Reklama

Włocławek

15 lat Muzeum Etnograficznego

Niedziela włocławska 44/2001

Dział etnograficzny był jednym z podstawowych i wiodących działów merytorycznych powstałego w 1909 r. Muzeum Ziemi Kujawskiej we Włocławku. Losy zbiorów etnograficznych były ściśle powiązane z dziejami tej placówki, która bardzo ucierpiała podczas ostatniej wojny. Po 1945 r. zbiory gromadzone były niemal od podstaw, a przez długie lata jedyną ekspozycją stałą w zakresie etnografii była izba kujawska oraz galeria zabytkowej rzeźby ludowej w budynku głównym Muzeum przy ul. Słowackiego.

Sytuacja zmieniła się na lepsze, gdy siedzibą Muzeum Etnograficznego został XIX-wieczny spichrz zbożowy, adaptowany na potrzeby ekspozycji stałych oraz pomieszczeń magazynowych. Przy spichrzu dobudowano rozległe zaplecze z pomieszczeniami na pracownie i biura oraz salą wystaw czasowych i biblioteką. 10 października 1986 r. w nowo oddanym budynku Muzeum Etnograficznego udostępniono zwiedzającym ekspozycję stałą Kultura ludowa Kujaw i ziemi dobrzyńskiej - wybrane zagadnienia. Zaprezentowano wiodące działy gospodarki podstawowej ( rolnictwo, hodowla, rybołówstwo), charakterystyczne dla obu regionów rzemiosła (garncarstwo, kowalstwo, kołodziejstwo, bednarstwo, plecionkarstwo i ciesielstwo). W ostatniej z sal zaaranżowano izbę kujawską, izbę dobrzyńską - z zaakcentowaniem "świętego ołtarzyka"; pokazano stroje kujawskie, zabytkową ludową rzeźbę sakralną oraz rekwizyty związane z żywą do dziś obrzędowością zapustną. Ekspozycja, w niezmienionym kształcie, istnieje do dziś.

Nowe warunki lokalowe stworzyły dogodniejsze warunki pracy merytorycznej i popularyzatorskiej. Sprecyzowane zostały główne kierunki działania w zakresie dalszego gromadzenia zbiorów, ich naukowego opracowania, głównie w postaci wydawanych katalogów zbiorów i monografii artystów ludowych z pełnym opracowaniem twórczości. Przedsięwzięciom towarzyszyły wystawy, bowiem popularyzacja własnych zbiorów muzealnych stała się priorytetowym zadaniem placówki. Świadczyć może o tym fakt, że spośród 46 wystaw czasowych aż 20 zrealizowano całkowicie lub częściowo w oparciu o własny zbiór zabytków, wg scenariuszy opracowanych przez pracowników placówki. Jednocześnie oferta wystaw czasowych została wzbogacona o prezentacje tzw. małych ojczyzn, a więc innych grup etnograficznych, niekiedy etnicznych czy wyznaniowych (Łemkowie) . Dużym powodzeniem cieszy się cykl wystaw egzotycznych, ukazujących bogactwo i odmienność kultur odległych w czasie (Sztuka starożytnego Meksyku) i przestrzeni geograficznej (Sztuka Czarnej Afryki, Sztuka Indii). Ten ostatni cykl, zwłaszcza dziś, w dobie nasilających się napięć na tle rasowym, kulturowym czy wyznaniowym wydaje się być szczególnie istotny. Uczy bowiem tolerancji w patrzeniu na odległe kultury, które z perspektywy naszej własnej tradycji mogą wydawać się nie tylko obce, ale też zupełnie niezrozumiałe.

Wypada jednak podkreślić, że nadrzędnym celem placówki jest stałe przypominanie korzeni rodzimej tradycji w całym bogactwie kulturowych odniesień, w zakresie kultury materialnej i duchowej. Realizowane jest to poprzez cykl imprez folklorystycznych. Zapraszane są zespoły wiejskie, które w inscenizacjach przypominają dawne zwyczaje, obrzędy, codzienne zajęcia wiejskie i odchodzące wartości, takie jak szacunek dla osób starszych czy poświęconych przedmiotów. Żywa jest w tych przedstawieniach gwara kujawska, wszechobecny strój regionalny, często rozbrzmiewają muzyka i śpiew. Bywają spotkania, w których akcent kładziony jest właśnie na taniec i zabawy. Tematyka imprez wiąże się z przebiegiem roku liturgicznego w Kościele katolickim oraz z cyklem następujących po sobie pór roku. Muzeum Etnograficzne, które powstało jako oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, jest też zapleczem merytorycznym dla rozwijającego się skansenu w Kłóbce. Pracownicy działu etnograficznego opracowują scenariusze wnętrz skansenowskich i przygotowują imprezy folklorystyczne.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża

2020-02-22 12:40

[ TEMATY ]

nuncjusz

Argentyna

Nuncjusz Apostolski

papież Franciszek

Polak

Krzysztof Tadej

Abp Mirosław Adamczyk, nuncjusz apostolski w Panamie, z numerem „Niedzieli” zapowiadającym Światowe Dni Młodzieży

Ojciec Święty mianował nuncjuszem apostolskim w swej ojczyźnie- Argentynie abp Mirosława Adamczyka, który dotychczas był jego przedstawicielem w Panamie – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Mirosław Adamczyk urodził się 16 lipca 1962 w Gdańsku. Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1987 z rąk abp Tadeusza Gocłowskiego. Jest kapłan diecezji gdańskiej. Po dwóch latach pracy wikariuszowskiej w parafii św. Ignacego w Gdańsku – Starych Szkotach został skierowany na studia na Papieskiej Akademii Kościelnej. Po ich ukończeniu 1 lipca 1993 rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pełniąc posługę w nuncjaturach na Madagaskarze, w Indiach, na Węgrzech, w Belgii, Republice Południowej Afryki i w Wenezueli. Po powrocie do Watykanu pracował m.in. w Sekcji ds. Stosunków z Państwami Stolicy Apostolskiej.

22 lutego 2013 roku Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Liberii. 8 czerwca tego roku Franciszek mianował go swoim przedstawicielem w Gambii, a 21 września 2013 w Sierra Leone. 12 sierpnia 2017 roku został nuncjuszem w Panamie.

W tym charakterze gościł Ojca Świętego w budynku nuncjatury podczas odbywających się w tym kraju w styczniu 2019 roku Światowych Dni Młodzieży.

Abp Adamczyk przyjął sakrę biskupią 27 kwietnia 2013 roku w katedrze oliwskiej z rąk kard. Kazimierza Nycza. Oprócz polskiego zna języki: włoski, angielski, francuski i hiszpański.

CZYTAJ DALEJ

Papież: prośmy Pana, aby natchnął ludzi do przezwyciężenia logiki walki, nienawiści i zemsty

2020-02-23 12:45

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Bari

źródło: vaticannews.va

Papież Franciszek w Bari

Do ufnej modlitwy o przezwyciężenie logiki walki, nienawiści i zemsty wezwał Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański na zakończenie Mszy św., której przewodniczył 23 lutego w Bari. Był to końcowy etap międzynarodowego spotkania 58 biskupów z 20 krajów śródziemnomorskich, które od 19 bm. obradowało w tym mieście pod hasłem "Morze Śródziemne granicą pokoju".


Oto polski tekst przemówienia papieskiego:

Drodzy bracia i siostry,

W chwili, gdy gromadzimy się tutaj, aby modlić się i zastanawiać nad pokojem i losami narodów mieszkających nad Morzem Śródziemnym, po drugiej jego stronie, szczególnie w północno-zachodniej Syrii, trwa ogromna tragedia. Z naszych serc pasterzy płynie stanowczy apel do zaangażowanych stron i wspólnoty międzynarodowej, aby umilkł szczęk broni i aby wysłuchano płaczu maluczkich i bezbronnych; aby odłożono na bok wyrachowanie i interesy i aby chronić życie osób cywilnych i tak wielu niewinnych dzieci, które ponoszą tego skutki.

Prośmy Pana, aby poruszył serca, żeby wszyscy mogli przezwyciężyć logikę walki, nienawiści i zemsty, aby odkryć na nowo, że są braćmi, dziećmi jednego Ojca, który sprawia, że słońce wschodzi nad dobrymi i nad złymi (por. Mt 5, 45). Przyzywajmy Ducha Świętego, aby każdy z nas, począwszy od codziennych gestów miłości, przyczyniał się do budowania nowych relacji, inspirowanych zrozumieniem, akceptacją, cierpliwością, tworząc w ten sposób warunki do doświadczania radości Ewangelii i szerzenia jej w każdym środowisku życia. Niech Najświętsza Maryja Panna, „Gwiazda Morza”, ku której spoglądamy jako na najwznioślejszy wzór wierności Jezusowi i Jego słowu, pomoże nam kroczyć tą drogą.

Zanim wspólnie odmówimy modlitwę „Anioł Pański”, serdecznie dziękuję wszystkim biskupom i tym, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu na temat Morza Śródziemnego jako granicy pokoju; jak również tym - a jest ich wielu! - którzy na różne sposoby pracowali nad jego pomyślnym przebiegiem. Dziękuję wszystkim! Przyczyniliście się do rozwoju kultury spotkania i dialogu w tym regionie, tak ważnym dla pokoju na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję