I dlatego potrzeba wam wiele Bożego światła, Bożych mocy, ażeby stać się nie tylko konstruktorami prawdy, ale budowniczymi kultury, cywilizacji miłości, przebaczenia, braterstwa, zrozumienia. Pamiętajcie, że Polska, która was wybrała, na was patrzy, i od was także w pewnym sensie pragnie się uczyć. To jest bardzo zobowiązujące. Oby ta demokracja nie zniszczyła nawet jednego życia, nie uczyniła z nas wrogów. Oby ten dar wolności i demokracji doprowadziły do wzrostu każdego człowieka i naszej umiłowanej Ojczyzny, Matki Polski - powiedział bp Jarecki.

Msza św. w katedrze zakończyła się wspólnym odśpiewaniem przez zgromadzonych Boże, coś Polskę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła w Polsce

2020-01-22 13:53

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat.pl

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Abp Jan Paweł Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce – poinformował rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zaznaczył też, że abp Lenga nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Rytel-Andrianik w komunikacie wydanym w środę podkreślił: „W związku z dyskusją nt. wypowiedzi abp. Jana Pawła Lengi, przypominam, że abp Lenga nigdy nie był i nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski. Informowałem o tym w kwartalniku "Więź" (Jesień 2019, 3 [677]). Wypowiedzi abp. Lengi nie można więc w żaden sposób utożsamiać z Konferencją Episkopatu Polski. Nie można ich też traktować jako stanowiska polskich biskupów”.

Rzecznik Episkopatu wyraził ubolewanie, że abp Lenga „występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd”.

Abp Lenga, biskup senior diecezji Karaganda wziął udział w programie TVP "Warto rozmawiać", w którym w rozmowie z Janem Pospieszalskim próbował odpowiedzieć na pytanie: gdzie szukać nadziei w czasach zamętu w Kościele?

Jego wypowiedzi wzbudziły bardzo dużo kontrowersji. Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Kielce: IPN przypomni „Raport z Auschwitz”

2020-01-22 21:29

[ TEMATY ]

Auschwitz

pokaz

Bożena Sztajner/Niedziela

Auschwitz

Opowieść o Polakach, którzy alarmowali świat o terrorze w okupowanej Polsce, obozach Zagłady, a w szczególności o KL Auschwitz, będzie tematem pokazu filmowego i spotkania w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 30 stycznia.

W filmie zaprezentowano nieznane dotąd dokumenty z archiwów brytyjskich, które świadczą o tym, że Polacy regularnie od 1941 roku do końca wojny informowali wszystkich aliantów o tym, co dzieje się w obozach Zagłady na terenie okupowanej Polski.

W filmie o KL Auschwitz opowiadają także więźniowie, głównie z pierwszych transportów: Kazimierz Albin, Kazimierz Piechowski, Jerzy Bogusz, Karol Tendera, a także Eva Mozes-Kor - ofiara dr Mengele.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem dokumentu, którego światowa premiera miała miejsce w Parlamencie Europejskim.

Projekcja filmu będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Seans historyczny” w którym w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” są prezentowane filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym im komentarzem historyka.Wydarzenie odbędzie się w siedzibie „Przystanek Historia” przy ul. Warszawskiej 5. Początek o godz. 17.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję