Reklama

Wspólne dzieło

Ks. Antoni Łassa
Edycja włocławska 44/2001

"Każdy z nas coś mu zawdzięcza", "To jest nasze wspólne dzieło" - takie tytuły artykułów dotyczących budowy pomnika Prymasa Tysiąclecia" w Koninie można znaleźć w lokalnej prasie.

Rejon koniński ma szczególne powody do pamięci o słudze Bożym kard. Stefanie Wyszyńskim. Nawiedzał co najmniej 15 miejscowości w tym rejonie. Wielokrotnie bywał w Koninie, do Lichenia przyjeżdżał jeszcze jako kleryk, tu także koronował łaskami słynący obraz Matki Bożej Bolesnej.

W Roku Kardynała Wyszyńskiego w Koninie został utworzony Komitet Honorowy. W jego skład weszli parlamentarzyści, przedstawiciele władz świeckich, związków i organizacji społecznych oraz osoby duchowne. Komitetowi przewodniczy biskup włocławski Bronisław Dembowski i wojewoda wielkopolski Stanisław Stamm.

Komitet Honorowy powołał Komitet Organizacyjny, mający na celu koordynowanie uroczystości obchodzonych w tym mieście ku czci Księdza Prymasa, którego przewodniczącymi zostali: ks. prał. Antoni Łassa i wiceprezydent Konina Andrzej Sybis. Opracowano bogaty program obchodów, w którym znalazły się: wystawa, sesja naukowa, konkurs wiedzy o życiu Księdza Prymasa, projekcje filmów, a także szereg uroczystości obchodzonych w 100. rocznicę jego urodzin. Przewidziano również budowę pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego.

Komitet Organizacyjny pracuje intensywnie. Przynajmniej raz w miesiącu zbiera się na sesjach plenarnych. Poszczególne punkty założonego programu są realizowane przez sekcje. Pozostał do wykonania ostatni punkt programu obchodów: pomnik. W toku dyskusji postanowiono:

1. Pomnik zostanie zlokalizowany na placu, u zbiegu ulic: Jana Pawła II, Kardynała Wyszyńskiego i Księdza Jerzego Popiełuszki ( przy głównej trasie do Lichenia);

2. Projektantem pomnika będzie Wawrzyniec Samp, artysta plastyk z Gdańska. Uzgodniono, że Ksiądz Prymas w szatach kardynalskich będzie przedstawiony w pozycji stojącej, prawa ręka wyciągnięta do ludzi, lewa - wskazująca krzyż, znajdujący się na piersi.

3. Wykonanie odlewu zlecono firmie brązowniczej z Pleszewa, prace kamieniarskie (postument) firmie z Poznania.

Trwają zaawansowane prace. Obecnie Komitet opracowuje szczegółowy program uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika, co nastąpi 11 listopada o godz. 15.00. Chyba nie trzeba specjalnie zapraszać do przybycia, wierzę w liczny udział mieszkańców Konina ( i nie tylko Konina) w tej podniosłej uroczystości.

Reklama

Hołd poległym i pomordowanym

2019-09-17 18:45

prezydent.pl

Przy budynku b. Sowieckiego Trybunału Wojennego, prokuratury i NKWD na warszawskiej Pradze Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą Bezimiennych Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, zamordowanych przez NKWD.

Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent RP złożył wieniec przy budynku b. Sowieckiego Trybunału Wojennego, prokuratury i NKWD na warszawskiej Pradze

– Wierzę, że to, co stało się we wrześniu 1939 roku, nigdy w naszej historii już się nie powtórzy, że będziemy budowali bezpieczne, silne państwo – powiedział Andrzej Duda.

Jak podkreślił, należy szukać takich sojuszników, „którzy są poważni, odpowiedzialni, którzy nam sprzyjają i którzy są godni zaufania”. – Mam nadzieję, że dzisiaj takich sojuszników mamy – dodał.

17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

V. Messori: Kościół to nie firma, nie upadnie. Chrystus go nie opuści!

2019-09-18 17:03

vatcannews / Rzym (KAI)

„Wielu katolików jest zaniepokojonych, a nawet zrozpaczonych. Jako człowiek wierzący, chciałbym przypomnieć, że Kościół to nie firma, międzynarodowa korporacja czy państwo. A zatem nie może upaść” – powiedział Vittorio Messori. Czołowy katolicki apologeta, współtwórca książkowych wywiadów z kard. Ratzingerem, odniósł się do kryzysu we współczesnym Kościele.

Tama66/pixabay.com

Przyznał on, że powodów do zmartwień nie brakuje. Niepokój budzą na przykład niejasności związane z Synodem Biskupów o Amazonii. Szerzy się zamęt, ludzie są zdezorientowani. Messori przypomina jednak, że Kościół należy do Chrystusa, który kieruje nim z mądrością. „Myślę, że na koniec Ojciec zainterweniuje. Bóg przekracza nasze ograniczone możliwości postrzegania” – dodał włoski pisarz w wywiadzie dla portalu La Fede Quotidiana.

Niepokoi go natomiast narastający w Kościele konformizm. „Mówi się, że żyjemy w Kościele miłosierdzia, otwartego dialogu i szczerości, a zarazem wielu kardynałów i biskupów boi się podzielić swymi obawami”. Messori wspomina, że kiedy on sam postanowił się kiedyś podzielić swymi wątpliwościami na łamach dziennika Corriere della Sera, spotkały go za to obelgi i ostry atak ze strony niektórych katolickich mediów. Powstał nawet komitet, który domagał się, aby ten mediolański dziennik zerwał z nim współpracę. „Jestem zatem zaniepokojony, ale nie zrozpaczony. Chrystus nie opuści swego Kościoła” – dodaje na zakończenie włoski pisarz i apologeta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem