Reklama

Wiadomości

Co dziesiąte dziecko w Polsce cierpi głód

[ TEMATY ]

dzieci

głód

Miejsce dla skarbów

Skala problemu niedożywienia dzieci dotyczy co dziesiątego ucznia z klas 1-3. Oznacza to, że około 800 tys. dzieci w Polsce nie je obiadu i innych posiłków jak ich rówieśnicy. Dane te zawiera raport „Głód i niedożywienie dzieci w Polsce” będący pokłosiem badań przeprowadzonych przez Dom Badawczy MAISON dla Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom „Maciuś”.

Badania objęły nauczycieli i pracowników ośrodków pomocy społecznej – poinformowała Daria Affeltowicz z Domu Badawczym MAISON podczas dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie PAP w Warszawie. „Największy odsetek niedożywionych dzieci badani deklarowali w województwie pomorskim i dolnośląskim. Najlepsza sytuacja ma miejsce w województwie podlaskim i małopolskim, najprawdopodobniej ze względu na wdrożone programy pomocy” - mówiła Affeltowicz.

Reklama

Ponad 30 proc. badanych uznaje niedożywienie za najważniejszy problem dotyczący dzieci w naszym kraju. Grzegorz Janiak, Prezes Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom „Maciuś”, podczas konferencji tłumaczył jak rozpoznać oznaki niedożywienia. „Dzieci z reguły nie proszą o pomoc, ponieważ głód wynikający z biedy jest rzeczą wstydliwą. Tutaj dobrze problem diagnozują nauczyciele w szkołach” - ocenił.

Janiak wskazał, iż takie dziecko skarży się np. na bóle brzucha, ma obniżoną możliwość nauki, często występuje u niego apatia lub niemożność skupienia się na jednej czynności. Dziecko niedożywione często też nie ma podstawowych przyborów szkolnych: książek, zeszytów, farb, pisaków, kredek itp.

Polska Fundacja Pomocy Dzieciom „Maciuś” sfinansowała już ponad 1,3 mln. bezpłatnych posiłków dla najuboższych dzieci. Dofinansowała dożywianie uczniów w 400 szkołach na terenie całej Polski.

Reklama

Grzegorz Janiak zaznaczył, że aby pomoc do dziecka dotarła, niezbędna jest wrażliwość dorosłych. Przestrzegał, że problem niedożywienia ma destrukcyjny wpływ nie tylko na zdrowie, ale również na wyniki w nauce. Niedożywione dziecko, nawet jeśli jest zdolniejsze od rówieśników, uczy się gorzej i ma trudniejszy start w dorosłe życie.

Z zaprezentowanych podczas dzisiejszej konferencji prasowej badań wynika, że zdecydowana większość szkół wdraża programy mające na celu pomoc niedożywionym dzieciom, jednak w opinii prawie połowy respondentów są one niewystarczające. Pomocy brakuje przede wszystkim w województwie dolnośląskim i świętokrzyskim, gdzie ponad 13 proc. szkół nie wdraża programów dożywiania. Największy problem z głodem występuje w dużych miastach. Najmniejszy w społecznościach wiejskich, gdzie lepiej się znają i szybciej reagują.

2013-02-26 07:52

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie przede wszystkim

O trudnym rodzicielstwie, miłości i ciężkich chwilach po stracie dziecka opowiadają Elżbieta i Miłosz Koszykowie w rozmowie z ks. Wojciechem Kanią.

Ks. Wojciech Kania: Kiedy dowiedzieliście się, że Leonek nie urodzi się zdrowy?

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowskiego. 

CZYTAJ DALEJ

III Synod Archidiecezji Lubelskiej oficjalnie otwarty

2021-09-27 06:19

Ks. Marek Kuś

Uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej 25 września zgromadziło w archikatedrze biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego i świeckich reprezentujących wszystkie parafie, a także przedstawiciele władz miasta i województwa, kolegium rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz duchownych z bratnich Kościołów. Podczas Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika członkowie synodu złożyli uroczyste wyznanie wiary i przysięgę wierności. Liturgia był okazją do dziękczynienia Bogu za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, w latach 1946-1948 biskupa lubelskiego. Data inauguracji synodu nie była przypadkowa; wpisała się w 68. rocznicę uwięzienia Prymasa Tysiąclecia i 93. rocznicę otwarcia I Synodu Diecezji Lubelskiej. W ponad dwustuletniej historii diecezji dotychczas były tylko dwa synody; jeden zwołany w latach 20. XX wieku, a drugi w latach 70. XX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję