Reklama

Wspólne dzieło

Ks. Antoni Łassa
Edycja włocławska 44/2001

"Każdy z nas coś mu zawdzięcza", "To jest nasze wspólne dzieło" - takie tytuły artykułów dotyczących budowy pomnika Prymasa Tysiąclecia" w Koninie można znaleźć w lokalnej prasie.

Rejon koniński ma szczególne powody do pamięci o słudze Bożym kard. Stefanie Wyszyńskim. Nawiedzał co najmniej 15 miejscowości w tym rejonie. Wielokrotnie bywał w Koninie, do Lichenia przyjeżdżał jeszcze jako kleryk, tu także koronował łaskami słynący obraz Matki Bożej Bolesnej.

W Roku Kardynała Wyszyńskiego w Koninie został utworzony Komitet Honorowy. W jego skład weszli parlamentarzyści, przedstawiciele władz świeckich, związków i organizacji społecznych oraz osoby duchowne. Komitetowi przewodniczy biskup włocławski Bronisław Dembowski i wojewoda wielkopolski Stanisław Stamm.

Komitet Honorowy powołał Komitet Organizacyjny, mający na celu koordynowanie uroczystości obchodzonych w tym mieście ku czci Księdza Prymasa, którego przewodniczącymi zostali: ks. prał. Antoni Łassa i wiceprezydent Konina Andrzej Sybis. Opracowano bogaty program obchodów, w którym znalazły się: wystawa, sesja naukowa, konkurs wiedzy o życiu Księdza Prymasa, projekcje filmów, a także szereg uroczystości obchodzonych w 100. rocznicę jego urodzin. Przewidziano również budowę pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego.

Komitet Organizacyjny pracuje intensywnie. Przynajmniej raz w miesiącu zbiera się na sesjach plenarnych. Poszczególne punkty założonego programu są realizowane przez sekcje. Pozostał do wykonania ostatni punkt programu obchodów: pomnik. W toku dyskusji postanowiono:

1. Pomnik zostanie zlokalizowany na placu, u zbiegu ulic: Jana Pawła II, Kardynała Wyszyńskiego i Księdza Jerzego Popiełuszki ( przy głównej trasie do Lichenia);

2. Projektantem pomnika będzie Wawrzyniec Samp, artysta plastyk z Gdańska. Uzgodniono, że Ksiądz Prymas w szatach kardynalskich będzie przedstawiony w pozycji stojącej, prawa ręka wyciągnięta do ludzi, lewa - wskazująca krzyż, znajdujący się na piersi.

3. Wykonanie odlewu zlecono firmie brązowniczej z Pleszewa, prace kamieniarskie (postument) firmie z Poznania.

Trwają zaawansowane prace. Obecnie Komitet opracowuje szczegółowy program uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika, co nastąpi 11 listopada o godz. 15.00. Chyba nie trzeba specjalnie zapraszać do przybycia, wierzę w liczny udział mieszkańców Konina ( i nie tylko Konina) w tej podniosłej uroczystości.

Włochy: antykoncepcja hormonalna może prowadzić do samobójstwa

2019-11-19 17:11

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Rzym (KAI)

Za rezygnację z przekazywania życia i stosowanie antykoncepcji trzeba niekiedy zapłacić wysoką cenę. Świadectwem tego jest rozporządzenie wydane przez Włoską Agencję Leków (Aifa). Odtąd na wszystkich antykoncepcyjnych środkach hormonalnych musi widnieć ostrzeżenie, że ich zażywanie może prowadzić do depresji lub skłonności samobójczych.

dalaprod/Fotolia.com

Jak podaje agencja ANSA, o nowym rozporządzeniu poinformowani zostali zarówno producenci środków antykoncepcyjnych, jak i lekarze. Włoska Agencja Leków uzasadnia swą decyzję badaniami i oceną zagrożenia wśród pacjentek stosujących hormonalną antykoncepcję w Europie.

Depresja już wcześniej była zaliczana do niepożądanych skutków ubocznych środków hormonalnych. Teraz mówi się wprost o skłonnościach samobójczych. Pacjentki, które zauważą, że stosowanie pigułki powoduje u nich zmianę nastroju, powinny się skontaktować z lekarzem – czytamy w nocie Włoskiej Agencji Leków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Warszawa: VI Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych

2019-11-20 17:03

ar, archwwa.pl / Warszawa (KAI)

W Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na Bielanach, w dniach 22-24 listopada, odbędzie się VI Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych. W programie zaplanowano prelekcje, warsztaty oraz spotkanie ze Wspólnotami L'Arche. Konferencja jest skierowana do katechetów, którzy uczą osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

Artur Dąbrowski

Jak podkreśla Anna Mielecka, organizatorka wydarzenia, jednym z punktów jest giełda pomysłów. - Katecheci przywożą swoje pomysły na prowadzenie zajęć i pomoce naukowe, które kserują, drukują i dzielą się nimi z uczestnikami – powiedziała. Konferencja jest również “odpowiedzią na ogólnopolski brak merytorycznego wsparcia dla katechezy specjalnej”. – Myślę, że pomysł chwycił, ponieważ przyjeżdżają ludzie z całej Polski – podkreśliła Anna Mielecka.

Wiele tematów, które zostaną poruszone podczas konferencji, będzie poświęcony kwestiom technicznym związanym np. z wprowadzaniem do kościoła osób niepełnosprawnych z różnymi nadwrażliwościami. – Uczniowie z niepełnosprawnością często mają problemy ze swoją sensoryką i z integracją sensoryczną, dlatego kościół nie jest przyjaznym miejscem jeśli chodzi o zmysły – dodała organizatorka.

Muzyka organowa, światło, zapach kadzidła, tłok, długa Msza święta mogą sprawiać problemy osobom z nadwrażliwościami, ale – jak podkreśla Anna Mielecka – zależy to od indywidualnych preferencji ucznia, ponieważ “żaden z wymienionych aspektów nie jest jednoznacznie dobry ani jednoznacznie zły”.

– Trzeba poznać potrzeby uczniów, ich ograniczenia i stworzyć im jak najbardziej komfortowe warunki np. ograniczyć muzykę organową, zaprosić ich na Mszę, gdzie będzie mniej ludzi albo będą tylko dzieci ze szkoły specjalnej, żeby miały większą swobodę poruszania się po kościele – dodała. Jak podkreśla takich uczniów należy przyprowadzać do kościoła, ponieważ “na tym polega odwrażliwianie w procedurze terapii integracji sensorycznej”. – Trzeba przekonywać do tego również rodziców – podkreśla.

Wydarzenie zainauguruje Msza św. pod przewodnictwem ks. Łukasza Przybylskiego, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Archidiecezjalnej Warszawskiej.

W ramach inicjatywy w sobotę o 7:30 odbędzie się Eucharystia pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Tego dnia zaplanowano m.in. konferencję pt. „Czy kościół jest miejscem przyjaznym….. sensorycznie” mgr Ewy Kucharskiej oraz „Cel i zadania katechezy – perspektywa katechezy specjalnej” ks. prof. Piotra Tomasika, a także warsztaty „Komunikacja to nie tylko mowa”, „Papieroplastyka”, „Elementy terapii behawioralnej w pracy katechety”.

Następnego dnia odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Fundacji L’Arche Wspólnoty Poznańskiej i Warszawskiej oraz Msza święta pod przewodnictwem ks. Pawła Sobstyla.

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres: konferencjaoligo@gmail.com

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem