Reklama

Radość z Tory

Wojciech Świątkiewicz
Edycja warszawska (st.) 44/2001

- Jesteśmy tutaj razem: chrześcijanie różnych wyznań i żydzi dzięki Papieżowi Janowi Pawłowi II. Bez niego byłoby to chyba niemożliwe - powiedział 14 października ks. prof. Michał Czajkowski podczas dziesiątego już modlitewnego spotkania chrześcijan i żydów, które odbyło się w stołecznym kościele Dzieciątka Jezus z okazji żydowskiego Święta Tory.

Zgromadziło ono gości żydowskich z Izraela, reprezentantów ambasady tego państwa w Polsce, gminy żydowskiej w Warszawie, delegację katolików, przyjaciół Izraela z Holandii oraz miejscowych parafian.

Zgromadzonych powitał ks. kanonik Roman Indrzejczyk, który wraz z Polską Radą Chrześcijan i Żydów jest gospodarzem spotkań.

Wprowadzenia do święta Tory dokonali współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów - Stanisław Krajewski i ks. Michał Czajkowski. Stanisław Krajewski powiedział, że podczas tego święta żydzi tańczą ze zwojami Tory, które są wówczas przystrojone ozdobnymi szatami, a następnie odczytują ostatni fragment z Księgi Powtórzonego Prawa oraz pierwsze wersety z Księgi Rodzaju. Ks. prof. Czajkowski zwrócił uwagę, że ważnym w nauczaniu Jana Pawła II i jego gestach jest chrześcijańskie i katolickie pojednanie z żydami. Przypomniał też wizytę Jana Pawła II w synagodze rzymskiej, akt skruchy i umieszczenie go w szczelinie Ściany Płaczu. To wszystko służy przełamywaniu nieufności po stronie żydowskiej - podkreślił ks. Czajkowski.

W językach hebrajskim i polskim odczytano fragmenty z Księgi Kapłańskiej 19, 13-18; 32-27. Komentarz do niej wygłosili ze strony żydowskiej Piotr Kowalik, a ze strony chrześcijańskiej ( katolickiej) Marek Górski. Podczas nabożeństwa chrześcijanie i żydzi wspólnie odmawiali i śpiewali psalmy, a także dzielili się swoimi świadectwami.

Simchat Tora, święto zwane Radość Tory żydzi obchodzą po zakończeniu rocznego cyklu czytań Pięcioksięgu Mojżesza.

Reklama

Kościół to nie firma, nie upadnie. Chrystus go nie opuści!

2019-09-20 08:22

www.vaticannews.va

„Wielu katolików jest zaniepokojonych, a nawet zrozpaczonych. Jako człowiek wierzący, chciałbym przypomnieć, że Kościół to nie firma, międzynarodowa korporacja czy państwo. A zatem nie może upaść” – powiedział Vittorio Messori. Czołowy katolicki apologeta, współtwórca książkowych wywiadów z kard. Ratzingerem, odniósł się do kryzysu we współczesnym Kościele.

aradaphotography/pl.fotolia.com

Przyznał on, że powodów do zmartwień nie brakuje. Niepokój budzą na przykład niejasności związane z Synodem Biskupów o Amazonii. Szerzy się zamęt, ludzie są zdezorientowani. Messori przypomina jednak, że Kościół należy do Chrystusa, który kieruje nim z mądrością. „Myślę, że na koniec Ojciec zainterweniuje. Bóg przekracza nasze ograniczone możliwości postrzegania” – dodał włoski pisarz w wywiadzie la portalu La Fede Quotidiana.

Niepokoi go natomiast narastający w Kościele konformizm. „Mówi się, że żyjemy w Kościele miłosierdzia, otwartego dialogu i szczerości, a zarazem wielu kardynałów i biskupów boi się podzielić swymi obawami”. Messori wspomina, że kiedy on sam postanowił się kiedyś podzielić swymi wątpliwościami na łamach dziennika Corriere della Sera, spotkały go za to obelgi i ostry atak ze strony niektórych katolickich mediów.

Powstał nawet komitet, który domagał się, aby ten mediolański dziennik zerwał z nim współpracę. „Jestem zatem zaniepokojony, ale nie zrozpaczony. Chrystus nie opuści swego Kościoła” – dodaje na zakończenie włoski pisarz i apologeta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Słowacja: w Lewoczy spotkali się rektorzy największych sanktuariów Europy

2019-09-20 15:40

vaticannews.va / Lewocza (KAI)

W Lewoczy na Słowacji zakończyło się doroczne spotkanie rektorów sanktuariów maryjnych Europy. Zgromadziło ono przedstawicieli 20 najważniejszych miejsc kultu na Starym Kontynencie.

Ks. Piotr Nowosielski

Spotkanie miało część teologiczną. O Maryi jako pierwowzorze chrześcijanina mówił abp Jan Graubner z Ołomuńca na Morawach. Wskazał on również na potrzebę włączenia sanktuariów w dzieło ewangelizacji. Zachęcał też do organizowania pielgrzymek grup zawodowych i przyjmowania przy tej okazji jak największej liczby pątników, również tych, którzy na co dzień mają słaby kontakt z Kościołem.

Rektorzy europejskich sanktuariów maryjnych rozmawiali też o rozwoju tras pielgrzymkowych łączących różne kraje. Jako przykład wskazano szlak Światło Wschodu, łączący Polskę z sanktuarium w Lewoczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem